SZUKAM KOŚCIOŁA

Dział pomocy przeznaczony dla osób poszukujących - nie będących członkami kościołów protestanckich. Tutaj możecie postawić swoje pytanie, wątpliwości, prośbę o radę, itd. Uwaga: odpowiedzi mogą udzielać wyłącznie osoby należące do kościołów protestanckich.
izaak1989
Posty: 54
Rejestracja: 30 kwie 2018, 09:22
wyznanie: Rzymsko Katolickie
O mnie: Wierny Świętemu i Jedynemu Prawdziwemu Kościołowi Rzymskokatolickiemu.
Praktykuję jedynie Mszę Świętą w rycie nadzwyczajnym.
Gender: Male
Kontaktowanie:

SZUKAM KOŚCIOŁA

Postautor: izaak1989 » 13 maja 2018, 18:22

Dzień dobry wszystkim !
Zacząłem czytać Biblię i zagłębiać się w naukę kościoła łacińskiego, jestem katolikiem obrządku łacińskiego. Chciałem bliżej poznać moje wyznanie razem z żoną. Okazało się że to czego naucza nas kościół i to co głoszą księża z kościelnej ambony nijak się ma do tego co jest napisane w Biblii. Obejrzeliśmy wspólnie film fabularny na podstawie biografii Marcina Lutra, film pt. ,,Luter". Przejrzeliśmy postulaty Lutra i zgadzaliśmy się z nim. Nie sądziliśmy że wspólnot protestanckich jest tak dużo, i że między niektórymi są spore różnice. Analizując bardziej szczegółowo wszystkie denominacje okazało się że najbliżej nam do kalwinizmu chociaż żona nie odrzuca też luteranizmu. Jesteśmy ludźmi konserwatywnymi i byliśmy rozczarowani "otwartością" niektórych kościołów, i ich liberalnym podejściem do wielu dla nas istotnych spraw. Wybierając jakąś wspólnotę chciałbym aby była to decyzja świadoma nie oparta na dysonansie wybierając np. ewangelików - reformowanych zgadzając się z pierwotnymi założeniami kościoła i odrzucając współczesne nauczanie. Może ludzie tu zgromadzeni będą lepiej wiedzieli co można doradzić jeśli opiszę co jest dla nas ważne.
Chcielibyśmy aby nasz kościół nawracał niewiernych, pomagał błądzącym, nie akceptował eutanazji, aborcji, ideologii gender i związków jednopłciowych, popierał prawo do posiadania broni w celu obrony życia swojego i rodziny, akceptacja kary śmierci jako kary proporcjonalnej do popełnionego czynu. Aby głównym autorytetem była Biblia jako objawione słowo Boże. A jeśli chodzi o aspekt architektoniczny to kościół żeby nie był pustym budynkiem z gołymi ścianami, tylko żeby było tam miejsce na krzyż, tablice dekalogu. To co opisałem to przykład baptystów z USA myślałem że w Polsce też są takie wspólnoty m.in baptystyczna ale jednak są pewne kwestie które są trudne. Dlatego miałem nadzieję że kalwinizm jest zbliżony do takiego postępowania.
Czy protestanci robią na sobie znak krzyża tak jak katolicy ? Czy noszą krzyżyk z ukrzyżowanym Chrystusem czy krzyżyk pozbawiony wizerunku Jezusa ? W jaki sposób modlą się protestanci, czy mogą klęczeć przed krzyżem ?
Czy w ogóle mogą klęczeć modląc się do Boga ? Nurtuje mnie jeszcze co protestanci sądzą na temat teorii ewolucji, antykoncepcji i spożywania alkoholu. I jak to jest z posiadaniem dzieci ? Dzieci to błogosławieństwo od Boga, ale co jeśli np. mamy jedno dziecko i mamy pracę stabilną, mamy jakieś plany np. kupno domu, to czy taka wstrzemięźliwość jest grzechem ? Czy to egoizm ? Czy antykoncepcja to grzech ?
Najbardziej przemawia do mnie teologia reformowana i metodystyczna. Znalazłem takie wspólnoty jak: Kościół Ewangelicko - Reformowany, Ewangeliczny Kościół Reformowany, Kościół Ewangelicko - Metodystyczny, Ewangeliczny Kościół Metodystyczny. Nie mam pojęcia jakie są między nimi różnice, wydają się być kościołami bliźniaczymi. Może jedni są bardziej liberalni a drudzy widząc odejście od korzeni są tym skrzydłem konserwatywnym. Proszę ludzi kompetentnych o pomoc w moich refleksjach.
Wszystkiego dobrego ! Z Panem Bogiem !


typisb
Posty: 24
Rejestracja: 21 maja 2018, 21:22
wyznanie: Inne protestanckie
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: SZUKAM KOŚCIOŁA

Postautor: typisb » 25 maja 2018, 23:03

Przeczytałem kilkakrotnie Twoją wypowiedź, i czuję, że jesteś trochę zagubiony. (Pewnie z powodu ilości pytań do tej pory nikt nie odpowiedział). Rozumiem, że chciałbyś odszukać swoją drogę. Podzielę się swoim doświadczeniem. Dużo czytałem na temat różnych zborów, wspólnot, kościołów... szukając tego właściwego. Straciłem mnóstwo czasu i energii. Teraz twierdzę, z mojego doświadczenia, że wspólnotę tworzą ludzie i jeśli z nimi czuje się dobrze to jest dla mnie ważne. Jeśli do tego dojdzie dobry przewodnik to i przyjdą odpowiedzi. Czego Tobie życzę również.


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: SZUKAM KOŚCIOŁA

Postautor: KAAN » 26 maja 2018, 10:40

izaak1989 pisze:Dzień dobry wszystkim !
Zacząłem czytać Biblię i zagłębiać się w naukę kościoła łacińskiego, jestem katolikiem obrządku łacińskiego. Chciałem bliżej poznać moje wyznanie razem z żoną. Okazało się że to czego naucza nas kościół i to co głoszą księża z kościelnej ambony nijak się ma do tego co jest napisane w Biblii.
Twoje spostrzeżenie jest słuszne, byłem kiedyś katolikiem i na początku mojej drogi wiary stwierdziłem to samo.
Obejrzeliśmy wspólnie film fabularny na podstawie biografii Marcina Lutra, film pt. ,,Luter". Przejrzeliśmy postulaty Lutra i zgadzaliśmy się z nim.
Tezy Lutra są słuszne choć nie we wszystkim Luter miał rację, jego geniusz polegał na tym, że będąc księdzem katolickim z zakonu augustianów potrafił odnaleźć prawdę o zbawieniu, usprawiedliwieniu oraz odrzucić autorytety pozabiblijne. Zrobił wielką wspaniałą pracę, szkoda tylko, że ci którzy przyszli po nim nie pociągnęli reformacji dalej.
Nie sądziliśmy że wspólnot protestanckich jest tak dużo, i że między niektórymi są spore różnice. Analizując bardziej szczegółowo wszystkie denominacje okazało się że najbliżej nam do kalwinizmu chociaż żona nie odrzuca też luteranizmu.
Jest wiele różnic w obrębie szeroko rozumianego protestantyzmu, jednak podstawowe tezy protestantyzmu - pięć "sola" - ustawiają go znacznie bliżej prawdy niż każdy inny ruch w obrębie chrześcijaństwa. Ja sam jestem w zborze braterskim, myślę że trwamy najbliżej biblijnej doktryny i praktyki wiary (etyki), ale protestantów uważam za braci w wierze.
Jesteśmy ludźmi konserwatywnymi i byliśmy rozczarowani "otwartością" niektórych kościołów, i ich liberalnym podejściem do wielu dla nas istotnych spraw.
Czy mógłbys przybliżyć te sprawy?
Wybierając jakąś wspólnotę chciałbym aby była to decyzja świadoma nie oparta na dysonansie wybierając np. ewangelików - reformowanych zgadzając się z pierwotnymi założeniami kościoła i odrzucając współczesne nauczanie. Może ludzie tu zgromadzeni będą lepiej wiedzieli co można doradzić jeśli opiszę co jest dla nas ważne.
Dla mnie najważniejsza jest doktryna nauczana we wspólnocie, na drugim miejscu zastosowanie tej doktryny w praktyce. Żeby to rozróżnić musisz z żoną trwać przy Słowie Bożym i modlitwie, wsłuchując się w głos Boży płynący z objawienia biblijnego, a wierzę, ze Pan Bóg poprowadzi was we właściwym kierunku.
Chcielibyśmy aby nasz kościół nawracał niewiernych, pomagał błądzącym, nie akceptował eutanazji, aborcji, ideologii gender i związków jednopłciowych, popierał prawo do posiadania broni w celu obrony życia swojego i rodziny, akceptacja kary śmierci jako kary proporcjonalnej do popełnionego czynu. Aby głównym autorytetem była Biblia jako objawione słowo Boże. A jeśli chodzi o aspekt architektoniczny to kościół żeby nie był pustym budynkiem z gołymi ścianami, tylko żeby było tam miejsce na krzyż, tablice dekalogu. To co opisałem to przykład baptystów z USA myślałem że w Polsce też są takie wspólnoty m.in baptystyczna ale jednak są pewne kwestie które są trudne. Dlatego miałem nadzieję że kalwinizm jest zbliżony do takiego postępowania.
Sprawy o których piszesz są oczywiście ważne ale drugorzędne w stosunku do podstawowych prawd wiary, najpierw szukajcie z żoną wspólnoty która żyje według podstawowych paradygmatów wiary chrześcijańskiej:

Dz 2:41 Ci więc, którzy przyjęli słowo jego, zostali ochrzczeni i pozyskanych zostało owego dnia około trzech tysięcy dusz
42 I trwali w nauce apostolskiej i we wspólnocie, w łamaniu chleba i w modlitwach.


Czy protestanci robią na sobie znak krzyża tak jak katolicy ? Czy noszą krzyżyk z ukrzyżowanym Chrystusem czy krzyżyk pozbawiony wizerunku Jezusa ? W jaki sposób modlą się protestanci, czy mogą klęczeć przed krzyżem ? Czy w ogóle mogą klęczeć modląc się do Boga ?
To sa tylko zewnętrzne przejawy ludzkiej religijności, mało istotne w wierze chrześcijańskiej i one same sie "ukłądają" w życiu wierzącego w miarę wzrostu duchowego.
Nurtuje mnie jeszcze co protestanci sądzą na temat teorii ewolucji, antykoncepcji i spożywania alkoholu. I jak to jest z posiadaniem dzieci ? Dzieci to błogosławieństwo od Boga, ale co jeśli np. mamy jedno dziecko i mamy pracę stabilną, mamy jakieś plany np. kupno domu, to czy taka wstrzemięźliwość jest grzechem ? Czy to egoizm ? Czy antykoncepcja to grzech ?
Tak wiele spraw poruszyłeś że trzeba by było napisać książkę :) ale te sprawy same się wyjaśniają kiedy człowiek chodzi z Bogiem w prawdziwej wierze w Pana Jezusa.
Najbardziej przemawia do mnie teologia reformowana i metodystyczna. Znalazłem takie wspólnoty jak: Kościół Ewangelicko - Reformowany, Ewangeliczny Kościół Reformowany, Kościół Ewangelicko - Metodystyczny, Ewangeliczny Kościół Metodystyczny. Nie mam pojęcia jakie są między nimi różnice, wydają się być kościołami bliźniaczymi. Może jedni są bardziej liberalni a drudzy widząc odejście od korzeni są tym skrzydłem konserwatywnym. Proszę ludzi kompetentnych o pomoc w moich refleksjach.
Wszystkiego dobrego ! Z Panem Bogiem !
Muszę cię ostrzec, ze tradycyjne kościoły protestanckie są strukturami skostniałymi, upadłymi jak większość nominalnego chrześcijaństwa. Tym bardziej są skostniałe im dłużej istnieją, co rozumiem przez skostnienie i upadek? To co zaobserwowałeś w katolicyzmie, który odszedł od Słowa Bożego a poszedł za głosem ludzi upadłych, odstępców którzy powykrzywiali prawdy objawione przez Pana Boga.
Gdybym mógł ci poradzić, to szukaj w społecznościach ewangelikalnych; z nurtu braterskiego, baptystycznego, ewangelicznego. Także w nurcie zielonoświątkowym możesz znaleźć dobre wspólnoty, ale tu należy mieć baczną uwagę aby nie wpaść w heretyckie ruchy charyzmatyczne w rodzaju nowo apostolskich, branhamistów, ruchu wiary itp.

Umknął mi twój post i dlatego późno odpowiedziałem.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
izaak1989
Posty: 54
Rejestracja: 30 kwie 2018, 09:22
wyznanie: Rzymsko Katolickie
O mnie: Wierny Świętemu i Jedynemu Prawdziwemu Kościołowi Rzymskokatolickiemu.
Praktykuję jedynie Mszę Świętą w rycie nadzwyczajnym.
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: SZUKAM KOŚCIOŁA

Postautor: izaak1989 » 26 maja 2018, 10:52

KAAN serdecznie dziękuję za odpowiedź ! Jeśli chodzi o ten aspekt - ,,Jesteśmy ludźmi konserwatywnymi i byliśmy rozczarowani "otwartością" niektórych kościołów, i ich liberalnym podejściem do wielu dla nas istotnych spraw''.
Pozwolę rozwinąć sobie tę myśl, dla nas najważniejsza jest nauka biblijna i jeśli chodzi o nasz światopogląd to jest on w tym kierunku zgodny z Biblią. Popieramy karę śmierci której Biblia nie potępia, jesteśmy za dostępem do broni palnej - jako chrześcijanin powinienem mieć narzędzia do obrony własnego życia które jest święte. Potępiamy homoseksualizm i wszystkie organizacje LGBTQ - są to organizacje sodomitów i jawnogrzeszników. Takich ludzi należy nawracać i głosić im słowo Boże a nie tolerować i utwierdzać w ich ciężkim grzechu. Jesteśmy przeciwko eutanazji i aborcji, sprzeciwiamy się ideologii gender. Najbliżej mam do zboru Chrześcijan Baptystów, ale zainteresowałem się wspólnotami kalwinistycznymi.


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: SZUKAM KOŚCIOŁA

Postautor: KAAN » 26 maja 2018, 11:49

izaak1989 pisze:KAAN serdecznie dziękuję za odpowiedź ! Jeśli chodzi o ten aspekt - ,,Jesteśmy ludźmi konserwatywnymi i byliśmy rozczarowani "otwartością" niektórych kościołów, i ich liberalnym podejściem do wielu dla nas istotnych spraw''.
Pozwolę rozwinąć sobie tę myśl, dla nas najważniejsza jest nauka biblijna i jeśli chodzi o nasz światopogląd to jest on w tym kierunku zgodny z Biblią. Popieramy karę śmierci której Biblia nie potępia, jesteśmy za dostępem do broni palnej - jako chrześcijanin powinienem mieć narzędzia do obrony własnego życia które jest święte. Potępiamy homoseksualizm i wszystkie organizacje LGBTQ - są to organizacje sodomitów i jawnogrzeszników. Takich ludzi należy nawracać i głosić im słowo Boże a nie tolerować i utwierdzać w ich ciężkim grzechu. Jesteśmy przeciwko eutanazji i aborcji, sprzeciwiamy się ideologii gender. Najbliżej mam do zboru Chrześcijan Baptystów, ale zainteresowałem się wspólnotami kalwinistycznymi.
Twoje poglądy są mi bliskie, także jestem konserwatystą w tych sprawach o których pisałeś. Baptyści są mi bliscy podobnie jak "reformowani", uważam że wśród tych wspólnot możesz znaleźć dobry, Boży zbór i w nim wzrastać duchowo. Oczywiste jest że ponieważ jestem fundamentalistą biblijnym i wspólnota do której należę jest zborem braterskim, dlatego namawiałbym cię do poszukiwań wolnych zborów braterskich, które są najbardziej zbliżone do biblijnego wzorca społeczności świętych i wiary raz na zawsze przekazanej świętym.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: SZUKAM KOŚCIOŁA

Postautor: magda » 26 maja 2018, 12:17

Dodam ze szukaj zboru który nie jest w ekumenii z kosciołem katolickim , poczytaj w internecie o kościołach ale nie tylko na ich stronach oficjalnych bo tak kazdy przedstawia sie z jak najlepszej strony , np Luteranie jak przeczytasz stronę oficjalna to ideał ale w Szwecji ten kościół ma biskupów Lesbijki i tu nawet w Polsce kobiety są pastorkami, Jak zobaczysz i metodysci i wiele innych kosciołów jest juz upadłych , bardzo złe sa koscioły praktykujące upadanie w duchu i takie wielkie a też takie prowadzone przez kobiety, Jeśli dana denominację prowadzi kobieta w USA to jej odpowiednik w Polsce też juz trzeba uważać na ten kościół , No ja ci polecam taki kosciólł co jest daleki od ekumenii bo zło sie zaczyna kompromisem z fałszywymi kosciołami czyli ekumenią, polecam Wolnych chrześcijan bo nie są w Ekumenii i też Baptystów bo tylko niektóre zbory się zza ekumenia opowiadają. Mnie sie natomiast nie podoba twój stosunek do kary smierci i posiadania broni . Jakos nauki Jezusa do tego nie przystają , np nastawianie drugiego policzka a też jakos trzeba mieć zaufanie do Ojca ze obroni w jakiś tarapatach, jeśli on nie pomoże to zadna broń nie pomoże. A po co zabijać człowieka niech Bóg go ukarze mozna go wyeliminować ze społeczeństwa ale niekoniecznie zabijać. Czy zabiłbyś krowę? Pewnie nie też człowieka pewnie nie ale chciałbyś zeby to zrobił ktoś za ciebie jakis kat żebys ty się czuł czysty. czy sam bys zabijał?


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."

Wróć do „Dla poszukujących”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość