Czy składanie życzeń to rodzaj 'zaklęć'?

Dział pomocy przeznaczony dla osób poszukujących - nie będących członkami kościołów protestanckich. Tutaj możecie postawić swoje pytanie, wątpliwości, prośbę o radę, itd. Uwaga: odpowiedzi mogą udzielać wyłącznie osoby należące do kościołów protestanckich.
Stokrotka530
Posty: 119
Rejestracja: 07 mar 2017, 18:05
wyznanie: nie chce podawać
O mnie: Bo dla nieśmiertelności Bóg stworzył człowieka -
uczynił go obrazem swej własnej wieczności.
Gender: Female
Kontaktowanie:

Czy składanie życzeń to rodzaj 'zaklęć'?

Postautor: Stokrotka530 » 11 mar 2017, 10:51

Często z okazji urodzin, imienin itp. mówimy sobie, że życzymy zdrowia, szczęścia, pieniędzy, dobrych ocen. A przecież to nie ma żadnego racjonalnego sensu podobnie jak inne zabobony. To, że tak komuś powiemy, wcale nie sprawi, że ta osoba będzie zdrowa i szczęśliwa. Wybieram się na wesele koleżanki, życzyć- nie życzyć? Co powiedzieć? Jaki pogląd na to mają protestanci?


normalediszyn
Posty: 1
Rejestracja: 10 mar 2017, 11:51
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Czy składanie życzeń to rodzaj 'zaklęć'?

Postautor: normalediszyn » 11 mar 2017, 15:34

Zadaj sobie pytanie. Czy jest ci miło jak ktoś się o ciebie troszczy i życzy ci w życiu jak najlepiej?


Awatar użytkownika
Ian
Posty: 3407
Rejestracja: 11 sty 2008, 13:42
wyznanie: Kościół Ewangelicznych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czy składanie życzeń to rodzaj 'zaklęć'?

Postautor: Ian » 11 mar 2017, 18:51

życzyć
1. pragnąć, chcieć czegoś dla kogoś lub dla siebie;
2. wyrażać pragnienie aby komuś się dobrze działo, składać powinszowania z jakiejś okazji

zabobon
ogół wierzeń i praktyk opartych na przekonaniu o istnieniu mocy nadprzyrodzonych, które mogą sprowadzić na kogoś nieszczęście lub ustrzec go przed nim

jeśli pragniesz czegoś dla swojej koleżanki to tak, życzyć


I nie czyńcie nic z kłótliwości ani przez wzgląd na próżną chwałę, lecz w pokorze uważajcie jedni drugich za wyższych od siebie Filipian 2:3
Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem 1 Piotra 3:16
Odpowiedzi na biblijne pytania | Módlmy się za prześladowanych chrześcijan | http://www.chrzescijanskarandka.pl | https://www.ewangeliawcentrum.pl
Norbi
Posty: 8516
Rejestracja: 02 mar 2009, 23:08
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Newcastle upon Tyne
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Czy składanie życzeń to rodzaj 'zaklęć'?

Postautor: Norbi » 11 mar 2017, 19:57

Stokrotka530 pisze:To, że tak komuś powiemy, wcale nie sprawi, że ta osoba będzie zdrowa i szczęśliwa.

Ale co z tego, że nie sprawi?
Życzyć komuś dobrze z życzliwości, miłości do bliźniego...
Dziwi Ciebie to?


Awatar użytkownika
Riddick
Posty: 3037
Rejestracja: 16 sty 2008, 15:16
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Poznań
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Czy składanie życzeń to rodzaj 'zaklęć'?

Postautor: Riddick » 11 mar 2017, 22:18

Stokrotka530 pisze:A przecież to nie ma żadnego racjonalnego sensu

Jak to nie? To znaczy, że ludzie składają życzenia nie posiadając żadnej racji, jaka za tym przemawia? Nie chce mi się wierzyć.


Sympatyk protestantyzmu
Ja, światłość, przyszedłem na świat, aby każdy, kto wierzy we mnie, nie pozostał w ciemności. Ew. Jana 12:46
Jezus jest Panem, życiem moim i zmartwychwstaniem
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czy składanie życzeń to rodzaj 'zaklęć'?

Postautor: Zbyszekg4 » 12 mar 2017, 11:13

Flm 1:20 bw "Tak, bracie, życz mi, abym się tobą uradował w Panu; pokrzep me serce w Chrystusie."


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
Ian
Posty: 3407
Rejestracja: 11 sty 2008, 13:42
wyznanie: Kościół Ewangelicznych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czy składanie życzeń to rodzaj 'zaklęć'?

Postautor: Ian » 12 mar 2017, 15:07

to jak z mówieniem "dzień dobry", życzymy dobrego dnia :)


I nie czyńcie nic z kłótliwości ani przez wzgląd na próżną chwałę, lecz w pokorze uważajcie jedni drugich za wyższych od siebie Filipian 2:3
Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem 1 Piotra 3:16
Odpowiedzi na biblijne pytania | Módlmy się za prześladowanych chrześcijan | http://www.chrzescijanskarandka.pl | https://www.ewangeliawcentrum.pl
jj
Posty: 8277
Rejestracja: 11 sty 2008, 10:17
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Lokalizacja: zagranica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czy składanie życzeń to rodzaj 'zaklęć'?

Postautor: jj » 12 mar 2017, 15:40

Stokrotka530 pisze:Często z okazji urodzin, imienin itp. mówimy sobie, że życzymy zdrowia, szczęścia, pieniędzy, dobrych ocen. A przecież to nie ma żadnego racjonalnego sensu podobnie jak inne zabobony. To, że tak komuś powiemy, wcale nie sprawi, że ta osoba będzie zdrowa i szczęśliwa. Wybieram się na wesele koleżanki, życzyć- nie życzyć? Co powiedzieć? Jaki pogląd na to mają protestanci?

Tak, masz racje, to jest zabobon. Trzymanie kciukow, chcenie i inne zaklecia, ktore pochodza z prymitywnych wierzen, ale nie maja zadnej mocy, sa bardzo popularne. Chrzescijanskie zyczenia powinny byc w relacji do tego, kto ma mozliwosc je spelnic. "Niech ci Pan Bog blogoslawi", to najlepsze zyczenie, jaki mozna otrzymac.
Swiat uzurpuje sobie prawo do powodzenia, jako naturalnego zjawiska "przetrwnia gatunku". Nie wie nawet, ze korzysta z cudzego przywileju, calkowicie nie naturalnego dla srodowiska nienawisci i smierci, w ktorym wegetuje. Zyczenie wszystkiego dobrego w oderwaniu od Sprawcy dobrego jest bez sensu. Dlatego protestanci, zyczac sobie wzajemnie, prosza Boga o obdarowanie. Krotko mowiac, jest to modlitwa, prosba zwrocona do Boga, o dar



Wróć do „Dla poszukujących”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości