O Starym Testamencie

Dział pomocy przeznaczony dla osób poszukujących - nie będących członkami kościołów protestanckich. Tutaj możecie postawić swoje pytanie, wątpliwości, prośbę o radę, itd. Uwaga: odpowiedzi mogą udzielać wyłącznie osoby należące do kościołów protestanckich.
Demagog
Posty: 26
Rejestracja: 17 lis 2016, 17:48
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

O Starym Testamencie

Postautor: Demagog » 13 sty 2017, 21:52

Witam!

Dlaczego Bóg w ST jest okrutny i surowy, a w NT dobry i łagodny? Czytałem artykuł na Wikipedii o Prawie i Ewangelii (nie podaję linka, bo nie jestem pewien, czy na tym forum wolno) i jestem ciekaw, czy to co przedstawili w tej encyklopedii to prawda i jak postrzegają to inne odłamy i denominacje.

Pozdrawiam!


Awatar użytkownika
Czekoladowy
Posty: 955
Rejestracja: 05 lis 2014, 21:18
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: O Starym Testamencie

Postautor: Czekoladowy » 13 sty 2017, 23:09

Dlaczego Bóg w ST jest okrutny i surowy, a w NT dobry i łagodny?

Myślę że to nieprawda, w obydwu Testamentach są elementy surowości, jak i łagodności. Takie przeciwstawianie ich sobie często wynika z wybiórczego traktowania ich treści. Prawda jest taka że obrazu łagodnego i dobrego Boga jest w Starym Testamencie całe mnóstwo, ale zwykle pamięta się tylko o przejawach surowości.
Czytałem artykuł na Wikipedii o Prawie i Ewangelii (nie podaję linka, bo nie jestem pewien, czy na tym forum wolno) i jestem ciekaw, czy to co przedstawili w tej encyklopedii to prawda i jak postrzegają to inne odłamy i denominacje.

Nie wiem jaki artykuł masz na myśli ale takie przeciwstawienie sobie Prawa i Ewangelii jest typowe dla luteranizmu. Ja np. uważam, że nie jest ono zbyt sensowne. Żeby wytłumaczyć ten problem w innych denominacjach protestanckich chyba trzeba byłoby zagłębić się w temat tzw. teologii przymierza (ale to nie na moją głowę).


Już raczej nie odwiedzam forum, w razie czego proszę o kontakt mailowy.
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: O Starym Testamencie

Postautor: Zbyszekg4 » 14 sty 2017, 08:23

Kto tylko w ST widzi "okrutnego" Boga, to pewnie nie wczytał się w np. Apokalipsę i te wersety, które też "okrutnego" Boga ukazują...
Rację ma Czekoladowy, gdy to wyjaśnia.


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
jj
Posty: 8277
Rejestracja: 11 sty 2008, 10:17
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Lokalizacja: zagranica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: O Starym Testamencie

Postautor: jj » 14 sty 2017, 08:55

Demagog pisze:Witam!

Dlaczego Bóg w ST jest okrutny i surowy, a w NT dobry i łagodny? Czytałem artykuł na Wikipedii o Prawie i Ewangelii (nie podaję linka, bo nie jestem pewien, czy na tym forum wolno) i jestem ciekaw, czy to co przedstawili w tej encyklopedii to prawda i jak postrzegają to inne odłamy i denominacje.

Pozdrawiam!


Pan Bog jest surowy dla grzechu i grzesznego swiata. Potop, Sodoma i Gomora i wiele innych fragmentow ST pokazuje Bozy gniew. Od wylania Ducha Swietego na wszelkie cialo w dniu Piecdziesiatnicy do czasu wylania Bozego gniewu na grzeszny swiat, panuje okres Laski. W tym okresie "pszenica" rosnie obok "kakolu", az dojrzeje. Wtedy Pan Bog wyleje swoj gniew na "kakol", grzeszny swiat, co opisuje Apostol Jan w Ksiedze Objawienia, w Nowym Testamencie. Jest to Ksiega objawienia Boga gniewnego i surowego dla grzechu. Najbardziej przerazajacy obraz skutku totalnego odrzucenia Boga.


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: O Starym Testamencie

Postautor: KAAN » 15 sty 2017, 11:05

Demagog pisze:Witam!

Dlaczego Bóg w ST jest okrutny i surowy, a w NT dobry i łagodny? Czytałem artykuł na Wikipedii o Prawie i Ewangelii (nie podaję linka, bo nie jestem pewien, czy na tym forum wolno) i jestem ciekaw, czy to co przedstawili w tej encyklopedii to prawda i jak postrzegają to inne odłamy i denominacje.

Pozdrawiam!
Pan Bóg nienawidzi grzechu, dlatego grzesznik, który nie chce się nawrócić ale żyje po swojemu postrzega Pana Boga jako okrutnego, a prawda jest taka że nasz Bóg jest dobry i niepamiętliwy, przebacza i pomaga czlowiekowi w walce z grzechem. Stary testament w wielu miejscach mówi o dobrym Bogu, ludzie ufający Bogu o tym mówili co zostało spisane na kartach ST np:

I Księga Kronik 16:33 Wtedy radować się będą drzewa leśne Przed Panem, gdyż nadchodzi, Aby sądzić ziemię.
34 Wysławiajcie Pana, albowiem jest dobry, Albowiem na wieki łaska jego.
35 Mówcie też: Wybaw nas, Boże zbawienia naszego, Zgromadź nas i wyrwij nas spośród narodów, Abyśmy sławili święte imię twoje I rozgłaszali chwałę twoją!

W tym fragmecie widać element grozy - sąd nad ziemią, ale przebija się na pierwszy plan dobroć Pana Boga. Na czym polega dobroć Boża?
1. Pan Bóg stworzył ziemię i człowieka aby ten mieszkał na niej i panował nad całym stworzeniem. Czy znajdziesz większą dobroć i miłość od Bożej?
2. Człowiek zgrzeszył i zgodnie ze sprawiedliwością Bożą powinien wylądować w piekle, ale znowu miłość i dobroć Boża sprawiła że Bóg zaplanował zbawienie od grzechu i śmierci, dlatego przez cztery tysiące lat Pan Bóg uczył człowieka o grzechu i sprawiedliwości, a gdy zakończył się okres edukacji posłał swojego Syna na krzyż aby każdy kto w niego wierzy został zbawiony od grzechu. Cztery tysiące lat dobroci Bożej, gdyby nie ta dobroć to na drugi dzień po zgrzeszeniu Adam obróciłby się w proch z którego powstał i nie było by człowieka na ziemi, a może nawet ziemi by nie było.

Księga Psalmów 34:9 Skosztujcie i zobaczcie, że dobry jest Pan: Błogosławiony człowiek, który u niego szuka schronienia!

Księga Psalmów 86:5 Ty bowiem, Panie, jesteś dobry i przebaczasz, I jesteś wielce łaskawy dla wszystkich, którzy cię wzywają.

Księga Psalmów 145:9 Dobry jest Pan dla wszystkich, A miłosierdzie jego jest nad wszystkimi jego dziełami.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Demagog
Posty: 26
Rejestracja: 17 lis 2016, 17:48
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: O Starym Testamencie

Postautor: Demagog » 16 sty 2017, 18:50

Niby jest surowy tylko dla grzeszników, jednak Job doświadczył wiele, każdy chyba czytał o tym, że utracił wszystko co miał i z tego co pamiętam nawet prosił Boga o śmierć.


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: O Starym Testamencie

Postautor: KAAN » 16 sty 2017, 21:25

Demagog pisze:Niby jest surowy tylko dla grzeszników, jednak Job doświadczył wiele, każdy chyba czytał o tym, że utracił wszystko co miał i z tego co pamiętam nawet prosił Boga o śmierć.
To prawda, ale to nie jest problem Bożego gniewu, albo surowości, ale to problem powszechnego grzechu ludzi. Poza tym księga Joba ujawnia, ze nie wszystko co dzieje się na ziemi ma swoje źródło ziemskie, niektóre sprawy są wynikiem różnego rodzaju wydarzeń i działań w niebie.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.

Wróć do „Dla poszukujących”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości