Czemu Bóg kazał zabić pierworodnych w Egipcie?

Dział pomocy przeznaczony dla osób poszukujących - nie będących członkami kościołów protestanckich. Tutaj możecie postawić swoje pytanie, wątpliwości, prośbę o radę, itd. Uwaga: odpowiedzi mogą udzielać wyłącznie osoby należące do kościołów protestanckich.
Banan
Posty: 10
Rejestracja: 12 sie 2017, 23:18
wyznanie: Rzymsko Katolickie
O mnie: Jestem jeszcze katolikiem, lecz oczywiście planuję za kilka lat dokonać konwersji na luteranizm.
Gender: Male
Kontaktowanie:

Czemu Bóg kazał zabić pierworodnych w Egipcie?

Postautor: Banan » 13 lip 2018, 23:44

Wiem, że są wyjaśnienia, że to kara za to, co ówczesny Egipt wyrządzał Izraelitom, ale czemu śmierć ponieśli niewinni (pierworodne potomstwo), a nie prawdziwi winni, czyli rząd ówczesnego Egiptu i uczestnicy ataków na Izraelitów? Przykład - dowiadujesz się, że twój ojciec popełnił morderstwo, a zamiast niego karę poniesiesz ty. Czy to nie dziwne? Czemu Bóg nie zabił winnych, tylko niewinnych pierworodnych (nawet dzieci) (!)?


Banan
Posty: 10
Rejestracja: 12 sie 2017, 23:18
wyznanie: Rzymsko Katolickie
O mnie: Jestem jeszcze katolikiem, lecz oczywiście planuję za kilka lat dokonać konwersji na luteranizm.
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czemu Bóg kazał zabić pierworodnych w Egipcie?

Postautor: Banan » 14 lip 2018, 23:05

Powtarzam pytanie - czy ktoś mi to wyjaśni?


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czemu Bóg kazał zabić pierworodnych w Egipcie?

Postautor: KAAN » 17 lip 2018, 14:03

Banan pisze:Wiem, że są wyjaśnienia, że to kara za to, co ówczesny Egipt wyrządzał Izraelitom,...
Nie tylko kara, to przejaw mocy Bożej i świadectwo na wieczność dla Izraela.
ale czemu śmierć ponieśli niewinni (pierworodne potomstwo),
Każy jest obciążony grzechem, nie ma niewinnych tu na ziemi. Dzieci ponoszą konsekwencje grzechu swoich rodziców i ich małe ciała noszą ślad grzechu Adama.
a nie prawdziwi winni, czyli rząd ówczesnego Egiptu i uczestnicy ataków na Izraelitów?
Wszyscy są prawdziwie winni.

Przykład - dowiadujesz się, że twój ojciec popełnił morderstwo, a zamiast niego karę poniesiesz ty. Czy to nie dziwne?
Tak Bóg nie działa, grzech obciąża winą tego kto grzechy, ale skutek grzechu dotyka też innych ludzi. Poprawnym przykładem byłoby to: ojciec popełnia grzech i jego syn cierpi z tego powodu; ojciec idzie do wiezienia i rodzina zostaje bez źródła utrzymania...
Czemu Bóg nie zabił winnych, tylko niewinnych pierworodnych (nawet dzieci) (!)?
Wszyscy którzy zginęli byli winni przed Bogiem, a śmierć niemowląt nie może być traktowana jako kara ale jako konsekwencja grzechu ich rodziców. Dzisiaj też tak jest.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Banan
Posty: 10
Rejestracja: 12 sie 2017, 23:18
wyznanie: Rzymsko Katolickie
O mnie: Jestem jeszcze katolikiem, lecz oczywiście planuję za kilka lat dokonać konwersji na luteranizm.
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czemu Bóg kazał zabić pierworodnych w Egipcie?

Postautor: Banan » 17 lip 2018, 21:14

Twój argument jest dość mocny, lecz dalej nie rozumiem tego: czemu pierworodne dzieci poniosły konsekwencje grzechów swych rodziców? Przecież nie wybrały sobie rodziców. Więc te pierworodne dzieci nie są niczego winne.


Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Czemu Bóg kazał zabić pierworodnych w Egipcie?

Postautor: magda » 18 lip 2018, 01:03

Tutej chodziło o to zeby Faraon wypuścił Izraela , dostawał wiele ostrzezeń w postaci plag ale było to za mało ,Faraon uważał ssie za boga jednego z bogów i nie liczył się z prawdziwym Bogiem lekceważył wszystko dopiero tak wielka rzecz jak śmierc w każdym domu i to żmierć pierworidnych zmusiła go do posłuszeństwa prawdziwemu Bogu i wypuszczeniu niewolników. Bóg musiał okazać moc nad faraonem a tym samym nad całym krajem faraona żeby zrozumiał że jest nikim i ze prawdziwy Bóg włada śmiercią i życiem . To nie tylko kara . Karą jest dla każdego smierc własnego dziecka , chyba gorszą niz własna smierć wiec , za tyle zła wyrządzonego Izraelitom przez wiele lat za zabijanie dzieci płci męskiej tez przez wiele lat czy uwazasz ze to złe zabicie jednorazowo dzieci egipskich dla opamietania tego złego narodu.?


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czemu Bóg kazał zabić pierworodnych w Egipcie?

Postautor: KAAN » 18 lip 2018, 11:41

Banan pisze:Twój argument jest dość mocny, lecz dalej nie rozumiem tego: czemu pierworodne dzieci poniosły konsekwencje grzechów swych rodziców? Przecież nie wybrały sobie rodziców. Więc te pierworodne dzieci nie są niczego winne.
Tak jest od początku; całe stworzenie cierpi z powodu grzechu Adama, zwierzęta nie zgrzeszyły, nawet nie są zdolne do grzechu z powodu braku ducha i woli, ale dzieje się to po to by człowiek zrozumiał jak grzech jest destrukcyjny, jak niszczy Boże stworzenie, jak destrukcyjna jest szatańska intryga. Bez strasznych zbrodni wojen, ludobójstwa, niewyobrażalnego cierpienia milionów ludzi człowiek nie byłby w stanie dostrzec ogromu zła grzechu. Grzech jest straszniejszy niż to co człowiek widział i doświadczył na ziemi. Wieczna kara w piekle jest straszniejsza niż czasowe cierpienie (do śmierci ciała) w najgorszym obozie koncentracyjnym. To tak samo jak z bólem; jest dobry bo ostrzega przed czymś złym - chorobą jaka rozwija się w człowieku, może pomóc w leczeniu. Najgorsze schorzenia np. rak gdy nie dają objawów są najgorsze, bo kiedy zacznie boleć jest już za późno. Tak samo byłoby z grzechem; gdyby grzech nie powodował cierpienia i złych konsekwencji to kara w piekle byłaby za późnym sygnałem o złu grzechu.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Banan
Posty: 10
Rejestracja: 12 sie 2017, 23:18
wyznanie: Rzymsko Katolickie
O mnie: Jestem jeszcze katolikiem, lecz oczywiście planuję za kilka lat dokonać konwersji na luteranizm.
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czemu Bóg kazał zabić pierworodnych w Egipcie?

Postautor: Banan » 19 lip 2018, 23:55

Niby tak, ale zamordowanie przez Boga niewinnych osób wydaje mi się sadystyczne i bardzo podłe. Wierzę w Boga, lecz ta kwestia ciągle blokuje mi prawdziwą wiarę.


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czemu Bóg kazał zabić pierworodnych w Egipcie?

Postautor: KAAN » 21 lip 2018, 11:39

Banan pisze:Niby tak, ale zamordowanie przez Boga niewinnych osób wydaje mi się sadystyczne i bardzo podłe..
Pan Bóg nie morduje, życie jest jego własnością, pochodzi od niego, może je dać komu chce i może je zabrać. Podły jest człowiek ze swoim grzechem; podłość to cecha ludzka polegająca na bezsensownym szkodzeniu i czerpaniu z tego satysfakcji. Sadyzm to cecha ludzka polegająca na czerpaniu satysfakcji z zadawania bólu innym.
Banan pisze: Wierzę w Boga, lecz ta kwestia ciągle blokuje mi prawdziwą wiarę.
Powinieneś przemyśleć sprawę autorytetu i majestatu Pana Boga. Stworzenie jest jego własnością, wszelkie prawa dotyczące stworzenia są jego autorstwa, zasady moralne zostały ustalone i objawione. To ty musisz ugiąć się przed Panem Bogiem, On nie będzie spełniał ludzkich zachcianek i naginał swojej woli pod wolę ludzką.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Banan
Posty: 10
Rejestracja: 12 sie 2017, 23:18
wyznanie: Rzymsko Katolickie
O mnie: Jestem jeszcze katolikiem, lecz oczywiście planuję za kilka lat dokonać konwersji na luteranizm.
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czemu Bóg kazał zabić pierworodnych w Egipcie?

Postautor: Banan » 21 lip 2018, 18:26

Dobra, ale Bóg odebrał życie tym młodym Egipcjanom bez powodu. To nie oni mordowali Izraelitów, ale ich rodzina. Z jakiej racji mieli ponosić konsekwencje grzechów swojej rodziny?


wybrana
Posty: 871
Rejestracja: 02 gru 2016, 19:25
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Czemu Bóg kazał zabić pierworodnych w Egipcie?

Postautor: wybrana » 21 lip 2018, 18:57

Banan pisze:Dobra, ale Bóg odebrał życie tym młodym Egipcjanom bez powodu. To nie oni mordowali Izraelitów, ale ich rodzina. Z jakiej racji mieli ponosić konsekwencje grzechów swojej rodziny?

Oni nie ponieśli konsekwencji, oni zostali wyróżnieni.
Już jako niemowlęta mogą oglądać oblicze Pana i żyć w wiecznej szczęśliwości.
Ty może będziesz musiał tu na tym świcie żyć ponad 80 lat w próbie wody i ognia, by tego dostąpić.
To nie życie ziemskie jest rajem dla człowieka, ale raj jest w niebie w obliczu Pana.
Możesz tylko tym niemowlętom pozazdrościć.
Ufaj Bogu, bo Jego Prawa i wyroki są zawsze słuszne.


Miłość Jezusa - moim zbawieniem
Trwanie w Jezusie - Boga uwielbieniem
Banan
Posty: 10
Rejestracja: 12 sie 2017, 23:18
wyznanie: Rzymsko Katolickie
O mnie: Jestem jeszcze katolikiem, lecz oczywiście planuję za kilka lat dokonać konwersji na luteranizm.
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czemu Bóg kazał zabić pierworodnych w Egipcie?

Postautor: Banan » 22 lip 2018, 08:40

Dziękuję! Usunąłeś wątpliwość w mojej wierze. Nawróciłeś mnie w pełni! Niech ci to Bóg wynagrodzi na ziemi, a jeśli nie, to w niebiosach!


Banan
Posty: 10
Rejestracja: 12 sie 2017, 23:18
wyznanie: Rzymsko Katolickie
O mnie: Jestem jeszcze katolikiem, lecz oczywiście planuję za kilka lat dokonać konwersji na luteranizm.
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czemu Bóg kazał zabić pierworodnych w Egipcie?

Postautor: Banan » 22 lip 2018, 14:55

Przepraszam, pomyliłem się. Usunęłaś, nie usunąłeś. Bo zobaczyłem twoją nazwę i jesteś kobietą. Przepraszam za pomyłkę dot. płci.


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czemu Bóg kazał zabić pierworodnych w Egipcie?

Postautor: KAAN » 23 lip 2018, 10:25

Banan pisze:Dobra, ale Bóg odebrał życie tym młodym Egipcjanom bez powodu. To nie oni mordowali Izraelitów, ale ich rodzina. Z jakiej racji mieli ponosić konsekwencje grzechów swojej rodziny?
Pan Bóg nie działa w pochopny sposób, Boże działanie jest niezbadane i cudowne, nie działa jak automat, wykonuje swój plan. Śmierć człowieka z reguły nie jest odpowiedzią na jakiś konkretny grzech, ale wynika z przekleństwa grzechu i sądu nad grzesznym człowiekiem w sensie jego grzesznej natury. Każdy musi umrzeć i Egipcjanie umierali, tyle że w określonym celu i czasie. Każdy ponosi konsekwencje swoich grzechów.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Banan
Posty: 10
Rejestracja: 12 sie 2017, 23:18
wyznanie: Rzymsko Katolickie
O mnie: Jestem jeszcze katolikiem, lecz oczywiście planuję za kilka lat dokonać konwersji na luteranizm.
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czemu Bóg kazał zabić pierworodnych w Egipcie?

Postautor: Banan » 23 lip 2018, 17:50

Tak, ale argumentacja użytkowniczki o nazwie "wybrana" była bardziej przekonująca. Jednak ona jest trochę lepsza w temacie nawracania wątpiących na wiarę w Chrystusa.


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czemu Bóg kazał zabić pierworodnych w Egipcie?

Postautor: KAAN » 23 lip 2018, 18:24

Banan pisze:Tak, ale argumentacja użytkowniczki o nazwie "wybrana" była bardziej przekonująca. Jednak ona jest trochę lepsza w temacie nawracania wątpiących na wiarę w Chrystusa.
Są ludzie lubiący słodkie historyjki ładnie wyglądające i łechcące ucho, ale nie opierający się o studium Bożego objawienia, dojrzali duchowo ludzie myślą według Słowa Bożego i każdy wierzący człowiek szuka rozwiązania (powinien szukać) w zgodności tezy z zamysłem Bożym. Ten zamysł jest poznawalny tylko dla zbawionego, który trwa przy Słowie i całkowicie ufa Bogu we wszystkim co przekazał przez Ducha będącego natchnieniem proroków - pisarzy biblijnych.
Odczucia typu "podoba mi się" albo "wygląda to dobrze", opierające się o emocjonalność człowieka bardzo często są zawodne i zwodnicze.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.

Wróć do „Dla poszukujących”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości