Zbawienie

Dział pomocy przeznaczony dla osób poszukujących - nie będących członkami kościołów protestanckich. Tutaj możecie postawić swoje pytanie, wątpliwości, prośbę o radę, itd. Uwaga: odpowiedzi mogą udzielać wyłącznie osoby należące do kościołów protestanckich.
szymon94
Posty: 45
Rejestracja: 01 sie 2016, 23:42
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Zbawienie

Postautor: szymon94 » 02 sie 2016, 22:24

Dragonar pisze:
szymon94 pisze:Nie wiem skąd u nas Protestantów takie przekonanie że Kościół Katolicki głosi zbawienie z uczynków jest to nie prawda , nie słuchajmy tego co inni nam mówią na temat KK.Otóż w I kanonie Sobory Trydenckiego czytamy:"Jeżeli ktoś mówiłby, że człowiek może być usprawiedliwiony
przed Bogiem na podstawie własnych uczynków, dokonanych czy to dzięki swoim siłom czy nauce prawa bez łaski Bożej przez Jezusa Chrystusa, niech będzie wyklęty” Zobaczy teraz co pisze w Katechizmie: KKK 1996 Nasze usprawiedliwienie pochodzi z łaski Bożej. Łaska jest
przychylnością, darmową pomocą Boga, byśmy odpowiedzieli na Jego wezwanie: stali się dziećmi Bożymi, przybranymi synami, uczestnikami natury Bożej i życia wiecznego" Więc jeśli jakiś ksiądz głosi że zbawienie jest z uczynków , przeczy nauce swojego Kościoła.

Żaden świadomy protestant nie głosi, że Kościół Katolicki głosi zbawienie tylko z uczynków. Prawdą jest jednak, że Kościół Katolicki głosi zbawienie z uczynków, choć jest to twierdzenie niepełne. Konkretnie naucza, że zarówno wiara, jak i uczynki prowadzą do usprawiedliwienia przed Bogiem, co potwierdzają dekrety wspomnianego przez Ciebie Soboru Trydenckiego z XVI wieku. Problem w tym, że ojcowie soborowi odrzucili to, co stanowi samo serce Ewangelii, a więc doktrynę o przypisaniu doskonałej sprawiedliwości Chrystusa, a także doktrynę o usprawiedliwieniu przez samą wiarę. :(



Po części się z Tobą zgodzę , jednak katolicy zarzucają nam że zasada sola fide jest nie biblijna. Otóż ostatnio czytałem kawałek książki "dlaczego ufam Kościołowi" i powiem że niektóre z argumentów przedstawionych w tej książce było dobrych , można powiedzieć że ta książka zrobiła mi zamieszanie w głowie :D jeśli nie czytałeś tej książki , to przeczytaj i podziel się co sądzisz o argumentach tam przedstawionych , tutaj podam link co do zasady sola fide która jest tam krytykowana:http://www.analizy.biz/marek1962/sf.pdf a tutaj o czyśccu , choć według mnie argumenty są słabe , jednak mnie zainteresowały wypowiedzi wczesnochrześcijańskie które jakby potwierdzają wiarą w czyściec którego nie ma :) http://analizy.biz/marek1962/czysciec.pdf z chęciom zapoznam się z Twoja opinią po ich przeczytaniu.


Awatar użytkownika
Dragonar
Posty: 4906
Rejestracja: 10 wrz 2011, 20:04
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Christendom
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Zbawienie

Postautor: Dragonar » 03 sie 2016, 14:04

szymon94 pisze:Po części się z Tobą zgodzę , jednak katolicy zarzucają nam że zasada sola fide jest nie biblijna. Otóż ostatnio czytałem kawałek książki "dlaczego ufam Kościołowi" i powiem że niektóre z argumentów przedstawionych w tej książce było dobrych , można powiedzieć że ta książka zrobiła mi zamieszanie w głowie :D jeśli nie czytałeś tej książki , to przeczytaj i podziel się co sądzisz o argumentach tam przedstawionych , tutaj podam link co do zasady sola fide która jest tam krytykowana:http://www.analizy.biz/marek1962/sf.pdf a tutaj o czyśccu , choć według mnie argumenty są słabe , jednak mnie zainteresowały wypowiedzi wczesnochrześcijańskie które jakby potwierdzają wiarą w czyściec którego nie ma :) http://analizy.biz/marek1962/czysciec.pdf z chęciom zapoznam się z Twoja opinią po ich przeczytaniu.

Mam tę książkę, to jedna z niewielu porządnych książek katolickich, która w jakikolwiek sposób próbuje rozprawić się z argumentami protestantów. :) Niestety, zdążyłem porządnie przeanalizować jedynie rozdział dotyczący prymatu i nieomylności papieskiej oraz - nieco powierzchownie - rozdział omawiający autorytet Biblii oraz zasadę Sola Scriptura. Aktualnie zajmuję się dogłębnie tymi tematami. W tej materii zdążyłem zauważyć, że autor używa dobrych argumentów, jednak są mi one znane z debat i publikacji angielskojęzycznych i są jak najbardziej możliwe do obalenia.

W kwestii czyśćca, to najistotniejsza jest jego niebiblijność. Najważniejszy tekst prokatolicki w tej kwestii (1Kor 3) nie naucza o istnieniu czyśćca, a z innymi tekstami rozprawić się jest dużo łatwiej. Nie wiem, czy znasz dobrze język angielski, ale większość materiałów, które posiadam na ten temat, są właśnie w tym języku. Polecam m.in. ten dokument od Reformed Apologetics Ministries: Documentary: Purgatory Debunked. Wiele cytatów z Ojców Kościoła, które mają potwierdzać istnienie czyśćca jest wyrwanych z kontekstu. Ojcowie Apostolscy i najwcześniejsi Ojcowie Kościoła mówią o dwóch drogach pośmiertnych, tj. o niebie i piekle, a modlitwy za zmarłych są traktowane nie jako sposób wydobycia cierpiących dusz z czyśćca, lecz jako sposób na zwiększenie ich niebiańskiego szczęścia. Koncepcja czegoś przypominającego czyściec pojawia się od Orygenesa (II-III wiek). Odpustów zaczęto udzielać mniej więcej od IX wieku. W języku polskim istnieje ciekawa książka pt. Narodziny czyśćca: LINK. Autorem jest Jacques Le Goff.


Scriptura locuta, Roma finita.

Zapraszam na mojego bloga: Herold Pański.
szymon94
Posty: 45
Rejestracja: 01 sie 2016, 23:42
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Zbawienie

Postautor: szymon94 » 04 sie 2016, 19:37

Witam.Mam pytanie głownie do katolików , skoro zbawienie jest darmowym darem i jest z łaski Bożej. To jak rozumieć te orzeczenia ?

KKK 1257 (...)Chrzest jest konieczny do zbawienia dla tych, którym była głoszona Ewangelia i którzy mieli możliwość proszenia o ten sakrament (Por. Mk 16,16).

KKK 846 (...)Sobór święty... opierając się na Piśmie świętym i Tradycji, uczy, że ten pielgrzymujący Kościół konieczny jest do zbawienia

KKK 1129 Kościół naucza, że dla wierzących sakramenty Nowego Przymierza są konieczne do zbawienia (Por. Sobór Trydencki: DS 1604).

A najbardziej nie zrozumiałe jest dla mnie to , byłbym wdzięczy gdy któryś katolik mi to wytłumaczył :)

"Toteż oznajmiamy, twierdzimy, określamy i ogłaszamy, że posłuszeństwo każdej istoty ludzkiej Biskupowi Rzymskiemu jest konieczne dla osiągnięcia zbawienia"(Bulla papieża Bonifacego VIII Unam Sanctam)


kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Zbawienie

Postautor: kontousunięte1 » 04 sie 2016, 22:20

To ostatnie powinno się dać do działu "popraw wszystkim humor" :lmao: ;-)


szymon94
Posty: 45
Rejestracja: 01 sie 2016, 23:42
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Zbawienie

Postautor: szymon94 » 05 sie 2016, 11:59

Pytam tak na poważnie bo staram się zrozumieć, czy rzeczywiście posłuszeństwo papieżowi jest konieczne do zbawienia i na czym to posłuszeństwo polega.Bedze wdzięczny gdy jakiś katolik mi to wytłumaczy :-)


kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Zbawienie

Postautor: kontousunięte1 » 05 sie 2016, 12:39

szymon94 pisze:Pytam tak na poważnie bo staram się zrozumieć, czy rzeczywiście posłuszeństwo papieżowi jest konieczne do zbawienia i na czym to posłuszeństwo polega.Bedze wdzięczny gdy jakiś katolik mi to wytłumaczy :-)

Jako była katoliczka ci wytłumaczę. Każde nieposłuszeństwo papieżowi jest grzechem ciężkim i musisz się nawrócić i uwierzyć we wszystko, co "góra watykańska" do wierzenia podaje.
Wiem, że ta wypowiedź jest nieprecyzyjna, ale mam nadzieję, że wkurzy forumowych katolików i pobudzi do dania ci, Szymonie, odpowiedzi. ;-)


Awatar użytkownika
n.ellie
Posty: 380
Rejestracja: 09 maja 2016, 10:17
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Zbawienie

Postautor: n.ellie » 05 sie 2016, 13:40

kontousunięte1 pisze:
szymon94 pisze:Pytam tak na poważnie bo staram się zrozumieć, czy rzeczywiście posłuszeństwo papieżowi jest konieczne do zbawienia i na czym to posłuszeństwo polega.Bedze wdzięczny gdy jakiś katolik mi to wytłumaczy :-)

Jako była katoliczka ci wytłumaczę. Każde nieposłuszeństwo papieżowi jest grzechem ciężkim i musisz się nawrócić i uwierzyć we wszystko, co "góra watykańska" do wierzenia podaje.
Wiem, że ta wypowiedź jest nieprecyzyjna, ale mam nadzieję, że wkurzy forumowych katolików i pobudzi do dania ci, Szymonie, odpowiedzi. ;-)


I tu chyba jeszcze chodzi, że jesli się jest posłusznym papieżowi i Kościołowi, to się jest poslusznym Jezusowi. Nie znam Katechizmu i innych dokumentów KRK, ale chyba właśnie o to chodzi. Posłuszeństwo Bogu wyrażane przez posłuszeństwo papieżowi i Kościołowi. Ale mogę się mylić


I choćbym miał dar prorokowania, i znał wszystkie tajemnice, i posiadał całą wiedzę, i choćbym miał pełnię wiary, tak żebym góry przenosił, a miłości bym nie miał, byłbym niczym. (1 Kor 13:2)
Obrazek
https://www.instagram.com/kobieta_z_biblia/
http://kobietazbiblia.blogspot.com/
kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Zbawienie

Postautor: kontousunięte1 » 05 sie 2016, 16:36

Masz rację, jednak dla mnie to oznacza coś takiego: musisz się zgadzać z papieżem choćby gadał od rzeczy, bo inaczej "wypadasz" z krk. Czyli Jezus naucza tak, papiez siak, a ty masz słuchać papieża i basta. To nic innego, jak stawianie człowieka ponad Boga.
Ale i ja mogę się myslić, bo właściwie od dawna już mnie ten dylemat - papież i jego nauki - nie dotyczy.



Wróć do „Dla poszukujących”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości