Baptyści - niepokojące tendencje - w stronę kalwinizmu

Wszelkie tematy nie pasujące do innych działów.
Ukuthula
Posty: 24
Rejestracja: 12 cze 2016, 21:02
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Baptyści - niepokojące tendencje - w stronę kalwinizmu

Postautor: Ukuthula » 12 cze 2016, 21:41

Chciałbym zwrócić uwagę na zjawisko, które (nie tylko ja) dostrzegam w Kościele Chrześcijan Baptystów. Punktem wyjścia niech będzie tekst "Wyznanie wiary oraz poglądy", które można znaleźć na stronie II zboru gdańskiego, gdzie znajdujemy następujący fragment nawiązujący do londyńskiego wyznania wiary:

Zgodnie z nauczaniem Słowa Bożego wierzymy, że Bóg przed stworzeniem świata wiedział co się stanie (m. in. o buncie i grzechu człowieka) i wybrał część ludzkości aby ją zbawić od potępienia za grzechy.

Problem w tym, że oficjalne wyznanie wiary baptystów polskich, w oparciu o które Kościół ten został zarejestrowany w Polsce głosi zgoła inne przesłanie:

Wierzymy, że Bóg pragnie, aby każdy człowiek był zbawiony (Jan 3,16; 1 Tym. 2,4; Ezech. 33,11). Dlatego obowiązkiem każdego człowieka jest przyjęcie, przez szczerą i posłuszną wiarę w Jezusa Chrystusa, daru zbawienia. Tylko uporczywe trwanie w grzechach, niechęć do poprawy i poddania się Chrystusowi może przeszkodzić grzesznikowi w zbawieniu (Dz. 17,30; 2 Ptr. 3,9).

Spór o predestynację nie jest w Kościele Baptystycznym nie jest niczym nowym. Do tej pory jednak było rzeczą oczywistą, że kwestie związane z predestynacją są kwestią indywidualnych interpretacji. Od kilku lat można jednak zaobserwować wzmożone forsowanie tej tematyki przez grupę pastorów reprezentujących stanowisko kalwińskie. Dla niektórych spośród pastorów teologia kalwińska stała się oczkiem w głowie, a osoby wstępujące do zborów nie są nawet informowane o stanowisku (a raczej jego braku) Kościoła Chrześcijan Baptystów w sprawie predestynacji.
Co więcej, można odnieść wrażenie, że "polityka kadrowa" (np. nominacje pastorskie) w niektórych okręgach odbywają się wg. klucza wierności wobec teologii reformowanej.

Zaznaczam, ze nie odmawiam nikomu prawa do wyznawania teologii reformowanej, natomiast obawiam się, że natarczywość w promowaniu teologii kalwińskiej, grozi konfliktami, a może nawet rozłamem w Kościele Baptystycznym. Skądinąd wiadomo, że były już próby zmiany wyznania wiary własnie w duchu kalwińskim - na szczęście zakończone fiaskiem.


Awatar użytkownika
Dragonar
Posty: 4906
Rejestracja: 10 wrz 2011, 20:04
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Christendom
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Baptyści - niepokojące tendencje - w stronę kalwinizmu

Postautor: Dragonar » 12 cze 2016, 22:07

Ukuthula pisze:Problem w tym, że oficjalne wyznanie wiary baptystów polskich, w oparciu o które Kościół ten został zarejestrowany w Polsce głosi zgoła inne przesłanie:

Wierzymy, że Bóg pragnie, aby każdy człowiek był zbawiony (Jan 3,16; 1 Tym. 2,4; Ezech. 33,11). Dlatego obowiązkiem każdego człowieka jest przyjęcie, przez szczerą i posłuszną wiarę w Jezusa Chrystusa, daru zbawienia. Tylko uporczywe trwanie w grzechach, niechęć do poprawy i poddania się Chrystusowi może przeszkodzić grzesznikowi w zbawieniu (Dz. 17,30; 2 Ptr. 3,9).

Kojarzysz Londyńskie Wyznanie Wiary z 1689 roku, jak widzę. Przykładowy cytat z tego na wskroś baptystycznego wyznania wiary:

Przez swoje postanowienie i dla okazania chwały Bóg przeznaczył (uprzednio ustanowił) pewnych ludzi i aniołów do wiecznego życia przez Chrystusa, objawiając w ten sposób swoją łaskę. Inni, których pozostawił na zatracenie w grzechach, okazują postrach Jego sądu. (III:3)
(źródło: LINK)

Jaki jest więc problem, skoro baptyści u samych korzeni związani są z teologia reformowaną? :)


Scriptura locuta, Roma finita.

Zapraszam na mojego bloga: Herold Pański.
Awatar użytkownika
Dragonar
Posty: 4906
Rejestracja: 10 wrz 2011, 20:04
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Christendom
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Baptyści - niepokojące tendencje - w stronę kalwinizmu

Postautor: Dragonar » 12 cze 2016, 22:10

Efendi pisze:Dragonar - to powiedz to amerykanskim baptystom z czasow wielkiego przebudzenia ktorzy wprowadzili arminianizm do baptyzmu :D

To dopiero była prawdziwie niepokojąca zmiana. :P


Scriptura locuta, Roma finita.

Zapraszam na mojego bloga: Herold Pański.
Awatar użytkownika
Dragonar
Posty: 4906
Rejestracja: 10 wrz 2011, 20:04
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Christendom
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Baptyści - niepokojące tendencje - w stronę kalwinizmu

Postautor: Dragonar » 12 cze 2016, 22:13

Efendi pisze:Czyli dzisiaj powrot do korzeni mamy :D

Cieszę się z tego, zwłaszcza że jestem związany z bardzo reformowanym zborem baptystycznym. Na pewno nie chciałbym na tym tle wywoływać konfliktów lub - co gorzej - rozłamów, jednak nie mogę powiedzieć, że ta tendencja mnie zasmuca. ;)


Scriptura locuta, Roma finita.

Zapraszam na mojego bloga: Herold Pański.
polk
Posty: 826
Rejestracja: 24 mar 2013, 13:19
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Baptyści - niepokojące tendencje - w stronę kalwinizmu

Postautor: polk » 12 cze 2016, 22:54

Kalwinizm uczy ze zbawienie zależy tylko od Boga a nie człowieka. Czy nie powinno to dawać otuchy, zwarzywszy na to, że Bóg jest miłością?


"Z łaski jesteście zbawieni, przez wiarę. Nie jest to waszym osiągnięciem, ale darem Boga" - List do Efezjan 2,8
Awatar użytkownika
Dragonar
Posty: 4906
Rejestracja: 10 wrz 2011, 20:04
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Christendom
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Baptyści - niepokojące tendencje - w stronę kalwinizmu

Postautor: Dragonar » 12 cze 2016, 23:06

polk pisze:Kalwinizm uczy ze zbawienie zależy tylko od Boga a nie człowieka. Czy nie powinno to dawać otuchy, zwarzywszy na to, że Bóg jest miłością?

Usprawiedliwionym dodaje to otuchy, natomiast nieusprawiedliwionych zwykle to kompletnie nie obchodzi, a jeżeli obchodzi, to znak, że niebawem zostaną usprawiedliwieni. ;)


Scriptura locuta, Roma finita.

Zapraszam na mojego bloga: Herold Pański.
Ukuthula
Posty: 24
Rejestracja: 12 cze 2016, 21:02
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Baptyści - niepokojące tendencje - w stronę kalwinizmu

Postautor: Ukuthula » 13 cze 2016, 00:02

Efendi, zgadzam się, Mateusz Wichary ma kalwińskie poglądy, ale nikomu jej nie narzuca. Niestety nie o wszystkich można to powiedzieć.


Ukuthula
Posty: 24
Rejestracja: 12 cze 2016, 21:02
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Baptyści - niepokojące tendencje - w stronę kalwinizmu

Postautor: Ukuthula » 13 cze 2016, 00:05

Dragonar, w korzeniach można doszukać się rozmaitych źródeł, zależy jak głęboko szukasz. Problem w czym innym - polski Kościół Baptystów ma swoje wyznanie wiary, natomiast niektóre zbory usiłują udawać, że o tym nie wiedzą.


Awatar użytkownika
Dragonar
Posty: 4906
Rejestracja: 10 wrz 2011, 20:04
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Christendom
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Baptyści - niepokojące tendencje - w stronę kalwinizmu

Postautor: Dragonar » 13 cze 2016, 00:12

Zgodnie z nauczaniem Słowa Bożego wierzymy, że Bóg przed stworzeniem świata wiedział co się stanie (m. in. o buncie i grzechu człowieka) i wybrał część ludzkości aby ją zbawić od potępienia za grzechy.

To można pogodzić zarówno z kalwinizmem, jak i arminianizmem. Kluczem jest interpretacja.

Wierzymy, że Bóg pragnie, aby każdy człowiek był zbawiony (Jan 3,16; 1 Tym. 2,4; Ezech. 33,11). Dlatego obowiązkiem każdego człowieka jest przyjęcie, przez szczerą i posłuszną wiarę w Jezusa Chrystusa, daru zbawienia. Tylko uporczywe trwanie w grzechach, niechęć do poprawy i poddania się Chrystusowi może przeszkodzić grzesznikowi w zbawieniu (Dz. 17,30; 2 Ptr. 3,9).

To ma wydźwięk nieco bardziej arminiański, jednak może być również pogodzone z kalwinizmem.


Scriptura locuta, Roma finita.

Zapraszam na mojego bloga: Herold Pański.
Janek
Posty: 2717
Rejestracja: 11 sty 2015, 14:30
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Baptyści - niepokojące tendencje - w stronę kalwinizmu

Postautor: Janek » 13 cze 2016, 11:13

Re: Baptyści - niepokojące tendencje - w stronę kalwinizmu

Też mnie to niepokoi :roll: ten cały kalwinizm mi się nie podoba(delikatnie pisząc)
https://www.youtube.com/watch?v=PG7u8RqgWsk
A prawda was wyzwoli :) uwielbiam tego baptystę :-)


polk
Posty: 826
Rejestracja: 24 mar 2013, 13:19
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Baptyści - niepokojące tendencje - w stronę kalwinizmu

Postautor: polk » 13 cze 2016, 19:13

Dragonar pisze:
polk pisze:Kalwinizm uczy ze zbawienie zależy tylko od Boga a nie człowieka. Czy nie powinno to dawać otuchy, zwarzywszy na to, że Bóg jest miłością?

Usprawiedliwionym dodaje to otuchy, natomiast nieusprawiedliwionych zwykle to kompletnie nie obchodzi, a jeżeli obchodzi, to znak, że niebawem zostaną usprawiedliwieni. ;)


Ortodoksyjni kalwini pamiętając słowa Apostoła Jana o tym, że Bóg jest miłością nie muszą się obawiać o przyszłość całego stworzenia ;-)


"Z łaski jesteście zbawieni, przez wiarę. Nie jest to waszym osiągnięciem, ale darem Boga" - List do Efezjan 2,8
polk
Posty: 826
Rejestracja: 24 mar 2013, 13:19
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Baptyści - niepokojące tendencje - w stronę kalwinizmu

Postautor: polk » 13 cze 2016, 21:56

Owszem, pisząc kalwiński mam na myśli reformowany (w tym właśnie kalwińskim rozumieniu)
Każdy reformowany wierząc, że zbawienie zależy tylko od Boga, a ani trochę od człowieka, może mieć pokój co do wieczności wszystkich stworzeń ;)


"Z łaski jesteście zbawieni, przez wiarę. Nie jest to waszym osiągnięciem, ale darem Boga" - List do Efezjan 2,8
Awatar użytkownika
Czekoladowy
Posty: 955
Rejestracja: 05 lis 2014, 21:18
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Baptyści - niepokojące tendencje - w stronę kalwinizmu

Postautor: Czekoladowy » 13 cze 2016, 22:16

To chyba na odwrót jeśli już ;) Ogólnie jest problem z nazewnictwem, wszyscy strasznie tu mieszają.

Z tego, co ja się orientuję, kalwinizmem powinno się określać reformowaną soteriologię, zaś teologią reformowaną po prostu całokształt teologii reformowanej (w co wlicza się zarówno soteriologia z tzw. TULIP-em, jak i teologia przymierza i inne niezbędne elementy). Nie wystarczy wierzyć w doktryny łaski, by móc się nazywać reformowanym.

Myślę, że reformowani baptyści (ci prawdziwi) jednak mogą nazywać się reformowanymi. Chrzest dzieci wynika ze szczegółów w rozumieniu teologii przymierza, a reformowani baptyści również ją uznają, tyle że zmodyfikowaną w stosunku do jej klasycznej wersji (nazywaną bodajże "1689 Federalism").


A powracając do tematu, mnie również cieszą takie tendencje w Kościele Chrześcijan Baptystów :) Ogólnie okręg gdański jest chyba dość mocno "skalwinizowany" :P


Już raczej nie odwiedzam forum, w razie czego proszę o kontakt mailowy.
christianinroman
Posty: 321
Rejestracja: 20 maja 2016, 07:29
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Baptyści - niepokojące tendencje - w stronę kalwinizmu

Postautor: christianinroman » 13 cze 2016, 22:34

Polecam kazanie Ch. Spurgeona ,, Boży wybrani'' na Duchowy.gps.pl


Ukuthula
Posty: 24
Rejestracja: 12 cze 2016, 21:02
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Baptyści - niepokojące tendencje - w stronę kalwinizmu

Postautor: Ukuthula » 14 cze 2016, 11:42

Nie chciałem tu wszczynać bezpłodnych od setek lat dyskusji teologicznych na temat kalwinizmu. Chodzi o to, że kalwiniści w swojej zapalczywości zapominają często o tym, że nie każdy musi podzielać ich konstrukcję teologiczną.



Wróć do „Hyde Park”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości