Brak wzmianki o Trójcy Świętej w Biblii

Dział pomocy przeznaczony dla osób poszukujących - nie będących członkami kościołów protestanckich. Tutaj możecie postawić swoje pytanie, wątpliwości, prośbę o radę, itd. Uwaga: odpowiedzi mogą udzielać wyłącznie osoby należące do kościołów protestanckich.
Awatar użytkownika
krecik
Posty: 433
Rejestracja: 28 lis 2009, 09:44
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Gdańsk
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Brak wzmianki o Trójcy Świętej w Biblii

Postautor: krecik » 22 lis 2016, 12:56

ch4v4h pisze:Też mnie ten temat nurtuje. Nie podważam tego, że Bóg istnieje w Trójcy ale nie za bardzo wiem jak to rozumieć. Bo to, że Bóg nie był sam jak ktoś napisał, kompletnie mi nie leży, Bóg jest jedyny, i Jezus, wydaje mi się,(nie pamiętam teraz fragmentu z Biblii na którym zbudowałam tą myśl gdyż było to dawno), był wcześniej, nie powstał gdy się narodził, był zapowiedziany, istniał. A to, że jest przedstawiany w liczbie mnogiej to dla mnie nic dziwnego, Bóg moim skromnym być może mylnym zdaniem nie jest osobą, nie mieści się w niej, jest tak wielki, że opisywanie Go w liczbie pojedynczej nie starczy.


Myślę że Twoje pytanie może być wyjaśnione tym poniższym fragmentem z księgi Przysłów 8;22-31 :
„ Pan stworzył mnie jako pierwociny swojego stworzenia, na początku swych dzieł, z dawna.  Przed wiekami byłam ustanowiona, od początków, przed powstaniem świata,  gdy jeszcze nie było morza, zostałam zrodzona, gdy jeszcze nie było źródeł obfitujących w wody.  Zanim góry były założone i powstały wzgórza, zostałam zrodzona  gdy jeszcze nie uczynił ziemi i pól, i pierwszych brył gleby.  Gdy budował niebiosa, byłam tam; gdy odmierzał krąg nad powierzchnią toni.  Gdy w górze utwierdzał obłoki i wyprowadzał z toni potężne źródła,  gdy morzu wyznaczał granice, aby wody nie przekraczały jego rozkazu; gdy kładł podwaliny ziemi  ja byłam u jego boku mistrzynią, byłam jego rozkoszą dzień w dzień, igrając przed nim przez cały czas,  igrając na okręgu jego ziemi, rozkoszując się synami ludzkimi. „

Bóg z pewnością jest osobowy, lecz jest to inna Osoba jak wyobrażają sobie śmiertelnicy. Nasze aktualne poznanie Stwórcy jest cząstkowe i możemy o Nim powiedzieć tylko tyle na ile zezwala Biblia.


Całe Pismo przez Boga jest natchnione i pożyteczne do nauki, do wykrywania błędów, do poprawy, do wychowywania w sprawiedliwości, [ II Tym. 3:16]
Ix12
Posty: 406
Rejestracja: 14 gru 2016, 13:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Brak wzmianki o Trójcy Świętej w Biblii

Postautor: Ix12 » 15 gru 2016, 08:49

Efendi pisze:Nie każdy o tym wie ale hebrajskie Elohim to liczba mnoga :) na co wskazuje -im


Mylisz się, Elohim to nie liczba mnoga tylko pełnia boskości, pełnia majestatu.


Cały czas KAAN na PW straszy banem. Tacy tu są modzi..Poziom najwyżej śmieszny. Trynitarianie tak mają.
Ix12
Posty: 406
Rejestracja: 14 gru 2016, 13:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Brak wzmianki o Trójcy Świętej w Biblii

Postautor: Ix12 » 15 gru 2016, 08:51

KAAN pisze:
Demagog pisze:Witam!
W Starym Testamencie brak jest bezpośredniego wskazania na Trójcę, a wszystkie starania trynitarian sprowadzają się do dorabiania argumentów do tezy np. mówią oni o tym, że Bóg często mówił o sobie w liczbie mnogiej, ale zapominają o tym, że jest to pewien zabieg lingwistyczny, który można porównać do formy grzecznościowej. Co więcej zapominają o 1. przykazaniu. Również NT nie wskazuje na trójjedność. Jednym z nielicznych argumentów jest formułka mówiona podczas chrztu tj. "W imię Ojca, i Syna, i Ducha Świętego", którą można wielorako interpretować.
Mam wrażenie, że Kościół stworzył Trójcę, by łatwiej nawracać politeistów. Wiara w wielu, którzy są jednym, jest łatwiejsza do zaakceptowania dla człowieka, który przez całe życie czcił wielu bogów. Tak więc proszę o wytłumaczenie.
Pozdrawiam.
W Biblii nie ma terminu "trójca", ale jest pokazany Bóg w trzech osobach Ojca Syna i Ducha Świętego, każdy, kto zna przekaz Biblii widzi obraz troistego Boga i dlatego akceptuje techniczny termin - skrót myślowy "trójca" opisujący Pana Boga jedynego.


Gdzie jest pokazany w trzech osobach? Na obrazku? Jezus zaprzecza że jest Bogiem Marka 10:18, to co wypisujesz stawia cię w opozycji do Jezusa..
Co pisze w 1 Tym 2:5?


Cały czas KAAN na PW straszy banem. Tacy tu są modzi..Poziom najwyżej śmieszny. Trynitarianie tak mają.
Ix12
Posty: 406
Rejestracja: 14 gru 2016, 13:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Brak wzmianki o Trójcy Świętej w Biblii

Postautor: Ix12 » 15 gru 2016, 08:57

Jezus nie brał udziału ...

Post wykasowany, zakaz dyskusji w dziale dla nietrynitarian


Cały czas KAAN na PW straszy banem. Tacy tu są modzi..Poziom najwyżej śmieszny. Trynitarianie tak mają.
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Brak wzmianki o Trójcy Świętej w Biblii

Postautor: KAAN » 15 gru 2016, 09:49

Za wpisy w działach niedozwolonych dla ciebie otrzymujesz punkt karny


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Ix12
Posty: 406
Rejestracja: 14 gru 2016, 13:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Brak wzmianki o Trójcy Świętej w Biblii

Postautor: Ix12 » 15 gru 2016, 10:18

Pisałem na temat, jeśli obala twoje przekonania oparte na bajeczkach to nie moja wina. Kara wybitnie tendencyjna.


Cały czas KAAN na PW straszy banem. Tacy tu są modzi..Poziom najwyżej śmieszny. Trynitarianie tak mają.
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Brak wzmianki o Trójcy Świętej w Biblii

Postautor: KAAN » 15 gru 2016, 10:21

Nie uznajesz doktryny o trójcy i nie wolno ci pisać w tych działach, czytaj regulamin forum.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
Lenovo
Posty: 15
Rejestracja: 22 wrz 2015, 19:19
wyznanie: Chrześcijański Zbór Świadków Jehowy
Lokalizacja: Monachium
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Brak wzmianki o Trójcy Świętej w Biblii

Postautor: Lenovo » 16 gru 2016, 10:38

KAAN pisze:
Demagog pisze:Witam!
W Starym Testamencie brak jest bezpośredniego wskazania na Trójcę, a wszystkie starania trynitarian sprowadzają się do dorabiania argumentów do tezy np. mówią oni o tym, że Bóg często mówił o sobie w liczbie mnogiej, ale zapominają o tym, że jest to pewien zabieg lingwistyczny, który można porównać do formy grzecznościowej. Co więcej zapominają o 1. przykazaniu. Również NT nie wskazuje na trójjedność. Jednym z nielicznych argumentów jest formułka mówiona podczas chrztu tj. "W imię Ojca, i Syna, i Ducha Świętego", którą można wielorako interpretować.
Mam wrażenie, że Kościół stworzył Trójcę, by łatwiej nawracać politeistów. Wiara w wielu, którzy są jednym, jest łatwiejsza do zaakceptowania dla człowieka, który przez całe życie czcił wielu bogów. Tak więc proszę o wytłumaczenie.
Pozdrawiam.
W Biblii nie ma terminu "trójca", ale jest pokazany Bóg w trzech osobach Ojca Syna i Ducha Świętego, każdy, kto zna przekaz Biblii widzi obraz troistego Boga i dlatego akceptuje techniczny termin - skrót myślowy "trójca" opisujący Pana Boga jedynego.


Pokazany Bóg w trzech osobach? W którym miejscu?


Awatar użytkownika
Lenovo
Posty: 15
Rejestracja: 22 wrz 2015, 19:19
wyznanie: Chrześcijański Zbór Świadków Jehowy
Lokalizacja: Monachium
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Brak wzmianki o Trójcy Świętej w Biblii

Postautor: Lenovo » 16 gru 2016, 10:49

KAAN pisze:Nie uznajesz doktryny o trójcy i nie wolno ci pisać w tych działach, czytaj regulamin forum.


Bardzo wygodne... Zastrzec sobie prawo do urabiania innych na swoją modłę. Czytałem z uwagą posty, które stanowią odpowiedź na to, że jednak Trójca istnieje. Nigdzie Biblia tego nie naucza, ani ST, ani NT. Jezus wielokrotnie podkreślił w swoich wypowiedziach, wyraźną odrębność między Ojcem, a nim. Nigdzie w Biblii nie znajdziemy dialogu Jezusa z Duchem świętym. Czym się różnią protestanci, od Katolików, Prawosławnych i podobnych im rzekomych chrześcijan, skoro powielają w większości kłamstwa, i nie pozwalają na wyrażanie w tym miejscu przeciwnych argumentów. Tak postępuje Kler. Taka metoda była prowadzona w średniowieczu. Duchowieństwo zastrzegało sobie prawa do ustanawiania tego co słuszne, bez względu na to, co faktycznie Słowo Boże zawierało. Myślę, że każdy bystry user to potrafi zauważyć.

Za dyskusję w działach niedozwolonych otrzymujesz punkt karny


Awatar użytkownika
Lenovo
Posty: 15
Rejestracja: 22 wrz 2015, 19:19
wyznanie: Chrześcijański Zbór Świadków Jehowy
Lokalizacja: Monachium
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Brak wzmianki o Trójcy Świętej w Biblii

Postautor: Lenovo » 16 gru 2016, 12:32

A jaka dyskusja was tutaj zadowoli? Mam mówić tak, zgadzając się z odwiecznym kłamstwem? Jesteście najbardziej nietolerancyjnym forum, na jakie trafiłem w sieci. Nikt tutaj nie znajdzie prawdy, bo jej tutaj nie ma. Ciekawe jak byście potraktowali samego Jezusa, gdyby tutaj zacytował własne słowa. Pewnie dostałby bana. Jakiemu celowi ma służyč to forum, jeśli nie krzewieniu prawdy?


Janek
Posty: 2717
Rejestracja: 11 sty 2015, 14:30
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Brak wzmianki o Trójcy Świętej w Biblii

Postautor: Janek » 29 gru 2016, 15:02

To może ja dodam swoją rozkminke
a przy okazji informuje,że zmieniłem
pogląd na sprawę istoty Bożej i proszę o zmianę koloru.
Teologicznie najbliżej mi do niezależnych baptystów z USA.

Bóg został objawiony w ciele
przez Słowo które ciałem się stało.
Chodzi oczywiście o jedynego prawdziwego Boga Ojca.

(16) BG A zaprawdę wielka jest tajemnica pobożności, że Bóg objawiony jest w ciele, usprawiedliwiony jest w duchu, widziany jest od Aniołów, kazany jest poganom, uwierzono mu na świecie, wzięty jest w górę do chwały. (1Tym 3:16)

(1) Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga, i Bogiem było Słowo. (2) Ono było na początku u Boga. (3) Wszystko przez Nie się stało, a bez Niego nic się nie stało, co się stało. (4) W Nim było życie, a życie było światłością ludzi, (5)

14) A Słowo stało się ciałem i zamieszkało wśród nas. I oglądaliśmy Jego chwałę, chwałę, jaką Jednorodzony otrzymuje od Ojca, pełen łaski i prawdy.(Jana 1)

(9) W Chrystusie przebywa na sposób cielesny Bóg w całej Pełni, (Col 2:9)

For in him dwelleth all the fulness of the Godhead bodily


Jeśli chodzi o Bóstwo.

9 Wy jednak nie żyjecie według ciała, lecz według Ducha, jeśli tylko Duch Boży w was mieszka. Jeżeli zaś kto nie ma Ducha Chrystusowego, ten do Niego nie należy. 10 Jeżeli natomiast Chrystus w was mieszka, ciało wprawdzie podlega śmierci ze względu na [skutki] grzechu duch jednak posiada życie na skutek usprawiedliwienia. 11(Rzymian 8:9-10)


20 gdyż nie wy będziecie mówili, lecz Duch Ojca waszego będzie mówił przez was. 21 (MAt 10:20)

12 bo Duch Święty nauczy was w tej właśnie godzinie, co należy powiedzieć». (Łukasza 12:12)



6 Na dowód tego, że jesteście synami, Bóg wysłał do serc naszych Ducha Syna swego, który woła: Abba Ojcze! 7 (Galacja 4:6)

14 Albowiem wszyscy ci, których prowadzi Duch Boży, są synami Bożymi. 15 Nie otrzymaliście przecież ducha niewoli, by się znowu pogrążyć w bojaźni, ale otrzymaliście ducha przybrania za synów, w którym możemy wołać: «Abba, Ojcze!»(Rzym 8:14-15)


Jeśli chodzi o Ducha..


MarshObed
Posty: 3
Rejestracja: 01 lut 2017, 13:46
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Brak wzmianki o Trójcy Świętej w Biblii

Postautor: MarshObed » 01 lut 2017, 14:10

Witam. Byłem kiedyś głęboko wierzący. Później ów wiarę utraciłem. Dużo się naczytałem dziwnych rzeczy, miałem trudny okres itp., mniejsza z tym. Po latach, wiedząc że "z wiarą" tak naprawdę żyło mi się lepiej, chciałem ponownie uwierzyć. Wiem, że to trochę dziwne, a przede wszystkim trudne, ale uważam, że jest to możliwe i chciałbym tego. Ale mam problem.
Jestem gotów przyjąć znów Jezusa, wiarę itd do serca, duszy, i znów temu zaufać, "uwierzyć". Jest tylko jeden problem. Za nic w świecie nie "potrafię przeskoczyć" trójcy świętej. Gdyby nie to, dziś byłbym jeszcze w kościele itd, ale motyw trójcy świętej wymyślony i dołączony do kościoła w 325r, na podstawie kilku zwrotów w Biblii zatrzymuje mnie w stu procentach prze wiarą. W trakcie moich poszukiwań trafiłem na Wasze forum, i pomyślałem, o super, może tu znajdę jakieś odpowiedzi, może ktoś mi coś poradzi, ale widzę, że grożą mi punkty karne za taki temat.. Nie jestem ofensywny, ale mam tu czego szukać?


Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Brak wzmianki o Trójcy Świętej w Biblii

Postautor: Zbyszekg4 » 01 lut 2017, 14:31

MarshObed, a znasz te materiały (w 3 częściach podane)?: http://watchtower.org.pl/jz-trojca.php


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
Dragonar
Posty: 4906
Rejestracja: 10 wrz 2011, 20:04
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Christendom
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Brak wzmianki o Trójcy Świętej w Biblii

Postautor: Dragonar » 02 lut 2017, 23:13

Trójca Święta nie jest wymysłem z Soboru Nicejskiego z 325 r. Jej nicejskie pochodzenie to mit upowszechniany przez Świadków Jehowy oraz ateistów mających manię na punkcie cesarza Konstantyna. Trójca jest biblijna w sensie obecności tej koncepcji (nie terminu Trójca) w Słowie Bożym, ale jest też doktryną doktryną głoszoną przez pierwszych chrześcijan, co pokazują pisma tzw. Ojców Apostolskich z I i II wieku.


Scriptura locuta, Roma finita.

Zapraszam na mojego bloga: Herold Pański.

Wróć do „Dla poszukujących”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości