Luteranie - modlitwa za zmarłych?

Dział pomocy przeznaczony dla osób poszukujących - nie będących członkami kościołów protestanckich. Tutaj możecie postawić swoje pytanie, wątpliwości, prośbę o radę, itd. Uwaga: odpowiedzi mogą udzielać wyłącznie osoby należące do kościołów protestanckich.
Orchidea
Posty: 2
Rejestracja: 27 wrz 2015, 13:47
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Gender: Female
Kontaktowanie:

Luteranie - modlitwa za zmarłych?

Postautor: Orchidea » 12 cze 2018, 21:10

W ostatnią niedzielę w kościele (ewangelicko-augburskim) znalazłam modlitwenik "Polecaj Panu Drogi Swoje" wydany z incjatywy Zakonu Joannitów. Jest w nim osobny rozdział "Błogosławieństwo dla osoby umierającej", w którym to Modlitwa Końcowa jak to jest podkreślone odmawiana jest po śmierci danej osoby. Brzmi: "Wieczny odpoczynek racz mu (jej) dać Panie, a światłość wiekuista niechaj mu (jej) świeci! Amen", czyli tak samo, jak modlitwa w kościele rzymskokatolickim, tyle że bez końcówki "Niech odpoczywa w pokoju wiecznym". I jak w takim razie to traktować? Kościół luterański nie uznaje modlitw za zmarłych, ale powyższa modlitwa wydaje się ewidentnie mieć taki charakter.


Awatar użytkownika
Kitka
Posty: 2035
Rejestracja: 29 sie 2012, 13:43
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Luteranie - modlitwa za zmarłych?

Postautor: Kitka » 13 cze 2018, 10:59

Bądź co bądź, jest to modlitwa do Boga wyrażająca ufną prośbę żyjącego o zbawienie umarłego:

o wieczny odpoczynek - Kto bowiem wszedł do Jego odpoczynku, odpocznie po swych czynach, jak Bóg po swoich. Hbr 4,10
o przebywanie w światłości - A oto znów przemówił do nich Jezus tymi słowami: Ja jestem światłością świata. Kto idzie za Mną, nie będzie chodził w ciemności, lecz będzie miał światło życia. J 8,12


Awatar użytkownika
MrSponge
Posty: 1616
Rejestracja: 26 lip 2013, 13:16
wyznanie: Protestant
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Luteranie - modlitwa za zmarłych?

Postautor: MrSponge » 13 cze 2018, 13:33

Nie widzę problemu. Modlitwa to nie zaklęcie, że gdy się wypowie zestaw słów to się stanie coś.
Tutaj jest jak dla mnie coś w formie zwieńczenia. Ktoś umiera, zamyka oczy, a ktoś mówi "Niech Pan Cię pocieszy" albo coś takiego - to co, to już nie pocieszył za życia? No pocieszył... Tak samo zwrot do Boga "Odpoczynek racz mu/jej dać Panie" wyraża coś w stylu niech się teraz spełni obietnica Twoja Panie itd. itp.

A to Orchideo konwertujesz do KEA? Czy przypadkowo byłaś "z okazji" i tak Ci się rzuciło w oczy?


Dz 4:12 BW: I nie ma w nikim innym zbawienia; albowiem nie ma żadnego innego imienia pod niebem, danego ludziom, przez które moglibyśmy być zbawieni.
Ga 2:16 BW: wiedząc wszakże, że człowiek zostaje usprawiedliwiony nie z uczynków zakonu, a tylko przez wiarę w Chrystusa Jezusa, i myśmy w Chrystusa Jezusa uwierzyli, abyśmy zostali usprawiedliwieni z wiary w Chrystusa, a nie z uczynków zakonu, ponieważ z uczynków zakonu nie będzie usprawiedliwiony żaden człowiek.

Wróć do „Dla poszukujących”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości