EWANGELICZNY KOŚCIÓŁ REFORMOWANY informacje

Dział pomocy przeznaczony dla osób poszukujących - nie będących członkami kościołów protestanckich. Tutaj możecie postawić swoje pytanie, wątpliwości, prośbę o radę, itd. Uwaga: odpowiedzi mogą udzielać wyłącznie osoby należące do kościołów protestanckich.
izaak1989
Posty: 54
Rejestracja: 30 kwie 2018, 09:22
wyznanie: Rzymsko Katolickie
O mnie: Wierny Świętemu i Jedynemu Prawdziwemu Kościołowi Rzymskokatolickiemu.
Praktykuję jedynie Mszę Świętą w rycie nadzwyczajnym.
Gender: Male
Kontaktowanie:

EWANGELICZNY KOŚCIÓŁ REFORMOWANY informacje

Postautor: izaak1989 » 30 kwie 2018, 09:37

Dzień dobry wszystkim !
Na wstępie wyjaśnię że jestem rzymskim katolikiem ale nie mam żadnych obiekcji co do innych denominacji chrześcijańskich. Przez jakiś czas bardzo interesowałem się kalwinizmem, ale im więcej czytałem i dostawałem coraz to większe informacje związane z tym wyznaniem to dochodziłem do konstatacji że kalwinizm odszedł od swoich pierwotnych założeń. I tu pojawił się Ewangeliczny Kościół Reformowany. Jak przeczytałem kościół ten należy do Konfederacji Ewangelicznych Kościołów Reformowanych RP i Ewangelicznych Kościołów Reformowanych na świecie. Z zasady Ewangeliczny Kościół Reformowany odwołuje się w nauczaniu do spuścizny Jana Kalwina i Marcina Lutra, oraz reprezentują nurt konserwatywny w teologii. Moje pytanie dotyczy przede wszystkim jakie są różnice pomiędzy Kościołem Ewangelicko - Reformowanym a Ewangelicznym Kościołem Reformowanym ? Czy jedni i drudzy to kalwini ? Jedni Kalwini tradycyjni a drudzy to kalwini ewangeliczni ? Jeśli się mylę proszę mnie poprawić. Kalwini ewangelicy są bardziej liberalni od tych ewangelikalnych ? Na tym polega główna różnica ? Czy na Lubelszczyźnie są jakieś zbory ewangelikalnych kalwinów ? Proszę każdego kto wie coś więcej na ten temat o informację. Pozdrawiam


izaak1989
Posty: 54
Rejestracja: 30 kwie 2018, 09:22
wyznanie: Rzymsko Katolickie
O mnie: Wierny Świętemu i Jedynemu Prawdziwemu Kościołowi Rzymskokatolickiemu.
Praktykuję jedynie Mszę Świętą w rycie nadzwyczajnym.
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: EWANGELICZNY KOŚCIÓŁ REFORMOWANY informacje

Postautor: izaak1989 » 30 kwie 2018, 09:59

Dziękuję Panu za tak szybką odpowiedź ! Czytałem tez dużo na temat baptyzmu, i niewątpliwie ma swoje zalety to wyznanie zwłaszcza w kwestiach kulturowych i obyczajowości. Ale jednak są pewne zasady które bardzo ciężko byłoby mi przyjąć. Kalwinizm ma jasne, przejrzyste zasady ale w swojej pierwotnej wersji, myślałem że ten kalwinizm taki się zachował jako ten nurt konserwatywny i niemalże ascetyczny. Ale jednak liberalizm wkradł się tam i zagościł na dobre. Znalazłem kilka informacji o Ewangelikach Reformowanych i oni chyba są tą grupą nawiązującą do pierwotnego kalwinizmu i starająca się odrodzić to od czego odstąpiono. Lubelszczyzna ma silne związki z kalwinizmem, są u nas nawet dawne zbory przekształcone na kościoły łacińskie, a także i takie które już popadły w ruinę i całkowite zapomnienie.


izaak1989
Posty: 54
Rejestracja: 30 kwie 2018, 09:22
wyznanie: Rzymsko Katolickie
O mnie: Wierny Świętemu i Jedynemu Prawdziwemu Kościołowi Rzymskokatolickiemu.
Praktykuję jedynie Mszę Świętą w rycie nadzwyczajnym.
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: EWANGELICZNY KOŚCIÓŁ REFORMOWANY informacje

Postautor: izaak1989 » 30 kwie 2018, 10:22

A w których kościołach można spotkać jeszcze takie "otwarcie się" ? Najbardziej konserwatywni w Polsce spośród wszystkich protestantów wydaje mi się że są właśnie baptyści, być może się mylę. Mam nadzieję że Ewangeliczny Kościół Reformowany ma podobne poglądy. A jak to jest z noszeniem krzyżyka u protestantów ? Wspólnoty ewangeliczne chyba nie noszą krzyżyków ani w zborach nie mają krzyży. To prawda ? Czy protestant może w domu powiesić krzyż bez wizerunku ukrzyżowanego Chrystusa ?


izaak1989
Posty: 54
Rejestracja: 30 kwie 2018, 09:22
wyznanie: Rzymsko Katolickie
O mnie: Wierny Świętemu i Jedynemu Prawdziwemu Kościołowi Rzymskokatolickiemu.
Praktykuję jedynie Mszę Świętą w rycie nadzwyczajnym.
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: EWANGELICZNY KOŚCIÓŁ REFORMOWANY informacje

Postautor: izaak1989 » 30 kwie 2018, 10:44

Nie chcę żeby zabrzmiało to kontrowersyjnie i było nacechowane jakimś ektremizmem. Szukam takiego kościoła który stoi na straży prawa Bożego i nauki Chrystusowej. Jeśli chodzi o obyczajowość to nie akceptuje związków homoseksualnych, opowiada się za dostępem do broni palnej i uświadamia ludzi w tym kierunku że każdy wolny człowiek powinien posiadać narzędzia do obrony własnego życia, zdrowia i bliskich, aprobuje sankcję najwyższą jako tę która jest sprawiedliwą karą za popełniony czyn (morderstwo z premedytacją), brak akceptacji dla aborcji i eutanazji, sprzeciwia się ideologii gender, główny autorytet to Biblia jako objawione słowo Boże. A jeśli chodzi o aspekt architektoniczny to kościół żeby nie był pustym budynkiem z gołymi ścianami, tylko żeby było tam miejsce na krzyż, tablice dekalogu. To co opisałem to przykład baptystów z USA myślałem że w Polsce też są takie wspólnoty m.in baptystyczna ale jednak są pewne kwestie które są trudne. Dlatego miałem nadzieję że kalwinizm jest zbliżony do takiego postępowania.


Awatar użytkownika
wisnia2168
Posty: 383
Rejestracja: 28 maja 2013, 21:18
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Lokalizacja: Świdnica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: EWANGELICZNY KOŚCIÓŁ REFORMOWANY informacje

Postautor: wisnia2168 » 19 lip 2018, 07:14

Przede wszystkim szukaj kościoła blisko Ciebie. Napisz jakie masz alternatywy dla KrK w swojej okolicy


Teza 62: Prawdziwym skarbem Kościoła jest najświętsza Ewangelia chwały i łaski Bożej.

Moja strona Jedynie Krzyż
https://www.facebook.com/JedynieKrzyz/
izaak1989
Posty: 54
Rejestracja: 30 kwie 2018, 09:22
wyznanie: Rzymsko Katolickie
O mnie: Wierny Świętemu i Jedynemu Prawdziwemu Kościołowi Rzymskokatolickiemu.
Praktykuję jedynie Mszę Świętą w rycie nadzwyczajnym.
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: EWANGELICZNY KOŚCIÓŁ REFORMOWANY informacje

Postautor: izaak1989 » 19 lip 2018, 09:19

Alternatywy to: Kościół Chrześcijan Baptystów, Kościół Zielonoświątkowy, Adwentyści Dnia Siódmego, Kościół Ewangelicko - Augsburski, Kościół Ewangelicko- Metodystyczny i chyba to wszystko.


izaak1989
Posty: 54
Rejestracja: 30 kwie 2018, 09:22
wyznanie: Rzymsko Katolickie
O mnie: Wierny Świętemu i Jedynemu Prawdziwemu Kościołowi Rzymskokatolickiemu.
Praktykuję jedynie Mszę Świętą w rycie nadzwyczajnym.
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: EWANGELICZNY KOŚCIÓŁ REFORMOWANY informacje

Postautor: izaak1989 » 19 lip 2018, 12:36

Dlaczego tylko te dwa ? Słyszałem że u Baptystów mają zdrową naukę. U luteranów trochę liberalnie. Co myślicie o Biblii EiB ? Dzisiaj taką kupiłem, pięknie złocone brzegi, paginatory i zintegrowana okładka z zamkiem w miękkiej oprawie.


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: EWANGELICZNY KOŚCIÓŁ REFORMOWANY informacje

Postautor: KAAN » 21 lip 2018, 11:46

izaak1989 pisze:Nie chcę żeby zabrzmiało to kontrowersyjnie i było nacechowane jakimś ektremizmem. Szukam takiego kościoła który stoi na straży prawa Bożego i nauki Chrystusowej. Jeśli chodzi o obyczajowość to nie akceptuje związków homoseksualnych, opowiada się za dostępem do broni palnej i uświadamia ludzi w tym kierunku że każdy wolny człowiek powinien posiadać narzędzia do obrony własnego życia, zdrowia i bliskich, aprobuje sankcję najwyższą jako tę która jest sprawiedliwą karą za popełniony czyn (morderstwo z premedytacją), brak akceptacji dla aborcji i eutanazji, sprzeciwia się ideologii gender, główny autorytet to Biblia jako objawione słowo Boże...
Takie poglądy są bliskie KWCh, choć w zakresie kary śmierci i dostępu do broni nie ma jednolitych stanowisk, ja osobiście jestem za jednym i drugim.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
izaak1989
Posty: 54
Rejestracja: 30 kwie 2018, 09:22
wyznanie: Rzymsko Katolickie
O mnie: Wierny Świętemu i Jedynemu Prawdziwemu Kościołowi Rzymskokatolickiemu.
Praktykuję jedynie Mszę Świętą w rycie nadzwyczajnym.
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: EWANGELICZNY KOŚCIÓŁ REFORMOWANY informacje

Postautor: izaak1989 » 21 lip 2018, 22:06

Który to kościół KWCh ? Pozdrawiam


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: EWANGELICZNY KOŚCIÓŁ REFORMOWANY informacje

Postautor: KAAN » 23 lip 2018, 09:27

izaak1989 pisze:Który to kościół KWCh ? Pozdrawiam
Kościół Wolnych Chrześcijan.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
izaak1989
Posty: 54
Rejestracja: 30 kwie 2018, 09:22
wyznanie: Rzymsko Katolickie
O mnie: Wierny Świętemu i Jedynemu Prawdziwemu Kościołowi Rzymskokatolickiemu.
Praktykuję jedynie Mszę Świętą w rycie nadzwyczajnym.
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: EWANGELICZNY KOŚCIÓŁ REFORMOWANY informacje

Postautor: izaak1989 » 23 lip 2018, 09:35

A co sądzicie o Kościele Chrześcijan Baptystów? Do nich mam najbliżej. Czy słyszał ktoś o wydaniu Biblii EiB? Jakie są opinie?


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: EWANGELICZNY KOŚCIÓŁ REFORMOWANY informacje

Postautor: KAAN » 23 lip 2018, 10:28

izaak1989 pisze:A co sądzicie o Kościele Chrześcijan Baptystów? Do nich mam najbliżej.
Baptyści są Bożym zborem tak jak i my, sam byłem w społeczności baptystycznej pewien czas.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
izaak1989
Posty: 54
Rejestracja: 30 kwie 2018, 09:22
wyznanie: Rzymsko Katolickie
O mnie: Wierny Świętemu i Jedynemu Prawdziwemu Kościołowi Rzymskokatolickiemu.
Praktykuję jedynie Mszę Świętą w rycie nadzwyczajnym.
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: EWANGELICZNY KOŚCIÓŁ REFORMOWANY informacje

Postautor: izaak1989 » 23 lip 2018, 10:31

Słyszałem o nich same pozytywne opinie ale tak dla pewności zapytałem.


Awatar użytkownika
wisnia2168
Posty: 383
Rejestracja: 28 maja 2013, 21:18
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Lokalizacja: Świdnica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: EWANGELICZNY KOŚCIÓŁ REFORMOWANY informacje

Postautor: wisnia2168 » 29 lip 2018, 07:25

Akurat na polskim gruncie dysputa nad tym czy jakiś kościół jest ogółem „liberalny” często nie ma większego wpływu na pojedynczą parafię.
Najwięcej zależy zawsze od proboszcza i samego zboru.
Podczas swojego życia odwiedziłem już wiele kościołów uznawanych powszechnie za „liberalne” i słyszałem kazania tak piękne, że w głowie się nie mieści :)
Przejdź się po prostu po tych zborach co są blisko Ciebie, pomódl się i dokonaj wyboru!
Koniec końców- i tak w każdej z tych społeczności będziesz miał okazję służyć Chrystusowi ;)


Teza 62: Prawdziwym skarbem Kościoła jest najświętsza Ewangelia chwały i łaski Bożej.

Moja strona Jedynie Krzyż
https://www.facebook.com/JedynieKrzyz/
Idka
Posty: 42
Rejestracja: 03 paź 2009, 07:58
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Lokalizacja: Lublin
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: EWANGELICZNY KOŚCIÓŁ REFORMOWANY informacje

Postautor: Idka » 04 sie 2018, 07:45

izaak1989 pisze:Słyszałem o nich same pozytywne opinie ale tak dla pewności zapytałem.

Witaj! Może już odwiedziłeś jakiś kościół ewangeliczny. Trochę nas łączy - najbliżej nam na nabożeństwa do Lublina. :)
Baptyści byli pierwszymi protestantami na mojej drodze...tu zaczęły się moje poszukiwania własnej drogi religijnej. Ujęła mnie atmosfera tego kościoła, zwłaszcza uwielbienie Pana w pieśni, proste, szczere modlitwy uczestników nabożeństwa, posługa Słowem Bożym. Sądzę, że jeśli masz korzenie katolickie, to jest to społeczność najskuteczniej wychodząca naprzeciw Twoim potrzebom duchowym, taka mało skomplikowana. Ja miałam inną przeszłość religijną, inne oczekiwania. Pozostaję w łączności z KWCh - grupa niewielka, kameralna, nauczanie jak najbardziej biblijne i fundamentalne. Spotkania odbywają się w niedzielę( godz.10) i czwartki( godz.18). Najmniej znam społeczność ewangelicznych chrześcijan, ale byłam kilka razy na ich nabożeństwie. Szczególnie miło wspominam spotkania środowe - czytanie i komentowanie przez braci PŚ wg ustalonego porządku. Byłam też na jednym ze spotkań łączonych, w którym uczestniczyli misjonarze z USA i bracia z innych zborów z tzw. aliansu ewangelicznego. Ten kościół przy ul. Probostwo podejmuje sporo takich inicjatyw; sporo się w nim dzieje. Zachęcam Cię, abyś w miarę możliwości skorzystał z nabożeństw u baptystów, ewangelicznych i wolnych. Przez porównywanie zobaczysz czego tak naprawdę oczekujesz od kościoła i gdzie się lepiej czujesz.


Jezus Chrystus wczoraj i dziś, ten sam i na wieki.

Wróć do „Dla poszukujących”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości