Biblia - jaka?

Biblie, słowniki i inne pomocne narzędzia.
kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Biblia - jaka?

Postautor: kontousunięte1 » 25 cze 2017, 09:37

konia_z_rzedem pisze:Ja akurat nabyłem wersję papierową. Ona jest wydawana przez Towarzystwo Biblijne. https://allegro.pl/kategoria/literatura ... 1&buyNew=1 Bez tych dwóch na górze listy.

Nie wiem, czy to jest to samo, które kiedyś miałam. O ile pamiętam, było to ekumeniczne wydanie NT i chyba Piotr Zaremba miał udział w tłumaczeniu.
Z tymi podlinkowanymi, jesli chodzi o te części ST nie spotkałam się. Z biegiem lat nauczyłam się bardzo ostrożnie podchodzić do ekumenicznych wydań. To moje subiektywne zdanie i w żadnym razie proszę się nim nie kierować, ale chodzi mi o to, że ekumeniczne - kojarzą mi się z takim:"wilk syty owca cała". Raczej dokładności i zgodności z oryginałem nie spodziewałabym się po takich ekumenicznych przekładach. To raczej takie trochę parafrazy. Może i dobrze się czytają, ale ja szukam czegoś innego. Dla mnie najwazniejsze w przekładzie jest jak największe podobieństwo do oryginału. Jesli chodzi o przekłady Biblii to nie ma mojej zgody na tzw."radosną twórczość własną". :-D


konia_z_rzedem
Posty: 337
Rejestracja: 22 lis 2016, 12:08
wyznanie: Kościół Katolicki
O mnie: Hallelujah!!!
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Biblia - jaka?

Postautor: konia_z_rzedem » 25 cze 2017, 16:35

Przyznam, że spodziewałem się takiej odpowiedzi i też tak podchodziłem do tego wydania. W niektórych przypadkach pewnie tak jest, może być też tak, że większość może nie mieć racji, ale obstaje przy danej wersji, bo im bardziej pasuje. I wtedy ktoś się musi dostosować. Ale we wstępie do danej części jest podane, kto zajmował się tłumaczeniem danej księgi i jaką denominację reprezentuje. No i zapewne to było tak, że po przetłumaczeniu księgi przez danego reprezentanta denominacji reszta czyta daną księgę i decyduje, czy uznać jej tłumaczenie, czy też nie i czy należy wprowadzić poprawki. Dlatego moim zdaniem największą zaletą tego przekładu są paralele, których jest dość dużo i dzięki temu można przewertować Stary Testament czytając coś w Nowym Testamencie i znaleźć powiązania, przez co łatwiej jest zrozumieć Pismo Święte.


"Mądry, słuchając, pomnaża swą wiedzę,
rozumny nabywa biegłości:
jak pojąć przysłowie i zdanie,
słowa i zagadki mędrców".

"Nikt nie jest sam z siebie mądry".
kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Biblia - jaka?

Postautor: kontousunięte1 » 25 cze 2017, 18:59

Brzmi interesująco. Chętnie na taki jeden tomik bym się skusiła. Całość - to bardzo drogo wychodzi.
Masz może ten NT? Czy możesz sprawdzić, czy to jest ten P.Zaremby? Tak po obrazku na stronie nie widzę.


konia_z_rzedem
Posty: 337
Rejestracja: 22 lis 2016, 12:08
wyznanie: Kościół Katolicki
O mnie: Hallelujah!!!
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Biblia - jaka?

Postautor: konia_z_rzedem » 25 cze 2017, 20:35

Przyznam szczerze, że pana Zaremby nie kojarzę, jego nazwiska tam nie znalazłem. Podsyłam zdjęcia ze stron, gdzie jest podana redakcja i spis autorów ksiąg. Jesienią ma wyjść całe Pismo Święte. Ja mam trzy części, w tym jedną dostałem gratisowo :mrgreen:
Niestety trochę niewyraźne powychodziły te zdjęcia.
Załączniki
20170625_204400[1].jpg
Redakcja
20170625_202451[1].jpg
Spis autorów ksiąg
Ostatnio zmieniony 25 cze 2017, 20:45 przez konia_z_rzedem, łącznie zmieniany 1 raz.


"Mądry, słuchając, pomnaża swą wiedzę,
rozumny nabywa biegłości:
jak pojąć przysłowie i zdanie,
słowa i zagadki mędrców".

"Nikt nie jest sam z siebie mądry".
kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Biblia - jaka?

Postautor: kontousunięte1 » 25 cze 2017, 20:40

Dziękuję. To jednak inne, niż miałam. Myślę, że się skuszę na jakąś część.


Iwka
Posty: 4
Rejestracja: 03 lip 2017, 20:55
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Biblia - jaka?

Postautor: Iwka » 03 lip 2017, 21:06

Mam prośbę. Czy możecie mi doradzić, którą Biblię protestancką lepiej kupić? Waham się pomiędzy Warszawską i Uwspółcześnioną Biblię Gdańską.
Mam w domu wydania katolickie Tysiąclatkę, NT Paulistów i Poznańską, którą tak na marginesie bardzo dobrze mi się czyta.
W miarę czytania zauważam coraz więcej indoktrynacji, szczególnie w Tysiąclatce. Dlatego chciałabym skonfrontować ją z wydaniem protestanckim.
Chodzi mi o to, by była w miarę wierna oryginałowi i aby nie była trudna w czytaniu.


Noemi
Posty: 1774
Rejestracja: 23 sty 2011, 18:00
wyznanie: Kościół Zielonoświątkowy
Lokalizacja: lublin
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Biblia - jaka?

Postautor: Noemi » 03 lip 2017, 22:54

myslę ze Warszawska bedzie lepsza


Awatar użytkownika
diedmaroz
Posty: 815
Rejestracja: 22 gru 2015, 22:02
wyznanie: Kościół Zielonoświątkowy
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Biblia - jaka?

Postautor: diedmaroz » 03 lip 2017, 23:14

Też lubię Warszawską choć miejscami wolę Tysiąclatkę np. Ewangelię Jana. Czytam online, więc bez przypisów katolickich. Psalmy - KJV, brzmią tak pięknie po angielsku.


17:20-21
A nie tylko za nimi proszę, lecz i za tymi, którzy przez ich słowo uwierzą we mnie;
Aby wszyscy byli jedno, jak ty, Ojcze, we mnie, a ja w tobie, aby i oni byli w nas jedno, aby świat uwierzył, że ty mnie posłałeś.
christianinroman
Posty: 321
Rejestracja: 20 maja 2016, 07:29
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Biblia - jaka?

Postautor: christianinroman » 05 lip 2017, 21:02

Ja miesiąc temu kupiłem UBG zredagowaną przez Fundację WROTA NADZIEI z Torunia. Jest dostępna w księgarniach.


konia_z_rzedem
Posty: 337
Rejestracja: 22 lis 2016, 12:08
wyznanie: Kościół Katolicki
O mnie: Hallelujah!!!
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Biblia - jaka?

Postautor: konia_z_rzedem » 05 lip 2017, 21:35

christianinroman pisze:Ja miesiąc temu kupiłem UBG zredagowaną przez Fundację WROTA NADZIEI z Torunia. Jest dostępna w księgarniach.


Zauważyłeś jakieś różnice? Czymś się wyróżnia? Jak się prezentuje w porównaniu ze starymi wydaniami?


"Mądry, słuchając, pomnaża swą wiedzę,
rozumny nabywa biegłości:
jak pojąć przysłowie i zdanie,
słowa i zagadki mędrców".

"Nikt nie jest sam z siebie mądry".
christianinroman
Posty: 321
Rejestracja: 20 maja 2016, 07:29
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Biblia - jaka?

Postautor: christianinroman » 08 lip 2017, 18:48

UBG jest to Biblia Gdańska z 1632 roku, lecz w języku współczesnym, czyli sens jest zrozumialszy.


Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Biblia - jaka?

Postautor: Zbyszekg4 » 09 lip 2017, 16:33

Iwka pisze:Mam prośbę. Czy możecie mi doradzić, którą Biblię protestancką lepiej kupić? Waham się pomiędzy Warszawską i Uwspółcześnioną Biblię Gdańską.
Mam w domu wydania katolickie Tysiąclatkę, NT Paulistów i Poznańską, którą tak na marginesie bardzo dobrze mi się czyta.
W miarę czytania zauważam coraz więcej indoktrynacji, szczególnie w Tysiąclatce. Dlatego chciałabym skonfrontować ją z wydaniem protestanckim.
Chodzi mi o to, by była w miarę wierna oryginałowi i aby nie była trudna w czytaniu.

A może Biblia Ewangeliczna EIB?
Polecam! Ona z czasem zastąpi przekład warszawski (już to widać w internetowych kazaniach).
http://www.sklep.ligabiblijna.pl/catego ... ategory=61


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Noemi
Posty: 1774
Rejestracja: 23 sty 2011, 18:00
wyznanie: Kościół Zielonoświątkowy
Lokalizacja: lublin
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Biblia - jaka?

Postautor: Noemi » 09 lip 2017, 22:34

wierzacy bracia juz kilka lat temu ostrzegali ze moze dojsc do sytuacji kiedy warszawska zastapia innymi wydaniami ,wiec póki jeszcze mozna -to kupić.


Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Biblia - jaka?

Postautor: Zbyszekg4 » 10 lip 2017, 09:00

Noemi pisze:wierzacy bracia juz kilka lat temu ostrzegali ze moze dojsc do sytuacji kiedy warszawska zastapia innymi wydaniami ,wiec póki jeszcze mozna -to kupić.

A to przekład warszawski jest jakiś super dobry, że trzeba kupować póki jest?... :O Kim są ci bracia, co takie ostrzeżenia wystosowali?...


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Noemi
Posty: 1774
Rejestracja: 23 sty 2011, 18:00
wyznanie: Kościół Zielonoświątkowy
Lokalizacja: lublin
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Biblia - jaka?

Postautor: Noemi » 10 lip 2017, 11:12

warszawski przekład może nie jest super dobry nie mniej jest bardzo dobry ,odnośnie nazwisk nie podam ,możesz przyjąć informację możesz odrzucic przymusu nie ma :)



Wróć do „Narzędziownia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości