Matury

Prośby o modlitwy. Zachęcamy innych by modlili się do Boga w intencjach tutaj przedstawionych.
Awatar użytkownika
Dragonar
Posty: 4906
Rejestracja: 10 wrz 2011, 20:04
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Christendom
Gender: Male
Kontaktowanie:

Matury

Postautor: Dragonar » 03 maja 2015, 18:35

Od jutra zaczyna się u mnie czas matur.

Całość wygląda następująco:
4 maja - język polski (poziom podstawowy);
5 maja - matematyka (poziom podstawowy);
6 maja - język angielski (poziom podstawowy), język angielski (poziom rozszerzony);
7 maja - język polski (poziom rozszerzony);
12 maja - język polski (egzamin ustny);
15 maja - język angielski (egzamin ustny);
19 maja - historia (poziom rozszerzony).
Stresuję się, a najbardziej obawiam się angielskiego rozszerzonego oraz historii. Jednocześnie jestem pełen nadziei, ponieważ: "W Nim [w Chrystusie] wszystkie skarby mądrości i wiedzy są ukryte." (Kol 2:3 BT). :)

Proszę o modlitwę. :D


Scriptura locuta, Roma finita.

Zapraszam na mojego bloga: Herold Pański.
Awatar użytkownika
fauxpas
Posty: 3132
Rejestracja: 15 kwie 2012, 16:26
wyznanie: Reformowani Baptyści
Lokalizacja: Poznań / Szczecin
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fauxpas » 04 maja 2015, 00:18

Dragonarze, modlę się!
Niedługo matura będzie dla Ciebie tylko jakimś miłym odległym wspomnieniem :-).


Awatar użytkownika
Imperator
Posty: 6337
Rejestracja: 22 kwie 2010, 17:05
wyznanie: Prezbiterianizm
Lokalizacja: Merry ol' England
O mnie: PhD
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Imperator » 04 maja 2015, 00:49

Dragonar pisze:Od jutra zaczyna się u mnie czas matur.


Pomodlilem sie. Czy w kazdym wojewodztwie matury sa w tym samym czasie?

Ja mam bardzo mile wspomnienia z matury. Zdawalem polski (pisemnie), matematyke (pisemnie), informatyke (projekt+prezentacja), angielski (ustny). Najbardziej sie stresowalem przed angielskim - nie chcialem dostac 5 tylko 6. Dostalem. :-)


Teologia na poważnie i z humorem: http://mlodykalwin.blox.pl
Oberyn.
Posty: 3798
Rejestracja: 04 sty 2013, 00:03
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Lubin
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Oberyn. » 04 maja 2015, 11:39

Dragonar, temat z "Lalki" o wolnej woli podpasował, nie? ;-)


św. Robert Bellarmin: "Największą z protestanckich herezji jest pewność."

Biblia:

(8) Bóg zaś daje dowód swojej miłości ku nam przez to, że kiedy byliśmy jeszcze grzesznikami, Chrystus za nas umarł. (9) Tym bardziej więc teraz, usprawiedliwieni krwią jego, będziemy przez niego zachowani od gniewu. (10) Jeśli bowiem, będąc nieprzyjaciółmi, zostaliśmy pojednani z Bogiem przez śmierć Syna jego, tym bardziej, będąc pojednani, dostąpimy zbawienia przez życie jego. (Rzym. 5;8-10)
Awatar użytkownika
Imperator
Posty: 6337
Rejestracja: 22 kwie 2010, 17:05
wyznanie: Prezbiterianizm
Lokalizacja: Merry ol' England
O mnie: PhD
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Imperator » 04 maja 2015, 13:27

Oberyn. pisze:Dragonar, temat z "Lalki" o wolnej woli podpasował, nie?


Hahaha! Faktycznie! :-) Pamietam, ze na polskim wtracilem cos o niewoli grzechu i kompletnym zepsuciu. :-)

Dragonar, daj znac co pisales i jak poszlo.


Teologia na poważnie i z humorem: http://mlodykalwin.blox.pl
Awatar użytkownika
Dragonar
Posty: 4906
Rejestracja: 10 wrz 2011, 20:04
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Christendom
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Dragonar » 04 maja 2015, 14:34

Dziękuję wszystkim za modlitwę. Proszę o więcej, matury trwają do 19 maja. :D

fauxpas-
fauxpas pisze:Dragonarze, modlę się!
Niedługo matura będzie dla Ciebie tylko jakimś miłym odległym wspomnieniem :-).

Czy ja wiem, czy niedługo... Jeszcze ponad dwa tygodnie, w tej chwili dla mnie to wieczność. :(

Imperator -
Imperator pisze:
Dragonar pisze:Od jutra zaczyna się u mnie czas matur.

Pomodlilem sie. Czy w kazdym wojewodztwie matury sa w tym samym czasie?

Dziękuję. Tak, są w tym samym czasie, ale napisałem "u mnie", aby zasygnalizować, że jestem uczniem liceum i kończę III klasę. ;)

Imperator pisze:Ja mam bardzo mile wspomnienia z matury. Zdawalem polski (pisemnie), matematyke (pisemnie), informatyke (projekt+prezentacja), angielski (ustny). Najbardziej sie stresowalem przed angielskim - nie chcialem dostac 5 tylko 6. Dostalem. :-)

Gratuluję. :D Obecnie nie ma ocen - są jedynie procenty. Matury na poziomie podstawowym zdaje się od 30%. Matury na poziomie rozszerzonym nie mają progu, który określa, czy matura jest zdalna. Po prostu uczelnie przyjmują kandydatów według własnego uznania, spoglądając na ilość procent z wybranej matury.

Imperator pisze:Dragonar, daj znac co pisales i jak poszlo.

Całkiem dobrze. :)
I. Stresowałem się, ale to był zdrowy, umiarkowany stres, nad którym umiałem zapanować.
II. Były dwa teksty do czytania ze zrozumieniem. Jeden był o aktualnych tendencjach w języku, tj. stawianie na funkcjonalność wypowiedzi oraz jej atrakcyjność dla odbiorcy. Drugi tekst dotyczył czytania nowych książek i powracania do starych. Nie lubię tego typu zadań, ponieważ polecenia należy czytać z psychopatyczną dokładnością, co zresztą robiłem. Ta część matury była męcząca, ale wydaje mi się, że poszło mi bardzo dobrze, z małym wyjątkiem. W jednym z zadań był cytat z "Pana Tadeusza". Należało napisać tytuł dzieła, z którego pochodzi oraz autora. Na początku pomyślałem, że chodzi właśnie o utwór Mickiewicza, ale stwierdziłem, że chyba nie, bo byłoby to za proste... Wpisałem co innego. Trochę się zawiodłem na sobie - przecież czytałem "Pana Tadeusza". Ale to tylko 1 punkt, więc nie widzę problemu.
III. Co do pracy, to oczywiście wybrałem temat pierwszy - wolna wola i przeznaczenie. Trzeba było zinterpretować fragment "Lalki" Prusa, który dotyczył refleksji Wokulskiego na temat Paryża. Następnie należało odnieść się do całości utworu. Później kazano przywołać wybrany przez siebie tekst kultury. Przywołałem Biblię, zaczynając od przedstawionego w niej obrazu Boga, nawiązałem m.in. do Rzymian 9. :)
IV. Liczę na 85-95%. Zobaczymy, jak wyjdzie.

Oberyn -
Oberyn pisze:Dragonar, temat z "Lalki" o wolnej woli podpasował, nie? ;-)

Zdecydowanie! Wiersza z drugiego tematu nawet nie czytałem. Moja pierwsza myśl: "Rzymian 9". Później zadzwonił do mnie kolega-protestant i to samo: "Temat pierwszy, Rzymian 9.". :P


Scriptura locuta, Roma finita.

Zapraszam na mojego bloga: Herold Pański.
Awatar użytkownika
Imperator
Posty: 6337
Rejestracja: 22 kwie 2010, 17:05
wyznanie: Prezbiterianizm
Lokalizacja: Merry ol' England
O mnie: PhD
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Imperator » 04 maja 2015, 16:58

Dragonar pisze:IV. Liczę na 85-95%. Zobaczymy, jak wyjdzie.


Dzieki za opis. :-) Pomodle sie jeszcze.


Teologia na poważnie i z humorem: http://mlodykalwin.blox.pl
Awatar użytkownika
fauxpas
Posty: 3132
Rejestracja: 15 kwie 2012, 16:26
wyznanie: Reformowani Baptyści
Lokalizacja: Poznań / Szczecin
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fauxpas » 05 maja 2015, 01:09

Dragonarze, zazdroszczę takiego tematu! Ja się na swoim polskim męczyłem i uciułałem jakiś niezbyt chwalebny procent ;-).
Ale czekam na Twój raport jutro - wszak matematyka zdecydowanie bardziej mnie interesuje! :-D

PS
Ciekawe, jak Twoje słowa o Rz 9 wpłyną na życie egzaminatorów... :-)


Awatar użytkownika
Dragonar
Posty: 4906
Rejestracja: 10 wrz 2011, 20:04
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Christendom
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Dragonar » 05 maja 2015, 16:17

Matematyka, czyli pogrom humanistów

I. Byłem bardziej zdenerwowany, niż wczoraj, do tego w nocy miałem koszmar, którego już nie pamiętam i spałem płytkim snem. :/
II. Gdy robiłem zadania zamknięte, zdawało mi się, że arkusz jest bardzo łatwy, ponieważ na maturach próbnych zdarzało mi się strzelać. Tutaj nie strzelałem ani razu. Sprawdziłem jednak i okazało się, że zrobiłem kilka błędów. Nie jestem pewny dwóch odpowiedzi, tj. nie pamiętam, co zaznaczyłem, jednak ostatecznie z zadań zamkniętych wychodzi od 19 do 21 punktów.
III. Zadania otwarte były dla mnie bardzo trudne. Zrobiłem tylko 4 zadania z 9. W dodatku okazało się, że tylko 3 mam dobrze. Nie jestem pewny, co dokładnie napisałem w jednym zadaniu, dlatego nie wiem, czy dostanę w nim 4, 3, czy może 2 punkty. Generalnie z zadań otwartych otrzymam od 6 do 8 punktów. :(
IV. Podsumowując, ostatecznie zyskam od 25 do 29 punktów na 50 możliwych. W takim razie będę miał najprawdopodobniej od 50 do 58%.
V. Wiem, wynik nie jest wysoki, jednak w zupełności mi wystarczy. Po pierwsze - jestem humanistą, który wprawdzie nie lubi matematyki, jednak posiada rzeczywiste zainteresowanie naukami właściwymi dla humanistów, o czym zresztą wiecie. Po drugie - wynik nie ma znaczenia w rekrutacji na uczelnię, ponieważ nie wybieram się na studia związane z naukami ścisłymi. Po trzecie - z próbnych matur miałem następujące wyniki: 56%, 54%, 42%, 38% - jeśli uzyskam 56 lub 58%, to będzie oznaczało, że wcale się nie pogorszyłem. :P
Ostatnio zmieniony 05 maja 2015, 16:20 przez Dragonar, łącznie zmieniany 1 raz.


Scriptura locuta, Roma finita.

Zapraszam na mojego bloga: Herold Pański.
Awatar użytkownika
Imperator
Posty: 6337
Rejestracja: 22 kwie 2010, 17:05
wyznanie: Prezbiterianizm
Lokalizacja: Merry ol' England
O mnie: PhD
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Imperator » 05 maja 2015, 16:19

Dragonar pisze:wynik nie ma znaczenia w rekrutacji na uczelnię, ponieważ nie wybieram się na studia związane z naukami ścisłymi.


W koncu matma jest za Toba. Pewnie nie mogles sie doczekac.

Na jakie studia sie wybierasz?


Teologia na poważnie i z humorem: http://mlodykalwin.blox.pl
Awatar użytkownika
Dragonar
Posty: 4906
Rejestracja: 10 wrz 2011, 20:04
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Christendom
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Dragonar » 05 maja 2015, 16:23

Imperator pisze:W koncu matma jest za Toba. Pewnie nie mogles sie doczekac.

Dokładnie. :sweet: Za każdym razem, gdy jakiś matematyczny temat z liceum przyda mi się w prawdziwym życiu, wyślę nauczycielce 10 zł (czytaj: nie wyślę nic :P).

Imperator pisze:Na jakie studia sie wybierasz?

Nie jestem pewien, ale prawdopodobnie MISH, na którym wezmę dziennikarstwo i religioznawstwo/filozofię.


Scriptura locuta, Roma finita.

Zapraszam na mojego bloga: Herold Pański.
Awatar użytkownika
fauxpas
Posty: 3132
Rejestracja: 15 kwie 2012, 16:26
wyznanie: Reformowani Baptyści
Lokalizacja: Poznań / Szczecin
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fauxpas » 06 maja 2015, 00:26

Dragonarze, najważniejsze, że już po najgorszym, co? Masz moje wstępne gratulacje! :-)

A i gwoli ścisłości:
Dragonar pisze:Za każdym razem, gdy jakiś matematyczny temat z liceum przyda mi się w prawdziwym życiu, wyślę nauczycielce 10 zł (czytaj: nie wyślę nic :P).

Nie taka jest rola matematyki w liceum :-P. Nikt przecież nie liczy Δ wypełniając PITy i nie kupuje Π kg jabłek ;-). Matematyka w szkole średniej ma uczyć ścisłego i logicznego rozumowania oraz rozwijać myślenie abstrakcyjne!


Awatar użytkownika
Kamil M.
Posty: 5330
Rejestracja: 11 sty 2008, 11:16
wyznanie: Kościół Katolicki
Lokalizacja: Kraków
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Kamil M. » 06 maja 2015, 00:35

fauxpas pisze:Nie taka jest rola matematyki w liceum . Nikt przecież nie liczy Δ wypełniając PITy i nie kupuje Π kg jabłek . Matematyka w szkole średniej ma uczyć ścisłego i logicznego rozumowania oraz rozwijać myślenie abstrakcyjne!

W takim razie trzeba prędko przywrócić łacinę! Uczy dokładnie tego samego, a byłaby bliższa humanistom.

PS Matematyka najbardziej humanistyczną z nauk! :)
PPS To prawda.


Jestem raczej nieobecny na forum; jeśli chcesz się ze mną skontaktować, wyślij do mnie e-mail poprzez mój profil.
Awatar użytkownika
fauxpas
Posty: 3132
Rejestracja: 15 kwie 2012, 16:26
wyznanie: Reformowani Baptyści
Lokalizacja: Poznań / Szczecin
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fauxpas » 06 maja 2015, 12:18

Kamil M., ja raczej powiedziałbym, że to języki są ścisłe (zwłaszcza gramatyka) :-D.


Awatar użytkownika
Dragonar
Posty: 4906
Rejestracja: 10 wrz 2011, 20:04
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Christendom
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Dragonar » 06 maja 2015, 21:22

6 maja, czyli dzień zmasowanej katorgi maturalnej

Angielski podstawowy - godzina 9:00, trwał 120 minut.

I. Słuchanie: 1 błąd.
II. Czytanie: 0 błędów.
III. Gramatyka: 1 błąd.
IV. Pisanie: Nie wiem, jak mi ocenią e-mail, ale mam nadzieję, że na maksa.
V: Wynik: Jeżeli e-mail będzie na maksa, to 96%. :)

Między maturami czekałem, byłem się przejść i bez końca jadłem. :D

Angielski rozszerzony - godzina 14:00, trwał 150 minut.

I. Słuchanie: 0 błędów.
II. Czytanie: 1 błąd.
III. Gramatyka: 4 błędy.
IV. Pisanie: Nie wiem, jak mi ocenią rozprawkę, ale mam nadzieję, że chociaż dostanę 9 na 19 punktów, bo wydaje mi się, że napisałem ją naprawdę dobrze.
V: Wynik: Jeżeli rozprawka będzie na maksa, to 90%, a jeżeli będzie na 9 punktów, to 82%. Byłaby to moja najlepsza dotychczasowa matura z angielskiego rozszerzonego - próbne szły mi gorzej. Od 80% wzwyż będę wniebowzięty. :P

fauxpas -

fauxpas pisze:Dragonarze, najważniejsze, że już po najgorszym, co? Masz moje wstępne gratulacje! :-)

Dzięki. :D

fauxpas pisze:Nie taka jest rola matematyki w liceum :-P. Nikt przecież nie liczy Δ wypełniając PITy i nie kupuje Π kg jabłek ;-). Matematyka w szkole średniej ma uczyć ścisłego i logicznego rozumowania oraz rozwijać myślenie abstrakcyjne!

Rozwiązanie wydaje się jasne - wprowadzić kilka godzin filozofii, ale prawdziwej filozofii, nie miałkiego gawędzenia o niczym. Jeżeli celem jest nauka ścisłego i logicznego rozumowania oraz rozwijanie myślenia abstrakcyjnego, to filozofia sprawdzi się doskonale. :)


Scriptura locuta, Roma finita.

Zapraszam na mojego bloga: Herold Pański.

Wróć do „Modlitwa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości