Czy w jakimś kościele protestanckim uznaje się Transsubstancjacje?

Dział pomocy przeznaczony dla osób poszukujących - nie będących członkami kościołów protestanckich. Tutaj możecie postawić swoje pytanie, wątpliwości, prośbę o radę, itd. Uwaga: odpowiedzi mogą udzielać wyłącznie osoby należące do kościołów protestanckich.
Oskar
Posty: 7
Rejestracja: 20 lis 2016, 19:01
wyznanie: Protestant
Gender: Male
Kontaktowanie:

Czy w jakimś kościele protestanckim uznaje się Transsubstancjacje?

Postautor: Oskar » 29 lis 2016, 14:06

Bo nie chce porzucać tej wiary,ale myślę o przejściu na protestantyzm,
dziękuje za odpowiedzi .


Awatar użytkownika
wisnia2168
Posty: 383
Rejestracja: 28 maja 2013, 21:18
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Lokalizacja: Świdnica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czy w jakimś kościele protestanckim uznaje się Transsubstancjacje?

Postautor: wisnia2168 » 29 lis 2016, 16:35

*unię sakramentalną- to nie to samo :)

Transsubstanacja jest czymś czego w Biblii nie znajdziesz. Natomiast jest napisane, że "oto ciało moje" oraz "oto krew moja". Takie zdania wskazują na realną obecność Chrystusa w sakramencie ołtarza (wypowiadam się o twierdzeniu luterańskim, nie mówię za wszystkich protestantów).

Czy przed komunią słyszysz "oto jest wino które stanie się moją krwią" czy raczej "oto jest kielich krwi mojej.." ?


Teza 62: Prawdziwym skarbem Kościoła jest najświętsza Ewangelia chwały i łaski Bożej.

Moja strona Jedynie Krzyż
https://www.facebook.com/JedynieKrzyz/
Awatar użytkownika
wisnia2168
Posty: 383
Rejestracja: 28 maja 2013, 21:18
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Lokalizacja: Świdnica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czy w jakimś kościele protestanckim uznaje się Transsubstancjacje?

Postautor: wisnia2168 » 29 lis 2016, 18:58

Nie doczytałem także zwracam honor!


Teza 62: Prawdziwym skarbem Kościoła jest najświętsza Ewangelia chwały i łaski Bożej.

Moja strona Jedynie Krzyż
https://www.facebook.com/JedynieKrzyz/
Oskar
Posty: 7
Rejestracja: 20 lis 2016, 19:01
wyznanie: Protestant
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czy w jakimś kościele protestanckim uznaje się Transsubstancjacje?

Postautor: Oskar » 29 lis 2016, 20:16

Efendi pisze:
wisnia2168 pisze:*unię sakramentalną- to nie to samo :)

:?: Wiem że to nie to samo, napisałem coś podobnego :P Bo jest ten element "cielesnej" obecnosci. Inni protestanci wierza raczej w duchowa obecnosc albo symboliczna (kalwini) a np. metodysci w ogole tego nie definuja uwazaja ze jest jakas obecnosc ale to tajemncia dla nas


kalwini wierzą w obecność duchową.

Ale tak po za tym to wiem czym konstubanaja[?] a czym transbunacja[?] ale dzięki.


Awatar użytkownika
keres1372
Posty: 167
Rejestracja: 25 kwie 2015, 01:51
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Czy w jakimś kościele protestanckim uznaje się Transsubstancjacje?

Postautor: keres1372 » 29 lis 2016, 23:23

Oskar pisze:Bo nie chce porzucać tej wiary,ale myślę o przejściu na protestantyzm,
dziękuje za odpowiedzi .


Kościół Anglikański, a na pewno jego odłam kościół Wysoki.

*Nie możesz pisać w tym dziale.
MrSponge


Awatar użytkownika
Filip
Posty: 1566
Rejestracja: 14 lut 2013, 13:34
wyznanie: Prezbiterianizm
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czy w jakimś kościele protestanckim uznaje się Transsubstancjacje?

Postautor: Filip » 30 lis 2016, 02:04

Kościół Anglikański, a na pewno jego odłam kościół Wysoki.


Nie do końca. Church of England jako taki zasadniczo nie przyjmuje żadnej konkretnej koncepcji obecności Chrystusa jako wiążącej dla jego członków – obecność duchowa, konsubstancjacja czy transsubstancjacja wszystkie mieszczą się w dopuszczalnym spektrum. Anglokatolicy (którzy notabene są bardziej nurtem w anglikanizmie niż jego odłamem, jako że są częścią Church of England lub innych kościołów episkopalnych) mają pewną tendencję do przyjmowania transsubstancjacji, ale też nie zawsze. Można się spotkać u nich też z naciskiem na obiektywną obecność Chrystusa, która nie musi być koniecznie wyrażana w formie transsubstancjacji.

Ale tak po za tym to wiem czym konstubanaja[?] a czym transbunacja[?] ale dzięki.


W średniowieczy, kiedy kształtowało się rozumienie komunii na zachodzie, dominującym nurtem filozoficznym był arystotelianizm. Trans-substancjacja jako termin ma swoje źródła właśnie w filozofii Arystotelesa. Jego zdaniem wszystkie rzeczy mają swoją istotę (esencję), która decyduje o tym czym są. Jednocześnie rzeczy mają swoje przypadłości (akcydensy), czyli cechy należące do danej rzeczy, które nie stanowią jej istoty (bez tych cech nadal byłaby sobą).

Np. pewne krzesło służy do siedzenia i jest niebieskie. Służenie do siedzenia należy do istoty krzesłowatości. Gdyby coś nie służyło do siedzenia, to nie byłoby krzesłem. Ale niebieskość jest przypadłością danego krzesła, gdyby było czerwone nadal byłoby krzesłem.

Św. Tomasz z Akwinu użył tych terminów do opisania zamiany chleba i wina w ciało i krew Chrystusa. W katolickim rozumieniu eucharystia jest podwójnym cudem:

(1) Istota (substancja) chleba i wina zmienia się w istotę ciała i krwi Chrystusa.
(2) Ciało i krew Chrystusa zachowują przypadłości chleba i wina. Smakują jak chleb i wino, pachną jak chleb i wino, wyglądają jak one.

Konsubstancjacja jest innym sposobem rozumienia, który funkcjonował w średniowiecznej teologii zanim Sobór Laterański IV ustalił, że poprawnym rozumieniem w teologii katolickiej jest transsubstancjacja. Oznacza on, że chleb i wino nie zmieniają się w ciało Pana, ale raczej w elementach (chlebie i winie) współistnieją ciało i krew oraz chleb i wino.

Trans-substabcjacja = zmiana substancji.
Kon-substancjacja = współ-istnienie substancji.

Konsubstancjacja jest często utożsamiana z luterańskim rozumieniem komunii, aczkolwiek to nie do końca to samo. Luterańskim rozumieniem komunii jest Unia Sakramentalna. Tj. tak jak Pan Jezus łączy dwie natury (boską i ludzką) w jednej osobie, tak w komunii obecne jest zarówno ciało Chrystusa jak i chleb. Ciało i krew Pana Jezusa są obecne w/z/pod postacią chleba i wina.


"The Road goes ever on and on
Down from the door where it began.
Now far ahead the Road has gone,
And I must follow, if I can, " J.R.R. Tolkien
Oskar
Posty: 7
Rejestracja: 20 lis 2016, 19:01
wyznanie: Protestant
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czy w jakimś kościele protestanckim uznaje się Transsubstancjacje?

Postautor: Oskar » 30 lis 2016, 13:39

Dzięki jeszcze raz wszystkim.


konia_z_rzedem
Posty: 337
Rejestracja: 22 lis 2016, 12:08
wyznanie: Kościół Katolicki
O mnie: Hallelujah!!!
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czy w jakimś kościele protestanckim uznaje się Transsubstancjacje?

Postautor: konia_z_rzedem » 31 gru 2016, 00:09

Właśnie znalazłem fragment z Ewangelii wg św. Marka, który świadczy o tym, że transsubstancjacja jest niebiblijna: "Zaprawdę, powiadam wam: Odtąd nie będę już pił z owocu winnego krzewu aż do owego dnia, kiedy pić go będę nowy w królestwie Bożym".


"Mądry, słuchając, pomnaża swą wiedzę,
rozumny nabywa biegłości:
jak pojąć przysłowie i zdanie,
słowa i zagadki mędrców".

"Nikt nie jest sam z siebie mądry".

Wróć do „Dla poszukujących”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości