Problem z moim wyznaniem

Dział pomocy przeznaczony dla osób poszukujących - nie będących członkami kościołów protestanckich. Tutaj możecie postawić swoje pytanie, wątpliwości, prośbę o radę, itd. Uwaga: odpowiedzi mogą udzielać wyłącznie osoby należące do kościołów protestanckich.
X3nO
Posty: 4
Rejestracja: 17 maja 2017, 21:33
wyznanie: Kościół Katolicki
Lokalizacja: Kujawsko Pomorskie
Gender: Male
Kontaktowanie:

Problem z moim wyznaniem

Postautor: X3nO » 17 maja 2017, 22:06

Witam, jeśli wybrałem zły dział prosiłbym moderatorów o przeniesienie tematu. Na początku może się przedstawię, mam na imię Kacper oraz mam ukończone 15 lat. Mam pewien problem, mianowicie moje wyznanie. Około 5 lat temu zostałem ministrantem w Kościele Katolickim, poznałem tam starszego ode mnie o 4 lata kolegę. Uczęszczaliśmy na różne spotkania biblijne itp. Pewnego razu przybyły osoby z Kościoła Luterańskiego. Po tym spotkaniu znajomy opowiadał mi o ich kościele, w jaki sposób odprawiane są nabożeństwa itp. Mówił mi też, że planuje przejście do tego Kościoła. Ja nie miałem zdania na ten temat bo miałem około 13 lat i jakoś mnie to za bardzo nie interesowało. Potem jakoś rok temu wyprowadziłem się do innej miejscowości no i kontakt się urwał. Spontaniczna zmiana doprowadziła mnie do tego, że zacząłem interesować się wyznaniem ewangelicko-augsburskim. Przestałem chodzić do kościoła, bo po przeprowadzce miałem do niego około 7km (wcześniej 200m). Modlić staram się co wieczór, nie lubię spowiadać się u księdza (jakoś mam taki dyskomfort mówić osobie której nie znam, rzeczy które źle zrobiłem). Lekcje "religii" w mojej szkole opierają się w większości na ogłoszeniach parafialnych i nauce o przedmiotach liturgicznych, co uważam, że do życia nie jest mi potrzebne. Chciałem porozmawiać na ten temat z katechetką to uznała, że pozostaje mi jedynie apostazja (ale ja nie chcę się odwrócić od Boga...). Proszę o jakąś radę, co mam zrobić w takiej sytuacji.

Pozdrawiam, Kacper.


Awatar użytkownika
MrSponge
Posty: 1616
Rejestracja: 26 lip 2013, 13:16
wyznanie: Protestant
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Problem z moim wyznaniem

Postautor: MrSponge » 17 maja 2017, 22:45

Witaj,

Przede wszystkim podstawowe pytanie brzmi - czy rozmawiałeś na ten temat z Rodzicami/Opiekunami?
Co z bierzmowaniem?

X3nO pisze:Spontaniczna zmiana doprowadziła mnie do tego, że zacząłem interesować się wyznaniem ewangelicko-augsburskim.

Dlaczego akurat KEA?
X3nO pisze:Przestałem chodzić do kościoła, bo po przeprowadzce miałem do niego około 7km (wcześniej 200m).

Co na to Rodzice/Opiekunowie?
X3nO pisze:Lekcje "religii" w mojej szkole opierają się w większości na ogłoszeniach parafialnych i nauce o przedmiotach liturgicznych, co uważam, że do życia nie jest mi potrzebne.

Ogłoszenia parafialne dobrze znać, serio... :hihi: :shy:
X3nO pisze:Chciałem porozmawiać na ten temat z katechetką to uznała, że pozostaje mi jedynie apostazja (ale ja nie chcę się odwrócić od Boga...).

Taka katechetka powinna zmienić pracę, bo w zasadzie sama nakłada na siebie problemy. Ciekawy przypadek, myślę że nasi dyżurni rzymscy katolicy chętnie podjęliby temat. Jak to, katechetka uznała, że pozostaje Ci apostazja? :O To coś Ty jej naopowiadał...?


Dz 4:12 BW: I nie ma w nikim innym zbawienia; albowiem nie ma żadnego innego imienia pod niebem, danego ludziom, przez które moglibyśmy być zbawieni.
Ga 2:16 BW: wiedząc wszakże, że człowiek zostaje usprawiedliwiony nie z uczynków zakonu, a tylko przez wiarę w Chrystusa Jezusa, i myśmy w Chrystusa Jezusa uwierzyli, abyśmy zostali usprawiedliwieni z wiary w Chrystusa, a nie z uczynków zakonu, ponieważ z uczynków zakonu nie będzie usprawiedliwiony żaden człowiek.
X3nO
Posty: 4
Rejestracja: 17 maja 2017, 21:33
wyznanie: Kościół Katolicki
Lokalizacja: Kujawsko Pomorskie
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Problem z moim wyznaniem

Postautor: X3nO » 18 maja 2017, 07:35

MrSponge pisze:Przede wszystkim podstawowe pytanie brzmi - czy rozmawiałeś na ten temat z Rodzicami/Opiekunami?
Co z bierzmowaniem?

Obecnie nie chcę stresować swojej mamy bo jest w okresie ciążowym. Z bierzmowaniem jeszcze w sumie nie wiem, za rok mam.
MrSponge pisze:Dlaczego akurat KEA?

Jest to jedyny kościół protestancki, o którym rozmawiałem z kolegą.
MrSponge pisze:Co na to Rodzice/Opiekunowie?

Na początku zawozili mnie autem tam trochę, ale ja coraz bardziej miałem niechęć tam jeździć, wolałem się w domu modlić, bo wiedziałem, że nie zasnę. Jak można mówić 200 razy tę samą formułkę? Uczenie się nazwisk świętych? No nie wiem...
MrSponge pisze:Ogłoszenia parafialne dobrze znać, serio... :hihi: :shy:

Dlaczego dobrze znać?
MrSponge pisze:Taka katechetka powinna zmienić pracę, bo w zasadzie sama nakłada na siebie problemy. Ciekawy przypadek, myślę że nasi dyżurni rzymscy katolicy chętnie podjęliby temat. Jak to, katechetka uznała, że pozostaje Ci apostazja? :O To coś Ty jej naopowiadał...?

Zapytałem się otwarcie, gdybym zmieniał wyznanie jakie kroki powinienem podjąć. Na to powiedziała, że zostaje mi apostazja, nie wiedziałem nawet co to jest ale jak sprawdziłem w domu to się za głowę złapałem i próbowałem sobie wybić ten pomysł z głowy. Podkreślę, powiedziałem "gdybym", nie że chcę zmienić wyznanie do tej Pani.


Awatar użytkownika
MrSponge
Posty: 1616
Rejestracja: 26 lip 2013, 13:16
wyznanie: Protestant
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Problem z moim wyznaniem

Postautor: MrSponge » 18 maja 2017, 14:46

X3nO pisze:
MrSponge pisze:Przede wszystkim podstawowe pytanie brzmi - czy rozmawiałeś na ten temat z Rodzicami/Opiekunami?
Co z bierzmowaniem?

Obecnie nie chcę stresować swojej mamy bo jest w okresie ciążowym. Z bierzmowaniem jeszcze w sumie nie wiem, za rok mam.

W dziale modlitewnym polecam więc założyć mały temacik z prośbą o modlitwę za Twoją mamę. :-D
Będziesz miał rodzeństwo - fajnie! ;P Co do bierzmowania, wiadomo że mając takie wątpliwości nie możesz go przyjąć. Dobrze, żeby Twój ksiądz prowadzący to wiedział.
X3nO pisze:
MrSponge pisze:Dlaczego akurat KEA?

Jest to jedyny kościół protestancki, o którym rozmawiałem z kolegą.

Aha. OK... Czyli to jest pod wpływem "reklamy" KEA? Czytałeś/czytasz Słowo Boże?
X3nO pisze:
MrSponge pisze:Ogłoszenia parafialne dobrze znać, serio... :hihi: :shy:

Dlaczego dobrze znać?

Bo to kraj rzymskokatolicki (niestety) i cóż... Dużo wiadomości lokalnych z dzielnicy/miasta/wsi/gminy podaje się w ogłoszeniach. ;D


Dz 4:12 BW: I nie ma w nikim innym zbawienia; albowiem nie ma żadnego innego imienia pod niebem, danego ludziom, przez które moglibyśmy być zbawieni.
Ga 2:16 BW: wiedząc wszakże, że człowiek zostaje usprawiedliwiony nie z uczynków zakonu, a tylko przez wiarę w Chrystusa Jezusa, i myśmy w Chrystusa Jezusa uwierzyli, abyśmy zostali usprawiedliwieni z wiary w Chrystusa, a nie z uczynków zakonu, ponieważ z uczynków zakonu nie będzie usprawiedliwiony żaden człowiek.
X3nO
Posty: 4
Rejestracja: 17 maja 2017, 21:33
wyznanie: Kościół Katolicki
Lokalizacja: Kujawsko Pomorskie
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Problem z moim wyznaniem

Postautor: X3nO » 18 maja 2017, 21:18

MrSponge pisze:Aha. OK... Czyli to jest pod wpływem "reklamy" KEA? Czytałeś/czytasz Słowo Boże?

Jest to również jedyny Kościół protestancki w mojej miejscowości. Staram się regularnie czytać Biblię otwierając przypadkowe strony.

Mam jeszcze kilka pytań, czy po przejściu na protestantyzm mogę zaręczyć się z Katoliczką? Jak wygląda procedura zmiany wyznania na dzień dzisiejszy? Co skłoniło Was (osoby przechodzące z KK na protestantyzm) do takiej zmiany? Jakie są różnice w Kościołach Protestanckich (np KEA i KER)?



Wróć do „Dla poszukujących”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości