Fryzury Żydów w czasach Jezusa

Dział pomocy przeznaczony dla osób poszukujących - nie będących członkami kościołów protestanckich. Tutaj możecie postawić swoje pytanie, wątpliwości, prośbę o radę, itd. Uwaga: odpowiedzi mogą udzielać wyłącznie osoby należące do kościołów protestanckich.
karol_kluba89
Posty: 18
Rejestracja: 10 kwie 2018, 13:29
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Fryzury Żydów w czasach Jezusa

Postautor: karol_kluba89 » 21 maja 2018, 21:07

Cześć. Gdzieś tam kiedyś słyszałem, że Żydzi w czasach Jezusa nie nosili długich włosów (mowa o mężczyznach oczywiście). Chciałbym wiedzieć skąd to wiadomo. Wiem, że Paweł w liście do Koryntian również pisał, że mężczyźnie nie wypada mieć długich włosów. Proszę więc Was o jakieś źródła historyczne, które potwierdzają, że Żydzi w czasach Jezusa rzeczywiście nie nosili długich włosów, żeby raz na zawsze obalić w swojej głowie wyobrażenie, że Jezus miał długie włosy. Bardzo długo byłem katolikiem i niestety jak się modlę, to często pojawia mi się taki właśnie katolicki obraz Pana Jezusa, a chciałbym w 100% upewnić się, że ten obraz jest fałszywy. Przyda mi się to również do rozmów z rodziną, która jest katolicka.

Materiały i wszelkie źródła mogą być po angielsku.

A jeśli są źródła, które mówią, że jednak mieli długie włosy w tamtych czasach, to również chętnie przyjmę. Dla mnie liczy się prawda.

Dzięki.

Pozdrawiam,
KK.


Biblia Warszawska - List św. Pawła do Efezjan 2
2,8 Albowiem łaską zbawieni jesteście przez wiarę, i to nie z was: Boży to dar;
2,9 Nie z uczynków, aby się kto nie chlubił.
2,10 Jego bowiem dziełem jesteśmy, stworzeni w Chrystusie Jezusie do dobrych uczynków, do których przeznaczył nas Bóg, abyśmy w nich chodzili.
karol_kluba89
Posty: 18
Rejestracja: 10 kwie 2018, 13:29
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Fryzury Żydów w czasach Jezusa

Postautor: karol_kluba89 » 21 maja 2018, 22:20

Skoro pytam, to widocznie ma to dla mnie znaczenie.


Biblia Warszawska - List św. Pawła do Efezjan 2
2,8 Albowiem łaską zbawieni jesteście przez wiarę, i to nie z was: Boży to dar;
2,9 Nie z uczynków, aby się kto nie chlubił.
2,10 Jego bowiem dziełem jesteśmy, stworzeni w Chrystusie Jezusie do dobrych uczynków, do których przeznaczył nas Bóg, abyśmy w nich chodzili.
karol_kluba89
Posty: 18
Rejestracja: 10 kwie 2018, 13:29
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Fryzury Żydów w czasach Jezusa

Postautor: karol_kluba89 » 21 maja 2018, 22:28

A ja pytam tutaj, a nie "w strażnicach".


Biblia Warszawska - List św. Pawła do Efezjan 2
2,8 Albowiem łaską zbawieni jesteście przez wiarę, i to nie z was: Boży to dar;
2,9 Nie z uczynków, aby się kto nie chlubił.
2,10 Jego bowiem dziełem jesteśmy, stworzeni w Chrystusie Jezusie do dobrych uczynków, do których przeznaczył nas Bóg, abyśmy w nich chodzili.
Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Fryzury Żydów w czasach Jezusa

Postautor: magda » 22 maja 2018, 00:56

Efendi dlaczego odsyłasz człowieka który szuka prawdey do świadków , czy to złośliwie czy na prawde uważasz ze maja jakieś prawdziwe treści do zaoferowania?
Mnie się wydaje ze w starozytności krótkie włosy to były właśnie takie jak Jezusa malują a długoe to warkocze , tak ze kobiety miały zawsze bardzo długie włosy nawet do kolan i to było uważane za długie a mężczyźni obcinali tak do ramion i trzymali długo tak ze nie od razu za miesiąc do fryzjera , nie znali nozyczek obcinali bardzo ostrym nożem więc takie fryzurki jak u świadków pokazuja w strażnicach to lipa. W jeszcze dawniejszych czasach nisili jeszcze dłuższe no król saul jak ibcinał włosy to sobie poczytaj ile one wwazyły po obcięciu, Dawnie krótkie to znaczyło nie warkocz ale spokojnie mozesz widzieć Jezusa z takimi dłuższymi wedłóg dzisiejszych standardów własami bo dawniej to było uważane za krótkie, czasem owszem nawet golono głowe ale rzadko.


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."
Awatar użytkownika
Kitka
Posty: 2035
Rejestracja: 29 sie 2012, 13:43
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Fryzury Żydów w czasach Jezusa

Postautor: Kitka » 22 maja 2018, 08:51

Istnieje opcja, że Jezus był nazirejczykiem (nie nazaretańczykiem), podobnie jak Samson.
Wówczas, rzeczywiście mógł mieć długie włosy związane ze ślubami nazireatu.

Tutaj masz nieco więcej o tym: https://synopsa.pl/nazorejczyk-czyli-swiety-boga/


typisb
Posty: 24
Rejestracja: 21 maja 2018, 21:22
wyznanie: Inne protestanckie
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Fryzury Żydów w czasach Jezusa

Postautor: typisb » 23 maja 2018, 22:26

To już szybciej Jan Chrzciciel był nazirejczykiem.


typisb
Posty: 24
Rejestracja: 21 maja 2018, 21:22
wyznanie: Inne protestanckie
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Fryzury Żydów w czasach Jezusa

Postautor: typisb » 24 maja 2018, 22:11

cytacik z Kpł 19 ...26 Nie będziecie jeść niczego z krwią. Nie będziecie uprawiać wróżbiarstwa. Nie będziecie uprawiać czarów. Nie będziecie obcinać w kółko włosów na głowie. Nie będziesz golił włosów po bokach brody. Nie będziecie nacinać ciała na znak żałoby po zmarłym. Nie będziecie się tatuować. Ja jestem Pan!

i skoro Żydzi nosili pejsy, czy Jezus też je miał?
Ja sądzę, żę tak, jednak frędzle miał (Mk 6,56).


ZbiMacz
Posty: 382
Rejestracja: 07 lis 2016, 22:20
wyznanie: Kościół Ewangelicznych Chrześcijan
O mnie: "Wiara tedy jest ze słuchania, a słuchanie przez Słowo Chrystusowe." BW - List św. Pawła do Rzymian 10 10:17
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Fryzury Żydów w czasach Jezusa

Postautor: ZbiMacz » 25 maja 2018, 07:43

typisb pisze:cytacik z Kpł 19 ...26 Nie będziecie jeść niczego z krwią. Nie będziecie uprawiać wróżbiarstwa. Nie będziecie uprawiać czarów. Nie będziecie obcinać w kółko włosów na głowie. Nie będziesz golił włosów po bokach brody. Nie będziecie nacinać ciała na znak żałoby po zmarłym. Nie będziecie się tatuować. Ja jestem Pan!

i skoro Żydzi nosili pejsy, czy Jezus też je miał?
Ja sądzę, żę tak, jednak frędzle miał (Mk 6,56).

A czy średniowieczna tonsura był a zgodna z Biblią?


"Bo wszystko, co się narodziło z Boga, zwycięża świat, a zwycięstwo, które zwyciężyło świat, to wiara nasza." BW - 1 List św. Jana 5 5:4
typisb
Posty: 24
Rejestracja: 21 maja 2018, 21:22
wyznanie: Inne protestanckie
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Fryzury Żydów w czasach Jezusa

Postautor: typisb » 25 maja 2018, 22:31

;-) Łyse placki na główkach u braciszków dominikanów to jeszcze pamiętam. Teraz to już wyszło z mody :->

A wracając do tematu, jest książka pani Taylor o wyglądzie Jezusa, może już niedługo przetłumaczona pojawi się w naszych bibliotekach.


Awatar użytkownika
diedmaroz
Posty: 815
Rejestracja: 22 gru 2015, 22:02
wyznanie: Kościół Zielonoświątkowy
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Fryzury Żydów w czasach Jezusa

Postautor: diedmaroz » 29 maja 2018, 20:49

Odrzucam katolicki obraz Pana Jezusa, pochodzi od całunów i z wizji katolickich typu "Jezu ufam tobie".
Pan Jezus na pewno nie golił włosów po bokach brody, bo tak mówiło Prawo, Biblia nie mówi, że był nazirejczykiem. Prawdopodobnie pił wino z uczniami.


17:20-21
A nie tylko za nimi proszę, lecz i za tymi, którzy przez ich słowo uwierzą we mnie;
Aby wszyscy byli jedno, jak ty, Ojcze, we mnie, a ja w tobie, aby i oni byli w nas jedno, aby świat uwierzył, że ty mnie posłałeś.

Wróć do „Dla poszukujących”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości