Taca

Dział pomocy przeznaczony dla osób poszukujących - nie będących członkami kościołów protestanckich. Tutaj możecie postawić swoje pytanie, wątpliwości, prośbę o radę, itd. Uwaga: odpowiedzi mogą udzielać wyłącznie osoby należące do kościołów protestanckich.
bloemen
Posty: 10
Rejestracja: 21 wrz 2011, 11:28
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Taca

Postautor: bloemen » 21 wrz 2011, 12:05

Cześć (witałam się już w dziale powitań i z góry przepraszałam za być może głupie pytania)
Nie znajduję poprzez funkcję "szukaj" "kwestii tacy" :mrgreen: , toteż chciałam zapytać, czy podczas nabożeństwa protestanckiego (dokładnie ewangelicko-augsburskiego) także jest zwyczaj "dawania na tacę"?


Awatar użytkownika
Michał
Posty: 1112
Rejestracja: 11 sty 2008, 19:47
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Warszawa
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Michał » 21 wrz 2011, 12:11

Nie. Przy wejściu jest koszyczek, do którego można wrzucać datki - przynajmniej tak jest w parafii, do której uczęszczam.


Ochrzczony na wyznanie wiary 27 XI 2016
Awatar użytkownika
Imperator
Posty: 6337
Rejestracja: 22 kwie 2010, 17:05
wyznanie: Prezbiterianizm
Lokalizacja: Merry ol' England
O mnie: PhD
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Imperator » 21 wrz 2011, 12:13

bloemen pisze:czy podczas nabożeństwa protestanckiego (dokładnie ewangelicko-augsburskiego) także jest zwyczaj "dawania na tacę"?


W moim kosciele jest "dawanie na tace". Przywilej zarezerowany dla stalych bywalcow, a goscie i niewierzacy sa informowani ze nie chcemy ich pieniedzy. Bog Jezus i tak jest wlascicielem wszystkiego.


Teologia na poważnie i z humorem: http://mlodykalwin.blox.pl
Awatar użytkownika
Vojanius
Posty: 303
Rejestracja: 19 lis 2010, 09:27
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Żory
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Vojanius » 21 wrz 2011, 12:15

Jest dokładnie tak, jak pisze Michał. Koszyczki/skrzyneczki znajdują się przy wyjściach z kościoła i tam można złożyć ofiarę. Jak ktoś zapomni drobnych to można zawsze przelać środki na konto parafii :).

W mojej parafii praktykuje się także 'ofiarę ołtarzową' tzn. wierni, którzy chcą złożyć szczególną ofiarę (np. miesięczna zbiórka na cele parafii, przy ślubach, chrzcinach, wspominkach, Komunii Świętej) okrążają ołtarz i wrzucają do skrzynki/koszyka tam się znajdującego.

Przypomniała mi się historia o jednym parafianinie, który miał akurat tylko 20 złotych w portfelu... i wrzucając banknot 'wydał' sobie 10 zł żeby za dużo nie wrzucać. :)


Jak słodka jest memu podniebieniu Twoja mowa!
Słodka nad miód ustom moim.
(Ps 119:103)
Awatar użytkownika
Iv
Posty: 3755
Rejestracja: 18 kwie 2010, 16:53
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: Iv » 21 wrz 2011, 12:31

Ja nie lubie koszyków, tac i takich tam.

I sie cieszę, że jestem gdzie jestem bo u nas nie praktykuje się tego.
Ja akurat jestem zwolenniczką przelewów, więc mi to na rękę,
inni ochoczy dawcy tak jak ja, lub koperta do "skarbnika" :roll:

PS: Dobrze ze założyłaś ten temat, tak mi przypomniałaś :oops:

Było o tym w pytaniach Deedee, ale i tak nie wykonalnym było to odszukać przez wyszukiwarkę :)
tu: http://forum.protestanci.info/viewtopic ... ht=#163967


Miłość i Dobro :)

Nie daj się pokonać złu, lecz sam dobrem zwyciężaj zło. (Rz 12,21)
Nade wszystko miejcie gorliwą miłość jedni ku drugim, gdyż miłość zakrywa mnóstwo grzechów. (1P 4,8)
bloemen
Posty: 10
Rejestracja: 21 wrz 2011, 11:28
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: bloemen » 21 wrz 2011, 13:52

Dziękuję Wam za wszystkie, w dodatku tak błyskawiczne, odpowiedzi :-)
Cieszę się, że "dawanie na tacę" nie jest czymś powszechnym w nabożeństwach protestanckich - jest to bowiem dla mnie krępujące i drażniące na mszach katolickich.

Vojanius pisze:Przypomniała mi się historia o jednym parafianinie, który miał akurat tylko 20 złotych w portfelu... i wrzucając banknot 'wydał' sobie 10 zł żeby za dużo nie wrzucać. :)


Dobre :-D To się nazywa asertywność :-D
Ostatnio zmieniony 21 wrz 2011, 14:06 przez bloemen, łącznie zmieniany 1 raz.


Awatar użytkownika
Ian
Posty: 3407
Rejestracja: 11 sty 2008, 13:42
wyznanie: Kościół Ewangelicznych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Ian » 21 wrz 2011, 13:59

Różnie z tym jest, u mnie też nie ma chodzenia z tacą, ale w niektórych zborach jest to praktykowane.


I nie czyńcie nic z kłótliwości ani przez wzgląd na próżną chwałę, lecz w pokorze uważajcie jedni drugich za wyższych od siebie Filipian 2:3
Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem 1 Piotra 3:16
Odpowiedzi na biblijne pytania | Módlmy się za prześladowanych chrześcijan | http://www.chrzescijanskarandka.pl | https://www.ewangeliawcentrum.pl
Alkhilion
Posty: 7293
Rejestracja: 23 gru 2010, 20:26
wyznanie: Agnostyk
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Alkhilion » 21 wrz 2011, 20:57

Imperator pisze:W moim kosciele jest "dawanie na tace".


W moim jest dawanie do pudełka po nabożeństwie :lol: Ale nikt Cię do tego zmuszać się będzie.


Awatar użytkownika
Imperator
Posty: 6337
Rejestracja: 22 kwie 2010, 17:05
wyznanie: Prezbiterianizm
Lokalizacja: Merry ol' England
O mnie: PhD
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Imperator » 21 wrz 2011, 23:48

U mnie jest chodzenie z "taca" wlasnie. Nawet co jakis czas sam chodze. Nie widze w tym nic niestosownego.


Teologia na poważnie i z humorem: http://mlodykalwin.blox.pl
Awatar użytkownika
Michał
Posty: 1112
Rejestracja: 11 sty 2008, 19:47
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Warszawa
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Michał » 22 wrz 2011, 00:14

bloemen pisze:Cieszę się, że "dawanie na tacę" nie jest czymś powszechnym w nabożeństwach protestanckich - jest to bowiem dla mnie krępujące i drażniące na mszach katolickich.


A ja tam wolę zbieranie na tacę od tego, co widziałem w jednym ze zborów pentekostalnych - że wychodzi się na środek i wrzuca ofiarę do koszyczka.

Vojanius pisze:Przypomniała mi się historia o jednym parafianinie, który miał akurat tylko 20 złotych w portfelu... i wrzucając banknot 'wydał' sobie 10 zł żeby za dużo nie wrzucać.


To akurat powszechna praktyka. Chyba nawet w "Chłopach" Reymonta coś takiego było.


Ochrzczony na wyznanie wiary 27 XI 2016
Awatar użytkownika
Pekola
Posty: 164
Rejestracja: 30 mar 2011, 19:41
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Pekola » 22 wrz 2011, 09:09

Jak ja byłem u zielonych to jakiś dziadek podchodził do każdego z siatką akwariową, ale sama siatka była dłuższa i nieprzezroczysta :lol:

Obrazek


bloemen
Posty: 10
Rejestracja: 21 wrz 2011, 11:28
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: bloemen » 22 wrz 2011, 10:02

Michał pisze:A ja tam wolę zbieranie na tacę od tego, co widziałem w jednym ze zborów pentekostalnych - że wychodzi się na środek i wrzuca ofiarę do koszyczka.


:O to ja rzeczywiście też wolę tacę od czegoś takiego!

Pekola pisze:Jak ja byłem u zielonych to jakiś dziadek podchodził do każdego z siatką akwariową, ale sama siatka była dłuższa i nieprzezroczysta :lol:


:eek: po prostu odjazd :lol:

Zaczynam zatem myśleć neutralnie o tacy :-)
Aczkolwiek dla mnie najlepszym wyjściem jest właśnie jakaś skrzynka przy wejściu/wyjściu z Kościoła, albo po prostu podany nr konta i kto chce, to przelewa...


Awatar użytkownika
Iv
Posty: 3755
Rejestracja: 18 kwie 2010, 16:53
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: Iv » 22 wrz 2011, 10:39

Pekola pisze:Jak ja byłem u zielonych to jakiś dziadek podchodził do każdego z siatką akwariową, ale sama siatka była dłuższa i nieprzezroczysta :lol:

pewnie mieli szerokie ławki i ciężko było mu rękę tam wsuwać ;)

mi czasem trudno powstrzymać śmiech,
więc cieszę się, że ja czegoś takiego nie widziałam :D


Miłość i Dobro :)

Nie daj się pokonać złu, lecz sam dobrem zwyciężaj zło. (Rz 12,21)
Nade wszystko miejcie gorliwą miłość jedni ku drugim, gdyż miłość zakrywa mnóstwo grzechów. (1P 4,8)
Awatar użytkownika
Imperator
Posty: 6337
Rejestracja: 22 kwie 2010, 17:05
wyznanie: Prezbiterianizm
Lokalizacja: Merry ol' England
O mnie: PhD
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Imperator » 22 wrz 2011, 11:06

A co sadzicie aby kosciol zarabial na zakupach online swoich czlonkow poprzez "programy partnerskie"? Mam pomysl zeby w swoim zborze cos takiego uruchomic, program partnerski z Amazon.

Profity by szly oczywiscie na nowa fure dla pastora... zartuje. ;-) Na cel ewangelizacji na przyklad, wsparcia misjonarzy czy podobny.


Teologia na poważnie i z humorem: http://mlodykalwin.blox.pl
Awatar użytkownika
Vojanius
Posty: 303
Rejestracja: 19 lis 2010, 09:27
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Żory
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Vojanius » 22 wrz 2011, 13:13

na nowa fure dla pastora


Albo nowe futro dla pastorowej :). W końcu zima się zbliża!

A jak powszechnie wiadomo, pastor z chorą żoną do nieefektywny pastor (przyczyn można się doszukiwać wszelakich, acz temat może być dość niebezpieczny).


Jak słodka jest memu podniebieniu Twoja mowa!
Słodka nad miód ustom moim.
(Ps 119:103)

Wróć do „Dla poszukujących”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości