Chrzest

Dział pomocy przeznaczony dla osób poszukujących - nie będących członkami kościołów protestanckich. Tutaj możecie postawić swoje pytanie, wątpliwości, prośbę o radę, itd. Uwaga: odpowiedzi mogą udzielać wyłącznie osoby należące do kościołów protestanckich.
dan22
Posty: 4
Rejestracja: 05 lip 2016, 22:05
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Chrzest

Postautor: dan22 » 05 lip 2016, 22:28

Cześć.
Jestem 22 letnim chłopakiem z Krakowa. Jakiś czas temu się nawróciłem i już wiem, że odnalazłem Boga, natomiast nie jestem niestety jeszcze nowonarodzony, a bardzo chciałbym być ochrzczony. Parę razy byłem nawet na nabożeństwie zielonoświątkowym, ale miałem mały kryzys i nawet nie zdążyłem nawiązać z nikim z kościoła żadnego kontaktu. Wiem, że jakiś czas temu był tam chrzest, ale nie czułem się i tak wtedy gotowy, zresztą nie do końca jestem przekonany do takich grup. Nie twierdzę, że są złe, ale miałem styczność praktycznie całe dotychczasowe życie z religią świadków jehowy i czasami takie zbory źle mi się kojarzą :-/ W związku z tym chciałem zapytać, czy jest możliwość przyjąć chrzest, ale bez jakichś ceremonii w zborze czy kościele.


Jaaqob
Posty: 591
Rejestracja: 02 lis 2014, 00:02
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Chrzest

Postautor: Jaaqob » 05 lip 2016, 23:41

Hej. Też miałem sporo wspólnego ze świadkami Jehowy.
I tez z Krakowa jestem, haha.
A co rozumiesz przez "nowonarodzenie">


Awatar użytkownika
Rafi
Posty: 519
Rejestracja: 25 mar 2008, 13:42
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Metodystyczny
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Chrzest

Postautor: Rafi » 06 lip 2016, 07:28

dan22 pisze:W związku z tym chciałem zapytać, czy jest możliwość przyjąć chrzest, ale bez jakichś ceremonii w zborze czy kościele.
Jeżeli chcesz się ochrzcić w jakimkolwiek Kościele, to nie nastąpi to szybko, od ręki. Trochę ceregieli z tym jest: katecheza, przyjęcie do zboru, dar Ducha (zbory zielonoświątkowe), a na koniec biała szata i cała ceremonia. Po części to rozumiem.

Jeżeli wierzysz i chcesz przyjąć chrzest, to umów się z przyjacielem nad jakimś zbiornikiem wodnym w ciepły dzień i niech ciebie ochrzci. Chrzest taki sam jak inny. Jeżeli będziesz chciał podzielić się tym radosnym wydarzeniem z innymi przyjaciółmi, to będziesz miał też świadków twojego chrztu i może potem jakiś papierek wyskrobiecie (to dla ludzi; jest w Polsce większa wiara w zaświadczenie, w papier, niz w oświadczenie). To jest jakieś wyjście.

Ale spieszyć się nie musisz. Wierzysz, więc jesteś zbawiony. Znajdź wspólnotę w której będziesz się dobrze czuł (zbory protestanckie w Krakowie) i przyjmij chrzest we wspólnocie.


jj
Posty: 8277
Rejestracja: 11 sty 2008, 10:17
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Lokalizacja: zagranica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Chrzest

Postautor: jj » 06 lip 2016, 09:05

dan22 pisze:Cześć.
Jestem 22 letnim chłopakiem z Krakowa. Jakiś czas temu się nawróciłem i już wiem, że odnalazłem Boga, natomiast nie jestem niestety jeszcze nowonarodzony, a bardzo chciałbym być ochrzczony.

Jesli sie nawrociles, to jestes nowonarodzony, chyba, ze nawrocenie rozumiesz, jako odwrocenie sie od grzechu, ale bez wiary w sercu. Chrzest nie pomoze ci w nowym narodzeniu, bo jest przeznaczony dla osob juz narodzonych na nowo.
Mysle, ze zasugerowales sie rozmowa Pana Jezusa z Nikodemem (Ewangelia Jana, Rozdzial 3) o narodzeniu z wody i ducha. Tu chodzi o cos zupelnie innego. Woda symbolizuje tutaj Slowo Boze, a nie zanurzenie w wodzie.
Nic nie stoi na przeszkodzie, zebys sie ochrzcil, jesli wierzysz calym sercem w to, ze Pan Jezus jest Panem. Chrzest jest swietna okazja do wyznania wiary ustami w zastepcza smierc Pana Jezusa za ciebie:

(9) Bo jeśli ustami swoimi wyznasz, że Jezus jest Panem, i uwierzysz w sercu swoim, że Bóg wzbudził go z martwych, zbawiony będziesz. (10) Albowiem sercem wierzy się ku usprawiedliwieniu, a ustami wyznaje się ku zbawieniu.
(List do Rzymian 10:9-10, Biblia Warszawska)


W związku z tym chciałem zapytać, czy jest możliwość przyjąć chrzest, ale bez jakichś ceremonii w zborze czy kościele.


Taka mozliwosc jest. Kazdy wierzacy moze udzielic ci chrztu w Imie Ojca i Syna i Ducha Swietego. Jest jednak wazne, zebys wiedzial w czyje imie dajesz sie ochrzcic i dlaczego. Dlatego najlepiej jest jednak dokonac tego w spolecznosci chrzescijanskiej. Ja bym zalecal Baptystow.
Warunkiem chrztu pozostaje jednak wiara calym sercem w Pana Jezusa i Jego zastepcza smierc za ciebie:

(36) W czasie podróży przybyli nad jakąś wodę: Oto woda - powiedział dworzanin - cóż przeszkadza, abym został ochrzczony? (37) Odpowiedział Filip: Można, jeśli wierzysz z całego serca. Odparł mu: Wierzę, że Jezus Chrystus jest Synem Bożym. (38) I kazał zatrzymać wóz, i obaj, Filip i dworzanin, zeszli do wody. I ochrzcił go.
(Dzieje Apost. 8:36-38, Biblia Tysiąclecia)


Awatar użytkownika
Dragonar
Posty: 4906
Rejestracja: 10 wrz 2011, 20:04
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Christendom
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Chrzest

Postautor: Dragonar » 06 lip 2016, 14:34

Hej. :)

Osoba nawrócona zawsze jest narodzona na nowo, a osoba narodzona na nowo jest zawsze nawrócona. Chyba że źle zrozumiałeś nawrócenie albo narodzenie na nowo.

W związku z tym:
- W jaki sposób się nawróciłeś?
- Dlaczego uważasz, że nie jesteś narodzony na nowo?


Scriptura locuta, Roma finita.

Zapraszam na mojego bloga: Herold Pański.
dan22
Posty: 4
Rejestracja: 05 lip 2016, 22:05
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Chrzest

Postautor: dan22 » 06 lip 2016, 21:08

Myślałem po prostu, że dopóki nie przyjmę chrztu to mógłbym mieć problemy ze zbawieniem, w każdej chwili przecież mogę umrzeć, wiem jak to brzmi, ale tak myślę, to jest moja odpowiedzialność za siebie, żeby coś w tym kierunku zrobić.
Dragonar pisze:Dlaczego uważasz, że nie jesteś narodzony na nowo?

Chwiejna ta moja wiara, tez dlatego się nie "pchalem" do chrztu, a mam takie przekonanie, pewnie błędne, że po chrzcie będę silniejszy w wierze.


dan22
Posty: 4
Rejestracja: 05 lip 2016, 22:05
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Chrzest

Postautor: dan22 » 06 lip 2016, 21:14

Dragonar pisze:W jaki sposób się nawróciłeś?

Trochę zacząłem mieć problemy ze zdrowiem... Mama katoliczka, ojciec świadek jehowy, z rok w krk próbowałem, ale jak przeczytałem NT to ostatecznie stwierdziłem, że nie chcę tam być.


jj
Posty: 8277
Rejestracja: 11 sty 2008, 10:17
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Lokalizacja: zagranica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Chrzest

Postautor: jj » 07 lip 2016, 09:03

I nie daj sie wciagnac w roznego rodzaju chrzty szarlatanow w jedno tylko imie. Niech twoj chrzest bedzie w Imie ojca i Syna i Ducha Swietego jak nakazal Pan Jezus:

(18) A Jezus przystąpiwszy, rzekł do nich te słowa: Dana mi jest wszelka moc na niebie i na ziemi. (19) Idźcie tedy i czyńcie uczniami wszystkie narody, chrzcząc je w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego, (20) ucząc je przestrzegać wszystkiego, co wam przykazałem. A oto Ja jestem z wami po wszystkie dni aż do skończenia świata.
(Ew. Mateusza 28:18-20, Biblia Warszawska)


Awatar użytkownika
Dragonar
Posty: 4906
Rejestracja: 10 wrz 2011, 20:04
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Christendom
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Chrzest

Postautor: Dragonar » 07 lip 2016, 23:40

dan22 pisze:Chwiejna ta moja wiara, tez dlatego się nie "pchalem" do chrztu, a mam takie przekonanie, pewnie błędne, że po chrzcie będę silniejszy w wierze.

Faktycznie, nie jest to dobre przekonanie na temat chrztu. Najpierw uzyskaj pewność narodzenia na nowo, a zarazem pewność swojego zbawienia, ponieważ Pan Jezus powiedział:

[...] Zaprawdę, zaprawdę, powiadam ci, jeśli się kto nie narodzi na nowo, nie może ujrzeć Królestwa Bożego. (J 3:3 BW)

To bardzo ważna sprawa, aby wiedzieć, że ma się życie wieczne i jest się narodzonym na nowo. Następnie umacniaj się przez modlitwę i Słowo Boże. Myślę, że chrzest jest zewnętrzną pieczęcią już zawartego wewnętrznie przymierza z Bogiem. Powinien on nastąpić po narodzeniu na nowo i być udzielany wyłącznie wierzącym osobom. Dlatego odradzam Ci przyjmowanie chrztu wiary, zanim nie uzyskasz pewności, że Duch naprawdę dał Ci nowe życie i odrodził Cię.

A czy chciałbyś wiedzieć, jak naprawdę i rzeczywiście narodzić się na nowo z Ducha Świętego? Czy znasz już Ewangelię o darmowym zbawieniu z łaski przez wiarę w Jezusa Chrystusa? Wyjście z Kościoła Katolickiego nie może być rozumiane jako nawrócenie - musi nastąpić w Twoim sercu duchowa i realna przemiana. Bóg powiedział, że całkowicie zmieni serca tych, którzy mu zaufają:

I dam wam serce nowe, i ducha nowego dam do waszego wnętrza, i usunę z waszego ciała serce kamienne, a dam wam serce mięsiste. Mojego ducha dam do waszego wnętrza i uczynię, że będziecie postępować według moich przykazań, moich praw będziecie przestrzegać i wykonywać je. (Ez 36:26-27 BW)


Scriptura locuta, Roma finita.

Zapraszam na mojego bloga: Herold Pański.
dan22
Posty: 4
Rejestracja: 05 lip 2016, 22:05
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Chrzest

Postautor: dan22 » 08 lip 2016, 00:21

Dragonar pisze:A czy chciałbyś wiedzieć, jak naprawdę i rzeczywiście narodzić się na nowo z Ducha Świętego? Czy znasz już Ewangelię o darmowym zbawieniu z łaski przez wiarę w Jezusa Chrystusa?[/b] Wyjście z Kościoła Katolickiego nie może być rozumiane jako nawrócenie - musi nastąpić w Twoim sercu duchowa i realna przemiana.

Tak, znam.
Przemiana na pewno nastąpiła, ogólnie nie jest łatwo, ale codziennie czytam Nowy Testament i na co dzień staram się tym żyć, a wcześniej nigdy nawet nie próbowałem, czasami szedłem do kościoła i to wszystko. Teraz od razu jak rano się budzę, to pierwszą myśl mam taką, że jest Bóg, że nie jestem sam.


christianinroman
Posty: 321
Rejestracja: 20 maja 2016, 07:29
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Chrzest

Postautor: christianinroman » 08 lip 2016, 11:34

Dan22. Dobrze ci napisali Rafi i JJ, że chrztu może ci udzielić każdy wierzący i na nowo narodzony. 19 czerwca był chrzest 5 osób w rzece Odra we Wrocławiu i gdyby ktoś z zaproszonych gości na skutek głoszonego Słowa uwierzył w Pana Jezusa i w to co Syn Boży uczynił dla niego, a potem poprosił starszych wspólnoty o chrzest wodny, to czy mają PRAWO nie ochrzcić? Uważam , że nie mogą odmówić udzielenia mu chrztu wiary. pozdrawiam



Wróć do „Dla poszukujących”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości