EKR a KE-R

Wszelkie tematy nie pasujące do innych działów.
Awatar użytkownika
Filip
Posty: 1566
Rejestracja: 14 lut 2013, 13:34
wyznanie: Prezbiterianizm
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: EKR a KE-R

Postautor: Filip » 14 wrz 2015, 02:44

polk pisze:Czy katechizm heidelberski mówi coś o predestynacji?


Owszem:

Pytanie 54: Jak rozumiesz słowa: "wierzę w święty Kościół powszechny"?
Słowami tymi wyrażam wiarę w to, że Syn Boży od początku aż do końca świata wybiera spośród całej ludzkości swój Kościół i przeznacza go do wiecznego życia; Duchem swym i Słowem gromadzi go, chroni i utrzymuje w jedności prawdziwej wiary. Wierzę również, że i ja jestem tego Kościoła żywym członkiem i pozostanę na zawsze.


Co do drugiego pytania:

Które z wyznan dopuszczalnych w CREC jest najbardziej uniwersalne (tzn. bez wzmianek o predestynacji)?


W takim sensie chyba żadne. To konserwatywny kościół reformowany, więc oczywiście wierzą w predestynację.


"The Road goes ever on and on
Down from the door where it began.
Now far ahead the Road has gone,
And I must follow, if I can, " J.R.R. Tolkien
michno
Posty: 24
Rejestracja: 06 kwie 2015, 17:11
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: EKR a KE-R

Postautor: michno » 16 wrz 2015, 11:38

Często się spotykam w zasadzie z równaniem kalwinizm = predestynacja. Kalwinizm to predestynacja, a predestynacja to kalwinizm. Są zatem jakieś kościoły reformowane, które predestynację odrzucają, ew. nie uznają ją za jakoś szczególnie ważną?
Bo tak się też zastanawiam, co poza predestynacją wyróżnia kalwinizm spośród innych protestanckich denominacji? TULIP, wiara w duchową obecność Chrystusa podczas Wieczerzy... Te trzy rzeczy?


Po mrokach światło.
kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: EKR a KE-R

Postautor: kontousunięte1 » 16 wrz 2015, 16:18

W 25 rozdziale Ew.Mat. sporo jest o wybranych,o powołanych. Ja nie potrafię połączyć tego z naukami kalwińskimi,ale pewnie dlatego,że za mało znam nauczanie Kalwina.


Awatar użytkownika
Filip
Posty: 1566
Rejestracja: 14 lut 2013, 13:34
wyznanie: Prezbiterianizm
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: EKR a KE-R

Postautor: Filip » 16 wrz 2015, 17:49

michno po oświeceniu oraz różnych teologicznych reinterpretacjach à la Karl Barth oczywiście istnieje całkiem sporo kościołów reformowanych nie uznających tzw. podwójnej predestynacji w ortodoksyjnym rozumieniu (chociaż wciąż mogą się posługiwać terminem predestynacja zdefiniowanym inaczej). Żeby nie szukać daleko - w KER zapewne większość duchownych redefiniuje sobie predestynację na sposób Karla Bartha. Zatem niby mają ją w katechizmie, ale rozumieją ją inaczej niż autorzy tegoż katechizmu. Ale wszystkie kościoły reformowane rozumiejące tak predestynację są jednocześnie mniej lub bardziej liberalne. Konserwatywne kościoły reformowane wierzą w predestynację w jej klasycznym rozumieniu.

Natomiast nie redukowałbym teologii reformowanej do predestynacji, a już w szczególności nie do tzw. TULIP-u. TULIP powstał najwcześniej w XIX/XX w. i jest dość mylący (szczegóły tu: http://antyteza.org/?p=507 ). Kościoły reformowane określają przede wszystkim nasze wyznania wiary. A jeżeliby wskazać poszczególne doktryny jakie nas odróżniają od innych denominacji protestanckich, to bardzo zależy od których. Ale na pewno do listy obok rozumienia predestynacji i Wieczerzy Pańskiej należałoby dodać przynajmniej teologię przymierza i rozumienie natury Kościoła oraz tego jak powinien być zorganizowany.


"The Road goes ever on and on

Down from the door where it began.

Now far ahead the Road has gone,

And I must follow, if I can, " J.R.R. Tolkien
polk
Posty: 826
Rejestracja: 24 mar 2013, 13:19
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: EKR a KE-R

Postautor: polk » 17 wrz 2015, 18:50

Filipie ten fragment ktory podales z katechizmu heidelberskiego nic nie mowi o "potepieniu kogos z gory", natomiast mowi o wybraniu do zbawienia. Z tym akurat zaden arminianin by nie mial problemu.
Nie utozsamialbym tez konserwatyzmu z wiara w to ze Bog kogos nienawidzi i przeznacza bez zadnych szans na wieczne męki.

Ewangeliczni Arminianie to ruch zwlasza w krajach anglosaskich, ktory na nowo odkrywa pisma Jakuba Arminiusza i okazuje sie ze byl On ortodoksyjnym protestantem, ktory wierzyl ze zbawienie jest z samej łaski przez wiarę, oraz ze nikt nie moze przyjsc do Boga bez pomocy Ducha Swietego!

Polecam pisma Arminiusza, są one zdecydowanie Reformowane - z wyjatkiem wiary w to ze Bog część ludzi nienawidzi i wrzuca do piekła.


"Z łaski jesteście zbawieni, przez wiarę. Nie jest to waszym osiągnięciem, ale darem Boga" - List do Efezjan 2,8
Awatar użytkownika
Filip
Posty: 1566
Rejestracja: 14 lut 2013, 13:34
wyznanie: Prezbiterianizm
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: EKR a KE-R

Postautor: Filip » 17 wrz 2015, 21:32

polk:

1. Co do Jakuba Arminiusza, to nic nowego. Oczywiście, że wierzył w konieczność Bożej łaski i poruszenia Ducha Świętego do zbawienia. Problem polega na tym, że nie wierzył w nieodparty charakter tej łaski. I w tym sensie jakkolwiek zapewne mieści się w jakiejś szeroko rozumianej protestanckiej ortodoksji, to niewątpliwie nie był ortodoksyjnym teologiem reformowanym.

2. Problematyczny jest termin "reformowany". Oczywiście w szerokim sensie masz rację - arminianizm powstał na gruncie teologii reformowanej i w takim historycznym sensie jest "reformowany". Niemniej jednak tak szeroka definicja "reformowanego chrześcijaństwa" jest mało użyteczna w praktyce kościelnej. To tak jakby nazywać metodystów anglikanami. Historycznie wywodzą się z anglikanizmu, ale nie spełniają pewnych cech dysktynktywnych anglikanizmi i są odrębnym ruchem. Reformowany nurt chrześcijaństwa definiują reformowane konfesje. Poglądy Arminiusza zostały odrzucone w tych konfesjach.

3. Nie definiuję konserwatyzmu w ogóle poprzez pryzmat doktryny reprobacji (tj. negatywnej predestynacji). Np. konserwatywny metodysta jest konserwatywny m. in. dlatego, że w to nie wierzy ;-) Ale konserwatywne kościoły reformowane, to takie, które trzymają się treści reformowanych wyznań wiary, a te mówią o reprobacji. Ponadto tak się składa, że kościoły historycznie wywodzące się z tradycji reformowanej redefiniujące predestynację najczęściej (prawdopodobnie zawsze) są liberalne w innych dziedzinach jak np. ordynacja kobiet, podejście do homoseksualizmu, czy (nie)wiara w fizyczne zmartwychwstanie.

4. Możesz mieć rację, że Katechizm Heidelberski nie mówi wprost o negatywnej predestynacji (reprobacji). Należy jednak pamiętać, że katechizm nie był stworzony jako samodzielne dzieło. Zawsze był stosowany razem z konfesją (dlatego np. mamy Konfesję i Katechizmy Westminsterskie, Konfesję Augsburską i Katechizmy Lutra). Bywał wykorzystywany z różnymi konfesjami, w końcu utarło się stosować go razem z Konfesją Belgijską i Kanonami z Dordrechtu. Zatem nie musi on zawierać wszystkich doktryn. Jego autorzy (Ursinus i Olevianus) o ile mi wiadomo wierzyli w reprobację. Wszystkie konserwatywne kościoły reformowane opierające się obecnie na tymże katechizmie używają go wraz z jakąś konfesją - zwykle właśnie Belgijską.

5. Twój sposób wyrażania doktryny reprobacji (wiara w to ze Bog kogos nienawidzi i przeznacza bez zadnych szans na wieczne męki) raczej nie wyraża poglądów większości teologów reformowanych. Reprobacja i predestynacja nie znoszą ludzkiej odpowiedzialności moralnej.


"The Road goes ever on and on

Down from the door where it began.

Now far ahead the Road has gone,

And I must follow, if I can, " J.R.R. Tolkien
polk
Posty: 826
Rejestracja: 24 mar 2013, 13:19
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: EKR a KE-R

Postautor: polk » 21 wrz 2015, 23:39

A kto powiedzial ze ortodoksja reformowana zaklada wiare w podwojna predestynacje? Dla arminianow to własnie teologia Jakuba Arminiusza moglaby byc wyznacznikiem ortodoksji (wszak urodził się on w wieku Reformacji - czyli XVI w.)

Biblia mówi ze łaska objawiła sie dla wszystkich, tak mówi Słowo Boże, które jest nieomylne. Tak oto stoje, inaczej nie mogę.


"Z łaski jesteście zbawieni, przez wiarę. Nie jest to waszym osiągnięciem, ale darem Boga" - List do Efezjan 2,8
Awatar użytkownika
Filip
Posty: 1566
Rejestracja: 14 lut 2013, 13:34
wyznanie: Prezbiterianizm
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: EKR a KE-R

Postautor: Filip » 21 wrz 2015, 23:47

Nie mam nic do tego, że interpretujesz Biblię inaczej (w mojej opinii błędnie, ale o tym możemy dyskutować gdzie indziej) ;-) Są tradycje chrześcijańskie - nawet wspomniany arminianizm - w których to Twoje poglądy są ortodoksją. Ale proszę, nie relatywizuj ortodoksji reformowanej


"The Road goes ever on and on

Down from the door where it began.

Now far ahead the Road has gone,

And I must follow, if I can, " J.R.R. Tolkien
michno
Posty: 24
Rejestracja: 06 kwie 2015, 17:11
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: EKR a KE-R

Postautor: michno » 22 wrz 2015, 20:09

Filip pisze:. Ale na pewno do listy obok rozumienia predestynacji i Wieczerzy Pańskiej należałoby dodać przynajmniej teologię przymierza i rozumienie natury Kościoła oraz tego jak powinien być zorganizowany.

A poczęstowałbyś jakimiś odnośnikami, gdzie z tymi zagadnieniami (teologia przymierza, rozumienie natury Kościoła oraz tego jak powinien być zorganizowany) mógłbym się zapoznać. Szukałem materiałów dotyczących teologii przymierza i skromnie mówiąc, jakem teologiczny prostaczek, nie bardzo to zrozumiałem. Da radę to w żołnierskich słowach wytłumaczyć?


Po mrokach światło.
Awatar użytkownika
Filip
Posty: 1566
Rejestracja: 14 lut 2013, 13:34
wyznanie: Prezbiterianizm
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: EKR a KE-R

Postautor: Filip » 22 wrz 2015, 21:30

Hm. Czytasz po angielsku, czy tylko po polsku? Zastanawiam się czy mam coś po polsku na podorędziu.


"The Road goes ever on and on

Down from the door where it began.

Now far ahead the Road has gone,

And I must follow, if I can, " J.R.R. Tolkien
michno
Posty: 24
Rejestracja: 06 kwie 2015, 17:11
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: EKR a KE-R

Postautor: michno » 22 wrz 2015, 23:17

Oczywiście wolałbym po polsku, ale z braku laku i po angielsku może być.


Po mrokach światło.
polk
Posty: 826
Rejestracja: 24 mar 2013, 13:19
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: EKR a KE-R

Postautor: polk » 23 wrz 2015, 12:22

Filip pisze:Nie mam nic do tego, że interpretujesz Biblię inaczej (w mojej opinii błędnie, ale o tym możemy dyskutować gdzie indziej) ;-) Są tradycje chrześcijańskie - nawet wspomniany arminianizm - w których to Twoje poglądy są ortodoksją. Ale proszę, nie relatywizuj ortodoksji reformowanej


Ja również nie mam nic do tego, że interpretujesz Biblię inaczej. Są tradycje chrześcijańskie - nawet wspomniany kalwinizm z podwójną predestynacją, zakładający, że Pan Bóg jest straszny. Ale proszę, nie relatywizuj ortodoksji reformowanej, do której zalicza się również arminianizm :)


"Z łaski jesteście zbawieni, przez wiarę. Nie jest to waszym osiągnięciem, ale darem Boga" - List do Efezjan 2,8
SzymonK
Posty: 19
Rejestracja: 18 maja 2014, 20:36
wyznanie: Reformowani Baptyści
Lokalizacja: Warszawa
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: EKR a KE-R

Postautor: SzymonK » 08 maja 2016, 20:40

Pewniej pastor baptysta mówił mi, że EKR wyznaje teorię znaną jako federal vision, która zakłada, że dzieci zbawionych będą zbawione. Może ktoś to zweryfikować?


"Dzieci, miłujmy nie słowem ani językiem lecz czynem i prawdą."

1 Jana 3, 18
polk
Posty: 826
Rejestracja: 24 mar 2013, 13:19
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: EKR a KE-R

Postautor: polk » 11 maja 2016, 20:01

Ciekawe pytanie, ja też dodam pytanie: jak wiele jest wiernych CREC w USA? Czy zbory w Polsce są jakoś wspierane zza granicy?


"Z łaski jesteście zbawieni, przez wiarę. Nie jest to waszym osiągnięciem, ale darem Boga" - List do Efezjan 2,8
Awatar użytkownika
wisnia2168
Posty: 383
Rejestracja: 28 maja 2013, 21:18
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Lokalizacja: Świdnica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: RE: Re: EKR a KE-R

Postautor: wisnia2168 » 12 maja 2016, 11:41

polk pisze:Ciekawe pytanie, ja też dodam pytanie: jak wiele jest wiernych CREC w USA? Czy zbory w Polsce są jakoś wspierane zza granicy?

Na pewno :) nie wnikałem zbytnio w sprawy KER'u, ale z nikąd ten liberalizm u nich się nie zjawił. Mówię tak bo podobna sytuacja u mnie w KEA ze Światową Federacją Luterańską, która strasznie wszystko liberalizuje.
EKR chyba bardziej konserwatywny jest


Teza 62: Prawdziwym skarbem Kościoła jest najświętsza Ewangelia chwały i łaski Bożej.

Moja strona Jedynie Krzyż
https://www.facebook.com/JedynieKrzyz/

Wróć do „Hyde Park”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości