27 ksiąg NT - kto zatwierdził?

Dział pomocy przeznaczony dla osób poszukujących - nie będących członkami kościołów protestanckich. Tutaj możecie postawić swoje pytanie, wątpliwości, prośbę o radę, itd. Uwaga: odpowiedzi mogą udzielać wyłącznie osoby należące do kościołów protestanckich.
Awatar użytkownika
tomurbanowicz
Posty: 142
Rejestracja: 26 mar 2013, 11:59
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Staszów
Gender: None specified
Kontaktowanie:

27 ksiąg NT - kto zatwierdził?

Postautor: tomurbanowicz » 01 kwie 2013, 13:00

Kto zatwierdził 27 ksiąg NT? Z tego co wiem, ksiąg było dużo więcej. Kto i na jakiej podstawie zatwierdził tylko 27?


xKrzysiux
Posty: 169
Rejestracja: 28 mar 2010, 18:49
wyznanie: Inne Charyzmatyczne
Lokalizacja: Pruszków
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: xKrzysiux » 01 kwie 2013, 13:08

"W 363 roku naszej ery, Sobór w Laodycei zdecydował, że tylko Stary Testament (wraz z Apokryfami) i 27 ksiąg Nowego Testamentu mogły być odczytywane w kościołach. Sobór w Hippo (393 rok naszej ery) i Sobór w Kartaginie (397 r.) także uznały te 27 ksiąg Nowego Testamentu za właściwe". http://www.gotquestions.org/Polski/kanon-biblijny.html


„Całą zmianę mojego życia zawdzięczam jedynie Bogu.” Ch. Spurgeon, "Apologia kalwinizmu"
Awatar użytkownika
tomurbanowicz
Posty: 142
Rejestracja: 26 mar 2013, 11:59
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Staszów
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: tomurbanowicz » 01 kwie 2013, 13:10

Czyli zatwierdził je Kościół Katolicki? Czy ktoś wie na jakiej zasadzie zostały tylko one wybrane?


xKrzysiux
Posty: 169
Rejestracja: 28 mar 2010, 18:49
wyznanie: Inne Charyzmatyczne
Lokalizacja: Pruszków
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: xKrzysiux » 01 kwie 2013, 13:23

tom, no wiesz, Kościół z IV wieku to nie to samo co Kościół z czasów schizmy wschodniej (XI wiek), czy czasów reformacji. :roll:


„Całą zmianę mojego życia zawdzięczam jedynie Bogu.” Ch. Spurgeon, "Apologia kalwinizmu"
Awatar użytkownika
tomurbanowicz
Posty: 142
Rejestracja: 26 mar 2013, 11:59
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Staszów
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: tomurbanowicz » 01 kwie 2013, 13:26

Nie ważne czy takie sam, tylko, że katolicki. To katolicy zatwierdzili księgi, a teraz praktycznie wszystkie religie z tego korzystają. Czyli skoro Duch Święty był pomocą w zatwierdzaniu ksiąg, to również jest obecny w tradycji kościoła - nie da się tego rozdzielić. Skoro działa w tradycji kościoła, to znaczy, że działa. Ksiąg było dużo więcej, zostały tylko te.


xKrzysiux
Posty: 169
Rejestracja: 28 mar 2010, 18:49
wyznanie: Inne Charyzmatyczne
Lokalizacja: Pruszków
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: xKrzysiux » 01 kwie 2013, 13:53

Pewnie także dlatego, że takim kanonem, jaki był dostępny, posługiwał się Luter tłumacząc Biblię na j. niemiecki. ;-)


„Całą zmianę mojego życia zawdzięczam jedynie Bogu.” Ch. Spurgeon, "Apologia kalwinizmu"
Awatar użytkownika
tomurbanowicz
Posty: 142
Rejestracja: 26 mar 2013, 11:59
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Staszów
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: tomurbanowicz » 01 kwie 2013, 13:59

To znaczy? Skoro KK zatwierdzał te księgi, więc pewnie ma wiedzę co było w pozostałych.


xKrzysiux
Posty: 169
Rejestracja: 28 mar 2010, 18:49
wyznanie: Inne Charyzmatyczne
Lokalizacja: Pruszków
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: xKrzysiux » 01 kwie 2013, 14:31

Kościół Katolicki i kościoły protestanckie mają wspólny kanon NT - kanon zachodni. Więcej ksiąg jest w kanonie etiopskim - "W kanonie Nowego Testamentu podobnie jak w Kościele koptyjskim uznaje się za kanoniczne 27 ksiąg kanonu powszechnego oraz Listy św. Klemensa Rzymskiego, Konstytucje Apostolskie oraz Pasterza Hermasa". Porównanie kanonów - http://en.wikipedia.org/wiki/Biblical_c ... ern_Church

Może ktoś będzie miał większą wiedzę o kanonie etiopskim. Dzięki temu tematowi sam się douczyłem :mrgreen: Można dyskutować o kanonie, ale jak dla mnie większą wartość ma dostęp do Pisma Świętego w językach narodowych, dlatego wspomniałem o tłumaczeniu Lutra, w dzisiejszych czasach, kto tylko chce, a kto innny powie, że ten kto został wybrany, może sięgnąć po Biblię by poznać Boga. :-D


„Całą zmianę mojego życia zawdzięczam jedynie Bogu.” Ch. Spurgeon, "Apologia kalwinizmu"
Awatar użytkownika
Riddick
Posty: 3037
Rejestracja: 16 sty 2008, 15:16
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Poznań
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Riddick » 01 kwie 2013, 14:36

tomurbanowicz pisze:To katolicy zatwierdzili księgi, a teraz praktycznie wszystkie religie z tego korzystają.

Bzdura. To Cerkiew zatwierdziła księgi, z których korzystają inni, w tym rzymscy katolicy.


Sympatyk protestantyzmu
Ja, światłość, przyszedłem na świat, aby każdy, kto wierzy we mnie, nie pozostał w ciemności. Ew. Jana 12:46
Jezus jest Panem, życiem moim i zmartwychwstaniem
Awatar użytkownika
tomurbanowicz
Posty: 142
Rejestracja: 26 mar 2013, 11:59
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Staszów
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: tomurbanowicz » 01 kwie 2013, 16:57

Mogę prosi źródło?


Kosmos
Posty: 58
Rejestracja: 16 mar 2013, 16:19
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Łódź
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Kosmos » 01 kwie 2013, 17:21

W IV wieku Kościół był jeden (no, poza jakimiś odłamami ariańskimi etc.). Więc nie można mówić, że zatwierdzili je katolicy czy Cerkiew. Zatwierdził je sobór powszechny, wtedy jeszcze zjednoczonego Kościoła. Schizma wschodnia czy reformacja nastąpiły dużo później.


Chcę wierzyć
Posty: 3833
Rejestracja: 28 paź 2010, 22:47
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Chcę wierzyć » 02 kwie 2013, 11:11

Riddick pisze:
tomurbanowicz pisze:To katolicy zatwierdzili księgi, a teraz praktycznie wszystkie religie z tego korzystają.

Bzdura. To Cerkiew zatwierdziła księgi, z których korzystają inni, w tym rzymscy katolicy.


:zpuchar:

Paweł był chrześcijaninem a protestanci są chrześcijanami więc dobrze przemyślcie komu zawdzięczacie NT. No ale zatwierdziliście księgi, które wszyscy i tak czytali więc macie jakąś zasługę. ;)

Ewangelie napisali ludzie w mocy Ducha Świętego.


Kto karci szydercę, ten ściąga na się hańbę; a kto gani bezbożnika, ten się plami.
http://chcewierzyc.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: 27 ksiąg NT - kto zatwierdził?

Postautor: Lash » 05 kwie 2013, 15:26

tomurbanowicz pisze:Kto zatwierdził 27 ksiąg NT? Z tego co wiem, ksiąg było dużo więcej. Kto i na jakiej podstawie zatwierdził tylko 27?

Zatwierdznie to złe słowo.
Zatwierdzać można coś nad czym sie panuje...

Kościoły lokalne otrzymały 27 ksiąg i miały je PRZECHOWYWAĆ.
i tak się stało.
Niestety w Tradycji zaczeły się pojawiać podróbki listów :/
Dlatego postanowiono wrócić do tego co spisali Apostołowie bowiem Tradycja niosła wiele fałszywych nauk i cięzko było oddzielić dobro od zła.

Uznano więc ze trzeba zbadać które Pisma są FAKTYCZNIE apostolskie a które ewidentnie sa fłaszywe . Z wieloma nie było problemów ale kilka było problmatycznych.
Jakub, 2 Piotr i Apokalipsa, Hebrajczyków to takie księgi.

W sumie nad nimi debatowano trochę dłużej ale zgodzono się że one sa natchnione.
Obecnie WSZYSTKIE kościoły protestancjie i katolickie o prawosławne zgadzają się co do 27 ksiąg. ( pomijam liberałów)

W czasie reformacji Luter zastanawiał sie nad tymi 4rema księgami głównie z powodów historycznych ( własnie pózniejszego rozpoznania ) jednak nie wyłączył ich z kanonu choć ewidentnie nie pałał miłoscia do listu Jakuba ( super list obecnie aby ukazać katolikom i letnim protestantom prawdę )

Później katolicy wydali biblię z listem do laodycejan ... ale to nie przeszło :D

W sumie NT jest uzgodniony od 3 go wieku ...

Problem jest ze ST, Katolicy nie uznają bowiem tego co uznał Kościol ST = Izrael


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)
i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)
Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy

"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
tomurbanowicz
Posty: 142
Rejestracja: 26 mar 2013, 11:59
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Staszów
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: tomurbanowicz » 07 kwie 2013, 18:44

Który przekład Biblii (bez 7 ksiąg apokryficznych ustanowionych przez KrK) polecacie?


Awatar użytkownika
InChrist
Posty: 1780
Rejestracja: 02 cze 2012, 10:12
wyznanie: Kościół Zielonoświątkowy
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: InChrist » 07 kwie 2013, 20:43

A moze niewazne kto zatwierdzil, ale kto sie pierwszy zaczal do tego zatwierdzonego kanonu 27 ksiag stosowac i na pewno nie przez tradycje katolickie ? :D


I am a happy man because I am in Christ!
Jestem szczęśliwym człowiekiem, bo jestem w Chrystusie!

Wróć do „Dla poszukujących”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości