Który odłam protestantyzmu wybrać

Dział pomocy przeznaczony dla osób poszukujących - nie będących członkami kościołów protestanckich. Tutaj możecie postawić swoje pytanie, wątpliwości, prośbę o radę, itd. Uwaga: odpowiedzi mogą udzielać wyłącznie osoby należące do kościołów protestanckich.
Dako
Posty: 125
Rejestracja: 07 kwie 2013, 23:18
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Który odłam protestantyzmu wybrać

Postautor: Dako » 07 kwie 2013, 23:28

Witam drodzy protestanci!

Zwykłem być Katolikiem, jednak szukam dla siebie odpowiedniego odłamu protestantyzmu. Proszę Was o wskazanie mi takiego, który reprezentuje moje przekonania:

- zbawienie z wiary, przez łaskę
- dozwolony chrzest niemowląt (apostołowie chrzcili wszystkich domowników: Dz 16, 15; Dz 16, 33; 1Kor 1, 16)
- chrzest wyłącznie poprzez zanurzenie
- wiara w Trójcę
- brak kultu figur/obrazów

Myślałem o dołączeniu do Chrześcijan Baptystów, jednak oni nie chrzczą niemowląt - chyba, że się mylę?


Awatar użytkownika
InChrist
Posty: 1780
Rejestracja: 02 cze 2012, 10:12
wyznanie: Kościół Zielonoświątkowy
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Który odłam protestantyzmu wybrać

Postautor: InChrist » 07 kwie 2013, 23:41

Dako pisze:Witam drodzy protestanci!

Zwykłem być Katolikiem, jednak szukam dla siebie odpowiedniego odłamu protestantyzmu. Proszę Was o wskazanie mi takiego, który reprezentuje moje przekonania:

- zbawienie z wiary, przez łaskę
- dozwolony chrzest niemowląt (apostołowie chrzcili wszystkich domowników: Dz 16, 15; Dz 16, 33; 1Kor 1, 16)
- chrzest wyłącznie poprzez zanurzenie
- wiara w Trójcę
- brak kultu figur/obrazów

Myślałem o dołączeniu do Chrześcijan Baptystów, jednak oni nie chrzczą niemowląt - chyba, że się mylę?

Metodyści może. :)
Nie wiem tylko czy niemowlęta, ale dzieci chrzczą.
http://metodysci.org
http://metodysci.pl/
Ostatnio zmieniony 07 kwie 2013, 23:55 przez InChrist, łącznie zmieniany 1 raz.


I am a happy man because I am in Christ!
Jestem szczęśliwym człowiekiem, bo jestem w Chrystusie!
Dako
Posty: 125
Rejestracja: 07 kwie 2013, 23:18
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Dako » 07 kwie 2013, 23:53

Artykuł XII O grzechach popełnianych po uzyskaniu usprawiedliwienia

Nie każdy grzech popełniony po uzyskaniu usprawiedliwienia jest grzechem przeciwko Duchowi Świętemu, a więc nieprzebaczalnym. Dlatego dar pokuty nie może być odmówiony tym, którzy popadli w grzech po usprawiedliwieniu. Chociaż przyjęliśmy Ducha Świętego, możemy utracić łaskę i popaść w grzech, ale dzięki łasce Bożej możemy też powstać na nowo i poprawić się w życiu. Dlatego odrzucamy twierdzenia tych, którzy zapewniają, że nie popadną więcej w grzech, póki żyją, lub że nie ma przebaczenia dla tych, którzy pokutują.


Prosiłbym o sprecyzowanie, jeśli można - mam nadzieję, że ten punkt nie oznacza wiary w utratę zbawienia poprzez grzeszne życie?


"Albowiem Bóg poddał wszystkich w niewolę nieposłuszeństwa, aby się nad wszystkimi zmiłować" (Rz 11:32)
„On bowiem jest ofiarą przebłagalną za nasze grzechy, i nie tylko nasze, lecz również za grzechy całego świata” (1 J 2,2)
"Jest to bowiem rzecz dobra i miła w oczach Zbawiciela naszego, Boga, który pragnie, by wszyscy ludzie zostali zbawieni i doszli do poznania prawdy'' (1 Tym 2:3,4)
"Nie chce bowiem niektórych zgubić, ale wszystkich doprowadzić do nawrócenia" (2 P 3,9)
Szukaj i uwierz
Awatar użytkownika
InChrist
Posty: 1780
Rejestracja: 02 cze 2012, 10:12
wyznanie: Kościół Zielonoświątkowy
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: InChrist » 07 kwie 2013, 23:55

Dako pisze:
Artykuł XII O grzechach popełnianych po uzyskaniu usprawiedliwienia

Nie każdy grzech popełniony po uzyskaniu usprawiedliwienia jest grzechem przeciwko Duchowi Świętemu, a więc nieprzebaczalnym. Dlatego dar pokuty nie może być odmówiony tym, którzy popadli w grzech po usprawiedliwieniu. Chociaż przyjęliśmy Ducha Świętego, możemy utracić łaskę i popaść w grzech, ale dzięki łasce Bożej możemy też powstać na nowo i poprawić się w życiu. Dlatego odrzucamy twierdzenia tych, którzy zapewniają, że nie popadną więcej w grzech, póki żyją, lub że nie ma przebaczenia dla tych, którzy pokutują.


Prosiłbym o sprecyzowanie, jeśli można - mam nadzieję, że ten punkt nie oznacza wiary w utratę zbawienia poprzez grzeszne życie?

Szczegółów nie znam ale dlatego dałem linki do tego church :)
Coś jeszcze znalazłem tu:
"Pewność zbawienia i życia wiecznego może być dostępna już tu na ziemi: każdemu, kto wierzy."
http://metodysci.org/zasady-wiary/
Ostatnio zmieniony 07 kwie 2013, 23:58 przez InChrist, łącznie zmieniany 1 raz.


I am a happy man because I am in Christ!

Jestem szczęśliwym człowiekiem, bo jestem w Chrystusie!
Dako
Posty: 125
Rejestracja: 07 kwie 2013, 23:18
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Dako » 07 kwie 2013, 23:57

Dziękuję, zaraz poszukam dodatkowych materiałów. Ogólnie świetnie trafiłeś w moje poglądy :)

Muszę też doczytać, czy uznają utratę daru zbawienia poprzez dobrowolne odrzucenie go i odejście od wiary (ja uznaję :)).


"Albowiem Bóg poddał wszystkich w niewolę nieposłuszeństwa, aby się nad wszystkimi zmiłować" (Rz 11:32)

„On bowiem jest ofiarą przebłagalną za nasze grzechy, i nie tylko nasze, lecz również za grzechy całego świata” (1 J 2,2)

"Jest to bowiem rzecz dobra i miła w oczach Zbawiciela naszego, Boga, który pragnie, by wszyscy ludzie zostali zbawieni i doszli do poznania prawdy'' (1 Tym 2:3,4)

"Nie chce bowiem niektórych zgubić, ale wszystkich doprowadzić do nawrócenia" (2 P 3,9)

Szukaj i uwierz
Awatar użytkownika
InChrist
Posty: 1780
Rejestracja: 02 cze 2012, 10:12
wyznanie: Kościół Zielonoświątkowy
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: InChrist » 07 kwie 2013, 23:59

Dako pisze:Dziękuję, zaraz poszukam dodatkowych materiałów. Ogólnie świetnie trafiłeś w moje poglądy :)

Muszę też doczytać, czy uznają utratę daru zbawienia poprzez dobrowolne odrzucenie go i odejście od wiary (ja uznaję :)).

Jakby nie ten pasowal albo zaden z kosciolow zawsze chyba w demokratycznym panstwie mozna zalozyc wlasny church. :) Oczywiscie zartuje, bo nie doradzalbym bym tak. :)


I am a happy man because I am in Christ!

Jestem szczęśliwym człowiekiem, bo jestem w Chrystusie!
Kosmos
Posty: 58
Rejestracja: 16 mar 2013, 16:19
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Łódź
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Który odłam protestantyzmu wybrać

Postautor: Kosmos » 08 kwie 2013, 00:12

Dako pisze:Witam drodzy protestanci!

Zwykłem być Katolikiem, jednak szukam dla siebie odpowiedniego odłamu protestantyzmu. Proszę Was o wskazanie mi takiego, który reprezentuje moje przekonania:

- zbawienie z wiary, przez łaskę
- dozwolony chrzest niemowląt (apostołowie chrzcili wszystkich domowników: Dz 16, 15; Dz 16, 33; 1Kor 1, 16)
- chrzest wyłącznie poprzez zanurzenie
- wiara w Trójcę
- brak kultu figur/obrazów

Myślałem o dołączeniu do Chrześcijan Baptystów, jednak oni nie chrzczą niemowląt - chyba, że się mylę?


Myślę, że luteranie też się mieszczą w kryteriach, które podałeś :)
http://luteranie.pl/


Piotrek.
Posty: 3695
Rejestracja: 17 gru 2012, 11:03
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Który odłam protestantyzmu wybrać

Postautor: Piotrek. » 08 kwie 2013, 00:59

Dako pisze:Witam drodzy protestanci!

Zwykłem być Katolikiem, jednak szukam dla siebie odpowiedniego odłamu protestantyzmu. Proszę Was o wskazanie mi takiego, który reprezentuje moje przekonania:

- zbawienie z wiary, przez łaskę
- dozwolony chrzest niemowląt (apostołowie chrzcili wszystkich domowników: Dz 16, 15; Dz 16, 33; 1Kor 1, 16)
- chrzest wyłącznie poprzez zanurzenie
- wiara w Trójcę
- brak kultu figur/obrazów

Myślałem o dołączeniu do Chrześcijan Baptystów, jednak oni nie chrzczą niemowląt - chyba, że się mylę?


Dozwolony , ale jednocześnie nieobowiązkowy (ponieważ nie jest konieczny do zbawienia) chrzest niemowląt jest u ewangelików reformowanych i metodystów.

http://www.reformowani.pl/
http://www.metodysci.pl/

Poza kwestią dopuszczalności chrztu niemowląt , podana przez Ciebie reszta jest wspólna dla wszystkich protestantów , więc szukaj dalej. ;-)


Awatar użytkownika
InChrist
Posty: 1780
Rejestracja: 02 cze 2012, 10:12
wyznanie: Kościół Zielonoświątkowy
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Który odłam protestantyzmu wybrać

Postautor: InChrist » 08 kwie 2013, 10:19

Kosmos pisze:
Dako pisze:Witam drodzy protestanci!

Zwykłem być Katolikiem, jednak szukam dla siebie odpowiedniego odłamu protestantyzmu. Proszę Was o wskazanie mi takiego, który reprezentuje moje przekonania:

- zbawienie z wiary, przez łaskę
- dozwolony chrzest niemowląt (apostołowie chrzcili wszystkich domowników: Dz 16, 15; Dz 16, 33; 1Kor 1, 16)
- chrzest wyłącznie poprzez zanurzenie
- wiara w Trójcę
- brak kultu figur/obrazów

Myślałem o dołączeniu do Chrześcijan Baptystów, jednak oni nie chrzczą niemowląt - chyba, że się mylę?


Myślę, że luteranie też się mieszczą w kryteriach, które podałeś :)
http://luteranie.pl/

Tak ale chyba jedynie tylko parafie z budynkami figur/obrazów. ;)


I am a happy man because I am in Christ!

Jestem szczęśliwym człowiekiem, bo jestem w Chrystusie!
Awatar użytkownika
Lord Vajler
Posty: 1001
Rejestracja: 17 sty 2010, 22:21
wyznanie: Kościół Zielonoświątkowy
Lokalizacja: Wałbrzych
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lord Vajler » 08 kwie 2013, 11:19

Dako pisze:- dozwolony chrzest niemowląt (apostołowie chrzcili wszystkich domowników: Dz 16, 15; Dz 16, 33; 1Kor 1, 16)


Ale nie chrzcili dzieci. Biblia nic nie mówi by w tych domach były dzieci. W Dz 16:33 z pewnością nie było dzieci, gdyż napisane jest: "Opowiedzieli więc naukę Pana jemu i wszystkim jego domownikom." Dz 16:32 Malutkim dzieciom z pewnością nie głosiliby Ewangelii, bo i tak by nie zrozumiały.

Niemniej do Twoich wymagań polecałbym metodystów.


Puritan
Posty: 4628
Rejestracja: 19 maja 2008, 16:04
wyznanie: Kościół Ewangelicznych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Puritan » 08 kwie 2013, 11:27

Dako pisze:- dozwolony chrzest niemowląt

To praktykowane jest we wszystkich trzech kościołach ewangelickich. Ale kościoły te są bardzo ekumeniczne, dlatego szczerze odradzam.


Serdecznie zapraszam na nowe wpisy https://purytanin.wordpress.com/
Dako
Posty: 125
Rejestracja: 07 kwie 2013, 23:18
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Dako » 08 kwie 2013, 11:33

Więc tak:

Metodyści i Luteranie uznają chrzest poprzez "pokropienie" - to jakiś oksymoron, bo słowo Chrzest w oryginalnej wersji znaczy "zanurzyć w wodzie"... To tak, jakby twierdzili że zanurzają w wodzie poprzez pokropienie :(

Reformowani z kolei w formule zawierają "prawdę" o predestynacji, jednak rozumieją ją w taki sposób, że jak ktoś nie został z góry przeznaczony do zbawienia, to zbawiony nie będzie (Rz 8:29-30 ; Ef 1:5:11) , gdzie moim zdaniem wyraźnie jest tutaj napisane, że OWSZEM Bóg przeznacza niektórych ludzi odgórnie do zbawienia (jak np. apostołów), ale nikomu nie zabrania tego zbawienia dostąpić...

Nie sądziłem, że znalezienie zboru sprawi mi taką trudność :(

Bardzo liczę na Waszą dalszą pomoc.


ODPOWIEDZI:
Lord Vajler pisze:
Dako pisze:- dozwolony chrzest niemowląt (apostołowie chrzcili wszystkich domowników: Dz 16, 15; Dz 16, 33; 1Kor 1, 16)


Ale nie chrzcili dzieci. Biblia nic nie mówi by w tych domach były dzieci. W Dz 16:33 z pewnością nie było dzieci, gdyż napisane jest: "Opowiedzieli więc naukę Pana jemu i wszystkim jego domownikom." Dz 16:32 Malutkim dzieciom z pewnością nie głosiliby Ewangelii, bo i tak by nie zrozumiały.

Niemniej do Twoich wymagań polecałbym metodystów.

Z całym szacunkiem - "opowiedzieli więc naukę Pana jemu i wszystkim domownikom" znaczy tyle, że opowiedzieli ją wszystkim domownikom - nie jest tutaj napisane, że wyprosili z domu małe dzieci, bo nie rozumieją... Nigdzie też nie jest napisane, by apostołowie dzieci NIE chrzcili, ani też że w domach ich nie było dzieci. Możemy się różnić w kwestii rozumienia Biblii, ale ja nie znajduję podstaw do zabronienia chrztu niemowlętom, bo i tak muszą później wierzyć, by dostąpić zbawienia.


Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 08 kwie 2013, 11:57

Dako pisze:Prosiłbym o sprecyzowanie, jeśli można - mam nadzieję, że ten punkt nie oznacza wiary w utratę zbawienia poprzez grzeszne życie?
Oznacza. Polecam mimo uprzedzenia do chrztu przez pokropienie wybrać się do Luteran.


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Dako
Posty: 125
Rejestracja: 07 kwie 2013, 23:18
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Dako » 08 kwie 2013, 12:02

Aha, dzięki za ostrzeżenie Fantomik - a ubrali to w tak zagmatwane słowa...

Pewnie niektórzy uważają, że szukam dziury w całym, jednak nie chcę formalnie przynależeć do zboru, który swoim wiernym mówi, że zanurzenie w wodzie to pokropienie... Zresztą pokropienie ma się nijak do symboliki chrztu (a nawet samego znaczenia tego słowa).


"Albowiem Bóg poddał wszystkich w niewolę nieposłuszeństwa, aby się nad wszystkimi zmiłować" (Rz 11:32)

„On bowiem jest ofiarą przebłagalną za nasze grzechy, i nie tylko nasze, lecz również za grzechy całego świata” (1 J 2,2)

"Jest to bowiem rzecz dobra i miła w oczach Zbawiciela naszego, Boga, który pragnie, by wszyscy ludzie zostali zbawieni i doszli do poznania prawdy'' (1 Tym 2:3,4)

"Nie chce bowiem niektórych zgubić, ale wszystkich doprowadzić do nawrócenia" (2 P 3,9)

Szukaj i uwierz
Piotrek.
Posty: 3695
Rejestracja: 17 gru 2012, 11:03
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Piotrek. » 08 kwie 2013, 12:16

Dako pisze:Reformowani z kolei w formule zawierają "prawdę" o predestynacji, jednak rozumieją ją w taki sposób, że jak ktoś nie został z góry przeznaczony do zbawienia, to zbawiony nie będzie


Zbyt fatalistycznie to ująłeś. Predestynacja wg nauki KER dosyć jasno została opisana na samym dole strony: http://www.reformowani.pl/index.php?opt ... mitstart=2


Dako pisze:Możemy się różnić w kwestii rozumienia Biblii, ale ja nie znajduję podstaw do zabronienia chrztu niemowlętom, bo i tak muszą później wierzyć, by dostąpić zbawienia.


Jeżeli rodzice są wierzący , chrzest ma sens. Jeżeli robią to na pokaz/bo wypada , mija on się z celem. Wiek chrztu nie gra roli.

Uważasz , że chrzest przez polanie/pokropienie jest nieważny ? Wg mnie jego forma musi być jak najbardziej praktyczna , aby takiemu noworodkowi przypadkiem nie zaszkodzić. ;-)

fantomik pisze:Oznacza. Polecam mimo uprzedzenia do chrztu przez pokropienie wybrać się do Luteran.


Dokładnie. Luteranie są w wielu miastach i miasteczkach. W dodatku przy niektórych parafiach działają grupy diasporalne innych Kościołów ewangelickich.



Wróć do „Dla poszukujących”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości