Bardzo ważne

Dział pomocy przeznaczony dla osób poszukujących - nie będących członkami kościołów protestanckich. Tutaj możecie postawić swoje pytanie, wątpliwości, prośbę o radę, itd. Uwaga: odpowiedzi mogą udzielać wyłącznie osoby należące do kościołów protestanckich.
Awatar użytkownika
Krzysztof
Posty: 68
Rejestracja: 23 lis 2009, 16:49
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Bardzo ważne

Postautor: Krzysztof » 23 lis 2009, 17:11

Witam.
Przez jakiś okres czasu byłem osobą "niewierzącą", ale zmieniło się to radykalnie. Chce poznać Boga, pojednać się z nim. Mam za sobą parę rozmów z księdzem luterańskim, bo zamierzam wstąpić do kościoła Ewangeliczno-Augsburskiego.
Jednak przed wstąpieniem, mam zamiar dokładniej poznać Biblię(dlatego zapisałem się na kurs Biblijny w cme).
Ale mam parę pytań i wątpliwości, i muszę poznać na nie odpowiedź:

1) Po co Bogu ludzie? Jeżeli Bóg jest wszechmogący i stworzył wszechświat, w którym pewnie są też inne istoty, to czemy wysłał swego syna, do nas?Po co chciał nas zbawić? Przecież jesteśmy tylko pyłem.
2) Jest jeden Bóg, ale w starym testamencie i nowym, pojęcie Boga się różni. Dlaczego?
3) Jak chrześcijanie odnoszą się do sytuacji w któej Lot, chcąc uchronić gości(aniołów), w swym domu, oddać chciał swe córki na masowy gwałt?
4) Jak odnieśc Boga do nauki i ewolucji?
5) Jeżeli Bóg stworzył świat, i uznał go za dobry, to czemu jest tyle krzywdy na swiecie? I jeżeli Bóg chciałby zaingerować (np. cudem) to przeczyłby sam sobie, że nie stworzył dobrego świata, oraz wolnej woli człowieka, pokazując mu cud aby uwierzył?
6) Jak protestanci interpretują wersy z Mateusza 16; 18-20?
7) Jak się ma sprawa predestynacji?

To parę pytań, jak będe miał więcej to zadam.

Z góry dziękuję za odpowiedź.


Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Bardzo ważne

Postautor: fantomik » 23 lis 2009, 17:44

Odniosę się tylko do niektórych Twoich pytań.
Krzysztof pisze:[...]
1) Po co Bogu ludzie? Jeżeli Bóg jest wszechmogący i stworzył wszechświat, w którym pewnie są też inne istoty, to czemy wysłał swego syna, do nas?Po co chciał nas zbawić? Przecież jesteśmy tylko pyłem.

Na pewno nie po to, że się nudził i było mu samemu smutno ;)
Ezech. 20:44 (BG)
44. Tam się dowiecie, żem Ja Pan, gdy wam to uczynię dla imienia mego, nie według dróg waszych złych, ani według spraw waszych skażonych, o domie Izraelski! mówi panujący Pan.
Krzysztof pisze:[...]2) Jest jeden Bóg, ale w starym testamencie i nowym, pojęcie Boga się różni. Dlaczego?

Nie różni się.
Krzysztof pisze:[...]4) Jak odnieśc Boga do nauki i ewolucji?

Bóg nie wyewoluował ;)
Krzysztof pisze:[...]5) Jeżeli Bóg stworzył świat, i uznał go za dobry, to czemu jest tyle krzywdy na swiecie?

Musisz przeczytać Genesis rozdział trzeci i dalej.
Krzysztof pisze:[...]I jeżeli Bóg chciałby zaingerować (np. cudem) to przeczyłby sam sobie, że nie stworzył dobrego świata, oraz wolnej woli człowieka, pokazując mu cud aby uwierzył?

Jeśli masz ochotę to możesz przeczytać Marcina Lutra "O niewolnej woli", znajdziesz chyba na forum odnośnik do polskiego tłumaczenia.
Krzysztof pisze:[...]6) Jak protestanci interpretują wersy z Mateusza 16; 18-20?

Zwykle podobnie jak Św. Augustyn i kilku innych teologów Chrześcijańskich. Zauważ też, że od prymatu Piotra jest bardzo daleko do "sukcesji apostolskiej" jeśli uznasz Sola Scriptura.
Krzysztof pisze:[...]7) Jak się ma sprawa predestynacji?

Znajdziesz ją w Piśmie Świętym (np. proorizō). Myślę jednak, że wpierw powinieneś się skupić na Jezusie Chrystusie, później pozmagasz się z trudniejszymi tematami (albo i nie). Czy wiesz dlaczego On umarł na krzyżu? Cóż byłoby sprawiedliwe dla Boga aby uczynił z Tobą czy mną?

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Awatar użytkownika
Krzysztof
Posty: 68
Rejestracja: 23 lis 2009, 16:49
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Krzysztof » 23 lis 2009, 20:10

No dobra oczekiwałem innych odpowiedzi.

1) Chodzi mi o istotę człowieka.Dlaczego Bóg stworzył człowieka? Bo chciał? Po prostu?

2)
Nie różni się.


No dobra inaczej: Bóg w starym testamencie jest bardziej srogim Bogiem. Niszczy niepokornych, pali miasta. Natomiast w nowym testamencie ofiarowuje swego syna aby umarł za nas. Ja tego nie rozumiem. Weług mnie jest różnica.


3) Nadal czekam na tą odpowiedź


4) źle sformuowałem zdanie. Jak się ma stworzenie człowieka do teorii ewolucji i istnienia hominidów, dinozaurów itp. Wiadomo, że na początku świata nie było ludzi, tylko pierwotne formy komórkowe.

6) W piśmie swiętym nie ma nic o tym, że św. Piotr komuś przekazał swoją rolę. No ale fragment: "I tobie dam klucze królestwa niebieskiego; cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie". Co on oznacza?

7) Chodzi mo o filozoficzne rozważania. Jeżeli Bóg jest wszechmogący, to stoi ponad czasem. I wie, co ma się stać i co się stanie. Więc dobrze wie przed naszym urodzeniem, czy będziemy żyć zgodnie z jego wolą czy nie. Wie czy będziemy zbawieni czy nie. Nie mamy na to wpływu, i nie możemy nic zmienić. A jeżeli Bóg chciałby zainterweniować, to ingerowałoby to w wolną wolę człowieka.

Chyba, rzeczywiscie muszę trochę poczytać, ale chciałem znać wasze zdanie odnośnie tych kwestii, jako starszych braci, którzy wiedzą już wiecej.


i mam kolejne pytanie
8 ) Przykłądowo jest bardzo kochające się chrześcijańskie małżeństwo. Kiedy umrą i zostaną zbawieni, to w niebie nie będą już małżeństwem? Nie bedzie miłości między nimi?

Oraz
9) Lot był bogobojnym człowiekiem. Jak to się ma do tego, że miał ze swoimi córkami dzieci, popełniając grzech kazirodztwa? Wiem, że był wtedy otumaniony, ale mimo wszystko...


Małgorzata
Posty: 14953
Rejestracja: 11 lip 2009, 10:19
wyznanie: Inne Charyzmatyczne
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: Małgorzata » 23 lis 2009, 20:29

Krzysztof pisze:Jak protestanci interpretują wersy z Mateusza 16; 18-20?


W oryginale greckim jest:"Ty jesteś Kefas (kamyk= część skały), a na tej Kefa (skale) zbuduję ..."Kościół. Skałą jest Jezus. On jest głową Kościoła Ef.5:23, Ef.1:22, Kol.1:18,Kol.2:10


Bóg Ojciec, Syn Boży, Duch Święty to trzy suwerenne osoby jednego suwerennego Boga.
Awatar użytkownika
Krzysztof
Posty: 68
Rejestracja: 23 lis 2009, 16:49
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Krzysztof » 23 lis 2009, 20:32

Małgorzata pisze:
Krzysztof pisze:Jak protestanci interpretują wersy z Mateusza 16; 18-20?


W oryginale greckim jest:"Ty jesteś Kefas (kamyk= część skały), a na tej Kefa (skale) zbuduję ..."Kościół. Skałą jest Jezus. On jest głową Kościoła Ef.5:23, Ef.1:22, Kol.1:18,Kol.2:10



Kościół jako wspólnota wierzących w Chrystusa. Piotr uwierzył prawdziwie w Chrystusa i na takiej wierze Jezus zbuduje kościół tak? O to chodzi? A co z drugą częścią?


Małgorzata
Posty: 14953
Rejestracja: 11 lip 2009, 10:19
wyznanie: Inne Charyzmatyczne
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: Małgorzata » 23 lis 2009, 20:37

Lota spiły córki. On nie był świadomy . Co najwyżej zgrzeszył pijaństwem.


Bóg Ojciec, Syn Boży, Duch Święty to trzy suwerenne osoby jednego suwerennego Boga.
Małgorzata
Posty: 14953
Rejestracja: 11 lip 2009, 10:19
wyznanie: Inne Charyzmatyczne
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: Małgorzata » 23 lis 2009, 20:41

[quote='Krzysztof"]Kościół jako wspólnota wierzących w Chrystusa. Piotr uwierzył prawdziwie w Chrystusa i na takiej wierze Jezus zbuduje kościół tak? O to chodzi? A co z drugą częścią?[/quote]

Tak , na wyznaniu Piotra. "Tyś jest Chrystus, Syn Boga żywego. O klucze pytasz? Wcześniej klucze pojawiają się w kontekście poznania.( mowa do faryzeuszy) A więc Tobie dam klucze poznania. Ale przecież nie powiedział:" tylko Tobie"


Bóg Ojciec, Syn Boży, Duch Święty to trzy suwerenne osoby jednego suwerennego Boga.
Małgorzata
Posty: 14953
Rejestracja: 11 lip 2009, 10:19
wyznanie: Inne Charyzmatyczne
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: Małgorzata » 23 lis 2009, 20:44

Krzysztof pisze:to w niebie nie będą już małżeństwem? Nie bedzie miłości między nimi?


W Niebie będzie miłość Boża agape, czy po hebrajsku AHAB. Tam będzie Królestwo Boga i niczego, co cielesne tam nie znajdziemy.


Bóg Ojciec, Syn Boży, Duch Święty to trzy suwerenne osoby jednego suwerennego Boga.
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 23 lis 2009, 21:52

Krzysztof pisze:No dobra oczekiwałem innych odpowiedzi.

Wiem ;)
Krzysztof pisze:1) Chodzi mi o istotę człowieka.Dlaczego Bóg stworzył człowieka? Bo chciał? Po prostu?

Krótką odpowiedzią jest -- Dla uwielbienia swojego imienia. Ale myślę, że nie do końca będziesz w stanie ją ogranąć ;) Jest to ślicznie przedstawione w Słowie Bożym, zachęcam do ciągłego czytania :)

Krzysztof pisze:2)
Nie różni się.

No dobra inaczej: Bóg w starym testamencie jest bardziej srogim Bogiem. Niszczy niepokornych, pali miasta. Natomiast w nowym testamencie ofiarowuje swego syna aby umarł za nas. Ja tego nie rozumiem. Weług mnie jest różnica.

Nie ma żadnej. I w nowym testamencie i w starym testamencie występuje ciągłość -- w Starym zobaczysz Obietnice, w Nowym zobaczyysz ich Wypełnienie w osobie Jezusa Chrystusa :) może aby było Tobie łatwiej, z aspektem "srogości", to zacytuję coś co powiedział Jezus Chrystus:

Mat. 10:28 (BW)
28. I nie bójcie się tych, którzy zabijają ciało, ale duszy zabić nie mogą; bójcie się raczej tego, który może i duszę i ciało zniszczyć w piekle.

Chrystus to mówi o Bogu Ojcu (zobacz kontekst) ;)

Krzysztof pisze:3) Nadal czekam na tą odpowiedź

To ktoś inny musi odpowiedzieć, nie chcę rozważać moralnych wyborów Lota.

Krzysztof pisze:4) źle sformuowałem zdanie. Jak się ma stworzenie człowieka do teorii ewolucji i istnienia hominidów, dinozaurów itp. Wiadomo, że na początku świata nie było ludzi, tylko pierwotne formy komórkowe.

Skąd "wiadomo"? Niestety zbyt wiele historii odryć naukowych przeczytałem i zbyt wiele osób zginęło lub bywało uznawanych za chorych psychicznie przez "naukowy światek" aby od razu dawać wiarę w jakieś "wiadomo" ;) Czyjaś interpretacja "faktów naukowych" nie jest "faktami".

Krzysztof pisze:6) W piśmie swiętym nie ma nic o tym, że św. Piotr komuś przekazał swoją rolę. No ale fragment: "I tobie dam klucze królestwa niebieskiego; cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie". Co on oznacza?

To było powiedziane też innym Apostołom. No ale nawet jeśli założysz, że to było rzeczywiście dane Piotrowi to co z tego wynika? Zauważ też, że te klucze posiada Chrystus w Objawieniu Jana. Co do związywania i rozwiązywania to też dość ciekawe czasy (w oryginale) są tam użyte ("wymieszane"), Lash na forum gdzieś o tym pisał -- możesz poszukać.

Krzysztof pisze:[...]
Chyba, rzeczywiscie muszę trochę poczytać, ale chciałem znać wasze zdanie odnośnie tych kwestii, jako starszych braci, którzy wiedzą już wiecej.

Polecam poczytać to co podałem Marcina Lutra :) Za długi wątek (i w kółko wałkowany na forum ;)) aby się rozpisywać.

Krzysztof pisze:i mam kolejne pytanie
8 ) Przykłądowo jest bardzo kochające się chrześcijańskie małżeństwo. Kiedy umrą i zostaną zbawieni, to w niebie nie będą już małżeństwem? Nie bedzie miłości między nimi?

Biorąc pod uwagę "zagadkę" jaką zadali Sadyceusze Chrystusowi i Jego odpowiedź to możemy raczej przypuszczać, że nie będzie małżeństw. Miłośc jak najbardziej będzie ;)

Krzysztof pisze:9) Lot był bogobojnym człowiekiem. Jak to się ma do tego, że miał ze swoimi córkami dzieci, popełniając grzech kazirodztwa? Wiem, że był wtedy otumaniony, ale mimo wszystko...

No właśnie, był wtedy "spity" przez swoje córki. Bardziej już trzeba byłoby rozważać moralną postawę córek. Ale to nie zmienia faktu, że mamy wspaniałe przykłady Mężów Bożych :) Jeden się wyparł Pana trzy krotnie, inny zamordował z premedytacją męża kobiety z którą cudzołożył, inny prześladował chrześcijan, jeszcze inny podawał swoją żonę za córkę i oddał ją do haremu, itd...

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Bardzo ważne

Postautor: KAAN » 23 lis 2009, 22:20

Krzysztof pisze:Witam.
Witaj :)

Ale mam parę pytań i wątpliwości, i muszę poznać na nie odpowiedź:
Lubię to "muszę wiedzieć..." :)
1) Po co Bogu ludzie? Jeżeli Bóg jest wszechmogący i stworzył wszechświat, w którym pewnie są też inne istoty, to czemy wysłał swego syna, do nas?Po co chciał nas zbawić? Przecież jesteśmy tylko pyłem.
Bóg stworzył świat na swoją chwałę i z miłości do Syna :
List do Kolosan 1:16 Ponieważ w nim zostało stworzone wszystko, co jest na niebie i na ziemi, rzeczy widzialne i niewidzialne, czy to trony, czy panowania, czy nadziemskie władze, czy zwierzchności; wszystko przez niego i d1a niego zostało stworzone.

Człowiek jako jedyne stworzenie został stworzony na obraz i podobieństwo Boże, dał człowiekowi władze nad przyrodą i człowiek otrzymał Boże błogosławieństwo co świadczy, że Bóg stworzył człowieka z miłości, najbardziej miłość Boża wyrazona została przez Pana Jezusa, który umarł na krzyżu za grzech ludzi.
2) Jest jeden Bóg, ale w starym testamencie i nowym, pojęcie Boga się różni. Dlaczego?
Nie różni się, jest tylko przedstawiona z innego punktu widzenia, poza tym Bóg na przestrzeni tysiącleci wychowywał i przygotowywał ludzkość na przyjście Zbawiciela dlatego postępował z ludźmi w nieco inny sposób w ST a inaczej w NT kiedy już Zbawiciel przyszedł wykonac swoje dzieło.
3) Jak chrześcijanie odnoszą się do sytuacji w któej Lot, chcąc uchronić gości(aniołów), w swym domu, oddać chciał swe córki na masowy gwałt?
To bardzo skomplikowana sytuacja, pomijając możliwe kulturowe działanie, można przypuszczać że Lot wiedział z kim ma do czynienia (istoty niebiańskie) i został postawiony przed bardzo trudnym wyborem pomiędzy rodziną i Bożymi posłańcami. To coś koszmarnie trudnego dokonać prawidłowego wyboru w takiej sytuacji, poza tym nie znamy chtba wszystkich okoliczności zdarzenia.
4) Jak odnieśc Boga do nauki i ewolucji?
Bóg ma rację :) , nauka i ewolucja się myli w stosunku do Boga.
5) Jeżeli Bóg stworzył świat, i uznał go za dobry, to czemu jest tyle krzywdy na swiecie? I jeżeli Bóg chciałby zaingerować (np. cudem) to przeczyłby sam sobie, że nie stworzył dobrego świata, oraz wolnej woli człowieka, pokazując mu cud aby uwierzył?
Odpowiedzią jest upadek człowieka, przez grzech Adama cały świat został skażony złem.
6) Jak protestanci interpretują wersy z Mateusza 16; 18-20?
Tak jak to zostało zapisane, Piotr otworzył (klucze) Kościół w dniu pięćdziesiątnicy, a wyznanie Piotra o Panu Jezusie, własciwie sam Pan Jezus jest skałą o która jest oparty cały Kościół. Cała dyskusja pomiędzy Panem a apostołami, oraz odpowiedź Piotra wskazuje na Pana Jezusa jako skałę.
7) Jak się ma sprawa predestynacji?
To bardzo trudny temat i proponuję ci nie zajmować się nim teraz.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
Krzysztof
Posty: 68
Rejestracja: 23 lis 2009, 16:49
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Krzysztof » 24 lis 2009, 14:21

Jeden się wyparł Pana trzy krotnie, inny zamordował z premedytacją męża kobiety z którą cudzołożył, inny prześladował chrześcijan, jeszcze inny podawał swoją żonę za córkę i oddał ją do haremu



A możesz mi przybliżyć imię tego co zamordował i tego co oddał swą żonę?

Dzięki wielkie za odpowiedzi.
Ale co do nauki, to mamy przykłady i w glebie np. szczątek roślinnych /zwierzęcych nalezące do różnych epok geologicznych. Kości homonidów, diznozaurów i wcześniejszszych organizmów można datować za pomocą izotopu c14 i daje to wynik z małym błędem.
Dobrze wiadomo, że były określone epoki geologiczne i człowiek nie pojawił się tak szybko.
A ponad to pierwsi ludzie mieszkający w jaskiniach czcili boginie matkę a nie Boga, co widać na figurkach malowidłach.
Nie można akceptować archeologii, kiedy mamy do czynienia z odkryciami fragmentów pisma świętego, a nie akceptować archeologii, kiedy w danej warstwie gleby znajduje się skamieliny rożnych istot.
Od czasów średniowiecza kiedy na ten temat nic nie wiedziano, do naszych czasów, nauka się rozwinęła, więc ciekawi mnie jakie jest podejście chrześcijan do tego i do stworzenia świata. Odpowiadanie, że nauka się myli, według mnie jest niedobre, bo jest to odrzucanie rzeczy na które trudno odpowiedzieć, i nie akceptowanie ich aby nie było problemu.


Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 24 lis 2009, 14:51

Krzysztof pisze:
Jeden się wyparł Pana trzy krotnie, inny zamordował z premedytacją męża kobiety z którą cudzołożył, inny prześladował chrześcijan, jeszcze inny podawał swoją żonę za córkę i oddał ją do haremu

A możesz mi przybliżyć imię tego co zamordował i tego co oddał swą żonę?

Pierwszy to Król Dawid ;) A drugi to Abraham, choć chyba ze zmęczenia napisałem 'córkę' mając na myśli 'siostrę' ;)
Krzysztof pisze:różnych epok geologicznych.

Co oznacza według Ciebie epoka geologiczna? Bo jeśli dobrze rozumiem to co np. ze skamieniałym drzewem, które "rośnie" przez kilka takich 'geologicznych' warstw?
Krzysztof pisze:Kości homonidów, diznozaurów i wcześniejszszych organizmów można datować za pomocą izotopu c14 i daje to wynik z małym błędem.

No i tutaj masz problem z tym izotopem, szczególnie dla organizmów żywych (i kwestii określenia "wstępnej" ilości c14 w organiźmie). Do tego jest to metoda dość niestabilna numerycznie (wyniki otrzymywane z tych samych próbek nie raz bywały inne). Plus jeszcze kwestia "tabel", które są uzywane do "dostosowywania" wyników (bo wychodzi na to, że zakładana w metodzie interpolacja warunków "wstecz" nie do końca jest prawidłowa).
Krzysztof pisze:Odpowiadanie, że nauka się myli, według mnie jest niedobre, bo jest to odrzucanie rzeczy na które trudno odpowiedzieć, i nie akceptowanie ich aby nie było problemu.

Ale jaka "nauka"? Widzisz, stwierdzasz tak jabyk to był jakiś "byt" czy też wręcz "wyrocznia". A tutaj masz szczątki porozrzucanych faktów, które odpowiednio interpretując otrzymujesz to co otrzymujesz. Tak jak napisałem "interpretatcja faktów" nie jest "faktami".

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Awatar użytkownika
Krzysztof
Posty: 68
Rejestracja: 23 lis 2009, 16:49
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Krzysztof » 24 lis 2009, 15:38

Co oznacza według Ciebie epoka geologiczna? Bo jeśli dobrze rozumiem to co np. ze skamieniałym drzewem, które "rośnie" przez kilka takich 'geologicznych' warstw?


epok geologicznych jest 4 : Prekambr, Paleozoik, Mezozoik, Kenozoik, i w skłąd nich wchodzą ery. Epoki geologiczne to umowne określenie jakiegoś kawałka czasu na Ziemi, zazwyczaj kończącego się jakimś kataklizmem. Drzewo raczej nie rośnie w paru warstach, tylko znajduje się skamieniałe w 1 warstwie. Ale do tego można jesczcze dodać erozje i inne procesy.Przykładem może być występowanie skamielin dinozaurów i uwczesnej roślinności.

Kości homonidów, diznozaurów i wcześniejszszych organizmów można datować za pomocą izotopu c14 i daje to wynik z małym błędem

No i tutaj masz problem z tym izotopem, szczególnie dla organizmów żywych (i kwestii określenia "wstępnej" ilości c14 w organiźmie). Do tego jest to metoda dość niestabilna numerycznie (wyniki otrzymywane z tych samych próbek nie raz bywały inne). Plus jeszcze kwestia "tabel", które są uzywane do "dostosowywania" wyników (bo wychodzi na to, że zakładana w metodzie interpolacja warunków "wstecz" nie do końca jest prawidłowa).

No dobrze, ale faktem jest, że najpierw były dinozaury, a potem człowiek, chociazby dlatego, że znajduje się kości dinozaurów z tamtych warst, a ludzi nie, a w epoce lodowcowej w której żyli już ludzie, byłoby za zimno dla zmienncieplnych gadów.


Odpowiadanie, że nauka się myli, według mnie jest niedobre, bo jest to odrzucanie rzeczy na które trudno odpowiedzieć, i nie akceptowanie ich aby nie było problemu


Ale jaka "nauka"? Widzisz, stwierdzasz tak jabyk to był jakiś "byt" czy też wręcz "wyrocznia". A tutaj masz szczątki porozrzucanych faktów, które odpowiednio interpretując otrzymujesz to co otrzymujesz. Tak jak napisałem "interpretatcja faktów" nie jest "faktami".


Nauka jest to nauka.Za pomocą matematyki, fizyki i innych zmiennych pochodzących z kosmosu, oraz za pomocą cząstek, człowiek jest w stanie stwierdzić co odbywa się we wnętrzu czarnej dziury. Na podstawie skamielin różnych istot człowiek jest w stanie stwierdzić, co działo się ileś lat wczesniej. Czy w takim razie wszystkie te skamieliny, kosci, szczątki, to jakiś spisek?
JEst wiele zagadnień z nauki, których ja nie jestem w stanie wyjaśnić bo się tym nie interesuje, natomiast są ludzie, którzy na ten temat wiedzą więcej.

Czyli mam rozumieć, że Biblia w całości wyklucza teorię ewolucji człowieka, epoki geologiczne, okresy, że chrześcijanin nie wierzy w to i to odrzuca?[/quote]


Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 24 lis 2009, 16:17

Krzysztof pisze:epok geologicznych jest 4 : Prekambr, Paleozoik, Mezozoik, Kenozoik, i w skłąd nich wchodzą ery. Epoki geologiczne to umowne określenie jakiegoś kawałka czasu na Ziemi, zazwyczaj kończącego się jakimś kataklizmem. Drzewo raczej nie rośnie w paru warstach, tylko znajduje się skamieniałe w 1 warstwie. Ale do tego można jesczcze dodać erozje i inne procesy.Przykładem może być występowanie skamielin dinozaurów i uwczesnej roślinności.

A jednak się zdarzają i takie drzewa: http://kcsg.files.wordpress.com/2009/03 ... fossil.jpg

Krzysztof pisze:No dobrze, ale faktem jest, że najpierw były dinozaury, a potem człowiek, chociazby dlatego, że znajduje się kości dinozaurów z tamtych warst, a ludzi nie, a w epoce lodowcowej w której żyli już ludzie, byłoby za zimno dla zmienncieplnych gadów.

Znasz język angielski? :) Bo to nie jest moja działka przyznam (KAAN chyba jest w tym bardziej oczytany) ale polecam: http://www.answersingenesis.org/

Krzysztof pisze:Nauka jest to nauka.Za pomocą matematyki, fizyki i innych zmiennych pochodzących z kosmosu, oraz za pomocą cząstek, człowiek jest w stanie stwierdzić co odbywa się we wnętrzu czarnej dziury.

Wiesz, ja nie raz dostaję do poczytania artykuły z dziedziny fizyki, które są ze sobą zwyczajnie sprzeczne albo jawnie w nich są naginane wyniki ;) (najlepsze są te, w których zmieniają jedną skalę aby ukazać że jakiś trend ma konkretny kąt wzrostu czy malenia ;) tyle, że nie biorą tego pod uwagę jak porównują ten kąt z jakimiś swoimi założeniami ;)) Polecę Ci taki artykulik: http://www.plosone.org/article/info%3Ad ... ne.0005738 (i nie zdziwiłbym się jeśli wyniki w tej meta-analize są sfałszowane :P)

Krzysztof pisze:Czyli mam rozumieć, że Biblia w całości wyklucza teorię ewolucji człowieka, epoki geologiczne, okresy, że chrześcijanin nie wierzy w to i to odrzuca?

To zależy ;) Wiara w sześć 24 godzinnych dni stworzenia nie zbawia ;)

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
myduo
Posty: 422
Rejestracja: 07 sie 2008, 15:16
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: myduo » 24 lis 2009, 16:46




Wróć do „Dla poszukujących”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości