Odnawianie pokolen w polskim protestantyzmie

Wszelkie tematy nie pasujące do innych działów.
Oberyn.
Posty: 3798
Rejestracja: 04 sty 2013, 00:03
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Lubin
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Odnawianie pokolen w polskim protestantyzmie

Postautor: Oberyn. » 13 mar 2016, 22:44

polk pisze:Jeśli dziecko dorasta w zborze w którym wmawia mu się, że jego wiara jest nic nie warta, to nie dziwmy się, że takie osoby gdy dorosną najczęściej odchodzą. To nie protestantyzm to pelagianizm.


Szerzysz kłamstwa na temat zielonoświątkowców. Nikt nikomu nie wmawia, ze jego wiara jest nic nie warta. To bzdura wyssana z palca. Każde dziecko, które urodziło się z rodziców wierzących musi wiedzieć, że nie czyni go to zbawionym, przeciwnie, potrzebuje zbawienia i narodzenia na nowo. Zdecydowana większość, która odchodzi była wychowywana do pewnego roku życia jako niepraktykujący albo praktykujący katolicy. Niechęć do zmian i chodzenia do zboru powoduje, ze przestają chodzić.

polk pisze:Jesli chodzi o zielonoświątkowców to prosta piłka: chrzest tylko dla dorosłych, dzieci nie są częścią Bożego Ludu - w takim razie do widzenia.


Ten zarzut byłby prawdziwy, gdyby tylko zielonoświątkowcy chrzcili tylko świadomych. Inne denominacje też to robią. Przyczyna leży gdzie indziej.

polk pisze:Ani Izaak ani Jakub nie musieli wyjechać na obóz do Asyrii i nie musieli podjąć decyzji przyjęcia Jahwe. Dlaczego? Bo od urodzenia byli Ludem Bożym, Bóg ich ojca Abrahama był ich Bogiem, bez dyskusji. I jak wiemy w konsekwencji to właśnie w Bogu znajdowali ukojenie i sens ich życia.


Przykład calkowicie nieadekwatny. Nie musisz wyjeżdzać na obóz, żeby bycć zbawionym, kolejne jakieś dywagacje. Izraelici stawali się Ludem Bożym przez obrzezkę napletka. Obrzezka w NT to nie jest chrzest, a nowe życie dane w Chrystusie.

Czy dziecko, które zostało ochrzczone i należy do Ludu Bozego nie potrzebuje już zbawienia? Jeśli nie, to nie ma sensu wiara w usprawiedliwienie, bo nie ono zbawia, a chrzest. Jeśli potrzebuje, to czy nie zbawiony moze być częścią ludu Bożego?


św. Robert Bellarmin: "Największą z protestanckich herezji jest pewność."

Biblia:

(8) Bóg zaś daje dowód swojej miłości ku nam przez to, że kiedy byliśmy jeszcze grzesznikami, Chrystus za nas umarł. (9) Tym bardziej więc teraz, usprawiedliwieni krwią jego, będziemy przez niego zachowani od gniewu. (10) Jeśli bowiem, będąc nieprzyjaciółmi, zostaliśmy pojednani z Bogiem przez śmierć Syna jego, tym bardziej, będąc pojednani, dostąpimy zbawienia przez życie jego. (Rzym. 5;8-10)
polk
Posty: 826
Rejestracja: 24 mar 2013, 13:19
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Odnawianie pokolen w polskim protestantyzmie

Postautor: polk » 13 mar 2016, 22:53

Jeśli jesteś taki pewny to podejmij temat, który założyłem jakis czas temu o błędnym rozumieniu chrztu w kosciele zielonoswiatkowym a nie pisz bzdur.
I prosze nie nazywaj prawdy kłamstwem bo w złym świetle to stawia Ciebie jako chrzescijanina.

Wracając do tematu sam znam pastora zielonoswiatkowcow ktorego dzieci gdy dorosły odeszly od Boga. Smutne ale prawdziwe.

Jesli od malego sie dzieciom wmawia, ze nie sa czescia Kosciola to nie dziwmy się, ze gdy dorosną to nie chcą być jego częścią.


"Z łaski jesteście zbawieni, przez wiarę. Nie jest to waszym osiągnięciem, ale darem Boga" - List do Efezjan 2,8
Oberyn.
Posty: 3798
Rejestracja: 04 sty 2013, 00:03
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Lubin
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Odnawianie pokolen w polskim protestantyzmie

Postautor: Oberyn. » 13 mar 2016, 23:08

polk pisze:I prosze nie nazywaj prawdy kłamstwem bo w złym świetle to stawia Ciebie jako chrzescijanina.


Nie podałeś cytatów, potencjalnych sytuacji, jakiś fraz z kazalnicg. Nic. Wychowałem się w zborze zielonoświątkowym, jeździłem na zjazdy, konkursy biblijne, konferencje itp. NIGDY nie spotkałem się z tym, co piszesz. Kompletne bzdury, tylko tak moge to nazwać.

polk pisze:Jeśli jesteś taki pewny to podejmij temat, który założyłem jakis czas temu o błędnym rozumieniu chrztu w kosciele zielonoswiatkowym a nie pisz bzdur.


Nie jestem członkiem KZ-tu, nie interesuje mnie to jak oni rozumieją chrzest. Niech tłumaczą to członkowie tej wspólnoty.

polk pisze:Wracając do tematu sam znam pastora zielonoswiatkowcow ktorego dzieci gdy dorosły odeszly od Boga. Smutne ale prawdziwe.


Bo za mało się modlił chyba. Nie wierzę, że wmawiał dziecku, ze jest drugiego sortu.

polk pisze:Jesli od malego sie dzieciom wmawia, ze nie sa czescia Kosciola to nie dziwmy się, ze gdy dorosną to nie chcą być jego częścią.


Kolejny raz piszesz nieprawdę. To są Twje wyobrażenia nt. zielonoświątkowców, a nie stan faktyczny. Ciekawe czemu nie piszesz o baptystach czy wolnych chrześcijanach?


św. Robert Bellarmin: "Największą z protestanckich herezji jest pewność."

Biblia:

(8) Bóg zaś daje dowód swojej miłości ku nam przez to, że kiedy byliśmy jeszcze grzesznikami, Chrystus za nas umarł. (9) Tym bardziej więc teraz, usprawiedliwieni krwią jego, będziemy przez niego zachowani od gniewu. (10) Jeśli bowiem, będąc nieprzyjaciółmi, zostaliśmy pojednani z Bogiem przez śmierć Syna jego, tym bardziej, będąc pojednani, dostąpimy zbawienia przez życie jego. (Rzym. 5;8-10)
polk
Posty: 826
Rejestracja: 24 mar 2013, 13:19
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Odnawianie pokolen w polskim protestantyzmie

Postautor: polk » 13 mar 2016, 23:16

Nie wiem jak wolni, ale baptyści nie nauczają tego, że przez chrzest stajemy sie czlonkami Kościoła!
Ten zielonoświatkowy pastor mało się modlił o dzieci? Jeśli piszesz poważnie to chyba żebyś poszedł juz spać bo ewidentnie jestes zmeczony. Duzo sie o nich modlił! Ale co z tego skoro od urodzenia byli małymi poganami, których wiara nic nie znaczyła, dopiero miały uwierzyć gdy dorosną.
Sam bym sie pewnie ewakuował z takiego towarzystwa.

Nie jestes członkiem KZ ale sie w nim wychowałeś? Ładny chaos w tych zborach :puppyeyes:


"Z łaski jesteście zbawieni, przez wiarę. Nie jest to waszym osiągnięciem, ale darem Boga" - List do Efezjan 2,8
Oberyn.
Posty: 3798
Rejestracja: 04 sty 2013, 00:03
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Lubin
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Odnawianie pokolen w polskim protestantyzmie

Postautor: Oberyn. » 13 mar 2016, 23:24

polk pisze:Ten zielonoświatkowy pastor mało się modlił o dzieci? Jeśli piszesz poważnie to chyba żebyś poszedł juz spać bo ewidentnie jestes zmeczony.


To tylko moje przypuszczenia, przecież napisalem.
polk pisze:Duzo sie o nich modlił! Ale co z tego skoro od urodzenia byli małymi poganami, których wiara nic nie znaczyła, dopiero miały uwierzyć gdy dorosną.


Dlatego zadałem pytanie: co czyni nas członkami Kościoła, chrzest czy narodznie na nowo? Jeśli chrzest to nie ma potrzeby narodzenia na nowo i usprawiedliwienia z wiary. Bo po co?

polk pisze:Nie jestes członkiem KZ ale sie w nim wychowałeś? Ładny chaos w tych zborach


:-? Nie wiem czy wiesz, ale w Polsce mamy jeszcze dwie denominacje zielonoświątkowe i jedną wspólnotę niezarejeetrowaną jako związek wyznaniowy.


św. Robert Bellarmin: "Największą z protestanckich herezji jest pewność."

Biblia:

(8) Bóg zaś daje dowód swojej miłości ku nam przez to, że kiedy byliśmy jeszcze grzesznikami, Chrystus za nas umarł. (9) Tym bardziej więc teraz, usprawiedliwieni krwią jego, będziemy przez niego zachowani od gniewu. (10) Jeśli bowiem, będąc nieprzyjaciółmi, zostaliśmy pojednani z Bogiem przez śmierć Syna jego, tym bardziej, będąc pojednani, dostąpimy zbawienia przez życie jego. (Rzym. 5;8-10)
polk
Posty: 826
Rejestracja: 24 mar 2013, 13:19
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Odnawianie pokolen w polskim protestantyzmie

Postautor: polk » 13 mar 2016, 23:30

Dla Kosciola Zielonoswiatkowego chrzest jest "koncowym aktem procesu narodzenia na nowo", jednym słowem, jeśliś nie ochrzczony to żeś nie zarodzony na nowo!
W Polsce jest więcej denominacji o charakterze zielonoświątkowym. Niektóre nawet nie wierzą w Trójce. W USA Zjednoczony Kościół Zielonoświątkowy jest jednym z wiejszych charyzmatycznych zborow, problem w tym, że nie wierzą w Trojce Swieta!
Total chaos!


"Z łaski jesteście zbawieni, przez wiarę. Nie jest to waszym osiągnięciem, ale darem Boga" - List do Efezjan 2,8
Oberyn.
Posty: 3798
Rejestracja: 04 sty 2013, 00:03
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Lubin
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Odnawianie pokolen w polskim protestantyzmie

Postautor: Oberyn. » 13 mar 2016, 23:38

polk pisze:W Polsce jest więcej denominacji o charakterze zielonoświątkowym. Niektóre nawet nie wierzą w Trójce.


Które?

polk pisze:W USA Zjednoczony Kościół Zielonoświątkowy jest jednym z wiejszych charyzmatycznych zborow, problem w tym, że nie wierzą w Trojce Swieta!
Total chaos!


Ja mówię o tradycyjnych zielonoświątkowcach. Nie mówię o jednościowcach, nie interesują mnie oni, podobnie jak Ruch Wiary z Osteenem i Meyer na czele. To, że napisze na keczupie "musztarda" nie czyni z tego musztardy.


św. Robert Bellarmin: "Największą z protestanckich herezji jest pewność."

Biblia:

(8) Bóg zaś daje dowód swojej miłości ku nam przez to, że kiedy byliśmy jeszcze grzesznikami, Chrystus za nas umarł. (9) Tym bardziej więc teraz, usprawiedliwieni krwią jego, będziemy przez niego zachowani od gniewu. (10) Jeśli bowiem, będąc nieprzyjaciółmi, zostaliśmy pojednani z Bogiem przez śmierć Syna jego, tym bardziej, będąc pojednani, dostąpimy zbawienia przez życie jego. (Rzym. 5;8-10)
polk
Posty: 826
Rejestracja: 24 mar 2013, 13:19
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Odnawianie pokolen w polskim protestantyzmie

Postautor: polk » 14 mar 2016, 00:02

Pierwszy z brzegu Zbór Ewangelii Łaski w Katowicach.
Co do napisu musztarda, oczywiście masz rację. Tyle że tu nie tylko o napis chodzi ale o smak, opakowanie, skład, zapach i opis. Dziwne, że nie ma anglikanow, luteranow, prezbiterian, metodystow i baptystow, ktorzy odrzucaja Trójce! A zielonych? Na pęczki! Zwiedzenie!
Ale co tam ważne ze mowia jezykami...


"Z łaski jesteście zbawieni, przez wiarę. Nie jest to waszym osiągnięciem, ale darem Boga" - List do Efezjan 2,8
Awatar użytkownika
Filip
Posty: 1566
Rejestracja: 14 lut 2013, 13:34
wyznanie: Prezbiterianizm
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Odnawianie pokolen w polskim protestantyzmie

Postautor: Filip » 14 mar 2016, 00:10

Wspomniane historyczne wyznania są jasno określone pod względem wiary. Pewnie byli przedstawiciele wszystkich tych wyznań, którzy odrzucali Trójcę - tylko, że w ten sposób przestali być anglikanami, luteranami czy prezbiterianami. Natomiast pentakostalizm jest ruchem opartym bardziej na wspólnocie pewnego rodzaju doświadczenia (chrztu Duchem Świętym i charyzmatów), niż na jakiejś teologii. Więc siłą rzeczy jest bardziej płynne kto "jeszcze" jest zielonoświątkowcem, a kto "już" jest czymś innym (np. antytrynitarzem).


"The Road goes ever on and on
Down from the door where it began.
Now far ahead the Road has gone,
And I must follow, if I can, " J.R.R. Tolkien
Oberyn.
Posty: 3798
Rejestracja: 04 sty 2013, 00:03
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Lubin
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Odnawianie pokolen w polskim protestantyzmie

Postautor: Oberyn. » 14 mar 2016, 00:14

polk pisze:Pierwszy z brzegu Zbór Ewangelii Łaski w Katowicach.


To są branhamowcy. Zlituj się i nie stawiaj branhama w tym samym szeregu, co zielonoświątkowców.

polk pisze:Dziwne, że nie ma anglikanow, luteranow, prezbiterian, metodystow i baptystow, ktorzy odrzucaja Trójce! A zielonych? Na pęczki! Zwiedzenie!
Ale co tam ważne ze mowia jezykami...


Ale co to ma do rzeczy? To, że jednościowcy nazywają się zielonoświątkowcami oznacza, że muszą być be, tak? To tak jakby mówić, że kalwiniści są źli, bo jest tam odłam, który jest charyzmatyczny. Problemem zielonoświątkowców jest brak spójnej doktryny tak jak np. u reformowanych. Ale czy przez to mam iść do innego zboru? Przez coś na co nie mam wpływu?


św. Robert Bellarmin: "Największą z protestanckich herezji jest pewność."

Biblia:

(8) Bóg zaś daje dowód swojej miłości ku nam przez to, że kiedy byliśmy jeszcze grzesznikami, Chrystus za nas umarł. (9) Tym bardziej więc teraz, usprawiedliwieni krwią jego, będziemy przez niego zachowani od gniewu. (10) Jeśli bowiem, będąc nieprzyjaciółmi, zostaliśmy pojednani z Bogiem przez śmierć Syna jego, tym bardziej, będąc pojednani, dostąpimy zbawienia przez życie jego. (Rzym. 5;8-10)
Awatar użytkownika
Imperator
Posty: 6337
Rejestracja: 22 kwie 2010, 17:05
wyznanie: Prezbiterianizm
Lokalizacja: Merry ol' England
O mnie: PhD
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Odnawianie pokolen w polskim protestantyzmie

Postautor: Imperator » 14 mar 2016, 00:21

Hola hola... Tutaj mowimy o odnawianiu sie pokolen w polskich prostestanckich zborach. Utarczki zieloni-niezieloni w innym temacie prosze.


Teologia na poważnie i z humorem: http://mlodykalwin.blox.pl
polk
Posty: 826
Rejestracja: 24 mar 2013, 13:19
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Odnawianie pokolen w polskim protestantyzmie

Postautor: polk » 14 mar 2016, 00:22

Wracając do tematu: wbrew temu co naucza Kościół Zielonoświątkowy, chrzest NIE jest końcowym procesem narodzenia na nowo, dlatego dzieci wychowane w tych zborach od nich odchodzą bo mogą myśleć, że czegoś im brakuje. Chrztu nie dadzą, członkiem Kościoła nie zrobią, wiary nie uznają. Cóż w takim razie robić?
Ewakuować się. Szczerze? Nie dziwie się.


"Z łaski jesteście zbawieni, przez wiarę. Nie jest to waszym osiągnięciem, ale darem Boga" - List do Efezjan 2,8
Awatar użytkownika
Imperator
Posty: 6337
Rejestracja: 22 kwie 2010, 17:05
wyznanie: Prezbiterianizm
Lokalizacja: Merry ol' England
O mnie: PhD
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Odnawianie pokolen w polskim protestantyzmie

Postautor: Imperator » 14 mar 2016, 00:34

Polk, mozesz miec racje. U nas, prezbiterian, dzieci sie traktuje jak wierzace, katechizuje, modli i sa czlonkami kosciola. Jest moment kiedy ta wiara z dziecka staje sie ich wlasna - i tak mielismy ostatnia w kosciele z jedna nastolatka. Jak pamietam to dzieci w kosciele baptystow traktowano jak malych pogan, wypedzano z nabozenstwa i karmiono jakas dzecinada.

Ale wlasnie, jaki jest tego wplyw. Ciekawie by zrobic longitudinal badanie i przesledzic losy jakiejs populacji wierzacych rodzin i ich dzieci. Jak ktos rozwaza tu doktorat to macie juz temat. :-)


Teologia na poważnie i z humorem: http://mlodykalwin.blox.pl
Oberyn.
Posty: 3798
Rejestracja: 04 sty 2013, 00:03
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Lubin
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Odnawianie pokolen w polskim protestantyzmie

Postautor: Oberyn. » 14 mar 2016, 00:36

Imperator pisze:Jest moment kiedy ta wiara z dziecka staje sie ich wlasna


W 100% przypadków?


św. Robert Bellarmin: "Największą z protestanckich herezji jest pewność."

Biblia:

(8) Bóg zaś daje dowód swojej miłości ku nam przez to, że kiedy byliśmy jeszcze grzesznikami, Chrystus za nas umarł. (9) Tym bardziej więc teraz, usprawiedliwieni krwią jego, będziemy przez niego zachowani od gniewu. (10) Jeśli bowiem, będąc nieprzyjaciółmi, zostaliśmy pojednani z Bogiem przez śmierć Syna jego, tym bardziej, będąc pojednani, dostąpimy zbawienia przez życie jego. (Rzym. 5;8-10)
Awatar użytkownika
Imperator
Posty: 6337
Rejestracja: 22 kwie 2010, 17:05
wyznanie: Prezbiterianizm
Lokalizacja: Merry ol' England
O mnie: PhD
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Odnawianie pokolen w polskim protestantyzmie

Postautor: Imperator » 14 mar 2016, 00:40

Oberyn. pisze:
Imperator pisze:Jest moment kiedy ta wiara z dziecka staje sie ich wlasna


W 100% przypadków?


Patrzac na niereprezentatywna populacje mojego zboru to tak, ale oczywiscie przyjmuje ze gdzies indziej moze byc inaczej. Zapytam o to w niedziele pastora.


Teologia na poważnie i z humorem: http://mlodykalwin.blox.pl

Wróć do „Hyde Park”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości