FAQ

Dział pomocy przeznaczony dla osób poszukujących - nie będących członkami kościołów protestanckich. Tutaj możecie postawić swoje pytanie, wątpliwości, prośbę o radę, itd. Uwaga: odpowiedzi mogą udzielać wyłącznie osoby należące do kościołów protestanckich.
Alkhilion
Posty: 7293
Rejestracja: 23 gru 2010, 20:26
wyznanie: Agnostyk
Gender: Male
Kontaktowanie:

FAQ

Postautor: Alkhilion » 28 sty 2012, 00:25

Wątek natchniony przez Imperatora, służący zbieraniu pytań i odpowiedzi na nie najważniejsze tematy.

Zasady: minimum dyskusji, każdy podaje jedno pytanie mogące trapić świeżo nawróconych (skąd wezmę białą szatę na chrzest, ile mam siedzieć pod wodą, itp.) i jedną odpowiedź. Możliwe jest również dawanie samych pytań. Zapisujemy to wg wzoru:

Q: [treść pytania]
A: [treść odpowiedzi]

lub:

Q: [treść pytania]

Z oczekiwaniem odpowiedzi.

Wbrew pozorom tego typu tematy to tabu, przez "duchowych" chrześcijan unikane jak zaraza, a w końcu też jakoś tam przydatne.

Zacznę:

Q: Jestem nastolatkiem, nawróciłem się czytając w Internecie o Jezusie. Co mam czynić?
A: Posprzątaj pokój.

Q: Skąd wziąć białą szatę na chrzest?
A: Duża część zborów posiada takie alby na stanie i chętnie wypożycza w razie potrzeby.

(fantomik: Dyskusję proszę prowadzić w osobnym wątku: http://forum.protestanci.info/viewtopic.php?t=6585 )
Ostatnio zmieniony 14 lut 2012, 20:32 przez Alkhilion, łącznie zmieniany 1 raz.


Awatar użytkownika
Imperator
Posty: 6337
Rejestracja: 22 kwie 2010, 17:05
wyznanie: Prezbiterianizm
Lokalizacja: Merry ol' England
O mnie: PhD
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Imperator » 28 sty 2012, 01:09

Q: Chce znalez Boza wole. Co mam robic?

A: Skuteczna metoda jak znalezc Boza wole: Zyj dla Boga. Sluchaj polecen Pisma Swietego. Mysl o innych zanim myslisz o sobie. Badz swiety. Kochaj Jezusa. I gdy to juz robisz, to: rob wszystko inne na co masz ochote, z kimkolwiek chcesz, gdziekowliek chcesz, a bedziesz szedl wedlug Bozej woli.


Teologia na poważnie i z humorem: http://mlodykalwin.blox.pl
Awatar użytkownika
Imperator
Posty: 6337
Rejestracja: 22 kwie 2010, 17:05
wyznanie: Prezbiterianizm
Lokalizacja: Merry ol' England
O mnie: PhD
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Imperator » 28 sty 2012, 01:33

Q: Chce miec zone. Co mam robic?

A: Po pierwsze, nie badz tchorzem ani szowinista, lecz mezczyzna jak Jezus. Po drugie, to nie filozofuj ale: znajdz pobozna kobiete, dobrze ja traktuj, porozmawiaj z jej rodzicami, zadaj "to" pytanie, wez z nia slub i robcie dzieci. Ku chwale Boga i radosci ludzi.


Teologia na poważnie i z humorem: http://mlodykalwin.blox.pl
Alkhilion
Posty: 7293
Rejestracja: 23 gru 2010, 20:26
wyznanie: Agnostyk
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Alkhilion » 30 sty 2012, 16:14

Q: Ile mam siedzieć pod wodą?
A: To zależy głównie od zanurzającego pastora, a z wywiadu środowiskowego wynika, że często nie zostajesz zanurzony cały, czubek nosa wystaje nad powierzchnię.


Awatar użytkownika
Imperator
Posty: 6337
Rejestracja: 22 kwie 2010, 17:05
wyznanie: Prezbiterianizm
Lokalizacja: Merry ol' England
O mnie: PhD
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Imperator » 11 lut 2012, 09:50

Q: Pozostały mi pewne grzechy z przeszłości, które popełniałem wręcz nałogowo. Co robic?

A:

Z Katechizmu Heidelbeskiego:
Pytanie 1:
W czym znajdujesz jedyną pociechę w życiu i wobec śmierci?

W tym, że ciałem i duszą należę - zarówno teraz, gdy żyję, jak i wtedy, gdy umrę - nie do siebie, ale do Jezusa Chrystusa, mego wiernego Zbawiciela. To On swą drogą krwią dał całkowite zadośćuczynienie za moje grzechy, wyzwolił mnie z mocy diabła, to On strzeże mnie tak dobrze, że nawet włos z głowy mi nie spadnie bez woli Ojca niebiańskiego, co więcej - wszystko musi służyć mojemu dobru. Dlatego - przez Ducha Świętego - daje mi On pewność życia wiecznego i pozwala, abym od tej chwili z całego serca pragnął żyć dla Niego. Rz.14:8; 1 Ptr.1:18-19; 1 J.3:8; Mt.10:29-31; Łk.21:18; Rz.8:28; 2 Kor.1:22; Rz.8:14

Pytanie 2:
Z czego powinieneś zdawać sobie sprawę, aby żyć i umierać w taki sposób pocieszony?

Z trzech prawd: po pierwsze - z ogromu własnego grzechu i niedoli; po drugie - ze sposobu, w jaki zostałem z nich wyzwolony; i po trzecie - z wdzięczności, jaką winien jestem Bogu za to wyzwolenie. Rz.7:24-25; 1 Kor.6:11; Tyt.3:3-7; 1 Ptr.2:9-10

Jedyną pociechę mamy w tym, że nawet nie należymy do siebie samych. Może niezbyt jasno -- jedyną nasza pociechą nie jest to, że nie palimy papierosów, że jesteśmy lepsi od naszego zapitego sąsiada leżącego na schodach w tej właśnie chwili, ani nie jest naszą pociechą nasz dodatni bilans na kontach oszczędnościowych, ani komputer Apple na naszym biurku, ani nasz Maż czy Żona, nie jest nią nic co posiadamy, ani kim jesteśmy ani co osiągnęliśmy tylko wręcz w tym, że nawet nie należymy do siebie samych.

Z Westminsterskiego Wyznania Wiary [2]:
Pytanie 1: Co jest nadrzędnym celem człowieka?
Nadrzędnym celem człowieka jest chwalić Boga i radować się Nim na wieki. 1 Kor. 10:31, Ps. 73:25-26

Naszym nadrzędnym celem, jest chwalić Boga przez radowanie się Nim na wieki (interpretacja (c) John Piper ;-) co wynika z Pisma tak naprawdę). Czyli aby było tak dobitnie -- nadrzędnym celem naszego życia nie jest stanie się bezgrzesznym. Naszym nadrzędnym celem jest wielbienie Boga przez radowanie się Kim On Jest, uwaga -- nie tym co nam daje, ale Kim On Jest. Jeśli nie posunąłbyś się nawet o mały milimetr w swoim uświęceniu, to nadal należysz do Chrystusa i dzięki temu możesz stawić czoła wszystkiemu co spotkasz jeszcze w życiu oraz w śmierci. Uświęcenie pochodzi z Łaski. Właśnie dlatego często możemy czuć się nawet sfrustrowani, bo nie przychodzi ono do nas tak jakbyśmy tego sami chcieli, tj. "przeczytam te dwa wersy Pisma i od jutra już nie będę w ogóle grzeszył!". Oj nie, często w celu naszego uświęcenia Bóg przeprowadza nas przez ciemne doliny, niekiedy tak ciemne, że już nawet nie pamiętamy jak wygląda światło, czasami używa ku uświęceniu, dobrych darów na które nie zasługujemy i nigdy zasługiwać nie będziemy. Dlatego trzeba każdego dnia sobie przypominać, co jest nadrzędnym celem naszego życia i każdego naszego dnia. Nie skupiaj się na grzechu ale na Jezusie Chrystusie :-)

[1] http://www.luteranie.pl/www/biblioteka/ ... heidel.htm
[2] http://www.gdansk.reformacja.pl/wyznani ... hizm.xhtml

Credit: Dragonar (Q), Fantomik (A)


Teologia na poważnie i z humorem: http://mlodykalwin.blox.pl
Alkhilion
Posty: 7293
Rejestracja: 23 gru 2010, 20:26
wyznanie: Agnostyk
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Alkhilion » 11 lut 2012, 14:39

Q: Po nabożeństwie zaproszono mnie na kawę do zborowej kawiarenki, ale kawa była niedobra (rozpuszczalna). Co robić?
A: Przynieś własną- wspomożesz zbór kawą i nie będziesz miał powodów do narzekania na jej jakość.


Awatar użytkownika
Sebeq
Posty: 138
Rejestracja: 31 mar 2011, 14:48
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Sebeq » 20 kwie 2012, 11:20

Q: Czy jeśli pójdę do kościoła innego niż KRK to trzeba się tam od razu zapisywać i potem będę nękany i nachodzony?

A: Nie. Możesz pozostać całkowicie anonimowy. Nie ma żadnych przymusów zapisywania się ani stalkingu.


"I usłyszałem głos Pana mówiącego: Kogo mam posłać? Kto by Nam poszedł? Odpowiedziałem: Oto ja, poślij mnie!"

Iz 6:8
FeNiX
Posty: 21
Rejestracja: 10 wrz 2012, 17:58
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Bydgoszcz
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: FeNiX » 12 wrz 2012, 18:10

Pytam teoretycznie, a moje pytanie dotyczy kwestii technicznej :-> Czy jeśli się zarejestrowałem na tym forum.. to mogę się "odrejestrować"? :lol: W sensie, czy mogę jakoś usunąć swoje "konto" tak, jakbym w ogóle tu nie był.. czy rejestracja jest "na zawsze"? Tak z Ciekawości po przejrzeniu opcji profilu ;-)


Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 12 wrz 2012, 18:26

Tylko admini mogą usuwać konta (ten silnik forum tak ma).


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
ola7
Posty: 1205
Rejestracja: 31 gru 2012, 08:49
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: ola7 » 11 lut 2013, 22:57

A tak apropos.. kto tu jest adminem?


Wolność, jest darem od Boga i wyrazem Jego najwyższej Miłości do nas.
Awatar użytkownika
fauxpas
Posty: 3132
Rejestracja: 15 kwie 2012, 16:26
wyznanie: Reformowani Baptyści
Lokalizacja: Poznań / Szczecin
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fauxpas » 12 lut 2013, 01:27

Admin jest jeden, ale jest Dwójcą w osobach Lasha i fantomika :-).


Alkhilion
Posty: 7293
Rejestracja: 23 gru 2010, 20:26
wyznanie: Agnostyk
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Alkhilion » 12 lut 2013, 01:33

Dalej uważam, że FAQ było b. dobrym pomysłem.

Q.: Starsi zboru ogłosili zborowe mistrzostwa w TF2, ale nikt nie chce być Red Demomanem, co robić?
A: Demoman to wierzący Szkot, pastor powinien dać dobry przykład i osobiście poprowadzić demo.


Awatar użytkownika
Psrus
Posty: 4052
Rejestracja: 11 paź 2008, 17:34
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Psrus » 12 lut 2013, 08:18

Ale pierdoły. Może warto przenieść temat do 'Popraw wszystkim humor'?


Awatar użytkownika
Iv
Posty: 3755
Rejestracja: 18 kwie 2010, 16:53
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: Iv » 12 lut 2013, 09:11

Alkhilion pisze:Dalej uważam, że FAQ było b. dobrym pomysłem.

Q.: Starsi zboru ogłosili zborowe mistrzostwa w TF2, ale nikt nie chce być Red Demomanem, co robić?
A: Demoman to wierzący Szkot, pastor powinien dać dobry przykład i osobiście poprowadzić demo.


nie rozumiem tego, nic a nic.


Miłość i Dobro :)

Nie daj się pokonać złu, lecz sam dobrem zwyciężaj zło. (Rz 12,21)
Nade wszystko miejcie gorliwą miłość jedni ku drugim, gdyż miłość zakrywa mnóstwo grzechów. (1P 4,8)
Alkhilion
Posty: 7293
Rejestracja: 23 gru 2010, 20:26
wyznanie: Agnostyk
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Alkhilion » 13 lut 2013, 02:02

Iv pisze:
Alkhilion pisze:Dalej uważam, że FAQ było b. dobrym pomysłem.

Q.: Starsi zboru ogłosili zborowe mistrzostwa w TF2, ale nikt nie chce być Red Demomanem, co robić?
A: Demoman to wierzący Szkot, pastor powinien dać dobry przykład i osobiście poprowadzić demo.


nie rozumiem tego, nic a nic.


Team Fortress 2- taka sympatyczna gierka w zdobywanie fortecy wroga:

Obrazek



Wróć do „Dla poszukujących”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości