Pytanie dotyczące Wieczerzy Pańskiej.

Dział pomocy przeznaczony dla osób poszukujących - nie będących członkami kościołów protestanckich. Tutaj możecie postawić swoje pytanie, wątpliwości, prośbę o radę, itd. Uwaga: odpowiedzi mogą udzielać wyłącznie osoby należące do kościołów protestanckich.
Suerte
Posty: 1
Rejestracja: 30 lis 2017, 09:20
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Pytanie dotyczące Wieczerzy Pańskiej.

Postautor: Suerte » 30 lis 2017, 09:41

W jaki sposób podczas nabożeństwa przyjmujecie komunię? W KK jest tak, że kapłan daje chleb bezpośrednio do ust wiernych, widziałam na YT, że protestanci biorą chleb do rąk. Czy tak jest wszędzie?
Mam jeszcze pytanie dotyczące wina. Czy zawsze dostajecie małe kieliszki, do których pastor nalewa Wam wina z dużego kielicha, czy zdarza się, że wszyscy pijecie z jednego?
Wiem, że dla wielu z Was pewnie moje pytanie wyda się nieco kuriozalne, ale nigdy nie byłam u Was na nabożeństwie, a zawsze ciekawiło mnie jak to wygląda.


ZbiMacz
Posty: 382
Rejestracja: 07 lis 2016, 22:20
wyznanie: Kościół Ewangelicznych Chrześcijan
O mnie: "Wiara tedy jest ze słuchania, a słuchanie przez Słowo Chrystusowe." BW - List św. Pawła do Rzymian 10 10:17
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Pytanie dotyczące Wieczerzy Pańskiej.

Postautor: ZbiMacz » 30 lis 2017, 10:16

U nas są dwie patery z pokrywkami. Jedna to taca na której jest połamana maca lub zwykły chleb. a druga ma otworki w których sa kieliszki z plastyku, małe ok 5 ml. I po modlitwie prowadzący podaje nam tacę a każdy bierze kawałek chleba a potem podobnie jest z winem. W wikipedii znalazłem https://pl.wikipedia.org/wiki/Taca_komunijna


"Bo wszystko, co się narodziło z Boga, zwycięża świat, a zwycięstwo, które zwyciężyło świat, to wiara nasza." BW - 1 List św. Jana 5 5:4
Noemi
Posty: 1774
Rejestracja: 23 sty 2011, 18:00
wyznanie: Kościół Zielonoświątkowy
Lokalizacja: lublin
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Pytanie dotyczące Wieczerzy Pańskiej.

Postautor: Noemi » 30 lis 2017, 10:26

u mnie jest polamana maca ,wino jest w kieliszkach ktore sa umieszczone w specjalnym naczynku nalane z butelki,lub sok winogronowy tez w kieliszkach i tez z butelki ,wieczerze podaja bracia
,w innych zborach w ktorych czasami jestem zamiast kieliszkow jest jeden kielich z ktorego pija wszyscy i jest jedna bulka z ktorej kazdy odrywa sobie po kawaleczku


Awatar użytkownika
emwu
Posty: 106
Rejestracja: 25 lis 2017, 20:04
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Pytanie dotyczące Wieczerzy Pańskiej.

Postautor: emwu » 30 lis 2017, 11:22

Była normalna bułka i wino w jednym kielichu. Nie ukrywam, że picie z jednego kielicha zawsze trochę mnie obrzydzało.


polk
Posty: 826
Rejestracja: 24 mar 2013, 13:19
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Pytanie dotyczące Wieczerzy Pańskiej.

Postautor: polk » 30 lis 2017, 12:51

To zależy od zboru, w jednym będą to kieliszki a w innym jeden kielich. Często gdy jest jeden kielich to można samemu zamoczyć chleb/hostię w winie. Tak jest przynajmniej u ewangelicznych luteranów, metodystów i reformowanych, których polecam.
W innych Kościołach często panuje pelagianizm (podkreślanie ludzkich uczynków w dziele zbawienia, przez np. praktykowanie tego, że to człowiek ma sam chcieć się ochrzcić, konsekwencją takiej błędnej nauki jest odrzucenie biblijnego chrztu niemowląt). W pelagiańskich zborach często nie pozwolą Ci przystąpić do komunii, ponieważ "czegoś tam jeszcze nie zrobiłeś".

Mam nadzieję, że pomogłem :)


"Z łaski jesteście zbawieni, przez wiarę. Nie jest to waszym osiągnięciem, ale darem Boga" - List do Efezjan 2,8
Ryszard
Posty: 126
Rejestracja: 18 lis 2008, 17:44
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Wrocław
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Pytanie dotyczące Wieczerzy Pańskiej.

Postautor: Ryszard » 19 kwie 2018, 18:48

Forma Wieczerzy Pańskiej to jedno a teoria to drugie. To pierwsze jest mniej ważne to drugie zasadnicze.
W zborach ewangelikalnych komunia zawsze jest pod dwoma postaciami chleba i wina. Jedynie w KK ksiądz ma dwie postacie a wierni tylko chleb.
są też różne podejścia do uczestnictwa w W.P. w jednych zborach może każdy komu sumienie pozwala w innych jedynie członkowie tego zboru i osoby z innych zborów tej denominacji. W niektórych zborach jest warunek chrztu w wieku świadomym, czyli w tych zborach które tylko taki chrzest uznają.



Wróć do „Dla poszukujących”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość