Czytanie Biblii

Dział pomocy przeznaczony dla osób poszukujących - nie będących członkami kościołów protestanckich. Tutaj możecie postawić swoje pytanie, wątpliwości, prośbę o radę, itd. Uwaga: odpowiedzi mogą udzielać wyłącznie osoby należące do kościołów protestanckich.
Katol
Posty: 2
Rejestracja: 31 paź 2014, 13:12
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Czytanie Biblii

Postautor: Katol » 31 paź 2014, 13:19

Witam,

Halloween (czy jak to sie tam pisze) - myślę że to jest bardzo dobry dzien, by zacząć czytać Biblię. Otóż na pozątek mam kilka pytań.

1.Czym różni się Biblia Protestanta od Katolika. O ile pamięć mnie nie myli, to protestancka jest odchudzona o kilka ksiąg. Jakich i dlaczego?

2. Czy słowa Biblii można interpretować dosłownie? Czy rzeczywiscie jest ona dla prostych ludzi, nie znajacych się na teologii, historii, kulturze itp? (takich jak np. ja)

Na początek tyle

Zdrówka :flower:


andevi
Posty: 1539
Rejestracja: 15 paź 2014, 13:00
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Królestwo Boże
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: andevi » 31 paź 2014, 13:56



Szema Izrael, Adonai Elohenu, Adonai Ehad
Małgorzata
Posty: 14953
Rejestracja: 11 lip 2009, 10:19
wyznanie: Inne Charyzmatyczne
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: Małgorzata » 31 paź 2014, 16:47

1.Ustalono już dawno kanon Biblii. Niestety katolicy w XVI w po soborze w Trydenckie dodali nowe, niekanoniczne księgi.
2.Jak ktoś narodzi się na nowo, z Ducha Świętego, to czyta Biblię wraz z autorem, który powoli wprowadza we wszelką prawdę.


Bóg Ojciec, Syn Boży, Duch Święty to trzy suwerenne osoby jednego suwerennego Boga.
login2
Posty: 357
Rejestracja: 25 lut 2014, 14:38
wyznanie: Protestant
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: login2 » 31 paź 2014, 17:57

1.Czym różni się Biblia Protestanta od Katolika. O ile pamięć mnie nie myli, to protestancka jest odchudzona o kilka ksiąg. Jakich i dlaczego?

Generalnie to prawie to samo, można czytać jedną jak i drugą. Tobiasza, Judyty 1/2 Machabejska, Mądrości Syracha, Barucha tych ksiąg nie znajdziesz w Bibliach protestanckich.

Dlaczego? Ano musiałbyś uznać, że Bóg wpadł nagle na pomysł dodania tych ksiąg ST kilkaset lat po Chrystusie, bo wtedy to KK dodał te księgi do swojej Biblii. A to by oznaczało, że żydzi nie mieli pełnego Starego Testamentu, co cię wydaje lekko mówiąc dziwne.... Stary Testament został wraz z przyjściem Jezusa zamknięty. Co jak co ale Żydzi chyba wiedzą jak wygląda ich ST, a oni sami tych ksiąg nie uznają. Ani apostołowie ani Jezus nie powołują się, anie nie cytują, żadnej z tych ksiąg. Jest też wiele innych powodów.


Czy słowa Biblii można interpretować dosłownie? Czy rzeczywiscie jest ona dla prostych ludzi, nie znajacych się na teologii, historii, kulturze itp? (takich jak np. ja)


Na pewno ta księga wymaga mądrości aby ją rozumieć. I należy o tą mądrość prosić Boga. Co to interpretacji, to jest całkiem proste. Jak widzisz tekst typu "ten i tamten żył tyle lat, poszedł tu i tam, zrobił to i to" to chyba logiczne, że tekst oznacza dokładnie to co jest w nim napisane. Ale poza tym są także wizje, jest poezja, podobieństwa i tutaj potrzebna jest mądrość.

Biblię absolutnie może czytać każdy i jest dla prostych ludzi. Inna sprawa, że w marę jak coraz bardziej rośniesz w wierze zaczniesz rozumieć więcej i więcej i więcej.


andevi
Posty: 1539
Rejestracja: 15 paź 2014, 13:00
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Królestwo Boże
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: andevi » 04 lis 2014, 09:02

Katolicka od protestanckiej różni się pod wieloma względami, nie tylko ilością ksiąg, które zostały włączone do kanonu.
Poczytaj, albo pooglądaj trochę na temat historii kolejnych tłumaczeń Biblii.
Te wykłady przedstawiają dokładnie, na czym polega problem:

http://www.youtube.com/watch?v=II8t40aLg_k
http://www.youtube.com/watch?v=kVCVeM3oDKE


Awatar użytkownika
BeataM
Posty: 40
Rejestracja: 20 lut 2013, 12:51
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Polska
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: BeataM » 04 lis 2014, 15:48

Witaj, to wspaniałe,że w Twoim sercu wzbudziło się pragnienie czytania Biblii. Zacznij czytać tą, którą już posiadasz. Najważniejsze byś czytał i codziennie "karmił się " słowami płynącymi z jej stron. Sama w domu mam "Tysiąclatkę", "Biblię Poznańską" i "Biblię Warszawską" czyli tzw. "Brytyjkę". Szczerze przyznam, że chociaż uczęszczam do kościoła katolickiego to najbliższa memu sercu jest "Brytyjka". Cenię ją głównie za to, że jest przejrzysta - każdy werset rozpoczyna się od nowej linii. Podoba mi się także jej przekład. Co do ilości ksiąg w ST to i tak najważniejsze napisane jest w Nowym Testamencie i tu proponuję zacząć lekturę, a najlepiej od Ewangelii Św. Jana. Co do samego czytania to daj się prowadzić Duchowi Św.
Wszakże napisano w Ew. Św. Mateusza 11,25 "W tym czasie odezwał się Jezus i rzekł: Wysławiam cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi, że zakryłeś te rzeczy przed mądrymi i roztropnymi, a objawiłeś je prostaczkom".
Jestem prostą kobietą i od ponad 20 lat (wtedy oddałam swoje życie Jezusowi) Bóg przemawia do mnie ze stron Pisma Św. Życzę powodzenia. ;-)


Wszystko co spotyka mnie w życiu pochodzi od Dobrego Boga
Przemo
Posty: 34
Rejestracja: 01 lis 2014, 21:58
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Czytanie Biblii

Postautor: Przemo » 04 lis 2014, 22:08

Katol pisze:2. Czy słowa Biblii można interpretować dosłownie? Czy rzeczywiscie jest ona dla prostych ludzi, nie znajacych się na teologii, historii, kulturze itp? (takich jak np. ja)


Siemka. Nie odpowiem Ci na pierwsze pytanie, bo moim zdaniem dostałeś już wystarczającą dpowiedź od moich poprzedników i nie ma sensu tego powtarzać. Co do drugiego pytania. Tak, Biblie jest w stanie zrozumieć karzdy kto jest wstanie otworzyć swoje serce na działanie Ducha Świętego. Z drugiej strony, z czasem jak zaczniesz ją czytać sam zapragniesz zrozumieć ją lepiej, zaczniesz zadawać pytania, a wtedy będzie czas na całą resztę. Co do Bibli. Mi najlepiej się czyta Biblię Warszawsko - Praską, z powodu bardziej nowoczesnego języka. Niech Duch Święty cię prowadzi.


Spójrz w lustro, a ujrzysz najwiękrzy cód Boga.
Katol
Posty: 2
Rejestracja: 31 paź 2014, 13:12
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Katol » 07 lis 2014, 20:56

Dziękuje za filmy. Bardzo interesujące. Chciałbym pójsc nieco dalej. A mianowicie - czy istnieja jakies godne polecenia ksiązki, które mówia o trudnościach w dochododzeniu do poprawnych ksiag pisma albo o niejako przekretach w kosciele katolickim, moze cos o papiezach itp (nie wiem czy do konca klarownie teraz przekazuje mysli ;) ) Ogólnie poczytałbym coś o historii kosciola


Chcę wierzyć
Posty: 3833
Rejestracja: 28 paź 2010, 22:47
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Chcę wierzyć » 07 lis 2014, 21:39

2. Czy słowa Biblii można interpretować dosłownie? Czy rzeczywiscie jest ona dla prostych ludzi, nie znajacych się na teologii, historii, kulturze itp? (takich jak np. ja)


Tak. Dla takich jak ty.

Mat 12:35 - Dobry człowiek wydobywa z dobrego skarbca dobre rzeczy, a zły człowiek wydobywa ze złego skarbca złe rzeczy.

I tak też podobnie jest z czytaniem Biblii.

Każdy kto przychodzi do Chrystusa przez Ewangelię był martwy ale poznał Chrystusa i teraz żyje dla niego. Został obmyty z grzechów i jest mu wdzięczny za jego Słowo i za wszystko co uczynił dla niego. Liczy się to co ty zrobiłeś z Ewangelią którą słyszałeś.


Kto karci szydercę, ten ściąga na się hańbę; a kto gani bezbożnika, ten się plami.
http://chcewierzyc.blogspot.com/
Chcę wierzyć
Posty: 3833
Rejestracja: 28 paź 2010, 22:47
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Chcę wierzyć » 07 lis 2014, 23:25

Jak człowiek jest na łożu śmierci to będzie patrzył się na tytuł doktora? Czy może będzie szukać kogoś kto mu może?
I tak jest z człowiekiem który znalazł Chrystusa, nieważna jest nazwa kościoła, zostawia wszystko, przyjaciół, rodzinę bo znalazł coś lepszego.


Kto karci szydercę, ten ściąga na się hańbę; a kto gani bezbożnika, ten się plami.

http://chcewierzyc.blogspot.com/

Wróć do „Dla poszukujących”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości