Biblia - który przekład?

Dział pomocy przeznaczony dla osób poszukujących - nie będących członkami kościołów protestanckich. Tutaj możecie postawić swoje pytanie, wątpliwości, prośbę o radę, itd. Uwaga: odpowiedzi mogą udzielać wyłącznie osoby należące do kościołów protestanckich.
Awatar użytkownika
Ferdek
Posty: 3145
Rejestracja: 24 paź 2010, 01:58
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Mazowsze
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Ferdek » 16 lis 2010, 00:21

Ciesze się że macie takie podejście. Nigdy nie zaznałem czegoś takiego od innych ludzi w KK.
Szczerze mówiąc, to niekiedy nie wiem jak w ogóle mam zadawać pytania, jak się zachowywać..., nawet w tym wirtualnym świecie, kiedy wchodzę tu na forum. Dla tego tez, niekiedy pisze właśnie tak, że coś o co pytam, dla Was może wydawać się banalne - śmieszne, ale mam nadzieję że to nie problem.
;-)


JEZUS ŻYJE!!! Halle lu YAH!!!
Byłbym tchórzem, gdybym widział, że atakowana jest Boża Prawda, a pozostałbym bierny...,
bo nawet pies szczeka gdy widzi, że jego pan jest atakowany - Jan Kaliwin
Awatar użytkownika
Imperator
Posty: 6337
Rejestracja: 22 kwie 2010, 17:05
wyznanie: Prezbiterianizm
Lokalizacja: Merry ol' England
O mnie: PhD
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Imperator » 16 lis 2010, 00:59

Ferdek pisze:Szczerze mówiąc, to niekiedy nie wiem jak w ogóle mam zadawać pytania, jak się zachowywać..., nawet w tym wirtualnym świecie, kiedy wchodzę tu na forum. Dla tego tez, niekiedy pisze właśnie tak, że coś o co pytam, dla Was może wydawać się banalne - śmieszne, ale mam nadzieję że to nie problem.


Nawet sie nie zastanawiaj, tylko pytaj (pisz w odpowiednim dziale jednak). ;-)

Co do tlumaczen, to jesli znasz dobrze angielski, to polecam ESV Study Bible. ESV to jest wspolczesne tlumaczenie Pisma Swietego na jezyk angielski, oddajace wiernie tekst. Wersja Study Bible, zawiera doglebny komentarz do tresci oraz wiele informacji dotyczacych tla tego o czym mowi tekst. Serdecznie polecam.

Mozesz kupic tutaj: http://www.amazon.com/The-ESV-Study-Bible/dp/1433502410

(Hardi - ty tez sobie kup :-) )


Retrospect
Posty: 6
Rejestracja: 17 lis 2010, 13:43
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Southampton
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Retrospect » 17 lis 2010, 15:17

Polecam Nowy Testament Biblii Gdańskiej napisany językiem współczesnym i wydany przez http://www.wrotanadziei.org/ z Torunia. Stary Testament, też jest w przygotowaniu :).

A tutaj do pobrania przykładowe porównanie 4 Biblii:

http://www.speedyshare.com/files/25237451/4_Biblie.doc

Pozdrawiam.


Awatar użytkownika
Ferdek
Posty: 3145
Rejestracja: 24 paź 2010, 01:58
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Mazowsze
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Ferdek » 17 lis 2010, 15:58

Imperator pisze:
Ferdek pisze:Szczerze mówiąc, to niekiedy nie wiem jak w ogóle mam zadawać pytania, jak się zachowywać..., nawet w tym wirtualnym świecie, kiedy wchodzę tu na forum. Dla tego tez, niekiedy pisze właśnie tak, że coś o co pytam, dla Was może wydawać się banalne - śmieszne, ale mam nadzieję że to nie problem.


Nawet sie nie zastanawiaj, tylko pytaj (pisz w odpowiednim dziale jednak). ;-)

Co do tlumaczen, to jesli znasz dobrze angielski, to polecam ESV Study Bible. ESV to jest wspolczesne tlumaczenie Pisma Swietego na jezyk angielski, oddajace wiernie tekst. Wersja Study Bible, zawiera doglebny komentarz do tresci oraz wiele informacji dotyczacych tla tego o czym mowi tekst. Serdecznie polecam.

Mozesz kupic tutaj: http://www.amazon.com/The-ESV-Study-Bible/dp/1433502410

(Hardi - ty tez sobie kup :-) )

Dzięki i będę o tym pamiętał. Jak coś pokiełbasiłem, to sorry.


Awatar użytkownika
Ferdek
Posty: 3145
Rejestracja: 24 paź 2010, 01:58
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Mazowsze
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Ferdek » 24 lis 2010, 15:10

Kupiłem NT - Uwspółcześniona Biblia Gdańska.
Powiem szczerze, że przekaz jest super. Wykonanie troszeczkę by mogło być lepsze, ale co tam..., i tak się cieszę - liczy się treść.
http://www.sklep.ligabiblijna.pl/produc ... product=41


JEZUS ŻYJE!!! Halle lu YAH!!!
Byłbym tchórzem, gdybym widział, że atakowana jest Boża Prawda, a pozostałbym bierny...,
bo nawet pies szczeka gdy widzi, że jego pan jest atakowany - Jan Kaliwin
Małgorzata
Posty: 14953
Rejestracja: 11 lip 2009, 10:19
wyznanie: Inne Charyzmatyczne
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: Małgorzata » 24 lis 2010, 15:12

Miłego czytania z Duchem Świętym. :D


Bóg Ojciec, Syn Boży, Duch Święty to trzy suwerenne osoby jednego suwerennego Boga.
Awatar użytkownika
Ferdek
Posty: 3145
Rejestracja: 24 paź 2010, 01:58
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Mazowsze
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Ferdek » 26 lis 2010, 22:57

Czy istnieje sam NT Biblii Warszawskiej? Jeśli tak, to czy mogę prosić o wskazanie sklepu internetowego?


JEZUS ŻYJE!!! Halle lu YAH!!!
Byłbym tchórzem, gdybym widział, że atakowana jest Boża Prawda, a pozostałbym bierny...,
bo nawet pies szczeka gdy widzi, że jego pan jest atakowany - Jan Kaliwin
Adalbertus
Posty: 3947
Rejestracja: 03 sty 2009, 22:06
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Adalbertus » 26 lis 2010, 23:57

Ferdek pisze:Czy istnieje sam NT Biblii Warszawskiej? Jeśli tak, to czy mogę prosić o wskazanie sklepu internetowego?


To stowarzyszenie a nie sklep., na pewno dostaniesz tam NT.

http://www.gedeonici.org/


Chcę wierzyć
Posty: 3833
Rejestracja: 28 paź 2010, 22:47
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Chcę wierzyć » 01 gru 2010, 22:19

Oprócz rzetelnego przekładu to najczęściej mi brakuje w Biblii tłumaczenia imion, nazw miejscowości itp. .. Już przywykłem do języka Brytyjki chociaż Gdańska często podaje trafniejsze tłumaczenia. Jak ktoś chce to znajdzie. Szkoda, że np. nie powstał jakiś otwarty projekt Open zupełnie wolnego tłumaczenia, ale wybór jest i tak duży.


Kto karci szydercę, ten ściąga na się hańbę; a kto gani bezbożnika, ten się plami.
http://chcewierzyc.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Ferdek
Posty: 3145
Rejestracja: 24 paź 2010, 01:58
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Mazowsze
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Ferdek » 02 gru 2010, 16:37

Zatem tak: dzięki uprzejmości Adalbertus'a, posiadam już NT Biblii Warszawskiej w tym super opracowanie kieszonkowe - super sprawa. :)
Mam trzy różne przekłady (Tysiąclecia, Warszawska i Gdańska - uwspółcześniona), ale jakoś przekład Warszawski odpowiada mi najbardziej.


JEZUS ŻYJE!!! Halle lu YAH!!!
Byłbym tchórzem, gdybym widział, że atakowana jest Boża Prawda, a pozostałbym bierny...,
bo nawet pies szczeka gdy widzi, że jego pan jest atakowany - Jan Kaliwin
Awatar użytkownika
Vojanius
Posty: 303
Rejestracja: 19 lis 2010, 09:27
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Żory
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Vojanius » 10 sty 2011, 21:55

Osobiście bardzo polecam Biblię Poznańską.

Zwłaszcza jeśli chodzi o Stary Testament - jest zachowane Imię Boże Jahwe, edycja tekstu jest bardzo czytelna, i tak, jak przy niektórych księgach ST w wydaniu brytyjki bardzo się męczyłem, tak teraz przez śmigam, aż miło, a oczywiście ze zrozumieniem i w Duchu Świętym.

NT ogólnie też jest dobry - może razić tylko używanie słowa 'czart' zamiast 'diabeł, etc'.

Oczywiście katolickie komentarze należy wyłapać i się nimi nie przejmować :).

Zaś w czytaniu Ewangelii wspaniałą rzeczą jest ta książka:
http://wysylkowa.pl/ks270506.html

Naprawdę otwiera oczy na wspaniałe zgranie wszystkich czterech opisów życia Zbawiciela i jednocześnie pozwala jednocześnie widzieć cały przekaz apostolski.


Jak słodka jest memu podniebieniu Twoja mowa!
Słodka nad miód ustom moim.
(Ps 119:103)
MichałM
Posty: 135
Rejestracja: 10 kwie 2010, 00:57
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: MichałM » 10 sty 2011, 23:01

Ferdek pisze:Mam trzy różne przekłady (Tysiąclecia, Warszawska i Gdańska - uwspółcześniona), ale jakoś przekład Warszawski odpowiada mi najbardziej.


Porównaj sobie Dz 9, 4-6; Rzym 8, 1; 1J 5,7 między Tysiąclatką, Warszawką i Gdańską. Osobiście obecnie NT używam Gdańskiej uwspółcześnionej. ST na razie w tłumaczeniu Warszawskim, bo nie ma współczesnej Gdańskiej, a czytam cały ST pierwszy raz i nie ryzykowałbym czytania oryginalnej Gdańskiej jako pierwszej (staropolski język, dużo by trzeba było po słownikach szukać)


Awatar użytkownika
Hardi
Posty: 7821
Rejestracja: 23 sty 2010, 12:17
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Norwegia
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Hardi » 11 sty 2011, 00:10

Polecam Współczesną (Nową) Biblię Gdańską, jest to stara poczciwa i bardzo ceniona Biblia Gdańska, tylko że w nowej odsłonie, jest użyty współczesny język, dzięki czemu biblia jest zrozumiała nawet dla młodych ludzi 8-) Bardzo dużą zaletą jest to, że słowa są przetłumaczone na język polski, jest podane ich prawdziwe znaczenie, a nie spolszczona wersja, np. najczęściej zamiast sabat jest odpocznienie czy wypoczynek. To jest bardzo duży plus.

http://www.biblest.com.pl/stb/stb.html


Shinzu
Posty: 103
Rejestracja: 02 sty 2011, 22:20
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Shinzu » 11 sty 2011, 01:08

Chciałbym jak najszybciej przeczytać Pismo Święte i mam 1000lecia i nowego świata i chce kupić warszawską jednak nie wiem kiedy będę miał kasę. A bardzo mi zależy na przeczytaniu. Mam przeczytać którąś z tych czy poczekać? Jeśli czytać to która bezie wierniejsza Oryginału?


Norbi
Posty: 8516
Rejestracja: 02 mar 2009, 23:08
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Newcastle upon Tyne
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Norbi » 11 sty 2011, 01:22

BT (szczególnie drugie wydanie) jest bardziej godne polecenia od BW bowiem jest tam o wiele mnie błędów w tłumaczeniu.
Możesz śmiało czytać BT, ważne by bez dopisanych w niej komentarzy księży i ksiąg niekanonicznych. Z PNŚ lepiej zrezygnować bo ona neguje Bóstwo Chrystusa.



Wróć do „Dla poszukujących”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości