Leczenie / farmakologiczne / przeszczepy etc.

Dział pomocy przeznaczony dla osób poszukujących - nie będących członkami kościołów protestanckich. Tutaj możecie postawić swoje pytanie, wątpliwości, prośbę o radę, itd. Uwaga: odpowiedzi mogą udzielać wyłącznie osoby należące do kościołów protestanckich.
Daniel_W
Posty: 8
Rejestracja: 20 sie 2013, 12:32
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Żywiec
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Leczenie / farmakologiczne / przeszczepy etc.

Postautor: Daniel_W » 20 sie 2013, 15:12

Witajcie. Jeżeli temat już był to z góry przepraszam, ale mam problem z 'szukajką'..

Zastanawia mnie jedna rzecz.. Mianowicie czy leczenie farmakologiczne czy też poprzez zabiegi chirurgiczne, przeszczepy nerek, wątroby, dializy itd są zgodne z wolą Pana Boga? Wydaje mi się, że jeżeli Pan Bóg zadecydował, że np nasze nerki mają przestać działać to tak ma być, bo to w końcu Jego wola, może uznał, że spełniliśmy już swoją ziemską misję? W tym momencie nasuwa mi się pytanie, czy np dializowanie nerek czy przeszczep nie jest ingerencją w wole Bożą = jest grzechem?


Boże dzięki Ci za to czym mnie obdarowałeś i za wszystko co mi odebrałeś. Niech będzie pochwalona wola Twoja.
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 20 sie 2013, 15:19

są zgodne z wolą Boga, a teraz nie Boga jako wymówkę dla pobłażania sobie samemu i idź na tą dializę.


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Daniel_W
Posty: 8
Rejestracja: 20 sie 2013, 12:32
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Żywiec
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Daniel_W » 20 sie 2013, 15:40

są zgodne z wolą Boga, a teraz nie Boga jako wymówkę dla pobłażania sobie samemu i idź na tą dializę.


Nie traktuję Boga jako wymówkę, nie mam problemów z nerkami tylko grzecznie zapytałem i oczekiwałem grzecznej odpowiedzi, a nie dziwnych insynuacji nie mających tutaj żadnego sensu.. Ale oczywiście jak na Polske przystało.. młodszy do starszego ma mieć szacunek, a starszy do młodszego nie musi.


Boże dzięki Ci za to czym mnie obdarowałeś i za wszystko co mi odebrałeś. Niech będzie pochwalona wola Twoja.
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 20 sie 2013, 15:50

Daniel_W pisze:Nie traktuję Boga jako wymówkę, nie mam problemów z nerkami tylko grzecznie zapytałem i oczekiwałem grzecznej odpowiedzi, a nie dziwnych insynuacji nie mających tutaj żadnego sensu.. Ale oczywiście jak na Polske przystało.. młodszy do starszego ma mieć szacunek, a starszy dla młodszego zero..
Źle zrozumiałeś. Do tego delikatnyś niczym niewiasta ;) Mężczyzna do mężczyzny czasami może powiedzieć/napisać bez owijania w bawełnę. A teraz czerpiąc analogię z Twojego rozumowania -- jeśli Bóg zdecydowałby, że umrzesz z głodu to w umrzesz z głodu więc możesz w ogóle nie jeść, bo jak zdecydował że nie umrzesz z głodu to nie umrzesz i tak. To tak nie działa. Poza planem dla każdego z nas, planem który jest ukryty przed nami(!) więc nie mamy co gdybać na jego temat, Bóg ustalił w samej esencji tego wszechświata pewne zasady i prawa, a nie przestrzeganie ich kończy się pewnymi konsekwencjami. Jeśli Bóg w swojej powszechnej Łasce dał nam możliwość wykonywania dializ, a jednym z praw zawartych przez Boga w rzeczywistości jest to, że umrzesz jak nie wykonasz dializy przy niedziałających w pełni nerkach to odrzucając tą Bożą powszechną Łaskę (dializy) umrzesz. Pytanie teraz jest więc następujące -- czy masz dobry powód aby odrzucić Bożą powszechną Łaskę wyrażoną w możliwości przeprowadzenia dializy?

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Daniel_W
Posty: 8
Rejestracja: 20 sie 2013, 12:32
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Żywiec
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Daniel_W » 20 sie 2013, 15:59

Źle zrozumiałeś. Do tego delikatnyś niczym niewiasta


Być może źle zrozumiałem fakt, a do delikatnych nie należe ;) W każdym bądź razie ciesze się, że wytłumaczyłeś mi to w normalny sposób, który jest dla mnie zrozumiały.

A tak btw. Skąd nam wiadomo, że np dializy są Bożą Łaską? Może wcale nie podoba się Mu to, że ludzie zaprojektowali maszynę dializującą i jej używają?

Pozdrawiam


Boże dzięki Ci za to czym mnie obdarowałeś i za wszystko co mi odebrałeś. Niech będzie pochwalona wola Twoja.
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 20 sie 2013, 16:41

Daniel_W pisze:A tak btw. Skąd nam wiadomo, że np dializy są Bożą Łaską?

To należy zadać jeszcze szersze pytania -- skąd wiesz, że w ogóle "praktyka lekarska" jest Bożą Łaską? Tutaj trzeba wyjść po pierwsze od samego faktu, że jeden z Ewangelistów -- Św. Łukasz, był lekarzem (umiłowanym lekarzem Św. Pawła). Sam Chrystus, choć w innym kontekście, wspomniał, że właśnie chorzy potrzebują lekarza. Choć w tym wypadku miał na myśli grzech i siebie jako Zbawiciela, niemniej to odniesienie wskazuje, że traktował ten związek jako truizm. To tak na szybko, z pamięci i w skórcie :) jak już jednak ustalimy, że sama praktyka medyczna nie jest sprzeczna z Bożą Wolą to wtedy przejście z tego miejsca do kwestii dializ jest moim zdaniem dość proste.

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Daniel_W
Posty: 8
Rejestracja: 20 sie 2013, 12:32
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Żywiec
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Daniel_W » 20 sie 2013, 20:28

Czyli możemy uznać, że medycyna nie jest sprzeczna z wolą Bożą :) Dzięki za dyskusje.

Pozdrawiam :)


Boże dzięki Ci za to czym mnie obdarowałeś i za wszystko co mi odebrałeś. Niech będzie pochwalona wola Twoja.
ola7
Posty: 1205
Rejestracja: 31 gru 2012, 08:49
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: ola7 » 20 sie 2013, 21:12

możemy nawet uznać, że osiągnięcia medycyny są Bożym darem dla nas.. owszem modlimy się o lekarzy w tym o trafną diagnozę i o pewną rękę, gdyż nadal tylko Bóg jest dla nas pewną gwarancją. Jeśli Bóg dał człowiekowi możliwość przeszczepu, to przyjmijmy to z dziękczynieniem i ufajmy że wszystko dobrze pójdzie, bo jest w Jego ręku..
Podobnie dzięki Bożej łasce korzystamy z osiągnięć techniki w każdej dziedzinie życia, np. to że używamy komputerów do zadawania nurtujących nas pytań..
Wszystko co mamy to dary Boże i powinniśmy dziękować Mu za każdy z nich :-D


Wolność, jest darem od Boga i wyrazem Jego najwyższej Miłości do nas.
dariano
Posty: 115
Rejestracja: 19 lut 2012, 22:06
wyznanie: Kościół Zielonoświątkowy
Lokalizacja: Warszawa
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: dariano » 20 sie 2013, 22:20

Apostoł Paweł pisze do Tymoteusza ( 1 list rozdz 5 w 23) aby używał wina ze wzgledu na swój chory zoładek -czyli polecał mu lekarstwo
(23) Samej wody już nie pij, ale używaj po trosze wina ze względu na twój żołądek i częste twoje niedomagania.


ola7
Posty: 1205
Rejestracja: 31 gru 2012, 08:49
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: ola7 » 20 sie 2013, 23:04

sam Jezus nazywał siebie np. lekarzem i nauczycielem.. więc są to 2 najbardziej biblijne zawody :D


Wolność, jest darem od Boga i wyrazem Jego najwyższej Miłości do nas.
Małgorzata
Posty: 14953
Rejestracja: 11 lip 2009, 10:19
wyznanie: Inne Charyzmatyczne
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: Małgorzata » 21 sie 2013, 10:27

ola7 pisze:lekarzem i nauczycielem.. więc są to 2 najbardziej biblijne zawody :D

:hurra:


Bóg Ojciec, Syn Boży, Duch Święty to trzy suwerenne osoby jednego suwerennego Boga.

Wróć do „Dla poszukujących”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości