Wyznaniowa sierota - pytania o ewangelicyzm

Dział pomocy przeznaczony dla osób poszukujących - nie będących członkami kościołów protestanckich. Tutaj możecie postawić swoje pytanie, wątpliwości, prośbę o radę, itd. Uwaga: odpowiedzi mogą udzielać wyłącznie osoby należące do kościołów protestanckich.
matt_crow
Posty: 2
Rejestracja: 01 cze 2010, 14:11
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Wyznaniowa sierota - pytania o ewangelicyzm

Postautor: matt_crow » 01 cze 2010, 15:06

Witam wszystkich,

Od długiego już czasu rozmyślam nad odejściem od Kościoła Katolickiego i przejście na protestantyzm (ewangelicyzm). Jest to poważna decyzja w życiu każdego człowieka, tym bardziej, że cała rodzina jest mocno wierząca. Powodami odejścia ze wspólnoty KK jest wyznawanie odmiennych zasad niż zapisane są w KKK, a osoba nie zgadzająca się z zasadami kościoła, nie może nazywać się katolikiem i należeć do wspólnoty, więc jakby nie patrzeć jestem wyznaniową sierotą.

Jako, że przeszukałem już internet wzdłuż i wszerz i wciąż nie odnalazłem jednoznacznych odpowiedzi na kilka pytań postanowiłem napisać je w jednym miejscu. Na część odnalazłem odpowiedzi, lecz jak już napisałem wcześniej - potwierdzenie i umiejscowienie ich w jednym miejscu jest wygodniejsze i może komuś w przyszłości się przydać.

1. Jakie jest stanowisko protestantów odnośnie in-vitro?

2. Jakie jest stanowisko protestantów odnośnie aborcji (w szczególnych przypadkach)?

3. Czy noszenie/posiadanie krzyża w domu jest wbrew wyznaniu protestanckiemu?

Cytując Wikipedię:
"W kościołach protestanckich za bałwochwalstwo uznaje się także kult świętych, aniołów, obrazów, czy relikwii."
Rozumiem, że noszenie krzyżyka na szyi (bez postaci Jezusa) i traktowanie go jako świętego symbolu jest zakazane?

4. Jak wygląda sytuacja gdy katoliczka i protestant (lub odwrotnie) chce zawrzeć ślub? Doczytałem się, że jeśli protestantowi nie przeszkadza ślub w kościele katolickim może go otrzymać (dla dobra katoliczki), lecz musi podpisać dokumenty, ze nie będzie przeszkadzał w wychowaniu w wierze katolickiej. Jak wygląda sytuacja na prawdę?

5. Czy zbory finansowane są ze skarbu państwa?

6. Spowiedź 'do ucha' nie ma tutaj miejsca, a zbawienie zależy jedynie od miłosierdzia Bożego. Czy mam rozumieć, że prócz przestrzegania podstawowych zasad, życie człowieka nie ma zbytniego znaczenia, bo i tak zbawienie zależy tylko i wyłącznie od Boga?

Pozdrawiam,
Mateusz


Puritan
Posty: 4628
Rejestracja: 19 maja 2008, 16:04
wyznanie: Kościół Ewangelicznych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Puritan » 01 cze 2010, 15:17

matt_crow pisze:Od długiego już czasu rozmyślam nad odejściem od Kościoła Katolickiego i przejście na protestantyzm (ewangelicyzm).

Po co? Ewangelicyzm już się tak skatolicyzował, że nie ma po co tam przechodzić.
matt_crow pisze:Czy mam rozumieć, że prócz przestrzegania podstawowych zasad, życie człowieka nie ma zbytniego znaczenia, bo i tak zbawienie zależy tylko i wyłącznie od Boga?

Tak nie masz rozumieć. Jeśli nawrócisz się, będziesz zbawiony. Jeśli się nie nawrócisz, nie będziesz zbawiony. Życie człowieka ma wielkie znaczenie, ale nie od niego zależy zbawienie.


Serdecznie zapraszam na nowe wpisy https://purytanin.wordpress.com/
Awatar użytkownika
Imperator
Posty: 6337
Rejestracja: 22 kwie 2010, 17:05
wyznanie: Prezbiterianizm
Lokalizacja: Merry ol' England
O mnie: PhD
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Imperator » 01 cze 2010, 15:37

matt_crow pisze:Czy mam rozumieć, że prócz przestrzegania podstawowych zasad, życie człowieka nie ma zbytniego znaczenia, bo i tak zbawienie zależy tylko i wyłącznie od Boga?


Zacznij swoje odejscie od czytania Ewangelii sw Jana i zastanowieniu sie co to znaczy gdy Jezus mowi o nawroceniu, wierze, zyciu wiecznym oraz nowym narodzeniu.

To o co pytasz (polityka, in-vitro) to nie jest esencja chrzescijanstwa (protestantyzmu). Sednem chrzescijanstwa jest Jezus Chrystus i Jego nauka o grzechu, sprawiedliwosci i sadzie.

Zapalaj miloscia do Jezusa Chrystusa i sluchaj Jego slow. A nie zastanawiaj sie czy taki czy inny krzyzyk jest w porzadku.

Powodzenia!


Teologia na poważnie i z humorem: http://mlodykalwin.blox.pl
matt_crow
Posty: 2
Rejestracja: 01 cze 2010, 14:11
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: matt_crow » 01 cze 2010, 16:18

Dziękuję za odpowiedzi (w ekspresowym tempie). Przede mną trudny czas decyzji - chodź nie mam zamiaru z dnia na dzień odwrócić się od kościoła katolickiego, to wiem jedno - wiary w Boga nie utracę. Być może dzięki głębokim rozmyślaniom zbliżę się do Boga jeszcze bardziej, a wtedy będę mógł bez wahania zadecydować o moim późniejszym życiu.

Pozdrawiam,
Mateusz


Awatar użytkownika
Catch-22
Posty: 177
Rejestracja: 15 kwie 2009, 16:04
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Catch-22 » 01 cze 2010, 19:02

Spróbuj może tutaj:
http://www.forum.duszpasterz.pl/


Łuk. 12:48
Komu wiele dano, od tego wiele będzie się żądać, a komu wiele powierzono, od tego więcej będzie się wymagać.
Awatar użytkownika
Dawid
Posty: 1837
Rejestracja: 04 lut 2010, 15:41
wyznanie: Prezbiterianizm
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Dawid » 01 cze 2010, 19:50

Puritan pisze:Ewangelicyzm już się tak skatolicyzował, że nie ma po co tam przechodzić.

Nie słuchaj Puritana. To tylko Jego uprzedzenia.
Jak najbardziej polecam Ci ewangelicyzm. A który kościół dokładnie masz na oku?

matt_crow pisze:1. Jakie jest stanowisko protestantów odnośnie in-vitro?

Jeżeli chodzi o KEA to jest to dopuszczane, ale tylko w wyjątkowych sytuacjach.
Więcej tutaj. http://www.kosciol.pl/article.php?story ... 1919311797

matt_crow pisze:2. Jakie jest stanowisko protestantów odnośnie aborcji (w szczególnych przypadkach)?

Negatywne stanowisko. Aborcja jest to grzech.

matt_crow pisze:3. Czy noszenie/posiadanie krzyża w domu jest wbrew wyznaniu protestanckiemu?

Oczywiście, że nie. Krzyż to symbol śmierci Jezusa i wybawienia Nas od piekła.
Według mnie każdy powinien posiadać w domu krucyfiks lub pusty krzyż.

matt_crow pisze:Rozumiem, że noszenie krzyżyka na szyi (bez postaci Jezusa) i traktowanie go jako świętego symbolu jest zakazane?

Oczywiście, że nie jest zakazane. Znam protestantów którzy noszą krzyżyki na szyi.
Ważne, aby krzyżyka nie całować i nie darzyć go czcią.

matt_crow pisze:4. Jak wygląda sytuacja gdy katoliczka i protestant (lub odwrotnie) chce zawrzeć ślub? Doczytałem się, że jeśli protestantowi nie przeszkadza ślub w kościele katolickim może go otrzymać (dla dobra katoliczki), lecz musi podpisać dokumenty, ze nie będzie przeszkadzał w wychowaniu w wierze katolickiej. Jak wygląda sytuacja na prawdę?

Ślub jest uznawany i akceptowany przez obie strony. Katolik podpisuje dokument, ale zazwyczaj nie przestrzega się tego... Np. ja nie wyobrażam sobie, aby moje dziecko było rzymskim katolikiem.

5. Czy zbory finansowane są ze skarbu państwa?

A to różnie wygląda. U Nas w kościele ewangelicko-augsburskim płaci się 1% dochodów, a w kościołach ewangelicznych dziesięcinę (choć wydaje mi się, że nie we wszystkich).

matt_crow pisze:6. Spowiedź 'do ucha' nie ma tutaj miejsca,

Spowiedź jest powszechna. Wyjątkiem w protestantyzmie jest KEA gdzie możliwa jest spowiedź prywatna, jednak baaaardzo rzadko praktykowana.

matt_crow pisze:zbawienie zależy jedynie od miłosierdzia Bożego

;) Zbawienie z łaski przez wiarę.

matt_crow pisze:Czy mam rozumieć, że prócz przestrzegania podstawowych zasad, życie człowieka nie ma zbytniego znaczenia, bo i tak zbawienie zależy tylko i wyłącznie od Boga?

Nie nie nie... Jeżeli się nawrócisz to będziesz zbawiony i będziesz prowadził życie w zgodzie z Bogiem. Zbawienie zależy od Boga. Proś Go o wiarę.

Na razie nie interesuj się zbytnio przynależnością kościelną.
Szukaj Boga.

Będę się za Ciebie modlił, abyś znalazł czego szukasz.

Pozdrawiam.


Puritan
Posty: 4628
Rejestracja: 19 maja 2008, 16:04
wyznanie: Kościół Ewangelicznych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Puritan » 01 cze 2010, 20:28

Mateuszu,

Biblijny kościół powinien:

1 Nauczać ewangelii i głosić potrzebę nowego narodzenia
2 Nie dodawać do ewangelii
3 Trzymać się zasad opisanych w Nowym Testamencie
4 Głosić separację od fałszywych nauk

Dlatego np.

- kościół ewangelicki (brak 1)
- adwentystyczny (2)
- zielonoświątkowy (3 - np. pastorstwo kobiet)
- czy ekumeniczny ( brak 4)

nie spełniają tych wymagań.


Serdecznie zapraszam na nowe wpisy https://purytanin.wordpress.com/
Awatar użytkownika
Dawid
Posty: 1837
Rejestracja: 04 lut 2010, 15:41
wyznanie: Prezbiterianizm
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Dawid » 01 cze 2010, 20:47

Puritan pisze:- kościół ewangelicki (brak 1)

Że co? Nie nauczamy ewangelii?


Puritan
Posty: 4628
Rejestracja: 19 maja 2008, 16:04
wyznanie: Kościół Ewangelicznych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Puritan » 01 cze 2010, 21:42

Dawid pisze:
Puritan pisze:- kościół ewangelicki (brak 1)

Że co? Nie nauczamy ewangelii?

Udowodnij, że nauczacie.
Podaj jakąś wypowiedź ewangelickiego księdza albo samemu wyjaśnij jak katolik może zostać zbawiony.


Serdecznie zapraszam na nowe wpisy https://purytanin.wordpress.com/
Awatar użytkownika
Dawid
Posty: 1837
Rejestracja: 04 lut 2010, 15:41
wyznanie: Prezbiterianizm
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Dawid » 01 cze 2010, 21:50

Podaj jakąś wypowiedź ewangelickiego księdza albo samemu wyjaśnij jak katolik może zostać zbawiony.

Chcesz wypowiedź ewangelickiego księdza? Zerknij do Pism Marcina Lutra.
Jeżeli katolik uwierzy w Chrystusa będzie zbawiony, bo jego grzechy zostaną odpuszczone. Proste.


Małgorzata
Posty: 14953
Rejestracja: 11 lip 2009, 10:19
wyznanie: Inne Charyzmatyczne
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: Małgorzata » 01 cze 2010, 22:13

matt_crow pisze: Jak wygląda sytuacja gdy katoliczka i protestant (lub odwrotnie) chce zawrzeć ślub? Doczytałem się, że jeśli protestantowi nie przeszkadza ślub w kościele katolickim może go otrzymać (dla dobra katoliczki), lecz musi podpisać dokumenty, ze nie będzie przeszkadzał w wychowaniu w wierze katolickiej. Jak wygląda sytuacja na prawdę?


A co ma światłość do ciemności? Narodzony z Ducha Świętego wierzący już ma się nie odwracać. Stare przeminęło, nastało nowe. Gdy wejdziesz do Królestwa Pana, nie odwracaj głowy do świata.

Nie myl ewangelickich społeczności i ewangelicznymi.

Módl się, czytaj Pismo, bowiem wiara jest ze słuchania, a słuchanie ze Słowa Bożego.


Puritan
Posty: 4628
Rejestracja: 19 maja 2008, 16:04
wyznanie: Kościół Ewangelicznych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Puritan » 01 cze 2010, 22:37

Dawid pisze:Chcesz wypowiedź ewangelickiego księdza? Zerknij do Pism Marcina Lutra.

Ulrich Zwingli:
Widzę, że zaczęliście niewiarygodne dzieło, mianowicie chcecie pogodzić Lutra z Papieżem. Idąc za waszym przykładem musiałbym pogodzić Chrystusa z demonem Belialem.


Serdecznie zapraszam na nowe wpisy https://purytanin.wordpress.com/
BelZedar
Posty: 232
Rejestracja: 08 paź 2008, 16:42
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Kętrzyn
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: BelZedar » 01 cze 2010, 22:46

Puritan zapomniałeś jeszcze:

Puritan pisze:Dlatego np.

- kościół ewangelicki (brak 1)
- adwentystyczny (2)
- zielonoświątkowy (3 - np. pastorstwo kobiet)
- czy ekumeniczny ( brak 4)

-RB (brak 3, 4. a bym jeszcze nad 2 mógł podyskutować)


Albowiem łaską zbawieni jesteście przez wiarę, i to nie z was: Boży to dar (BW Efez. 2:8)
Awatar użytkownika
Lord Vajler
Posty: 1001
Rejestracja: 17 sty 2010, 22:21
wyznanie: Kościół Zielonoświątkowy
Lokalizacja: Wałbrzych
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lord Vajler » 02 cze 2010, 08:38

Już nie przesadzajcie, że u zielonych pastorstwo kobiet jest czymś całkowicie powszechnym.


Awatar użytkownika
Catch-22
Posty: 177
Rejestracja: 15 kwie 2009, 16:04
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Catch-22 » 02 cze 2010, 11:08

Albo, że w kosciołach ewangelickich nie naucza się ewangelii i nie głosi potrzeby nowego narodzenia. Znam takie gdzie się tego naucza :)
Znam też takie zbory baptystów, które chrzczą kilkuletnie dzieci (USA) i co?
Nie jest własciwą rzeczą uogólniać, zwłaszcza kiedy się ma o wyznaniach o których się pisze wiedzę wyrywkową, najczęsciej pochodzącą z internetu.
Bo daje głowę, że Puritan nie chodzi do kościołów o których się wypowiada. Powtarza opinie zasłyszane. Dziwne to, biorąc jego wiek. Charakterystyczne to jest bowiem dla babć spotykających się na wiejskiej drodze : Słyszała pani, jedna pani mówiła tamtej pani....


Łuk. 12:48

Komu wiele dano, od tego wiele będzie się żądać, a komu wiele powierzono, od tego więcej będzie się wymagać.

Wróć do „Dla poszukujących”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości