Z katolicyzmu na luteranizm

Dział pomocy przeznaczony dla osób poszukujących - nie będących członkami kościołów protestanckich. Tutaj możecie postawić swoje pytanie, wątpliwości, prośbę o radę, itd. Uwaga: odpowiedzi mogą udzielać wyłącznie osoby należące do kościołów protestanckich.
Awatar użytkownika
Grzegorz19
Posty: 16
Rejestracja: 25 lis 2016, 21:32
wyznanie: Rzymsko Katolickie
O mnie: ;)
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Z katolicyzmu na luteranizm

Postautor: Grzegorz19 » 28 lis 2016, 23:40

Marek P pisze:Miałem kiedyś podobny problem, bo szukałem miejsca dla siebie, ale nigdzie nie mogłem poczuć, że "to jest to". Czuję pewną sympatię do pewnych denominacji i zborów, ale myślę, że prócz takiego zinstytucjonalizowanego miejsca są najważniejsi ludzi - to z nimi mamy się wspierać, modlić i czuć duchową relację. Nie mam nic przeciwko instytucjom, ale nie instytucje są najważniejsze. Najważniejsze to poczuć relację z Bogiem i Jego Synem, a później pogłębiać tą relację w gronie bliskich osób.


O kurcze, trafił swój na swego :D masz racje, ale bez duchownych byśmy nie dali sobie rady w życiu duchowym, bo kapłani są od tego, by prowadzić nas do Boga, a Kościół to tylko miejsce spotkań dzieci Boga Ojca, ale Biblia podaje, że można modlić się nawet w domu, nie ważne gdzie sie znajdujemy, Bóg i tak nas słucha, a to jest połowa sukcesu.


"Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem. Kto wierzy we Mnie, choćby umarł, będzie żył. Każdy zaś, kto żyje i wierzy we Mnie, nie umrze na wieki" - Jan 11:25-26

"Albowiem tak Bóg umiłował świat, że Syna swego jednorodzonego dał, aby każdy, kto weń wierzy, nie zginął, ale miał żywot wieczny" - Jan 3:16 16

"Pan Mój i Bóg Mój" - Jan 20:28
Awatar użytkownika
wisnia2168
Posty: 383
Rejestracja: 28 maja 2013, 21:18
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Lokalizacja: Świdnica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Z katolicyzmu na luteranizm

Postautor: wisnia2168 » 29 lis 2016, 07:50

*duchowni :)
W protestantyzmie jest coś takiego jak powszechne kapłaństwo wszystkich wierzących


Teza 62: Prawdziwym skarbem Kościoła jest najświętsza Ewangelia chwały i łaski Bożej.

Moja strona Jedynie Krzyż
https://www.facebook.com/JedynieKrzyz/
Marek P
Posty: 13
Rejestracja: 28 lis 2016, 12:39
wyznanie: Protestant
O mnie: Wierzę, że prawda mnie wyzwoli...
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Z katolicyzmu na luteranizm

Postautor: Marek P » 30 lis 2016, 13:49

Ale co rozumiemy przez "kapłaństwo"? - kapłan to z jednej strony ktoś, kto był związany ze świątynią, a z drugiej ktoś, kto miał coś do powiedzenia w sferze nauczania. Kapłan to też ktoś czysty. Piękne są słowa z 1 Listu Piotra 2:9, ale chyba ze zbyt lekkim sercem go cytujemy. Każdy może się na to powołać i głosić swoje poglądy. Nie polemizuję tu z nikim, ale mówię, że warto uważać na ludzi, którzy mają "parcie" na prowadzenie w zborach itp.


derko
Posty: 1942
Rejestracja: 23 cze 2008, 20:57
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Z katolicyzmu na luteranizm

Postautor: derko » 30 lis 2016, 14:54

Grzegorz19 pisze:O kurcze, trafił swój na swego :D masz racje, ale bez duchownych byśmy nie dali sobie rady w życiu duchowym, bo kapłani są od tego, by prowadzić nas do Boga, a Kościół to tylko miejsce spotkań dzieci Boga Ojca, ale Biblia podaje, że można modlić się nawet w domu, nie ważne gdzie sie znajdujemy, Bóg i tak nas słucha, a to jest połowa sukcesu.

Prowadzić ma nas Duch Święty, a "kapłani" mają nas w tym spierać. Taka osoba ma służyć swoim osobistym doświadczeniem i przykładem.
jak to pięknie napisał Paweł
(17) Bądźcie naśladowcami moimi, bracia, i patrzcie na tych, którzy postępują według wzoru, jaki w nas macie.
(18) Wielu bowiem z tych, o których często wam mówiłem, a teraz także z płaczem mówię, postępuje jak wrogowie krzyża Chrystusowego; (19) końcem ich jest zatracenie,...
List do Filipian 3

:roll: :)


Awatar użytkownika
Samolub
Posty: 4751
Rejestracja: 12 wrz 2015, 22:28
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Loch Ness
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Z katolicyzmu na luteranizm

Postautor: Samolub » 01 gru 2016, 08:40

Ale jest powszechne kapłaństwo =D ja też jestem kapłanem jako Nowo Narodzone Dziecko Boże każdy jest

A to, że są posługi w Zborze to inna sprawa
Ja już kilka osob z "parciem" do rzadow tu poznalem, wpadaja na chwile i pouczaja... zazwyczaj zle np w kwestii malzenstwa zostalem pouczony raz za malo powaznego gloszac strikte biblijna wersje ze przed Bogiem moze byc zawarte w Zborze jak i w domu.

Są tacy kulturowi "guru" wyrosli z Katolicyzmu, wychodzacy od Swiadkow ktorzy zakladaja czapke protestancką, ale stara natura w tym czlowieku nadal silna, pobudki i motywacje pyszne =P

Nie lubie takiego czegos, tacy ludzie zamiast poddac sie Duchowi Swietemu by ich uzdrowil z blednego myslenia i gadania pierdół kabinują kogo by pouczyc i jak się wbic w elite. Zadnej elity nie ma, posluga w Zborze to ciezka praca, wyrzeczenie i sluzba. Kasty nie mamy.


Obrazek HAPPYSAD- Jałowiec
Od połowy stycznia'17 nie udzielam się na forum bojkotując działania części moderacjii (Efendi oraz Kaan'a) jeśli obie te osoby ustąpią ze swoich funkcjii na forum rozważę powrót. Spotkasz mnie na moim >blogu< zapraszam
Marek P
Posty: 13
Rejestracja: 28 lis 2016, 12:39
wyznanie: Protestant
O mnie: Wierzę, że prawda mnie wyzwoli...
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Z katolicyzmu na luteranizm

Postautor: Marek P » 01 gru 2016, 19:54

Amen! Dobrze napisałeś Samolub!

Jak najbardziej jest powszechne kapłaństwo. Tylko właśnie chodzi mi o tych "nauczycieli". Ja jestem zdania, jak ktoś ma jakiś pogląd, to trzeba dać go pod dyskusję a nie narzucać. Niestety z doświadczenia zborowego wiem, że zdarza się inaczej.



Wróć do „Dla poszukujących”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości