Protestancki Kościół bez Filioque

Dział pomocy przeznaczony dla osób poszukujących - nie będących członkami kościołów protestanckich. Tutaj możecie postawić swoje pytanie, wątpliwości, prośbę o radę, itd. Uwaga: odpowiedzi mogą udzielać wyłącznie osoby należące do kościołów protestanckich.
Artakserkses
Posty: 251
Rejestracja: 08 sty 2017, 14:35
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Male
Kontaktowanie:

Protestancki Kościół bez Filioque

Postautor: Artakserkses » 23 cze 2020, 21:53

Będę wdzięczny za przykłady protestanckich Kościołów bez Filioque. O dziwo wiele protestanckich Kościołów popiera tę niebiblijną naukę.


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Protestancki Kościół bez Filioque

Postautor: KAAN » 24 cze 2020, 08:40

Czy chodzi ci o wyznanie, że Duch Święty jest stworzeniem? Bo nie do końca rozumiem sporu o "pochodzenie" Ducha Świętego.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Pankracy
Posty: 263
Rejestracja: 11 gru 2018, 09:44
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Protestancki Kościół bez Filioque

Postautor: Pankracy » 24 cze 2020, 12:09

Chodzi chyba o to ze wg filioque duch swiety pochodzi od Ojca i syna a bez filioque tylko od ojca?

Historycznie tradycyjne koscioly protestanckie - to znacxy luteranie, anglikanski, w duzej mierze reformowany wywodza sie z zachodniej tradycji a wiec filioque raczsj maja

Inna kwesria koscioly "amerykanskie" - baptysci, zielonoswiatkowcy nke wiem jak wyglada ta kwestia


Artakserkses
Posty: 251
Rejestracja: 08 sty 2017, 14:35
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Protestancki Kościół bez Filioque

Postautor: Artakserkses » 24 cze 2020, 22:46

Jest pogląd, jakoby Duch Święty pochodził od Ojca i Syna. Pogląd ten stworzył św. Augustyn z Hippony; w Biblii nic o tym nie ma. W 589 r. na III synodzie w Toledo wstawiono tę naukę w wyznanie wiary. Credo z Filioque rozprzestrzeniało się z czasem na coraz większe obszary.

Kościół Katolicki wymaga od swoich wiernych wiary w pochodzenie Ducha od Ojca i Syna i zwykle stosuje wyznanie wiary z Filioque; są jednak pewne opcje pominięcia Filioque w credo, np. pewne katolickie Kościoły wschodnie stosują w liturgii credo bez Filioque, ale ich wyznawcy i tak muszą uznawać Filioque (mogą najwyżej nie wyznawać go w liturgii).

Na np. stronie KZ https://kz.pl/wyznanie-wiary/ jest ,,Wyznanie wiary nicejskie" (,,nicejsko-konstantynopolitańskie"? ,,niecejsko-konstantynopolitańsko-toledskie"?) z Filioque. Trudno mi to pogodzić z sola scriptura.


Pankracy
Posty: 263
Rejestracja: 11 gru 2018, 09:44
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Protestancki Kościół bez Filioque

Postautor: Pankracy » 25 cze 2020, 16:37

99% kosciolow protestancki uznaje to wyznanie (w przypadku kosciolow historycznych jak luteranie i anglikanie 100%) wiec nie wirm czy znajdziesz kosciol bez.
Poprostu historycznie katolicyzm i protestantyzm wywodza sje z "zachodniego" kosciola


Artakserkses
Posty: 251
Rejestracja: 08 sty 2017, 14:35
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Protestancki Kościół bez Filioque

Postautor: Artakserkses » 25 cze 2020, 16:57

Ale to nie ma sensu, to jest nauka ewidentnie niebiblijna; jak można głosić i sola scriptura i Filioque?!


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Protestancki Kościół bez Filioque

Postautor: KAAN » 26 cze 2020, 09:24

Nie mają sensu takie rozważania; człowiek nie zna Pana Boga i nigdy nie pozna, tylko Duch Święty bada głębokości Boże. Wynaturzenia teologów próbują definiować coś co nie jest definiowalne, bo należy do świata duchowego na niedostępnym dla nas poziomie. Z taki głupich kombinacji rodzą się wszelkiego rodzaju herezje z arianizmem na czele, który odarł Ducha Bożego z jego boskości i zredukował Go do stworzenia.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Artakserkses
Posty: 251
Rejestracja: 08 sty 2017, 14:35
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Protestancki Kościół bez Filioque

Postautor: Artakserkses » 26 cze 2020, 14:33

J 15, 26

Gdy jednak przyjdzie Pocieszyciel, którego Ja wam poślę od Ojca, Duch Prawdy, który od Ojca pochodzi, On będzie świadczył o Mnie


Widać, że Duch od Ojca pochodzi. To raczej upieranie się że pochodzi też od Syna jest ,,wynaturzeniem teologów", ,,głupią kombinacją".


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Protestancki Kościół bez Filioque

Postautor: KAAN » 26 cze 2020, 16:18

A co to znaczy "pochodzi"? Do czego ma służyć kombinowanie z pochodzeniem?


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Artakserkses
Posty: 251
Rejestracja: 08 sty 2017, 14:35
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Protestancki Kościół bez Filioque

Postautor: Artakserkses » 26 cze 2020, 23:05

Zapewne chodzi o to, że inna jest relacja Ojca do Syna niż Ojca do Ducha. Jedna to ,,zradzanie", druga - ,,pochodzenie". Kombinowaniem jest właśnie Filioque, nie jego brak.


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Protestancki Kościół bez Filioque

Postautor: KAAN » 27 cze 2020, 09:05

Artakserkses pisze:Zapewne chodzi o to, że inna jest relacja Ojca do Syna niż Ojca do Ducha. Jedna to ,,zradzanie", druga - ,,pochodzenie". Kombinowaniem jest właśnie Filioque, nie jego brak.
Ale pomyśl, czy jakiekolwiek dywagacje na temat istoty Bożej nie są przypadkiem obrażaniem Wszechmogącego? Czy Pan Jezus jest Bogiem? Czy Ojciec jest Bogiem, czy Duch Święty jest Bogiem? Jeśli tak, to po co teolodzy wypowiadają się na tematy których nie rozumieją. Po co te wszystkie wyznania i przekomarzanie się o pochodzenie skoro Pan Bóg troisty jest wieczny? Wszystkie wyznania, strony sporu, które próbują Pana Boga zaszufladkować w swoje pojęcia teologiczne opisywane jako wyznania wiary, grzeszą przeciwko samemu Bogu opisując coś czego nie rozumieją i nigdy nie zrozumieją. Dlaczego nie pozostaniecie przy faktach objawionych w Biblii?
Werset który cytowałeś w tłumaczeniu BG brzmi tak:

Jan 14:26  Lecz pocieszyciel on, Duch Święty, którego pośle Ojciec w imieniu mojem, onci was nauczy wszystkiego, i przypomni wam wszystko, comkolwiek wam powiedział. 

Nie ma tu pochodzenia, ale działanie posyłania w imieniu Pana Jezusa. Przekaz Biblii pokazuje Pana Jezusa w centrum, w najważniejszym punkcie wieczności i historii, tego się trzymajcie.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Artakserkses
Posty: 251
Rejestracja: 08 sty 2017, 14:35
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Protestancki Kościół bez Filioque

Postautor: Artakserkses » 27 cze 2020, 23:31

Chyba z tego samego wyprowadzamy dwie różne rzeczy. Ja też jestem za tym, by pozostać przy tym co biblijne. Wydaje mi się jednak, że to uznanie Filioque jest dodaniem czegoś do prawdy biblijnej.


Adalbertus
Posty: 3947
Rejestracja: 03 sty 2009, 22:06
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Protestancki Kościół bez Filioque

Postautor: Adalbertus » 08 lip 2020, 21:15

KAAN pisze: Werset który cytowałeś w tłumaczeniu BG brzmi tak:

Jan 14:26  Lecz pocieszyciel on, Duch Święty, którego pośle Ojciec w imieniu mojem, onci was nauczy wszystkiego, i przypomni wam wszystko, comkolwiek wam powiedział. 

Nie ma tu pochodzenia, ale działanie posyłania w imieniu Pana Jezusa. Przekaz Biblii pokazuje Pana Jezusa w centrum, w najważniejszym punkcie wieczności i historii, tego się trzymajcie.



Jan 16:7 Lecz ja wam prawdę mówię, wamci to pożyteczno, abym ja odszedł; bo jeźli ja nie odejdę, pocieszyciel on nie przyjdzie do was, a jeźli odejdę, poślę go do was.

W wersecie podanym przez KAANA Ducha Świętego posyła Ojciec, w podanym przeze mnie Syn.
Wyciągnij wnioski sam.


_____________________________________________________________________________
Każdy, kto wierzy, że Jezus jest Chrystusem, z Boga się narodził... (1. List św. Jana 5.1)
http://www.katowice.kwch.pl

Wróć do „Dla poszukujących”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości