Czy katolicy i protestanci wierzą w jednego Boga?

Dział pomocy przeznaczony dla osób poszukujących - nie będących członkami kościołów protestanckich. Tutaj możecie postawić swoje pytanie, wątpliwości, prośbę o radę, itd. Uwaga: odpowiedzi mogą udzielać wyłącznie osoby należące do kościołów protestanckich.
Nick
Posty: 2006
Rejestracja: 29 kwie 2012, 12:54
wyznanie: Protestant
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Nick » 26 paź 2014, 20:57

Dragonar pisze: Katolicyzm to spaczona wersja chrześcijaństwa, jednakże ze względu na to, że pytanie dotyczyło jedynie Istoty Boga, to nie ma nic złego w twierdzeniu, że czcimy tego samego Boga, tj. Boga Abrahama, Izaaka i Jakuba, Boga Trójjedynego.


Który na rozkaz "kapłana" mieszka, pod postacią wafla w tabernakulum w całej swej istocie i substancji. Tak, to istotnie ten sam Bóg...


Awatar użytkownika
Filip
Posty: 1566
Rejestracja: 14 lut 2013, 13:34
wyznanie: Prezbiterianizm
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Filip » 26 paź 2014, 21:10

Dragonar, o chrzcie możemy porozmawiać w innym kontekście czy wątku ;-)

Aczkolwiek nie przekonują mnie żadne argumenty za wyłącznym (czy nawet preferowanym) zanurzeniem. Świadomość to też dyskusyjny wymóg. Ale... w sumie wiesz, co myślę chyba.

Vrijer, piękna zasada ;-) Ale z drugiej strony kwestie doktrynalne budzą emocje. To naturalne...

Nick, w substancjalną (esencjonalną) obecność Boga w Wieczerzy Pańskiej wierzą nie tylko katolicy. Możliwe, że język filozofii Arystotelesa nie jest najlepszym sposobem na wyrażenie tajemnicy Sakramentu. Ale jakkolwiek niestosowna z Twojej perspektywy może się wydawać katolicka teologia eucharystyczna, to nie zmienia ona ich definicji Boga ;-)
Ostatnio zmieniony 26 paź 2014, 21:11 przez Filip, łącznie zmieniany 1 raz.


"The Road goes ever on and on
Down from the door where it began.
Now far ahead the Road has gone,
And I must follow, if I can, " J.R.R. Tolkien
Awatar użytkownika
Iv
Posty: 3755
Rejestracja: 18 kwie 2010, 16:53
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: Iv » 26 paź 2014, 21:10

Filip pisze: odkupieńczej śmierci Pana Jezusa Chrystusa


KRK?Ty tak poważnie?
:eek: :eek: :eek:


Miłość i Dobro :)

Nie daj się pokonać złu, lecz sam dobrem zwyciężaj zło. (Rz 12,21)
Nade wszystko miejcie gorliwą miłość jedni ku drugim, gdyż miłość zakrywa mnóstwo grzechów. (1P 4,8)
Awatar użytkownika
Filip
Posty: 1566
Rejestracja: 14 lut 2013, 13:34
wyznanie: Prezbiterianizm
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Filip » 26 paź 2014, 21:17

Najzupełniej w świecie poważnie :-) Katolicyzm neguje zbawienie wyłącznie z wiary - co jest sprawą najwyższej wagi.

Ale jak najbardziej przyznaje, że śmierć Chrystusa miała charakter odkupieńczy i jest konieczna (wraz z Bożą łaską) do zbawienia.

Misterium Paschalne Krzyża i Zmartwychwstania Chrystusa znajduje się w centrum Dobrej Nowiny, którą Apostołowie, a za nimi Kościół, powinni głosić światu. Zbawczy zamysł Boga wypełnił się "raz jeden" (Hbr 9, 26) przez odkupieńczą śmierć Jego Syna Jezusa Chrystusa. (KKK II.3.4.571)


"The Road goes ever on and on

Down from the door where it began.

Now far ahead the Road has gone,

And I must follow, if I can, " J.R.R. Tolkien
Awatar użytkownika
Dragonar
Posty: 4906
Rejestracja: 10 wrz 2011, 20:04
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Christendom
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Dragonar » 26 paź 2014, 21:22

Nick pisze:
Dragonar pisze: Katolicyzm to spaczona wersja chrześcijaństwa, jednakże ze względu na to, że pytanie dotyczyło jedynie Istoty Boga, to nie ma nic złego w twierdzeniu, że czcimy tego samego Boga, tj. Boga Abrahama, Izaaka i Jakuba, Boga Trójjedynego.


Który na rozkaz "kapłana" mieszka, pod postacią wafla w tabernakulum w całej swej istocie i substancji. Tak, to istotnie ten sam Bóg...

Tutaj dokonałeś już bardziej szczegółowej analizy doktrynalnej - na takiej zasadzie możesz pisać, że Bóg zielonoświątkowców jest różny od Boga luteran i kalwinistów. Natomiast w Istocie, tzn. w sensie przypisywanych cech, przymiotów i atrybutów, wyznajemy tego samego Boga, co katolicy.


Scriptura locuta, Roma finita.

Zapraszam na mojego bloga: Herold Pański.
Nick
Posty: 2006
Rejestracja: 29 kwie 2012, 12:54
wyznanie: Protestant
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Nick » 26 paź 2014, 21:23

Filip pisze:Nick, w substancjalną (esencjonalną) obecność Boga w Wieczerzy Pańskiej wierzą nie tylko katolicy.


Różnica w tym temacie pomiędzy dogmatem KRK, a np Luteran jest kolosalna.


Awatar użytkownika
Kamil M.
Posty: 5330
Rejestracja: 11 sty 2008, 11:16
wyznanie: Kościół Katolicki
Lokalizacja: Kraków
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Kamil M. » 26 paź 2014, 21:24

Filip, uważaj, to co piszesz jest niebezpieczne! Jeszcze nasi drodzy forumowicze będą musieli się odnieść do prawdziwego katolicyzmu, a nie do karykatur, a to jest takie niewygodne! ;)


Jestem raczej nieobecny na forum; jeśli chcesz się ze mną skontaktować, wyślij do mnie e-mail poprzez mój profil.
Nick
Posty: 2006
Rejestracja: 29 kwie 2012, 12:54
wyznanie: Protestant
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Nick » 26 paź 2014, 21:29

Dragonar pisze:
Nick pisze:
Dragonar pisze: Katolicyzm to spaczona wersja chrześcijaństwa, jednakże ze względu na to, że pytanie dotyczyło jedynie Istoty Boga, to nie ma nic złego w twierdzeniu, że czcimy tego samego Boga, tj. Boga Abrahama, Izaaka i Jakuba, Boga Trójjedynego.


Który na rozkaz "kapłana" mieszka, pod postacią wafla w tabernakulum w całej swej istocie i substancji. Tak, to istotnie ten sam Bóg...

Tutaj dokonałeś już bardziej szczegółowej analizy doktrynalnej - na takiej zasadzie możesz pisać, że Bóg zielonoświątkowców jest różny od Boga luteran i kalwinistów. Natomiast w Istocie, tzn. w sensie przypisywanych cech, przymiotów i atrybutów, wyznajemy tego samego Boga, co katolicy.


Jednak nie. Poczytaj, może to Ci rozjaśni: http://www.ulicaprosta.lap.pl/new/artyk ... sama-osoba


Awatar użytkownika
Filip
Posty: 1566
Rejestracja: 14 lut 2013, 13:34
wyznanie: Prezbiterianizm
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Filip » 26 paź 2014, 22:05

Kamil, dziękuję pięknie za ostrzeżenie. Poczuwam się jednak do obowiązku zwrócić Ci uwagę, że to nie Twój dział :-P

Nick, oczywiście. Jest istotna różnica pomiędzy dogmatem luterańskim a rzymsko-katolickim. Ale wciąż w/z/pod "wafelkiem" jest obecny sam Bóg.


"The Road goes ever on and on

Down from the door where it began.

Now far ahead the Road has gone,

And I must follow, if I can, " J.R.R. Tolkien
Awatar użytkownika
Dragonar
Posty: 4906
Rejestracja: 10 wrz 2011, 20:04
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Christendom
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Dragonar » 26 paź 2014, 22:28

Nick pisze:Jednak nie. Poczytaj, może to Ci rozjaśni: http://www.ulicaprosta.la...o-ta-sama-osoba

Ech, przecież nie wierzę w transsubstancjację... Prawdopodobnie zostałem niezrozumiany... :/


Scriptura locuta, Roma finita.

Zapraszam na mojego bloga: Herold Pański.
andevi
Posty: 1539
Rejestracja: 15 paź 2014, 13:00
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Królestwo Boże
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: andevi » 27 paź 2014, 11:48

Dragonar pisze:
Marianna pisze:Czy katolicy i protestanci wierzą w jednego Boga?

Tak, lecz oddają Mu cześć w nieco odmienny sposób. Jest to jednak ten sam, jeden, biblijny Bóg, czyli Bóg Ojciec, Bóg Syn i Bóg Syn - Bóg Abrahama, Izaaka i Jakuba.


Nie zgadzam się.
BTW, co to za symbol masz w swoim avatarze? Jesteś tego świadomy? Bo bynajmniej nie chrześcijański.
Koło solarne z ośmioma szprychami, laska Horusa, symbole płodności. Hm...
Poczytaj trochę o starożytnej religii Babilonu, doucz się, zanim się wypowiesz na temat tego, w CO WIERZĄ KATOLICY.


Szema Izrael, Adonai Elohenu, Adonai Ehad
Marianna
Posty: 39
Rejestracja: 23 paź 2014, 19:17
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Marianna » 27 paź 2014, 13:22

”Po pierwsze luteranie podzielają z całym chrześcijaństwem wiarę w dogmat o Trójcy Świętej, po drugie zaś podzielają wiarę w to, że Bóg jest stworzycielem.”
„Kościoły nasze jednomyślnie nauczają, że uchwała soboru nicejskiego o jedności istoty Boskiej i trzech Jej osobach zawiera prawdę i że tak wierzyć należy bez jakiegokolwiek powątpiewania: mianowicie, że jedna jest Istota Boska, którą zowiemy i która jest Bogiem wiecznym, niecielesnym, niepodzielnym, nieskończonej mocy, mądrości i dobroci, stworzycielem i zachowawcą wszystkiego, co widzialne i niewidzialne, że jednak trzy są osoby tejże istoty i mocy oraz współwieczne: Ojciec, Syn i Duch Święty. „

„Artykuł pierwszy Wyznania augsburskiego otwarcie deklaruje przyjęcie ukształtowanego na soborach powszechnych w Nicei (325) i Konstantynopolu (381) dogmatu o Trójcy Świętej ujętego w formule starokościelnego wyznania wiary: „Wierzę w jednego Boga, Ojca Wszechmogącego, (…) I w jednego Pana Jezusa Chrystusa, Syna Bożego Jednorodzonego, który z Ojca jest zrodzony przed wszystkimi wiekami. Bóg z Boga, Światłość ze Światłości, Bóg prawdziwy z Boga prawdziwego. Zrodzony, a nie stworzony, współistotny Ojcu (…). Wierzę w Ducha Świętego, Pana i Ożywiciela, który od Ojca i Syna pochodzi. Który z Ojcem i Synem wspólnie odbiera uwielbienie i chwałę.” (Wyznanie nicejsko-konstantynopolitańskie).

Zgodnie z nim luteranie wierzą w Boga Trójjedynego: Ojca, Syna i Ducha Świętego. Jest on niepodzielny, wieczny, objawiony w trzech osobach, które stanowią zarazem jedną Boską Istotę”
Pogrubiłam to, co wychodzi z ust moich i z mojego serca, co powtarzam od dziecka.
Ostatnio zmieniony 27 paź 2014, 13:24 przez Marianna, łącznie zmieniany 1 raz.


A fructibus eorum cognoscetis eos....Mt 7,15-20
Marianna
Posty: 39
Rejestracja: 23 paź 2014, 19:17
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Marianna » 27 paź 2014, 13:23

A to znacie? Moje Wyznanie Wiary, które towarzyszy mi również od dziecka:

Wierzę w Boga Ojca Wszechmogącego, stworzyciela nieba i ziemi i w Jezusa Chrystusa, Syna Jego Jedynego, Pana Naszego, który się począł z Ducha Świętego, narodził się z Maryi Panny, umęczon pod Poncjuszem Piłatem , ukrzyżowan umarł i pogrzebion zstąpił do piekieł, trzeciego dnia zmartwychwstał, wstąpił na niebiosa, siedzi po prawicy Boga Ojca Wszechmogącego i stamtąd przyjdzie sądzić żywych i umarłych, a Królestwu jego nie będzie końca. Wierzę w Ducha Świętego, święty kościół powszechny, świętych obcowanie, grzechów odpuszczenie, ciała zmartwychwstanie, żywot wieczny AMEN.

Podkreśliłam „powszechny”, bowiem od jakiegoś czasu zmienił się on na „apostolski”, co dało mi do myślenia.


A fructibus eorum cognoscetis eos....Mt 7,15-20
Marianna
Posty: 39
Rejestracja: 23 paź 2014, 19:17
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Marianna » 27 paź 2014, 13:25

Na swoje pytanie uzyskałam twierdzącą odpowiedź zarówno o d katolickiego księdza jak i od członka wspólnoty KEA. Serdecznie dziękuję Dragonarowi i Filipowi za otwarcie i serc i umysłów – w rzeczy samej, pytałam o istotę Boga, bo ta jest dla mnie kwestią NAJWAŻNIEJSZĄ.

Iv, wierzymy w odkupieńczą śmierć Jezusa, czy się to Tobie podoba, czy nie. Ze wszystkimi różnicami sama istota tej wiary jest niezmienna – NIGDY nie wstąpiłabym do kościoła, który neguje podstawowe prawdy w które wierzę. Piosenka nie podobała mi się – ten człowiek kpi i naśmiewa się z innych wyznań (rozumiem, że z KK) – nie pochwalam tego typu zachowań w żadnym kościele i w stosunku do żadnego wyznania (nawet niechrześcijańskiego). Jeżeli chce oddawać cześć Bogu niechaj Go chwali, a nie naigrywa się z innych wyśpiewując, że to bzdury. A może ja po prostu nie mam poczucia humoru, nie wiem

Co do chrztu – to jak powyżej: jest on ważny zarówno w KK, KProtestanckim jak i KPrawosławnym. Pomijam to, że niektórzy z nas (piszę z nas, bo i wśród katolików są takie przekonania) uważają, że chrzcić powinien się człowiek świadomy, a nie niemowlę – to dla mnie temat do dyskusji, a nie do negowania jego najważniejszego przesłania – chrzest jest konieczny do Zbawienia, gdyż przez chrzest wstępuje w nas łaska Boża, chrzest wybawia nas z sideł grzechu pierworodnego, obmywa nasza duszę i pozwala nam wejść do wspólnoty chrześcijańskiej.

Poza tym:
„Drugi istotny dokument ekumeniczny to podpisana w 2000 roku przez polskie Kościoły: Ewangelicko-Augsburski, Ewangelicko-Metodystyczny, Ewangelicko-Reformowany, Rzymskokatolicki, Polskokatolicki Starokatolicki Mariawitów oraz Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny deklaracja Sakrament Chrztu Znakiem Jedności. Na jej podstawie Kościoły sygnatariusze wzajemnie uznają ważność Chrztu udzielanego przez duchownych tych Kościołów.”


A fructibus eorum cognoscetis eos....Mt 7,15-20
Marianna
Posty: 39
Rejestracja: 23 paź 2014, 19:17
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Marianna » 27 paź 2014, 13:26

Nick, sarkastyczne wypowiedzi w niczym nie pomogą, a wręcz zaszkodzą.

Tajemnica Komunii i przeistoczenia jest tajemnicą nawet dla samych katolików. Dla mnie komunia nie jest waflem w tabernakulum, nie jest Jezusem który się tam schował „na żądanie kapłana” – jest niewytłumaczalnych dla mnie uświęceniem mojej duszy, mojego serca, jest tym, co zawarte zostało w tych słowach, rzeczonych 2000 lat temu:

„Pan nasz Jezus Chrystus, tej nocy, której był wydany, wziął chleb i podziękowawszy, łamał i dawał uczniom swoim, mówiąc: Bierzcie, jedzcie, to jest ciało Moje, które się za was daje. To czyńcie na pamiątkę Moją. Podobnie, gdy było po wieczerzy, wziął i kielich, a podziękowawszy, dał im, mówiąc: Bierzcie i pijcie z niego wszyscy, ten kielich jest to nowe przymierze we krwi Mojej, która się za was wylewa na odpuszczenie grzechów. To czyńcie, ilekroć pić będziecie, na pamiątkę Moją”


A fructibus eorum cognoscetis eos....Mt 7,15-20

Wróć do „Dla poszukujących”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości