Poręczna biblia.

Biblie, słowniki i inne pomocne narzędzia.
andrzej2
Posty: 294
Rejestracja: 02 maja 2012, 08:20
wyznanie: Protestant
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: andrzej2 » 02 sty 2013, 17:17

Quster pisze:
andrzej2 pisze:Jak "ojcowie" to traktowali to nie wiem, trzeba by ich spytać.

Wydawało mi się że wiesz, skoro napisałeś:
andrzej2 pisze:.. Każde wyznanie, które uznaje trójce, odrzuca ten fragment dlatego, że jest to wymysł tłumacza katolickiej Wulgaty*. ...
(* - Comma ma poparcie ojców kościoła, ale oni nie byli natchnieni)


:?:


A, w tym sensie. W tym sensie to oni - według jednych źródeł - _podobno_ powoływali się na ten werset i go cytowali (ten link który dałem). A według innych źródeł to cytowali ten kontekst bez tego wersetu (np przypis w skanie, który wkleił klisiewitz).

Niestety sprawa mnie nie interesuje aż tak bardzo, żebym to drążył. Zwłaszcza, że "ojcowie kościoła" to średni autorytet.


Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 03 sty 2013, 13:33

Quster pisze:Czy tak ?

Tak, współczesne tłumaczenia tj. ESV z tego powodu korzystają z tekstu większościowego. Dodatkowo jak spojrzeć na komentarz w ESV SB do tego wersu
5: 7–8 three that testify. The gospel is not based on merely human testimony. John indicates that there are in fact three that testify, namely, the witness of the Spirit (cf. note on v. 6), the water baptism of Jesus (including the Spirit descending on him like a dove and the voice of the Father from heaven; Mark 1: 10–11; cf. John 1: 32–34), and the blood (which cleanses us from all unrighteousness; 1 John 1: 7). These three agree, thereby providing persuasive confirmation for believing in Jesus as the Son of God (5: 10). The OT taught that every charge must be confirmed by two or three witnesses (Deut. 17: 6; 19: 15), a principle continued in the NT (Matt. 18: 16; 2 Cor. 13: 1).

to dość łatwo widać, że ten ewentualny "komentarz" do Commy jak najbardziej pasuje do tego co ta większościowa wersja przedstawia. Nie widzę tutaj problemu doktrynalnego, gdyż większościowy tekst nie przeczy, a wręcz jest podstawą dla wersji "rozszeżonej" ;)

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
andrzej2
Posty: 294
Rejestracja: 02 maja 2012, 08:20
wyznanie: Protestant
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: andrzej2 » 03 sty 2013, 16:54

Quster pisze:Mamy więc ten werset w Textus Receptus, a nie ma go w Tekście Większościowym.
Czy tak ?

Mnie temat interesuje.


Dokładnie,
- Textus Receptus powstał na bazie: Tekst bizantyńskiego (czyli większościowego), ale głównie młodych manuskryptów; katolickiej Wulgaty; oraz nie wiadomo czego jeszcze;
- Tekst większościowy to to samo co Tekst bizantyński - jeżeli wybierzemy manuskrypty metodą krytyczną to Commy tam na pewno nie będzie;


andrzej2
Posty: 294
Rejestracja: 02 maja 2012, 08:20
wyznanie: Protestant
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: andrzej2 » 03 sty 2013, 17:04

fantomik pisze:
Quster pisze:Czy tak ?

Tak, współczesne tłumaczenia tj. ESV z tego powodu korzystają z tekstu większościowego. Dodatkowo jak spojrzeć na komentarz w ESV SB do tego wersu


Chyba nazewnictwo przypadkiem ci się pomyliło.

ESV opiera się o Novum Testamentum Graece (i jego pochodną, czyli Greek New Testament (UBS)), a to znaczy, że opiera się raczej na tradycji zachodniej i tekście aleksandryjskim, niż na tekście bizantyńskim (czyli większościowym).


Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 03 sty 2013, 17:26

andrzej2 pisze:ESV opiera się o Novum Testamentum Graece (i jego pochodną, czyli Greek New Testament (UBS)), a to znaczy, że opiera się raczej na tradycji zachodniej i tekście aleksandryjskim, niż na tekście bizantyńskim (czyli większościowym).

W introduction jednak wskazują, że nie uciekali od tekstu większościowego jeśli on akurat był bardziej sensowny do użycia.


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Awatar użytkownika
Quster
Posty: 1415
Rejestracja: 20 sty 2008, 12:45
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Quster » 03 sty 2013, 20:53

fantomik pisze:to dość łatwo widać, że ten ewentualny "komentarz" do Commy jak najbardziej pasuje do tego co ta większościowa wersja przedstawia. Nie widzę tutaj problemu doktrynalnego, gdyż większościowy tekst nie przeczy, a wręcz jest podstawą dla wersji "rozszeżonej" ;)

Zdaje mi się że gdyby był to komentarz do Commy o której rozmawiamy, to teks wyglądał by trochę inaczej, tekst komentarza


"Nie dajcie złapać się w dogmat, którym jest życie koncepcjami myślenia innych ludzi"
"Semantyka języka jakim operujemy - określa granice naszego poznania"

Obrazek
klisiewitz
Posty: 84
Rejestracja: 03 wrz 2012, 00:33
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: klisiewitz » 03 sty 2013, 20:57

andrzej2 pisze:Śmieszne rzeczy piszesz
SJ - ŚJ - to świadkowie Jehowy. To oni walczą z trójcą.
ja jestem świadkiem Jehowy i nie walczę z Trójcą Świętą - tak jak każdy znany mi świadek Jehowy uważam, że Jezus to Jehowa i świadczę o tym jak na świadka przystało
andrzej2 pisze:Po co piszesz o przekładach polskich (Dąbrowskiego? who cares).
Przykład Dąbrowskiego podałem jako dowód (w jego pzypisie), że moda na odrzucanie 1 Jana 5:7 zaczęła się w rzymskim katolicyźmie - w 1949 roku 1 Jana 5:7 znajdował się w pełnej wersji we wszystkich polskich Bibliach - dopiero rzymscy katolicy w tym pierwszym przekładzie zainicjowali usuwanie tego fragmentu z ich przekładów i z przekładów w których uczestniczyli - przekłady protestanckie bez zaproszonych "ekspertów katolickich" przez cały 20 wiek nadal miały pełną wersję 1 Jana 5:7
andrzej2 pisze: Przekłady nie mają nic do rzeczy, chodzi o grecki tekst oryginału.
niestety nie ma ani jednej osoby, która miałaby autografy - mamy tylko odpisy - mniej lub bardziej niekompletne - do tego nie znamy ani jednej osoby, która umiałaby czytać w oryginalnym języku 1 wieku a jedynie tych, którzy czytają przez okulary nałożone im na uniwersytetach i seminariach w których nauczono ich interpretacji tekstu dopowiedzianej w kontekście wyznania lub ideologi dominującej w umysłach kadry dydaktycznej - sorry - czasy ostateczne nastały i jedynie to co było przed ich nastaniem po polsku jest dla Polaka obowiązujące
andrzej2 pisze:
Nawet w skanie, który wkleiłeś, jest na dole przypis, że "brak go w prawie we wszystkich kodeksach greckich, w wielu łacińskich oraz w dziełach Ojców"
no widzisz - taki kłamliwy przypis - a sam twierdzisz, że w dziełach ojców jest a tu, że nie ma ... to, że czegoś nie ma w większości to żaden argument, ponieważ ta większość to mniej wartościowa grupa źle przygotowanych niewiernych oryginałowi odpisów - z kolei w wiernych oryginałowi kopiach 1 Jana 5:7 w pełnej wersji jest i zawsze było, po tym można poznać prawdziwy zgodny w oryginałem manuskrypt - sprawdzamy 1 Jana 5:7 - jeśli ma niepełną wersję - to odrzucamy fałszywkę, a jeśli ma - to sprawdzamy kolejne punkty, kazde inne podejście jest z góry skazane na pomyłki
andrzej2 pisze: a jaki jest kontrargument w tych przypisach? Że jakieś "Congregatio S. Inquisitionis" (zgromadzenie świętej inkwizycji? ) uznało że Comma jest oryginalna. Co to za argument?
przedewszystkim ta inkwizycja uznała, że można kwestionować pełną wersję 1 Jana 5:7 - początek odstępstwa udokumentowany - to kwestionowanie 1 Jana 5:7 wyszło od rzymskokatolickiej inkwizycji i każdy popierający inkwizycję jest prowatykańskim zdrajcą
andrzej2 pisze:klisiewitz napisał/a:
To Biblie z 1 Jana 5:7 były na indeksie ksiąg zakazanych przez rzymskich katolików i palili je i jezuici i dominikanie - a współcześnie jedynie Biblie z 1 Jana 5:7 są zwalczane przez siepaczy rzymskokatolickich - i to nie dziwi. Kiedyś diabeł Biblie palił - dzisiaj je tłumaczy i wydaje drukiem w wersji okrojonej. koniec cytatu klisiewitz

Po pierwsze, katolicy uznają trójce, czemu by mieli wyrzucać dowód ją potwierdzający?
po pierwsze rzymscy katolicy są częścią wielkiej wszetecznicy i tylko po to używają wiary aby zwieść o ile można i wybranych - to kolejna przygrywka do zwodzenia - najpierw palili Biblie a teraz są najzagorzalszymi "pomocnikami" w dostarczaniu sfałszowanych wersji - jak przy odbudowie murów Jerozolimy, najpierw wrogowie ludu Bożego przeszkadzali i zniechęcali a potem "chcieli się przyłączyć"
andrzej2 pisze:Po drugie, katolicka Wulgata, katolicka Biblia Jakuba Wujka, katolicka Biblia Leopolity miały Comme 1J5:7.
miały, ruchy badackie przez Jezuitów dopiero w 19 wieku zostały utworzone - to długofalowy cel - zwodzić i oszukiwać oraz niszczyć wiarę i dostęp do prawdy. Matka wszetecznic i obrzydliwości ziemi zaczęła atakować 1 Jana 5:7 dopiero w 20 wieku w wydaniu z 1949 tłumaczenia Dąbrowskiego masz dowód, który zresztą sumiennie w przybliżeniu zacytowałeś. Nie masz zatem wymówki i jeśli chcesz brnąć w fałszu czynisz to świadomie i bez taryfy ulgowej. Oby Bóg otworzył Tobie oczy. Jezus Chrystus to błogosławiony i jedyny władca, Król królów, Pan panów, Jedyny, który ma nieśmiertelność, który mieszka w światłości niedostępnej, którego nikt z ludzi nie widział i widzieć nie może; jemu niech będzie cześć i moc wieczna. Amen.


andrzej2
Posty: 294
Rejestracja: 02 maja 2012, 08:20
wyznanie: Protestant
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: andrzej2 » 03 sty 2013, 22:10

Dałem się nabrać na trolling :-\


Awatar użytkownika
Quster
Posty: 1415
Rejestracja: 20 sty 2008, 12:45
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Quster » 03 sty 2013, 22:51

klisiewitz pisze:ja jestem świadkiem Jehowy i nie walczę z Trójcą Świętą - tak jak każdy znany mi świadek Jehowy uważam, że Jezus to Jehowa i świadczę o tym jak na świadka przystało

Może świadkiem jesteś, ale nie tym od tych z Brooklynu, bo oni akurat wierzą inaczej, niż to opisałeś wyżej. A o takich Świadków chodziło, brooklyńskich


"Nie dajcie złapać się w dogmat, którym jest życie koncepcjami myślenia innych ludzi"
"Semantyka języka jakim operujemy - określa granice naszego poznania"


Obrazek
klisiewitz
Posty: 84
Rejestracja: 03 wrz 2012, 00:33
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: klisiewitz » 03 sty 2013, 23:35

Quster pisze:Może świadkiem jesteś, ale nie tym od tych z Brooklynu, bo oni akurat wierzą inaczej, niż to opisałeś wyżej. A o takich Świadków chodziło, brooklyńskich

Najpierw posługujecie się skrótami, teraz okazuje się do tego, że chodzi o jakąś lokalną grupę związaną z brooklińską grupą (z Bostonu? czy o inny Brooklin chodzi?).
W tym kontekście to już w ogóle dochodzi do jakiegoś szaleństwa - mnie krytykuje się za to, że zacytowałem stanowisko ponad miliard liczącej sekty rzymskiej (z komentarzem who cares) - a oponent uważa za pępek świata jakąś setki razy mniejszy byt?
Nie pojmuję.

Nie jestem Brooklińskim świadkiem Jehowy. Jestem świadkiem Jehowy na podstawie Słowa Bożego, skierowanego do mnie:
Wy jesteście moimi świadkami - mówi Jehowa ... to Ja jestem, że przede mną Boga nie stworzono i po mnie się go nie stworzy. Ja, jedynie Ja, jestem Jehowa, a oprócz mnie nie ma wybawiciela. Ja zwiastowałem, wybawiałem i opowiadałem, a nie kto inny wśród was, i wy jesteście moimi świadkami - mówi Jehowa - a Ja jestem Bogiem i nadal nim będę, a nie ma nikogo, kto by mógł wyrwać z mojej ręki. Gdy ja coś czynię, któż to zmieni? Izaj 43:10 - Izaj 43:13
O tym, że to słowa Jezusa, wiem z Nowego Testamentu:
I Ja daję im żywot wieczny, i nie giną na wieki, i nikt nie wyrwie ich z ręki mojej. Jan 10:28


Awatar użytkownika
Quster
Posty: 1415
Rejestracja: 20 sty 2008, 12:45
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Quster » 04 sty 2013, 01:19

klisiewitz pisze:Najpierw posługujecie się skrótami, teraz okazuje się do tego, że chodzi o jakąś lokalną grupę związaną z brooklińską grupą (z Bostonu? czy o inny Brooklin chodzi?).
W tym kontekście to już w ogóle dochodzi do jakiegoś szaleństwa - mnie krytykuje się za to, że zacytowałem stanowisko ponad miliard liczącej sekty rzymskiej (z komentarzem who cares) - a oponent uważa za pępek świata jakąś setki razy mniejszy byt?
Nie pojmuję.

Nie jestem Brooklińskim świadkiem Jehowy.

Skrót ŚJ lub SJ jest tak powszechnie znany, że wyraziłem też swoje zdziwienie, że ty o tym nie wiesz. Uchowałeś się nie powiem. tym bardziej, że był ten skrót przywołany obok antytrynitaryzmu, który oni propagują, więc napewno nie mogli być do jezuici i próba kojarzenia tego z jezuitami jest nielogiczna, w tym kontekście.

Zadziwiasz mnie, tym bardziej, że nie rozróżniasz Bostonu od Brooklynu ? Zadziwiające, przecież Boston to miast położone wyżej na północy, od Nowego Jorku na zachodnim wybrzeżu USA, a Brooklyn to dzielnica Nowego Jorku.

Chyba że ty sobie żarty stroisz.

Ja cię za nic nie krytykuję, tylko nie mogę zrozumieć, że ty nie rozumiesz.

Nikt tutaj też nie uważał ŚJ za pępek świata, tylko trudno nie spotkać ich polemiki z Trójcą, bo jest ona i tutaj na forum, i na innych i łażą po domach z tą propagandą.


"Nie dajcie złapać się w dogmat, którym jest życie koncepcjami myślenia innych ludzi"
"Semantyka języka jakim operujemy - określa granice naszego poznania"


Obrazek
andrzej2
Posty: 294
Rejestracja: 02 maja 2012, 08:20
wyznanie: Protestant
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: andrzej2 » 04 sty 2013, 17:09

klisiewitz pisze:
Quster pisze:Może świadkiem jesteś, ale nie tym od tych z Brooklynu, bo oni akurat wierzą inaczej, niż to opisałeś wyżej. A o takich Świadków chodziło, brooklyńskich

Najpierw posługujecie się skrótami, teraz okazuje się do tego, że chodzi o jakąś lokalną grupę związaną z brooklińską grupą (z Bostonu? czy o inny Brooklin chodzi?).
W tym kontekście to już w ogóle dochodzi do jakiegoś szaleństwa - mnie krytykuje się za to, że zacytowałem stanowisko ponad miliard liczącej sekty rzymskiej (z komentarzem who cares) - a oponent uważa za pępek świata jakąś setki razy mniejszy byt?
Nie pojmuję.


1) Mam nadzieję, że "a oponent uważa za pępek świata" to nie było o mnie. Ja częściej krytykuję "Organizację ŚJ" niż ich chwalę. A już na pewno nie należę do nich.

2) "who cares" odnosiło się do przekładu Dąbrowskiego, ponieważ odrzucenie dodatku tego wersetu (t.z. Commy) miało miejsce w XIX wieku, czyli gdy autora tego przekładu nie było jeszcze na świecie.


andrzej2
Posty: 294
Rejestracja: 02 maja 2012, 08:20
wyznanie: Protestant
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: andrzej2 » 13 sty 2013, 14:34

andrzej2 pisze:PS. "Nowa Gdańska" - ja bym uważał na ten przekład. Wbrew tytułowi to jest całkowicie nowy przekład, w dodatku wykonany przez osoby nie znające języków, z których tłumaczyli. I otwarcie się do tego przyznali (http://biblest.com.pl/dziennik/rozdz1.html).


Tu: http://forum.protestanci.info/viewtopic ... 460#293460 opisałem dokładniej moje zastrzeżenia co do "Nowej Biblii Gdańskiej".


xKrzysiux
Posty: 169
Rejestracja: 28 mar 2010, 18:49
wyznanie: Inne Charyzmatyczne
Lokalizacja: Pruszków
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: xKrzysiux » 14 sty 2013, 21:36

Zbiory biblijnych cytatów, z których korzystam, głównie dla tych co mają trudności z systematycznym czytaniem Pisma

http://www.versifylife.com/ i na fb http://www.facebook.com/versifylife?fref=ts

http://www.biblegateway.com/



Wróć do „Narzędziownia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości