Strona 1 z 1

Liczba Ksiąg w Biblii

: 26 lip 2019, 12:35
autor: lille
Witam
Jestem na forum dopiero dzień albo dwa i natrafiłam na temat o tym, czym podkreślać teksty w Piśmie Świętym. Nie wiem, czy katolicy tak robią (moje poprzednie wyznanie), coś mi się kojarzy, że może tak. Nigdy tak nie robiłam, ale wydaje mi się to świetnym pomysłem i chcę zacząć tak robić.
Wracając do tematu, to nie wiem nawet czy robią tak katolicy, ale jak czytałam Pismo Święte i np. delikatnie mi się zmięła kartka to się bałam i ją pocałowałam albo wygładziłam ręką itp. ... Albo jak odkładałam na półkę i ją przypadkiem uderzyłam to zaraz znowu to samo robiłam. Albo wydaje mi się, że nie można brać do rąk Biblii, gdy dotykało się czegoś brudnego: telefonu, klamki. Może to dziwne, ale np. ktoś sprzątał odchody po psie, dotknął klamki, umył ręce i znowu dotknął tej klamki, a potem Pisma Świętego...
I nie wiem, czy tak w ogóle można...
Druga rzecz jest taka, co z przekładem Biblii? Tzn. Biblia protestancka różni się od katolickiej liczbą Ksiąg w ST, prawda? Bo w katolickiej jest chyba czterdzieści coś, a gdzieś słyszałam, że w protestanckiej jest 39.... to prawda? Przepraszam za niewiedzę, dopiero zaczynam :).

Re:Liczba Ksiąg w Biblii

: 26 lip 2019, 12:36
autor: lille
Przepraszam, źle zatytułowałam wątek. Nie chodzi mi o przekład Biblii tylko o liczbę Ksiąg.

Re: Liczba Ksiąg w Biblii

: 26 lip 2019, 13:01
autor: Valzer
Biblia jest Słowem Bożym i należy ją szanować, czyli umyślnie nie niszczyć ale jest też przedmiotem i nie da się uniknąć zniszczenia jej. Jeśli będziesz ją używała to nie zachowa nowości, nie będzie pachnieć nowością i wyglądać jak nowa. Będzie się zużywała, zaginała, obijała. Nie martw się o to. Katolicy mają w swoich bibliach apokryfy (na pewno w wydaniu paulistów) czyli księgi nienatchnione. Ale Bóg zapieczętował Słowo. Przeczytaj ostatnie cztery, pięć wersetów Objawienia Jana (Apokalipsy). Jeśli chodzi o przekład to najlepsza byłaby Biblia Warszawska. Ma zrozumiały język i dobry układ, łatwo się w niej odnaleźć. Warto też mieć Uwspółcześnioną Biblię Gdańską, gdyż ona posiada jedno z najlepszych tłumaczeń (ale ciężko się w niej poruszać, dlatego wskazane jest posiadanie do niej Warszawskiej, by móc w niej szukać).

Re: Liczba Ksiąg w Biblii

: 30 lip 2019, 20:32
autor: Magdala
lille, w wersjach elektronicznych możesz podkreślać i notować do woli :) Bardzo polecam YouVersion na Androida, którą sama od jakiegoś czasu odkrywam i jestem zachwycona możliwościami. Aplikacja zawiera kilka polskich przekładów Biblii (np. Gdańska klasyczna i uwspółcześniona, SNP), niezliczone obcojęzyczne, tematyczne plany czytania (m.in. dla powracających ku Bogu, dla czujących niepokój, dla zakochanych, dla młodzieży, etc.), wersety dnia, którymi możesz rozpocząć poranek. Interesujące wersety możesz oznaczać różnymi kolorami, dodawać notatki, a także skopiować do specjalnego schowka.

PS. I można ją czytać w trybie nocnym, do snu, albo gdy szukasz ukojenia przed niepokojącymi myślami...

Re: Liczba Ksiąg w Biblii

: 05 sie 2019, 18:43
autor: pietrobus
Złego co mi wiadomo to w starym testamencie jest więcej ksiąg. Mogę się mylić. Ale na pewno katolicka różni się od protestanckiej

pytania pomoc randka