format i reinstalacja

Biblie, słowniki i inne pomocne narzędzia.
Awatar użytkownika
Psrus
Posty: 4052
Rejestracja: 11 paź 2008, 17:34
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Gender: Male
Kontaktowanie:

format i reinstalacja

Postautor: Psrus » 21 lip 2014, 10:58

Chciałbym sformatowac komputer (mam Windows xp) i zaistalować ubuntu bądź jakiś inny bezpłatny system, problem w tym że nie wiem za bardzo jak się za to zabrać. Ma ktoś jakieś wskazówki albo strony internetowe, gdzie by było wyjaśnione jak to zrobić?
I co powinienem wiedzieć chcąc przenieść sie z Windows na Ubuntu? Ktoś kto używa, mógłby podzielić się wrażeniami i opiniami?


konto skasowane
Posty: 6434
Rejestracja: 01 paź 2012, 13:37
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Trójmiasto
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: konto skasowane » 21 lip 2014, 11:06

Możesz zainstalować Ubuntu na innym dysku. Jeśli Windowsa masz na C to Ubuntu zrób na D. Ubuntu ma możliwość przetestowania systemu bez pełnej instatlacji. Pobierz sobie i jak go odpalisz będą pojawiały się odpowiednie komunikaty.
Mając Ubuntu wiele programów zaprogramowanych pod Windowsa nie będzie już tobie działało. Choćby Pakiet Office, który jest zdecydowanie lepszy od Open Offica. Więc jeśli chcesz korzystać z programów, które masz już na dysku, sprawdź czy jest wersja na Linuxa. Jeśli nie będziesz musiał szukać alternatyw.
Najpierw formatuj dysk D. Pełna instalacja Ubuntu na D. Następnie po odpaleniu Ubuntu format C. Być może plik instalacyjny ma możliwość wykonania pełnego formatu przed zainstalowaniem, tego już nie pamiętam.
Formatowanie dysku to ostateczność, przeważnie wystarczy go porządnie uporządkować, wyczyścić z robali i nie grzebać wszędzie, i porządek zostanie latami. ;-)


.
Awatar użytkownika
Psrus
Posty: 4052
Rejestracja: 11 paź 2008, 17:34
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Psrus » 21 lip 2014, 14:49

Po pierwsze to format jest konieczny, po drugie to nie mogę instalować Windowsa ponownie, po trzecie mam tylko jeden dysk C ponieważ przy ostatenim formacie jak mi brat robił to coś źle poszło i chyba mi jakoś scalono dwa dyski czy jakoś tak, że widnieje tylko dysk C. Więc nie bede nic robił "na próbę".


konto skasowane
Posty: 6434
Rejestracja: 01 paź 2012, 13:37
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Trójmiasto
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: konto skasowane » 21 lip 2014, 15:18

Ale to i tak nie zmienia faktu, że odpalając plik startowy Ubuntu możesz bez deinstalacji Windowsa oraz bez instalacji Ubuntu zobaczyć jak działa ten system - to jest tylko taka nakładka systemu, którą w każdej chwili możesz wyłączyć i pozostanie ci twój stary Windows. Żadne pliki nie giną, wszystko pozostaje bez zmian na dysku. Jeżeli nie masz dysku podzielonego na partycje, to możesz je utworzyć programem Particion Manager - prosty w obsłudze jak bułka z masłem.
Jeżeli nic z tych rzeczy nie zamierzasz robić i jesteś pewny że chcesz Ubuntu, to doczytaj w opisie systemu czy plik instalacyjny ma możliwość zrobienia automatycznego formatu.


.
Awatar użytkownika
believer
Posty: 600
Rejestracja: 28 kwie 2010, 08:11
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: z Milczącej Planety /Thulcandra/
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: believer » 21 lip 2014, 15:57

Ja miałem ubuntu przez jakieś 6 lat, jak miało jeszcze gnome 2, a jak wprowadzili to nowe środowisko graficzne Unity, to od razu wywaliłem ubuntu i próbowałem Minta, PclinixaOs, Sabayona i innych wynalazków, w sumie to żaden mi jakoś do końca nie podszedł. Dłuższy temat, jak jeden ma to, to nie ma czegoś innego, linuksów tyle ile wyznań w protestantyźmie. Generalnie polecam stronę www.ubuntu.pl i ich remixy PL, widzę, że zrobili obecnie remix 14.04, całkowite spolszczenie, czasem dodają sterowniki, a jak by ich nie było to trzeba ubuntu wgrać, potem komputer pod kabel podłączyć i dociągnąć sterowniki graficzne i do wifi. Po windowsie xp na unity może trzeba sie parę dni przestawiać bo troche to inaczej wygląda. Instalowanie jest banalne: włożyć płytę do napędu z ubuntu i po kolei jest kilka pytań np. hasło, strefa czasowa i potem najważniejsze gdzie wgrać ubuntu i można wybrać : formatuj cały dysk i przeznacz cały dla ubuntu albo inną opcję wybrać. Oczywiście trzeba mieć ustawione w biosie startowanie z płyty. W sumie to ciekawy system ale mam legalnego windowsa i ciężko mi sie przestawić na to unity, no i nie mam takiej potrzeby. Najbardziej popularny linux na świecie to Mint i ma środowiska przypominające windowsa ale ubuntu ma lepsze wsparcie w PL.


Awatar użytkownika
believer
Posty: 600
Rejestracja: 28 kwie 2010, 08:11
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: z Milczącej Planety /Thulcandra/
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: believer » 23 lip 2014, 20:53

Ja to mogę, jakby ktoś chciał, wszystkie kroki w detalach po kolei opisać ale nie wiem kto na jakim jest poziomie, może się zna, a ja będę pisał np. jak nagrać na płytę i będzie myślał, że go traktuję jak jakiegoś imb...la. W każdym bądź razie jestem do usług :)
Dwie takie rzeczy są co ludzie błędy popełniają i nie umieją; nagranie na płytę obrazu ISO, ja nagrywam nero i trzeba nagrać jako obraz, a nie dane, wiem, że jak ktoś nero nie ma to jest coś takiego: ISOBurner ale nie testowałem. Druga sprawa to uruchomienie kompa z płyty, czasem jest ustawione tak z automatu, a jak nie, to trzeba w biosie pogrzebać, ale da się zrobić w 2 minuty, może krócej.


"Hier stehe ich, ich kann nicht anders, Gott helfe mir, Amen" ;)
Awatar użytkownika
Psrus
Posty: 4052
Rejestracja: 11 paź 2008, 17:34
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Psrus » 31 lip 2014, 10:38

Zainstalowałem to Ubuntu, wcześniej zaznaczyłem żeby mi wyczyściło cały dysk i nie wiem czy to zrobiło, bo nic nie pisało że to robi, od razu zaczęło kopiowac pliki i instalować, ale chyba mi sformatowało bo przy włączaniu nie ma do wyboru systemu Widnows X P. Zainstalowałem Ubuntu Triumfalna Truskawka stąd: http://czytelnia.ubuntu.pl/index.php/20 ... ts-wydany/
Co mam teraz zrobić, muszę instalować jeszcze jakieś sterowniki czy coś? Gdzie tu jest coś takiego jak "mój komputer", gdzie mogę spr. jakie mam dyski i ile wolnego miejsca na nich (żeby zobaczyć czy mi sformatowało), gdzie mam zapisywać i instalować różne pliki i programy? Przepraszam że się tak głupio pytam, ale jest to moje pierwsze zetknięcie się z Ubuntu. Czy mam jakiegoś antywirusa w tym Ubuntu, albo gdzie mogę pobrać jakiś dobry darmowy antywirus na ubuntu?


konto skasowane
Posty: 6434
Rejestracja: 01 paź 2012, 13:37
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Trójmiasto
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: konto skasowane » 31 lip 2014, 10:56

Czy odpaliłeś system w trybie nakładki żeby srawdzić sobie jego wygląd i funkcjonalności tak jak pisałem wcześniej? Jeśli nie, to teraz musisz szukać na forach internetowych ubuntu wszystkich niezbędnych informacji. Odmian Ubuntu jest tyle, że ciężko cokolwiek teraz napisać.


.
Awatar użytkownika
Psrus
Posty: 4052
Rejestracja: 11 paź 2008, 17:34
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Psrus » 31 lip 2014, 11:03

Ubuntu zainstalowałbym bez względu na to jak bym oceniał jego wygląd i funkcjonalność, więc dla mnie byłoby to bezcelowe.
I jak sprawdzić gdzie mam poinstalowane jakieś programy, np. mam zainstalowanego gimpa ale nie wiem jak do niego dotrzeć (pytanie do kogoś kto może wie, może nie do dr sky)?


konto skasowane
Posty: 6434
Rejestracja: 01 paź 2012, 13:37
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Trójmiasto
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: konto skasowane » 31 lip 2014, 11:08

Własnie po to uruchamia się przed instalacją w trybie nakładki, aby przyjżeć się co i gdzie się znajduje. Teraz pytasz się o to, czego wcześniej nie chciało się zrobić. Wiesz jakie jest prawdopodobieństwo, że ktoś z tego forum będzie miał akurat twoją wersje Ubuntu? Zamiast tracić czas, już dawno powinieneś szukać informacji w google lub na forum twojej wersji sytemu wszelkich informacji.
Ostatnio zmieniony 31 lip 2014, 12:09 przez konto skasowane, łącznie zmieniany 1 raz.


.
Awatar użytkownika
Psrus
Posty: 4052
Rejestracja: 11 paź 2008, 17:34
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Psrus » 31 lip 2014, 11:46

:eek: S O R R Y
To wywal do kubła moje pytania i ulżyj sobie.
Gdybym wiedział, że ten twój "tryb nakładki" podaje większa pomoc niz już ainstalowany system, to bym to sprawdził.


konto skasowane
Posty: 6434
Rejestracja: 01 paź 2012, 13:37
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Trójmiasto
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: konto skasowane » 31 lip 2014, 12:12

Podstawowa zasada jest taka, że zanim się coś kupi, trzeba sprawdzić czy na pewno się przyda i czy będzie działało tak jak tego chcemy. Dostałeś pomoc od kilku osób i nawet nie powiedziałeś dziękuję.


.
Awatar użytkownika
believer
Posty: 600
Rejestracja: 28 kwie 2010, 08:11
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: z Milczącej Planety /Thulcandra/
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: believer » 31 lip 2014, 17:25

pozytywista pisze:Co mam teraz zrobić, muszę instalować jeszcze jakieś sterowniki czy coś? Gdzie tu jest coś takiego jak "mój komputer", gdzie mogę spr. jakie mam dyski i ile wolnego miejsca na nich (żeby zobaczyć czy mi sformatowało), gdzie mam zapisywać i instalować różne pliki i programy? Przepraszam że się tak głupio pytam, ale jest to moje pierwsze zetknięcie się z Ubuntu. Czy mam jakiegoś antywirusa w tym Ubuntu, albo gdzie mogę pobrać jakiś dobry darmowy antywirus na ubuntu?


ja nie mam ubuntu, tzn. syna ma jakieś stare i na chwile włączyłem. Do 2010 roku wyglądało inaczej, potem wprowadzili ten nowy wygląd, to sie nazywa Unity i niezbyt to ogarniam ale coś tam skapowałem.

Większość rzeczy robi się przez ten guzik na samej górze po lewej stronie, on się nazywa dash. Naciskasz go, otwiera się takie nowe okienko, a potem na dole , tak gdzieś na środku ekranu są chyba 4 takie białe znaczki: domek, coś jak kredki i sobie przełączasz nimi i tam masz: zainstalowane programy, pole wyszukiwania, kolekcje muzyczne, galerie, ostatnio używane rzeczy. Najważniejsze tam to: zainstalowane programy. Tam powinna być ikonka gimpa, a jak nie widzisz to wpisz w pole wyszukiwania: gimp. Sprawdź te sterowniki tak samo: wpisz w pole wyszukiwania: sterowniki, albo dodatkowe sterowniki i tam będzie taki program, który automatycznie je wyszukuje, możliwe ze będą do pobrania sterowniki graficzne i pobierze sobie sam, ty musisz tylko zaakceptować, żeby pobrał. Dyski, ja mam kilka, automatycznie pokazują mi się na tym pasku bocznym po lewej, tylko nie pamiętam czy tam się same od początku pokazywały, czy je tam jakoś dołączyłem ale chyba same. Jest też taki programek: Disk Usage Analizer, u mnie od razu był wgrany i pokazuje jakie dyski i ile miejsca. Antywirus jest niepotrzebny. Włącz sobie taki program Tweak Ubuntu (jest wgrany)i można to ubuntu nieco zmienić i tam jest takie ustawienie: pokaż mój komputer na pulpicie i sobie zaznaczysz to i masz jak w windowsie.
Ogólnie to polecam ten ich przewodnik po ubuntu, masz to na pulpicie w PDF 105 stron i tam są odpowiedzi na Twoje pytania: antywirus chyba na 98 stronie, sterowniki na 52 stronie (lub coś koło tego), warto to przejrzeć, dobrze zrobiony.

Jak dograsz sobie nowy program, to nie masz wpływu gdzie on sie zainstaluje, w którym miejscu, tylko po prostu sie pojawi nowa ikonka w zainstalowanych programach.


"Hier stehe ich, ich kann nicht anders, Gott helfe mir, Amen" ;)

Wróć do „Narzędziownia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości