Pytania Dragonara

Dział pomocy przeznaczony dla osób poszukujących - nie będących członkami kościołów protestanckich. Tutaj możecie postawić swoje pytanie, wątpliwości, prośbę o radę, itd. Uwaga: odpowiedzi mogą udzielać wyłącznie osoby należące do kościołów protestanckich.
Alkhilion
Posty: 7293
Rejestracja: 23 gru 2010, 20:26
wyznanie: Agnostyk
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Alkhilion » 04 maja 2013, 19:48

W mojej własnej (ergo: omylnej) opinii Zakon wciąż obowiązuje, tylko jest wypełniony w Chrystusie. Nie musimy kamieniować cudzołożnic, bo Jezus już umarł zamiast nich. Tak samo jest z każdym innym przykazaniem- nie musisz składać ofiar, bo Ofiara jest złożona raz na zawsze, nie potrzebujesz ziemskiej świątyni i ziemskiego kapłana, bo jest świątynia i Kapłan w niebie, nie musisz odpłacać się oko za oko, bo Jezusa już pobito za Twoje krzywdy, nie musisz kamienować grzeszników, bo Jezus już za nich umarł.


azariasz
Posty: 555
Rejestracja: 20 mar 2012, 08:27
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: azariasz » 04 maja 2013, 19:59

Oczywiście, że Zakon obowiązuje. Dragonar, zobacz sobie kazanie brata Mariana Biernackiego na ten temat. Może Cię zainteresuje. tutaj


Awatar użytkownika
Dragonar
Posty: 4906
Rejestracja: 10 wrz 2011, 20:04
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Christendom
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Dragonar » 04 maja 2013, 20:08

Alkhilion pisze:Nie musimy kamieniować cudzołożnic, bo Jezus już umarł zamiast nich.

Wtedy, kiedy Jezus uratował cudzołożnicę przed ukamienowaniem, Chrystus był nadal żywy.

estel pisze:Dragonar. zobacz sobie kazanie brata Mariana Biernackiego na ten temat. Może Cię zainteresuje. tutaj

Dzięki. :)


Scriptura locuta, Roma finita.

Zapraszam na mojego bloga: Herold Pański.
Awatar użytkownika
Psrus
Posty: 4052
Rejestracja: 11 paź 2008, 17:34
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Psrus » 04 maja 2013, 21:03

Takie moje dwa grosze które akurat mi chodza po głowie w kwestii zakonu i łaski, wiec je tutaj napiszę, chyba czesto teraz wielu rozumieje że jak jest łaska to hulaj dusza nic nas nie obowiązuje, a łaska z definicji dotyczy uczynków osoby wobec przekroczenia pewnych zasad, które muszą obowiązywać, aby łaska miała sens. Więc okazana łaska nie może w żadnym wypadku oznaczać mniej poważnego podejścia do nakazów.


Alkhilion
Posty: 7293
Rejestracja: 23 gru 2010, 20:26
wyznanie: Agnostyk
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Alkhilion » 04 maja 2013, 21:43

Dragonar pisze:Wtedy, kiedy Jezus uratował cudzołożnicę przed ukamienowaniem, Chrystus był nadal żywy

Sporo osób uznaje ten fragment za nieoryginalną glossę. Z naszego punktu widzenia sytuacja ma sens, bo patrzymy przez pryzmat łaski i wiary, po prostu nie wszystkie źródła wskazują, że taka sytuacja miała rzeczywiście miejsce. Nie chcę Ci namieszać, żebyś doszukiwał się w Biblii nieautentyczności, po prostu traktowałbym ten fragment jako bardziej kazanie późniejszych Ojców Kościoła o łasce dodane do istniejącego tekstu niż rzeczywistą sytuację z udziałem Jezusa.


Małgorzata
Posty: 14953
Rejestracja: 11 lip 2009, 10:19
wyznanie: Inne Charyzmatyczne
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: Małgorzata » 04 maja 2013, 22:00

Cosmo pisze:Takie moje dwa grosze które akurat mi chodza po głowie w kwestii zakonu i łaski, wiec je tutaj napiszę, chyba czesto teraz wielu rozumieje że jak jest łaska to hulaj dusza nic nas nie obowiązuje, a łaska z definicji dotyczy uczynków osoby wobec przekroczenia pewnych zasad, które muszą obowiązywać, aby łaska miała sens. Więc okazana łaska nie może w żadnym wypadku oznaczać mniej poważnego podejścia do nakazów.

Dobrze, ze to tylko twoje przemyślenia. :-/


Bóg Ojciec, Syn Boży, Duch Święty to trzy suwerenne osoby jednego suwerennego Boga.
Oberyn.
Posty: 3798
Rejestracja: 04 sty 2013, 00:03
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Lubin
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Oberyn. » 04 maja 2013, 22:37

A uważasz, że "hulaj dusza, piekła nie ma"?


św. Robert Bellarmin: "Największą z protestanckich herezji jest pewność."

Biblia:

(8) Bóg zaś daje dowód swojej miłości ku nam przez to, że kiedy byliśmy jeszcze grzesznikami, Chrystus za nas umarł. (9) Tym bardziej więc teraz, usprawiedliwieni krwią jego, będziemy przez niego zachowani od gniewu. (10) Jeśli bowiem, będąc nieprzyjaciółmi, zostaliśmy pojednani z Bogiem przez śmierć Syna jego, tym bardziej, będąc pojednani, dostąpimy zbawienia przez życie jego. (Rzym. 5;8-10)
dariano
Posty: 115
Rejestracja: 19 lut 2012, 22:06
wyznanie: Kościół Zielonoświątkowy
Lokalizacja: Warszawa
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: dariano » 04 maja 2013, 23:23

W w takim razie co znaczą te słowa Apostoła Pawła z 2 rozdziąłu listu do Efezjan?
wiersz 15
(15) On zniósł zakon przykazań i przepisów, aby czyniąc pokój, stworzyć w sobie samym z dwóch jednego nowego człowiek


Myslę, że nalezy uważac z mówieniem że zakon nas nadal obowiązuje abysmy nie skończyli jak Galacjanie .

List do Galcjan rozdzial 1 wiersz 11
(11) A gdy przyszedł Kefas do Antiochii, przeciwstawiłem mu się otwarcie, bo też okazał się winnym. (12) Zanim bowiem przyszli niektórzy od Jakuba, jadał razem z poganami; a gdy przyszli, usunął się i odłączył z obawy przed tymi, którzy byli obrzezani. (13) A wraz z nim obłudnie postąpili również pozostali Żydzi, tak że i Barnaba dał się wciągnąć w ich obłudę. (14) Ale gdy spostrzegłem, że nie postępują zgodnie z prawdą ewangelii, powiedziałem do Kefasa wobec wszystkich: Jeśli ty, będąc Żydem, po pogańsku żyjesz, a nie po żydowsku, czemuż zmuszasz pogan żyć po żydowsku? (15) My jesteśmy Żydami z urodzenia, a nie grzesznikami z pogan, (16) wiedząc wszakże, że człowiek zostaje usprawiedliwiony nie z uczynków zakonu, a tylko przez wiarę w Chrystusa Jezusa, i myśmy w Chrystusa Jezusa uwierzyli, abyśmy zostali usprawiedliwieni z wiary w Chrystusa, a nie z uczynków zakonu, ponieważ z uczynków zakonu nie będzie usprawiedliwiony żaden człowiek. (17) A jeśli szukając usprawiedliwienia w Chrystusie i my sami okazaliśmy się grzesznikami, to czy Chrystus jest sługą grzechu? Z pewnością nie. (18) Bo jeśli znowu odbudowuję to, co zburzyłem, samego siebie czynię przestępcą. (19) Albowiem ja przez zakon umarłem zakonowi, abym żył Bogu. (20) Z Chrystusem jestem ukrzyżowany; żyję więc już nie ja, ale żyje we mnie Chrystus; a obecne życie moje w ciele jest życiem w wierze w Syna Bożego, który mnie umiłował i wydał samego siebie za mnie. (21) Nie odrzucam łaski Bożej; bo jeśli przez zakon jest sprawiedliwość, tedy Chrystus daremnie umarł.



(1) O nierozumni Galacjanie! Któż was omamił, was, przed których oczami został wymalowany obraz Jezusa Chrystusa ukrzyżowanego? (2) Chcę dowiedzieć się od was tego jednego: Czy przez uczynki zakonu otrzymaliście Ducha, czy przez słuchanie z wiarą? (3) Czy aż tak nierozumni jesteście? Rozpoczęliście w duchu, a teraz na ciele kończycie? (4) Czy daremne były tak liczne wasze doznania? Rzeczywiście, byłyby daremne. (5) Czy ten, który daje wam Ducha i dokonuje wśród was cudów, czyni to na podstawie uczynków zakonu, czy na podstawie słuchania z wiarą? (6) Tak Abraham uwierzył Bogu i poczytano mu to ku usprawiedliwieniu. (7) Z tego możecie poznać, że ci, którzy są z wiary, są synami Abrahama. (8) A Pismo, które przewidziało, że Bóg z wiary usprawiedliwia pogan, uprzednio zapowiedziało Abrahamowi: W tobie będą błogosławione wszystkie narody. (9) Tak więc ci, którzy są ludźmi wiary, dostępują błogosławieństwa z wierzącym Abrahamem. (10) Bo wszyscy, którzy polegają na uczynkach zakonu, są pod przekleństwem; napisano bowiem: Przeklęty każdy, kto nie wytrwa w pełnieniu wszystkiego, co jest napisane w księdze zakonu. (11) A że przez zakon nikt nie zostaje usprawiedliwiony przed Bogiem, to rzecz oczywista, bo: Sprawiedliwy z wiary żyć będzie.

Czy kiedy zył Abraham to były już zakon i przykazania ?
Wydaje mi się że to stało się pózniej a jednak Abraham jest podawany za wzór.



Jezus dał nam dwa nowe przykazania

Ewangelia Mateusza rozdzial 22 (36) Nauczycielu, które przykazanie jest największe? (37) A On mu powiedział: Będziesz miłował Pana, Boga swego, z całego serca swego i z całej duszy swojej, i z całej myśli swojej. (38) To jest największe i pierwsze przykazanie. (39) A drugie podobne temu: Będziesz miłował bliźniego swego jak siebie samego. (40) Na tych dwóch przykazaniach opiera się cały zakon i prorocy.


Oberyn.
Posty: 3798
Rejestracja: 04 sty 2013, 00:03
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Lubin
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Oberyn. » 04 maja 2013, 23:29

Zakon ten ze starego przymierza został wypełniony przez Jezusa i z tym się zgadzam, że zakon starotestamentowy nas nieobowiązuje. Ale nie można żyć życiem hulaszczym, bo jestem pod łaską.

Był swego czasu w Ameryce pewien "kaznodzieja", który wytatuowany od stóp do głow z kolczykami w każdym możliwym głosił o Jezusie. A swój wygląd tłumaczył tym, że jest pod łaską. To nie jest życie pod łaską, tylko częściowo w świecie.


Awatar użytkownika
Psrus
Posty: 4052
Rejestracja: 11 paź 2008, 17:34
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Psrus » 05 maja 2013, 12:19

Małgorzata pisze:
Cosmo pisze:Takie moje dwa grosze które akurat mi chodza po głowie w kwestii zakonu i łaski, wiec je tutaj napiszę, chyba czesto teraz wielu rozumieje że jak jest łaska to hulaj dusza nic nas nie obowiązuje, a łaska z definicji dotyczy uczynków osoby wobec przekroczenia pewnych zasad, które muszą obowiązywać, aby łaska miała sens. Więc okazana łaska nie może w żadnym wypadku oznaczać mniej poważnego podejścia do nakazów.

Dobrze, ze to tylko twoje przemyślenia. :-/

Udowodnij co źle napisałem.


Albertus
Posty: 9427
Rejestracja: 02 kwie 2008, 20:28
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Albertus » 05 maja 2013, 13:11

Alkhilion pisze:
Dragonar pisze:Wtedy, kiedy Jezus uratował cudzołożnicę przed ukamienowaniem, Chrystus był nadal żywy

Sporo osób uznaje ten fragment za nieoryginalną glossę. Z naszego punktu widzenia sytuacja ma sens, bo patrzymy przez pryzmat łaski i wiary, po prostu nie wszystkie źródła wskazują, że taka sytuacja miała rzeczywiście miejsce. Nie chcę Ci namieszać, żebyś doszukiwał się w Biblii nieautentyczności, po prostu traktowałbym ten fragment jako bardziej kazanie późniejszych Ojców Kościoła o łasce dodane do istniejącego tekstu niż rzeczywistą sytuację z udziałem Jezusa.


:O


Alkhilion
Posty: 7293
Rejestracja: 23 gru 2010, 20:26
wyznanie: Agnostyk
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Alkhilion » 05 maja 2013, 17:39

Albertus pisze:
Alkhilion pisze:
Dragonar pisze:Wtedy, kiedy Jezus uratował cudzołożnicę przed ukamienowaniem, Chrystus był nadal żywy

Sporo osób uznaje ten fragment za nieoryginalną glossę. Z naszego punktu widzenia sytuacja ma sens, bo patrzymy przez pryzmat łaski i wiary, po prostu nie wszystkie źródła wskazują, że taka sytuacja miała rzeczywiście miejsce. Nie chcę Ci namieszać, żebyś doszukiwał się w Biblii nieautentyczności, po prostu traktowałbym ten fragment jako bardziej kazanie późniejszych Ojców Kościoła o łasce dodane do istniejącego tekstu niż rzeczywistą sytuację z udziałem Jezusa.


:O

A co, nie spotkałeś się nigdy z krytyką tekstu? Ten fragment to prawdopodobnie nieoryginalna glossa.


Małgorzata
Posty: 14953
Rejestracja: 11 lip 2009, 10:19
wyznanie: Inne Charyzmatyczne
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: Małgorzata » 05 maja 2013, 19:10

dariano pisze:Myslę, że nalezy uważac z mówieniem że zakon nas nadal obowiązuje abysmy nie skończyli jak Galacjanie .

Słusznie.
Spójrzmy na dwa zbory. Koryntianie - okropne grzechy. Galacjanie - mieszanie Zakonu z Łaską. Do pierwszych tych drugich Paweł zwraca się: "Głupi Galacjanie...", a do pierwszych tak nie mówi, choć panowało tam takie wszeteczeństwo, jakiego nie było nawet między poganami.


Bóg Ojciec, Syn Boży, Duch Święty to trzy suwerenne osoby jednego suwerennego Boga.
Oberyn.
Posty: 3798
Rejestracja: 04 sty 2013, 00:03
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Lubin
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Oberyn. » 05 maja 2013, 19:28

Tłumaczyłem o jaki zakon chodzi.

Św.Paweł nie popierał takiego stanu rzeczy, jaki był w zborze w Koryncie.


św. Robert Bellarmin: "Największą z protestanckich herezji jest pewność."

Biblia:

(8) Bóg zaś daje dowód swojej miłości ku nam przez to, że kiedy byliśmy jeszcze grzesznikami, Chrystus za nas umarł. (9) Tym bardziej więc teraz, usprawiedliwieni krwią jego, będziemy przez niego zachowani od gniewu. (10) Jeśli bowiem, będąc nieprzyjaciółmi, zostaliśmy pojednani z Bogiem przez śmierć Syna jego, tym bardziej, będąc pojednani, dostąpimy zbawienia przez życie jego. (Rzym. 5;8-10)
Awatar użytkownika
Kamil M.
Posty: 5330
Rejestracja: 11 sty 2008, 11:16
wyznanie: Kościół Katolicki
Lokalizacja: Kraków
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Kamil M. » 05 maja 2013, 19:35

Alkhilion pisze:A co, nie spotkałeś się nigdy z krytyką tekstu? Ten fragment to prawdopodobnie nieoryginalna glossa.

Styl jest synoptyczny. W ogóle u Jana zachodzi pewne pomieszanie kolejności rozdziałów (5 i 6 są przestawione czy jakoś tak), ale cóż to wszystko takiego dla kogoś, kto wierzy w Bożą Opatrzność nad Kościołem i Jego Tradycją. :)

Chrystus zmartwychwstał!


Jestem raczej nieobecny na forum; jeśli chcesz się ze mną skontaktować, wyślij do mnie e-mail poprzez mój profil.

Wróć do „Dla poszukujących”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości