Strona 1 z 1

Luteranie - modlitwa za zmarłych?

: 12 cze 2018, 21:10
autor: Orchidea
W ostatnią niedzielę w kościele (ewangelicko-augburskim) znalazłam modlitwenik "Polecaj Panu Drogi Swoje" wydany z incjatywy Zakonu Joannitów. Jest w nim osobny rozdział "Błogosławieństwo dla osoby umierającej", w którym to Modlitwa Końcowa jak to jest podkreślone odmawiana jest po śmierci danej osoby. Brzmi: "Wieczny odpoczynek racz mu (jej) dać Panie, a światłość wiekuista niechaj mu (jej) świeci! Amen", czyli tak samo, jak modlitwa w kościele rzymskokatolickim, tyle że bez końcówki "Niech odpoczywa w pokoju wiecznym". I jak w takim razie to traktować? Kościół luterański nie uznaje modlitw za zmarłych, ale powyższa modlitwa wydaje się ewidentnie mieć taki charakter.

Re: Luteranie - modlitwa za zmarłych?

: 13 cze 2018, 10:59
autor: Kitka
Bądź co bądź, jest to modlitwa do Boga wyrażająca ufną prośbę żyjącego o zbawienie umarłego:

o wieczny odpoczynek - Kto bowiem wszedł do Jego odpoczynku, odpocznie po swych czynach, jak Bóg po swoich. Hbr 4,10
o przebywanie w światłości - A oto znów przemówił do nich Jezus tymi słowami: Ja jestem światłością świata. Kto idzie za Mną, nie będzie chodził w ciemności, lecz będzie miał światło życia. J 8,12

Re: Luteranie - modlitwa za zmarłych?

: 13 cze 2018, 13:33
autor: MrSponge
Nie widzę problemu. Modlitwa to nie zaklęcie, że gdy się wypowie zestaw słów to się stanie coś.
Tutaj jest jak dla mnie coś w formie zwieńczenia. Ktoś umiera, zamyka oczy, a ktoś mówi "Niech Pan Cię pocieszy" albo coś takiego - to co, to już nie pocieszył za życia? No pocieszył... Tak samo zwrot do Boga "Odpoczynek racz mu/jej dać Panie" wyraża coś w stylu niech się teraz spełni obietnica Twoja Panie itd. itp.

A to Orchideo konwertujesz do KEA? Czy przypadkowo byłaś "z okazji" i tak Ci się rzuciło w oczy?

pytania pomoc randka