Jak jest z tymi Kościołami?

Dział pomocy przeznaczony dla osób poszukujących - nie będących członkami kościołów protestanckich. Tutaj możecie postawić swoje pytanie, wątpliwości, prośbę o radę, itd. Uwaga: odpowiedzi mogą udzielać wyłącznie osoby należące do kościołów protestanckich.
Awatar użytkownika
koleżanka
Posty: 2213
Rejestracja: 04 cze 2009, 12:06
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Kujawsko Pomorskie
O mnie: Jezus mym Panem!
Gender: Female
Kontaktowanie:

Jak jest z tymi Kościołami?

Postautor: koleżanka » 04 cze 2009, 21:06

Jest tyle protestanckich kościołów, jak wybrać zdrowy i chrześcijański kościół by nie natrafić na sektę. Bo ich też pełno się mnoży.
Dziękuję za każdą odpowiedź. ;D :padam:


5 Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek, Chrystus Jezus,1 Tym 2.5
„Albowiem ja wiem, jakie myśli mam o was – mówi Pan – myśli o pokoju, a nie o niedoli, aby zgotować wam przyszłość i natchnąć nadzieją.” (Księga Jeremiasza 29;11)
Puritan
Posty: 4628
Rejestracja: 19 maja 2008, 16:04
wyznanie: Kościół Ewangelicznych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Jak jest z tymi Kościołami?

Postautor: Puritan » 04 cze 2009, 21:24

koleżanka pisze:Jest tyle protestanckich kościołów, jak wybrać zdrowy i chrześcijański kościół by nie natrafić na sektę. Bo ich też pełno się mnoży.
Dziękuję za każdą odpowiedź. ;D :padam:

Jest jedna podstawowa zasada: Czy kościół jest skupiony wokół człowieka czy wokół Chrystusa.

Kościół musi głosić ewangelię.
„Głoś słowo Boże, nalegaj w czas albo nie w czas, strofuj, grom i napominaj ze wszelką cierpliwością i nauką” 2 Tym. 4:2 (BG).

Kościół nie może łechtać uszu ludzi, czyli kaznodzieja nie może głosić tak, aby się podobać ludziom:
„Albowiem przyjdzie czas, że zdrowej nauki nie ścierpią, ale według swoich upodobań nazbierają sobie nauczycieli, żądni tego, co ucho łechce,
I odwrócą ucho od prawdy, a zwrócą się ku baśniom” (2 Tym. 4:3,4).


Serdecznie zapraszam na nowe wpisy https://purytanin.wordpress.com/
Awatar użytkownika
Universitas
Posty: 136
Rejestracja: 30 maja 2009, 19:46
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Universitas » 04 cze 2009, 21:52

koleżanko, a jaka forma pobożności Ci się podoba?
Kieruj się przede wszystkim Słowem Bożym lecz dobrze by było poobserwować, jak to różne sprawy ludzie na przestrzeni wieków widzieli. Np. poczytaj Ojców Kościoła, Ojców reformacji.


„Postanowiłem bowiem, będąc wśród was, nie znać niczego więcej, jak tylko Jezusa Chrystusa, i to ukrzyżowanego.” (1 List do Koryntian 2:2)
Awatar użytkownika
paulinka
Posty: 133
Rejestracja: 02 gru 2008, 09:15
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Wrocław
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: paulinka » 04 cze 2009, 22:07

Bóg Cie zaprowadzi do najlepszego!!! Zaufaj Panu!!!
I tylko Jego szukaj w kościele


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Jak jest z tymi Kościołami?

Postautor: KAAN » 04 cze 2009, 23:20

koleżanka pisze:Jest tyle protestanckich kościołów, jak wybrać zdrowy i chrześcijański kościół by nie natrafić na sektę. Bo ich też pełno się mnoży.
Dziękuję za każdą odpowiedź. ;D :padam:
Ja mogę ci polecić te społeczności które mają w centrum swojego zainteresowania Pana Jezusa Chrystusa. Omijaj szerokim łukiem te społeczności które maja jakiegoś guru który jest źródlem "jedynie słusznej" nauki. Także te które promują przed Słowem Bożym jakies katechizmy, Strażnice, proroctwa, cuda, mają swoich apostołów, proroków i innych przepowiadaczy. Idź tam gdzie ludzie skupiają się na Chrystusie, Biblii, pielęgnują społeczność tak jak to zostało pokazane w NT. Z najbardziej znajomych w Polsce społeczności polecam zbory braterskie takie jak w KWCh, wielu społecznościach Baptystów, Zborów Chrystusowych, Ewangelicznych Chrześcijan, niektórych społeczności zielonoświatkowych i niektórych zborów wolnych. Zawsze pytaj nie jak się nazywają , ale czego uczą. Jak coś znajdziesz w swojej okolicy to możesz zapytać tu na forum, z pewnością dowiesz się o zaletach (od tych co są za) i o wadach (od tych co są przeciw) i będziesz mogła podjać własciwą decyzję :)


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Ava
Posty: 23
Rejestracja: 29 kwie 2009, 15:20
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Ava » 05 cze 2009, 09:10

Ja boję się tego, że źle wybiorę :(
Brat mój uczęszczał do jednego ze zborów na śląsku jednak stwierdził, że nie wszystko jest tak jak być powinno. Nie powiedział mi dokładnie o co chodziło wiem tyle, że odeszli za bardzo od tego co mówi Pismo a polegali bardziej na sobie.
I tego się boję, że nie znajdę miejsca gdzie najważniejsza jest Biblia tylko ludzkie słowo :(
Koło mnie znalazłam CH. W. Z , Kościół Adwentystów Dnia Siódmego, Luteran i Kościół Boży i chyba to już wszystko co jest u mnie.
Czy możecie mi coś doradzić?


Puritan
Posty: 4628
Rejestracja: 19 maja 2008, 16:04
wyznanie: Kościół Ewangelicznych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Puritan » 05 cze 2009, 09:32

Ava pisze:Koło mnie znalazłam CH. W. Z , Kościół Adwentystów Dnia Siódmego, Luteran i Kościół Boży i chyba to już wszystko co jest u mnie.

Ja bym do żadnego z nich nawet nie wszedł :)
Ava pisze:Czy możecie mi coś doradzić?

Przenieść się do innego miasta.


Serdecznie zapraszam na nowe wpisy https://purytanin.wordpress.com/
Ava
Posty: 23
Rejestracja: 29 kwie 2009, 15:20
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Ava » 05 cze 2009, 09:41

No to jestem w punkcie wyjścia :-/


cycler
Posty: 384
Rejestracja: 29 cze 2008, 12:10
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: cycler » 05 cze 2009, 09:50

Nie zgodzę się z Puritanem. ChWZ- nie znam zbyt dobrze, ale raczej mniej więcej wiem jakie maja nauczania i raczej wydaje mi się, że warto by ją odwiedzić.

Z kolei Kościół Boży, jeśli dobrze podałaś nazwę jest to kościół, do którego nalezy chyba uzytkownik tego forum Orion2, więc mógłby powiedzieć pewnie więcej na ten temat.

Istnieje także Kościół Boży w Chrystusie, mam przyjaciela w jednym ze zborów KBwCh. W KBwCh chyba bywa bardzo różnie- pewnie w niektórych zborach głoszą dobra naukę, ale pewnie są też takie, które za bardzo odchodzą w inną stronę. Nie można generalizować.

Wydaje mi się, jednak że spośród ChWZ, KB i KBwCh można szukać zdrowego zboru. Kościóła Adwentystów i Luterańskiego raczej nie polecam.

Zgadzam się z tym co powiedział, któryś z przedmówców, kościół nie może skupiać się na czlowieku, ale na Bogu i szyldy nie są najważniejsze.


jj
Posty: 8277
Rejestracja: 11 sty 2008, 10:17
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Lokalizacja: zagranica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: jj » 05 cze 2009, 10:05

cycler pisze:Nie zgodzę się z Puritanem.... nie znam zbyt dobrze... ale raczej mniej więcej... i raczej... wydaje mi się... chyba bywa bardzo różnie... pewnie w niektórych zborach... ale pewnie... Nie można generalizować.... Wydaje mi się... raczej....


... wydaje mi sie, ze to raczej nie jest dobra rada. :)


Awatar użytkownika
koleżanka
Posty: 2213
Rejestracja: 04 cze 2009, 12:06
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Kujawsko Pomorskie
O mnie: Jezus mym Panem!
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: koleżanka » 05 cze 2009, 10:25

U mnie są takie kościoły:
ewangelicko-augsburski
Zbór Ewangelicznych Chrześcijan
Zbór zielonoświątkowy
Zbór Baptystów
Zbór Adwentystów Dnia Siódmego- do tego kościoła raczej bym nie wstąpiła nigdy.
Zbór "Chrystus dla Wszystkich"
Zbór braterski- tego to nie kojarzę.


5 Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek, Chrystus Jezus,1 Tym 2.5
„Albowiem ja wiem, jakie myśli mam o was – mówi Pan – myśli o pokoju, a nie o niedoli, aby zgotować wam przyszłość i natchnąć nadzieją.” (Księga Jeremiasza 29;11)
Adalbertus
Posty: 3947
Rejestracja: 03 sty 2009, 22:06
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Jak jest z tymi Kościołami?

Postautor: Adalbertus » 05 cze 2009, 11:18

Puritan pisze:...podstawowa zasada: Czy kościół jest skupiony wokół człowieka czy wokół Chrystusa.


Tak jak napisał Puritan zbór powinien być chrystocentryczny, jeżeli w jakimś zborze, (kościele, wspólnocie, organizacji,czy jakkolwiek by to się nie nazywało), jest "kult" jakiegoś przywódcy, nauczyciela lub grupy nauczycieli, to trzymaj się od tego z daleka. Jeżeli zbyt często mówi się o finansach, dziesięcinach lub w inny sposób się naciąga wiernych, to z nimi też nie miej nic wspólnego. Jeżeli chcą cię oddzielić od Twojego otoczenia i Twojej rodziny, w których masz być światłością, to też na nich uważaj.

Nie bądź pochopna, nie wszystko widać od razu.


Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Jak jest z tymi Kościołami?

Postautor: Lash » 05 cze 2009, 11:54

Adalbertus pisze:
Puritan pisze:...podstawowa zasada: Czy kościół jest skupiony wokół człowieka czy wokół Chrystusa.


Tak jak napisał Puritan zbór powinien być chrystocentryczny, jeżeli w jakimś zborze, (kościele, wspólnocie, organizacji,czy jakkolwiek by to się nie nazywało), jest "kult" jakiegoś przywódcy, nauczyciela lub grupy nauczycieli, to trzymaj się od tego z daleka. Jeżeli zbyt często mówi się o finansach, dziesięcinach lub w inny sposób się naciąga wiernych, to z nimi też nie miej nic wspólnego. Jeżeli chcą cię oddzielić od Twojego otoczenia i Twojej rodziny, w których masz być światłością, to też na nich uważaj.

Nie bądź pochopna, nie wszystko widać od razu.
Uważam że to tylko połowa problemu
Jesli Zbór jest nie CZŁOWIEKOCENTRYCZNY w sensie teologicznym to tez jest problem.
jakie są tego cechy?

Głównie
- Bóg jest dla nas - a nie my dla Boga
- Wartość człowieka jest ponad Słowo Boga i uchylanie w prqktyce słow Boga dla "miłości bliżniego"
- Biblia jest poddana Nauce Ludzkiej w sensie naukowości
- Dary Ducha Św nie słuzą budowaniu ciebie ale "elity"
- Negowane są Dary Ducha Św.


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)
i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)
Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy

"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Adalbertus
Posty: 3947
Rejestracja: 03 sty 2009, 22:06
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Jak jest z tymi Kościołami?

Postautor: Adalbertus » 05 cze 2009, 12:10

Lash pisze:Uważam że to tylko połowa problemu
Jesli Zbór jest nie CZŁOWIEKOCENTRYCZNY w sensie teologicznym to tez jest problem.
jakie są tego cechy?

Głównie
- Bóg jest dla nas - a nie my dla Boga
- Wartość człowieka jest ponad Słowo Boga i uchylanie w prqktyce słow Boga dla "miłości bliżniego"
- Biblia jest poddana Nauce Ludzkiej w sensie naukowości
- Dary Ducha Św nie słuzą budowaniu ciebie ale "elity"
- Negowane są Dary Ducha Św.


Ktoś kiedyś powiedział: "Jeśli Bóg będzie na pierwszym miejscu, to wszystko inne też będzie na miejscu właściwym"


sibela
Posty: 1033
Rejestracja: 07 wrz 2008, 17:16
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Dolna Bawaria
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: sibela » 05 cze 2009, 12:11

wazne by nie wejsc do sekty ale tez wazne by nie wejsc do martwego kosciola, by znalezc taki, w ktorym bedziemy wzrastac.
No i boze prowadzenie w kwestii wyboru Zboru jest tez byrdzo wazne. Ja przed przeprowadzka modlilam sie o kosciol i mam :) mysle, ze Bog ma tu dla mnie jakas misje :) moze to nie jest kosciol idealny, wymarzony ale... nie stoi w miejscu i buduje sie w nim.
Moglabym jezdzic co niedziele 50 km do innego gdzie ladniejsze piesni spiewaja ale po co. Czuje, ze tu chce mnie Pan a jak Pan mnie bedzie potrzebowal gdzie indziej to te 50 km juz nie bedzie tak daleko.


Niektórzy modlą się o całą beczkę, a nadstawiają kubek.

Wróć do „Dla poszukujących”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości