Księga Izajasza

Dział pomocy przeznaczony dla osób poszukujących - nie będących członkami kościołów protestanckich. Tutaj możecie postawić swoje pytanie, wątpliwości, prośbę o radę, itd. Uwaga: odpowiedzi mogą udzielać wyłącznie osoby należące do kościołów protestanckich.
Demagog
Posty: 26
Rejestracja: 17 lis 2016, 17:48
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Księga Izajasza

Postautor: Demagog » 30 lis 2016, 08:50

Witam,

Jak byście tłumaczyli słowa z Izajasza od 7:14? Jedyna rzecz jaka się zgadza to, że panna porodziła syna. Natomiast nie zgadza się imię zbawiciela. Żywienie się mlekiem zsiadłym i miodem to dla mnie abstrakcja, tak jak z metafora z pszczołą i muchą. Czy ktoś byłby tak miły i mi to wytłumaczył? :)

Dziękuję.


Demagog
Posty: 26
Rejestracja: 17 lis 2016, 17:48
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Księga Izajasza

Postautor: Demagog » 30 lis 2016, 19:06

A co z mlekiem zsiadłym i miodem oraz z muchą i pszczołą?


Awatar użytkownika
Czekoladowy
Posty: 955
Rejestracja: 05 lis 2014, 21:18
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Księga Izajasza

Postautor: Czekoladowy » 30 lis 2016, 20:15

Nie mam teraz czasu dokładnie się temu przyjrzeć, jednak polecam przypisy:

A co z mlekiem zsiadłym i miodem

Iz 7, 15 - "Śmietana i miód" (zob. Iz 7,22). Pokarm prosty, ale przez pasterzy bardzo ceniony. Jego obfitość w krainie jest znakiem dobrobytu mieszkańców i żyzności ziemi: por. Wj 3,8.17; Kpł 20,24; Jr 11,5; Jr 32,22. Dla rolników natomiast i dla mieszczan ten skromny pokarm jest znakiem zubożenia i niedostatku, w który popadli na skutek najazdu wroga. http://www.biblia.deon.pl/rozdzial.php?id=479

oraz z muchą i pszczołą?

Słowo hebrajskie przetłumaczone tutaj jako "gwizdać" może również oznaczać syk. W tradycji związanej z hodowlą pszczół funkcjonowało przekonanie, że rój można wywabić z ula w inne miejsce za pomocą gwizdu. Atakujące wojska porównano do much i pszczół również w Iliadzie Homera. (w: Komentarz historyczno-kulturowy do Biblii hebrajskiej)


Już raczej nie odwiedzam forum, w razie czego proszę o kontakt mailowy.

Wróć do „Dla poszukujących”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości