"Ojcze Nasz"- regułka do powtarzania czy przykład modlitwy?

Dział pomocy przeznaczony dla osób poszukujących - nie będących członkami kościołów protestanckich. Tutaj możecie postawić swoje pytanie, wątpliwości, prośbę o radę, itd. Uwaga: odpowiedzi mogą udzielać wyłącznie osoby należące do kościołów protestanckich.
Awatar użytkownika
Filip
Posty: 1566
Rejestracja: 14 lut 2013, 13:34
wyznanie: Prezbiterianizm
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: "Ojcze Nasz"- regułka do powtarzania czy przykład modlitwy?

Postautor: Filip » 25 mar 2016, 21:19

Przysięga ślubna to zwykle też ustalona formułka, którą się recytuje :-) Myślę, że na ogół szczerze.

Ot, dzisiaj modliłem się na przykład słowami Book of Common Prayer:

Almighty God, whose most dear Son went not up to joy but first he suffered pain, and entered not into glory before he was crucified: Mercifully grant that we, walking in the way of the cross, may find it none other than the way of life and peace; through Jesus Christ your Son our Lord. Amen.

Moje tłumaczenie na szybko:

Wszechmogący Boże, którego najdrżoszy Syn nie wstąpił do radości zanim nie przeszedł cierpienia i nie wszedł do chwały nim nie został ukrzyżowany; Łaskawie spraw abyśmy podążając drogą krzyża mogli przekonać się, że nie jest ona niczym innym, jak tylko drogą życia i pokoju; przez Jezusa Chrystusa, Twego Syna i naszego Pana. Amen.


Mam nadzieję, że modliłem się szczerze ;-)


"The Road goes ever on and on
Down from the door where it began.
Now far ahead the Road has gone,
And I must follow, if I can, " J.R.R. Tolkien
Norbi
Posty: 8516
Rejestracja: 02 mar 2009, 23:08
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Newcastle upon Tyne
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: "Ojcze Nasz"- regułka do powtarzania czy przykład modlitwy?

Postautor: Norbi » 25 mar 2016, 22:19

Filip pisze:Przysięga ślubna to zwykle też ustalona formułka, którą się recytuje :-) Myślę, że na ogół szczerze.


No wiesz, albo jeszcze nie wiesz, lecz dobrych relacji w małżeństwie nie buduje się recytując wzajemnie ustalone formułki :)
Jeśli już, to przykład jaki podałeś, można porównać do tzw. "modlitwy grzesznika", kiedy osoba powtarzając słowa, prosi o Łaskę nowego narodzenia.
Jednak to zupełnie inny sens :)


Awatar użytkownika
Filip
Posty: 1566
Rejestracja: 14 lut 2013, 13:34
wyznanie: Prezbiterianizm
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: "Ojcze Nasz"- regułka do powtarzania czy przykład modlitwy?

Postautor: Filip » 25 mar 2016, 22:30

Przykłady - tak jak przypowieści - mają to do siebie, że ilustrują tylko pewną konkretną rzecz i pozostałe szczegóły nie muszą się zgadzać ;-) W tym konkretnie przykładzie chodziło mi o to, że opozycja "szczerość" vs "formuła" jest nieprawdziwa. Zarówno spontaniczne wypowiedzi jak i formuły mogą być szczere lub nieszczere.


"The Road goes ever on and on

Down from the door where it began.

Now far ahead the Road has gone,

And I must follow, if I can, " J.R.R. Tolkien
Norbi
Posty: 8516
Rejestracja: 02 mar 2009, 23:08
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Newcastle upon Tyne
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: "Ojcze Nasz"- regułka do powtarzania czy przykład modlitwy?

Postautor: Norbi » 25 mar 2016, 23:09

Jasne, że nieprawdziwa ale taki wniosek logiczny ;)
A może faktycznie Bóg ma upodobanie w takiej formie modlitwy... Jeden pisze, drugi czyta.... Trochę podobnie jak czytanie dziecku czytanki z tym, że nawet dziecko wie, że to nie jest formą rozmowy z nim ;)
Ale co tam, piękna tradycja protestancka, żywcem zaczerpnieta z KK ;)
Jeszcze gdyby Bóg był bezosobowy to może miałoby to sens...
Osobiście nie polecam i tyle w temacie :)


Justyna
Posty: 209
Rejestracja: 05 mar 2013, 10:56
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: "Ojcze Nasz"- regułka do powtarzania czy przykład modlitwy?

Postautor: Justyna » 26 mar 2016, 09:53



Awatar użytkownika
Luna
Posty: 124
Rejestracja: 23 mar 2016, 23:58
wyznanie: Agnostyk
Lokalizacja: Mazowieckie
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: "Ojcze Nasz"- regułka do powtarzania czy przykład modlitwy?

Postautor: Luna » 26 mar 2016, 10:51

Oj, nie wiem teraz czy dobrze zrobiłam, zadając to dodatkowe pytanie... ;) Drodzy Norbi, polku i Justyno: co sądzicie o zacytowanym w pierwszym poście tekście?


To all those people doing lines, don't do it, don't do it
Inject your soul with liberty, it's free, it's free
To all the kids with heroin eyes, don't do it, don't do it.
Because it's not, not what it seems
No, no it's not, not what it seems
Salvation, salvation, salvation is free
Salvation, salvation, salvation is free
Justyna
Posty: 209
Rejestracja: 05 mar 2013, 10:56
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: "Ojcze Nasz"- regułka do powtarzania czy przykład modlitwy?

Postautor: Justyna » 26 mar 2016, 11:23

Efendi pisze:W temacie mowa o protestantach a nie o Zydach ;) Wiadomo ze Zydzi zyja pod zakonem, tradycja, formulkami itd.



Pamiętajmy , że chrześcijaństwo wywodzi się z judaizmu...


Justyna
Posty: 209
Rejestracja: 05 mar 2013, 10:56
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: "Ojcze Nasz"- regułka do powtarzania czy przykład modlitwy?

Postautor: Justyna » 26 mar 2016, 11:31

Luna pisze:Oj, nie wiem teraz czy dobrze zrobiłam, zadając to dodatkowe pytanie... ;) Drodzy Norbi, polku i Justyno: co sądzicie o zacytowanym w pierwszym poście tekście?


Uważam, że Ojcze nasz jest wzorem naszych prywatnych modlitw, ale może być też modlitwą którą dosłownie się modlimy. Pan Jezus modlił się spontanicznie, ale modlił się też wyuczoną modlitwą np. na krzyżu: Boże mój, czemuś mnie opuścił, słowa z Psalmu 22.

Wspaniałą księgą modlitwy w Biblia są Psalmy.


Justyna
Posty: 209
Rejestracja: 05 mar 2013, 10:56
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: "Ojcze Nasz"- regułka do powtarzania czy przykład modlitwy?

Postautor: Justyna » 26 mar 2016, 13:25

Didache z I w. zaleca modlić się 3 razy dziennie: Ojcze nasz :
Post i modlitwa

VIII.
1. Nie zachowujcie postu w tym samym czasie, co obłudnicy. Oni bowiem poszczą w poniedziałek i czwartek, wy natomiast pośćcie w środę i piątek 54. 2. Ani nie módlcie się jak obłudnicy, lecz jak polecił Pan w swojej ewangelii 55, tak się módlcie:

Ojcze nasz, któryś jest w niebie(...)

57,3. Módlcie się w ten sposób trzy razy na dzień

http://www.zbawienie.com/Didache.htm


Awatar użytkownika
Dragonar
Posty: 4906
Rejestracja: 10 wrz 2011, 20:04
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Christendom
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: "Ojcze Nasz"- regułka do powtarzania czy przykład modlitwy?

Postautor: Dragonar » 26 mar 2016, 17:13

Luna pisze:Jak to w końcu jest z tym "Ojcze Nasz"? Powinniśmy się modlić tymi słowami, czy raczej traktować to jako sam przykład? Jak na to patrzycie?

Według mnie chrześcijanin może modlić się zarówno Ojcze Nasz, jak i traktować tę modlitwę jako przykład służący konstruowaniu innych. Największe dobro duchowe przynosi modlitwa, która jest szczera i której słowa faktycznie się rozumie, stąd - jeżeli tylko wiemy, o co tak naprawdę się modlimy - modlitwa Ojcze Nasz jest jak najbardziej słuszna.


Scriptura locuta, Roma finita.

Zapraszam na mojego bloga: Herold Pański.
Awatar użytkownika
Dziecko
Posty: 7
Rejestracja: 31 mar 2016, 20:12
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: "Ojcze Nasz"- regułka do powtarzania czy przykład modlitwy?

Postautor: Dziecko » 31 mar 2016, 20:48

wracając do pytania z tematu,
uważam, że odmawiając Ojcze Nasz należy mieć w sercu pragnienie wypełnienia się każdej z tych próśb zawartych w paciorku,
nie jakoby to była tylko regułka pustymi słowami mówiona, ale abyśmy własnie takie pragnienia mieli.
Bo tak naprawdę to czego mamy pragnąć jak nie królestwa Bożego przychodzącego tutaj na ziemie?
Albo odpuszczenia grzechów?
Myślę, że to są rzeczy o które powinniśmy zabiegać w sercu swym wobec Boga naszego wszechmogącego!
Mamy żyć dla Jezusa, a nie dla nas samych. Jego pragnienie jest takie jak w Ojcze Nasz, więc i my winniśmy mieć takie pragnienie w sercu, szczerze :)


Bez Jezusa jestem Zerem
Eveninger
Posty: 75
Rejestracja: 29 gru 2015, 14:36
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: EARTH
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: "Ojcze Nasz"- regułka do powtarzania czy przykład modlitwy?

Postautor: Eveninger » 01 kwie 2016, 13:40

W paciorku?! No błagam! :)


Awatar użytkownika
Samolub
Posty: 4751
Rejestracja: 12 wrz 2015, 22:28
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Loch Ness
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: "Ojcze Nasz"- regułka do powtarzania czy przykład modlitwy?

Postautor: Samolub » 01 kwie 2016, 14:34

Dziecko pisze:wracając do pytania z tematu,
uważam, że odmawiając Ojcze Nasz należy mieć w sercu pragnienie wypełnienia się każdej z tych próśb zawartych w paciorku,
nie jakoby to była tylko regułka pustymi słowami mówiona, ale abyśmy własnie takie pragnienia mieli.
Bo tak naprawdę to czego mamy pragnąć jak nie królestwa Bożego przychodzącego tutaj na ziemie?
Albo odpuszczenia grzechów?
Myślę, że to są rzeczy o które powinniśmy zabiegać w sercu swym wobec Boga naszego wszechmogącego!
Mamy żyć dla Jezusa, a nie dla nas samych. Jego pragnienie jest takie jak w Ojcze Nasz, więc i my winniśmy mieć takie pragnienie w sercu, szczerze :)


Zgoda, jeśli pragnienia beda takie, to znaczy ze idziemy w dobrym kierunku.


Obrazek HAPPYSAD- Jałowiec
Od połowy stycznia'17 nie udzielam się na forum bojkotując działania części moderacjii (Efendi oraz Kaan'a) jeśli obie te osoby ustąpią ze swoich funkcjii na forum rozważę powrót. Spotkasz mnie na moim >blogu< zapraszam
polk
Posty: 826
Rejestracja: 24 mar 2013, 13:19
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: "Ojcze Nasz"- regułka do powtarzania czy przykład modlitwy?

Postautor: polk » 01 kwie 2016, 21:34

Niech każdy pozostanie przy swoim zdaniu. Ja potrafię zrozumieć, że nie wszyscy potrafią modlić się czytając Psalmy albo np. anglikańską Book of Common Prayer. Nie wszyscy mają aż tak rozwiniętą duchowość i pokorę by uniżyć się i pozwolić by modlitwa nie była ciągłym mówieniem co mi ślina na język przyniesie. Modląc się modlitewnikami (czy to Starego Testamentu, czy ery Nowego Przymierza), stajemy nie jako indywidualne osoby ale jako KOŚCIÓŁ, świadomość tego, że tymi samymi słowami modlą się np. w krajach prześladowań jest niesamowite!


"Z łaski jesteście zbawieni, przez wiarę. Nie jest to waszym osiągnięciem, ale darem Boga" - List do Efezjan 2,8
jon
Posty: 330
Rejestracja: 31 sty 2011, 12:20
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: "Ojcze Nasz"- regułka do powtarzania czy przykład modlitwy?

Postautor: jon » 02 kwie 2016, 09:35

Filip pisze:Tak. Ale moje zastrzeżenia odnośnie różańca nie są związane z samym faktem powtarzania modlitw, tylko z: (1) koncepcją uzyskania "więcej" łaski w wyniku powtarzania tychże modlitw (2) oddawaniem czci Marii.

W ramach ciekawostek: istnieje coś takiego jak luterańska wersja różańca (pozbawiona elementów maryjnych), chociaż jest to praktyka mniejszościowa w luteranizmie.

A może byś tak te swoje zastrzeżenia oparł na słowach Jezusa: nie bądźcie wielomówni jak poganie ktorzy myślą że ze względu na wielomówność swoją będą wysłuchani albowiem wie Bóg , Ojciec wasz czego wam potrzeba zanim go poprosicie. Zastanów się w świetle tych słów nad tym co napisałeś bo ty właśnie pochwalasz wielomóstwo, nie polegaj na własnym rozumie lecz zaufaj Panu (Przyp.Sal)


Aby wszyscy czcili Syna jak czczą Ojca.

Wróć do „Dla poszukujących”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości