święci- stosunek protestantów do świętych

Dział pomocy przeznaczony dla osób poszukujących - nie będących członkami kościołów protestanckich. Tutaj możecie postawić swoje pytanie, wątpliwości, prośbę o radę, itd. Uwaga: odpowiedzi mogą udzielać wyłącznie osoby należące do kościołów protestanckich.
Awatar użytkownika
niebieska777
Posty: 833
Rejestracja: 01 mar 2014, 19:04
wyznanie: Inne protestanckie
Lokalizacja: słowacja
Gender: Female
Kontaktowanie:

święci- stosunek protestantów do świętych

Postautor: niebieska777 » 11 sie 2014, 12:32

czy uznajecie świętych, w jakiś sposób o nich wspominacie? Jaki macie do tego stosunek?


3. I usłyszałem donośny głos mówiący od tronu: Oto przybytek Boga z ludźmi: i zamieszka wraz z nimi, i będą oni Jego ludem, a On będzie Bogiem z nimi.
4. I otrze z ich oczu wszelką łzę, a śmierci już nie będzie. Ani żałoby, ni krzyku, ni trudu już nie będzie, bo pierwsze rzeczy przeminęły.
Obj 21:3-4
Awatar użytkownika
MrSponge
Posty: 1616
Rejestracja: 26 lip 2013, 13:16
wyznanie: Protestant
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: MrSponge » 11 sie 2014, 13:38

Nie wiem jak inni. Ja generalnie uważam świętych (katolickich, prawosławnych lub tzw. Ojców Kościoła czy też Ojców Reformacji) za ludzi swych czasów. Wielu z nich (nie wszyscy) dało przykład wytrwałości w wierze i poświęcenia Chrystusowi. Są dla nas przykładem i przez to też wsparciem. Warto poznawać ich perypetie, wybory i świadectwo miłości Boga i bliźniego.

Dobrze też wiedzieć ile na temat świętych powstało legend i mitologii. Niektórzy święci nigdy nie istnieli (ot np. św. Barbary nie da się udokumentować - ta od górników), a niektórzy nie szczędzili ognia i miecza. Warto więc poznać biografie świętych, ale najpierw trzeba mieć mocne osadzenie w Bożym Słowie, aby odsiać ziarno od plew.


Dz 4:12 BW: I nie ma w nikim innym zbawienia; albowiem nie ma żadnego innego imienia pod niebem, danego ludziom, przez które moglibyśmy być zbawieni.
Ga 2:16 BW: wiedząc wszakże, że człowiek zostaje usprawiedliwiony nie z uczynków zakonu, a tylko przez wiarę w Chrystusa Jezusa, i myśmy w Chrystusa Jezusa uwierzyli, abyśmy zostali usprawiedliwieni z wiary w Chrystusa, a nie z uczynków zakonu, ponieważ z uczynków zakonu nie będzie usprawiedliwiony żaden człowiek.
Awatar użytkownika
Erazm
Posty: 1801
Rejestracja: 07 cze 2009, 06:18
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Siedlce
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Erazm » 11 sie 2014, 13:52

Warto zauważyć, że dla wierzących ewangelicznie, zgodnie z tym, co jest napisane w Biblii, świętym jest każdy członek Kościoła Chrystusowego (np.: Rz 1,7; II Kor 1,1; Ef 1,1 i in.), nie tylko ten który już umarł a już z całą pewnością niekoniecznie ten, którego za świętego uznał rzymski papież. Zwłaszcza, że często ci papiescy święci bywali albo co najmniej podejrzanymi typami (Jose de Anchieta) albo byli wręcz pozbawiani swej "świętości" (Szymonek z Trydentu).
Zatem: tak, uznajemy świętych. Świętymi są moi bracia w Chrystusie, z którymi np. widuję się co niedziela na nabożeństwie. :)


"Wszystko badajcie, a co szlachetne - zachowujcie" św. Paweł Apostoł
"Kiedy idziemy bez krzyża, jesteśmy docześni. Możemy być biskupami, księżmi, kardynałami, ale nie jesteśmy uczniami Pana." Franciszek, papież
"Kto nie modli się do Boga, modli się do diabła" Franciszek, papież
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: święci- stosunek protestantów do świętych

Postautor: KAAN » 11 sie 2014, 14:35

niebieska777 pisze:czy uznajecie świętych, w jakiś sposób o nich wspominacie? Jaki macie do tego stosunek?
Wszyscy zbawieni są świętymi,

I List św. Piotra 1:16 Ponieważ napisano : Świętymi bądźcie, bo Ja jestem święty.

Pewnie chodzi ci o kult świętych? Jak najdalej od tego.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
koteczek7062014
Posty: 96
Rejestracja: 17 cze 2014, 19:22
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Zielona Góra
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: koteczek7062014 » 14 sie 2014, 14:01

w każdej religii są święci którzy nie szczędzili ognia i miecza - np. założyciel islamu, Mahomet - był okrutnikiem... napisałabym ostrzej, ale jeśli są tu wyznawcy islamu, zaraz mnie zjedzą albo puszczą wirusa na kompa...

a święci Augustyn i Tomasz, z ich absurdalnymi i krzywdzącymi poglądami na temat kobiet? jakoś nie mogę się do nich przekonac, a czcic tym bardziej, skoro uważają mnie za rezultat uszkodzonego nasienia lub w następstwie wilgotnych wiatrów... :devil: :devil: :devil:


Oberyn.
Posty: 3798
Rejestracja: 04 sty 2013, 00:03
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Lubin
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Oberyn. » 14 sie 2014, 16:57

koteczek7062014 pisze:a święci Augustyn i Tomasz, z ich absurdalnymi i krzywdzącymi poglądami na temat kobiet? jakoś nie mogę się do nich przekonac, a czcic tym bardziej, skoro uważają mnie za rezultat uszkodzonego nasienia lub w następstwie wilgotnych wiatrów... :devil: :devil: :devil:


Jaka wiedza owych czasów takie poglądy. Nie ma się co przejmować.


św. Robert Bellarmin: "Największą z protestanckich herezji jest pewność."

Biblia:

(8) Bóg zaś daje dowód swojej miłości ku nam przez to, że kiedy byliśmy jeszcze grzesznikami, Chrystus za nas umarł. (9) Tym bardziej więc teraz, usprawiedliwieni krwią jego, będziemy przez niego zachowani od gniewu. (10) Jeśli bowiem, będąc nieprzyjaciółmi, zostaliśmy pojednani z Bogiem przez śmierć Syna jego, tym bardziej, będąc pojednani, dostąpimy zbawienia przez życie jego. (Rzym. 5;8-10)
Awatar użytkownika
Dragonar
Posty: 4906
Rejestracja: 10 wrz 2011, 20:04
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Christendom
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Dragonar » 14 sie 2014, 17:13

Oberyn. pisze:
koteczek7062014 pisze:a święci Augustyn i Tomasz, z ich absurdalnymi i krzywdzącymi poglądami na temat kobiet? jakoś nie mogę się do nich przekonac, a czcic tym bardziej, skoro uważają mnie za rezultat uszkodzonego nasienia lub w następstwie wilgotnych wiatrów... :devil: :devil: :devil:


Jaka wiedza owych czasów takie poglądy. Nie ma się co przejmować.

Jak pisał MrSponge, należy odsiać ziarno od plew. Możliwe, że niektóre nauki tych świętych katolickich nie są zbyt dobre, np. wspomniana nauka o kobietach. Jednakże teologia Augustyna z Hippony w kwestii łaski - cud, miód i orzeszki. :D


Scriptura locuta, Roma finita.

Zapraszam na mojego bloga: Herold Pański.
Awatar użytkownika
Pan Piernik
Posty: 2502
Rejestracja: 09 lut 2010, 12:25
wyznanie: Protestant
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Pan Piernik » 14 sie 2014, 19:49

Warto wspomnieć o mistykach nadreńskich.
A osobiście polecam Jana od Krzyża :)


Piotrek.
Posty: 3695
Rejestracja: 17 gru 2012, 11:03
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: święci- stosunek protestantów do świętych

Postautor: Piotrek. » 14 sie 2014, 19:59

niebieska777 pisze:czy uznajecie świętych, w jakiś sposób o nich wspominacie? Jaki macie do tego stosunek?


Szczegółowe omówienie tego tematu.

koteczek7062014 pisze:a święci Augustyn i Tomasz, z ich absurdalnymi i krzywdzącymi poglądami na temat kobiet? jakoś nie mogę się do nich przekonac, a czcic tym bardziej, skoro uważają mnie za rezultat uszkodzonego nasienia lub w następstwie wilgotnych wiatrów..


Święci nie byli nieomylni. :)


"All heretics quote Scripture. The question in this controversy is not the normativity of the Bible but who gets to interpret it." - Scott Clark

"Religion could be a source of error as well as wisdom and light. Its role should be to inculcate, not a sense of infallibility, but a sense of humility." - Reinhold Niebuhr

Ku refleksji.
Oberyn.
Posty: 3798
Rejestracja: 04 sty 2013, 00:03
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Lubin
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Oberyn. » 14 sie 2014, 20:01

Dragonar pisze:Jak pisał MrSponge, należy odsiać ziarno od plew. Możliwe, że niektóre nauki tych świętych katolickich nie są zbyt dobre, np. wspomniana nauka o kobietach. Jednakże teologia Augustyna z Hippony w kwestii łaski - cud, miód i orzeszki.


Oczywiście, chodziło mi wyłącznie o poglądy dotyczące spraw jak opisane wyżej ;-)


św. Robert Bellarmin: "Największą z protestanckich herezji jest pewność."

Biblia:

(8) Bóg zaś daje dowód swojej miłości ku nam przez to, że kiedy byliśmy jeszcze grzesznikami, Chrystus za nas umarł. (9) Tym bardziej więc teraz, usprawiedliwieni krwią jego, będziemy przez niego zachowani od gniewu. (10) Jeśli bowiem, będąc nieprzyjaciółmi, zostaliśmy pojednani z Bogiem przez śmierć Syna jego, tym bardziej, będąc pojednani, dostąpimy zbawienia przez życie jego. (Rzym. 5;8-10)
Ligia
Posty: 822
Rejestracja: 21 sie 2014, 20:37
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Ligia » 24 sie 2014, 13:29

Nie wiemy, kto został zapisamy w Ksiedze Zywota. Mozemy tylko przypuszczac, kto zostanie (został?) świetym.


ttt
Posty: 154
Rejestracja: 17 sie 2014, 22:08
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: z Babilonu Wielkiego
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: święci- stosunek protestantów do świętych

Postautor: ttt » 24 sie 2014, 15:22

niebieska777 pisze:czy uznajecie świętych, w jakiś sposób o nich wspominacie? Jaki macie do tego stosunek?


a skąd ja mam wiedzieć że oni są święci???? akurat oni? (mowa chyba o katolickich świętych ? )


13) Nie ci bowiem, którzy przysłuchują się czytaniu Prawa, są sprawiedliwi wobec Boga, ale ci, którzy Prawo wypełniają, będą usprawiedliwieni. (14)
pouczony Prawem znasz Jego wolę i umiesz rozpoznać co lepsze, (19) a jesteś przeświadczony, żeś przewodnikiem ślepych, światłością dla tych, którzy są w ciemności,
Sherrie
Posty: 29
Rejestracja: 01 sie 2013, 14:01
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Sherrie » 29 sie 2014, 00:02

Mój ulubiony święty to Aleksy, asceta, którego sensem życia był ból, rozpacz i umartwianie się, kilkanaście lat siedział pod schodami domu rodzinnego, a rodzice wylewali na niego pomyje. Co za bohater! :heart:


And no one showed us to the land
And no one knows the where's or why's
But something stirs and something tries
And starts to climb towards the light
Awatar użytkownika
Erazm
Posty: 1801
Rejestracja: 07 cze 2009, 06:18
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Siedlce
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: święci- stosunek protestantów do świętych

Postautor: Erazm » 29 sie 2014, 07:54

ttt pisze:
niebieska777 pisze:czy uznajecie świętych, w jakiś sposób o nich wspominacie? Jaki macie do tego stosunek?


a skąd ja mam wiedzieć że oni są święci???? akurat oni? (mowa chyba o katolickich świętych ? )

Ponieważ papież swoją nieomylną decyzją to ustala. I nie ma problemu z tym, że niektórzy święci to postacie legendarne (np. święta babcia Pana Jezusa). Nie ma także problemu z tym, że niektórzy święci równie nieomylną decyzją papieża zostali tej świętości pozbawieni. ;)


"Wszystko badajcie, a co szlachetne - zachowujcie" św. Paweł Apostoł

"Kiedy idziemy bez krzyża, jesteśmy docześni. Możemy być biskupami, księżmi, kardynałami, ale nie jesteśmy uczniami Pana." Franciszek, papież

"Kto nie modli się do Boga, modli się do diabła" Franciszek, papież
konto skasowane
Posty: 6434
Rejestracja: 01 paź 2012, 13:37
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Trójmiasto
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: konto skasowane » 29 sie 2014, 08:06

Tylko wtrące w tym miejscu, że był (jest?) na forum katolik, który twierdził, że jeśli wierzymy, że budda został wzięty do nieba, to również można się do niego modlić.


.

Wróć do „Dla poszukujących”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości