Teologia Reformowana- Kalwinizm krytycznym okiem patrząc

Wszelkie tematy nie pasujące do innych działów.
Awatar użytkownika
fauxpas
Posty: 3132
Rejestracja: 15 kwie 2012, 16:26
wyznanie: Reformowani Baptyści
Lokalizacja: Poznań / Szczecin
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Teologia Reformowana- Kalwinizm krytycznym okiem patrząc

Postautor: fauxpas » 01 wrz 2016, 14:34

Temat w skrócie: znalazłem dziwny artykuł na wątpliwej jakości forum, więc teraz wy przekonajcie mnie, że historycznie było inaczej, bo mi nie chce się szukać.
:)


Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Teologia Reformowana- Kalwinizm krytycznym okiem patrząc

Postautor: Zbyszekg4 » 01 wrz 2016, 21:01

Ostatnim cytatem w podanym tu artykule jest to:
"Przypominam wam bracia, że zbawieni zostaliście przez ewangelię którą wam zwiastowałem i którą przyjęliście, w której trwacie tylko wtedy, jeżeli ją zachowujecie tak, jak (ja) wam ją zwiastowałem, chyba że nadaremnie uwierzyliście." (1Kor 15:1-2)
Czy forumowi kalwiniści mają jakieś argumenty w kontekście tego zdania, aby twierdzić, że gdyby Paweł żył w czasach Kalwina, to by był kalwinistą?... [albo, gdyby dziś ożył, to by wnet do zboru kalwińskiego przystąpił].


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
Imperator
Posty: 6337
Rejestracja: 22 kwie 2010, 17:05
wyznanie: Prezbiterianizm
Lokalizacja: Merry ol' England
O mnie: PhD
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Teologia Reformowana- Kalwinizm krytycznym okiem patrząc

Postautor: Imperator » 02 wrz 2016, 00:17

Zbyszekg4 pisze:Ostatnim cytatem w podanym tu artykule jest to:
"Przypominam wam bracia, że zbawieni zostaliście przez ewangelię którą wam zwiastowałem i którą przyjęliście, w której trwacie tylko wtedy, jeżeli ją zachowujecie tak, jak (ja) wam ją zwiastowałem, chyba że nadaremnie uwierzyliście." (1Kor 15:1-2)
Czy forumowi kalwiniści mają jakieś argumenty w kontekście tego zdania, aby twierdzić, że gdyby Paweł żył w czasach Kalwina, to by był kalwinistą?... [albo, gdyby dziś ożył, to by wnet do zboru kalwińskiego przystąpił].


Kalwinizmu nie wymyslil Kalwin. To czego uczy tak zwany kalwinizm jest zapisane od ksiegi Rodzaju po ksiege Objawienia. A zatem tak, apostol Pawel byl kalwinista, tak jak pozostali apostolowie, bo w koncu pan Jezus nauczal kalwinizmu na przyklad w rozdziale 6 w Ewangelii Jana.


Teologia na poważnie i z humorem: http://mlodykalwin.blox.pl
Awatar użytkownika
Riddick
Posty: 3037
Rejestracja: 16 sty 2008, 15:16
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Poznań
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Teologia Reformowana- Kalwinizm krytycznym okiem patrząc

Postautor: Riddick » 02 wrz 2016, 14:23

Imperator pisze:
Zbyszekg4 pisze:Ostatnim cytatem w podanym tu artykule jest to:
"Przypominam wam bracia, że zbawieni zostaliście przez ewangelię którą wam zwiastowałem i którą przyjęliście, w której trwacie tylko wtedy, jeżeli ją zachowujecie tak, jak (ja) wam ją zwiastowałem, chyba że nadaremnie uwierzyliście." (1Kor 15:1-2)
Czy forumowi kalwiniści mają jakieś argumenty w kontekście tego zdania, aby twierdzić, że gdyby Paweł żył w czasach Kalwina, to by był kalwinistą?... [albo, gdyby dziś ożył, to by wnet do zboru kalwińskiego przystąpił].


Kalwinizmu nie wymyslil Kalwin. To czego uczy tak zwany kalwinizm jest zapisane od ksiegi Rodzaju po ksiege Objawienia. A zatem tak, apostol Pawel byl kalwinista, tak jak pozostali apostolowie, bo w koncu pan Jezus nauczal kalwinizmu na przyklad w rozdziale 6 w Ewangelii Jana.

Eeeem, dość odważne stwierdzenie.


Sympatyk protestantyzmu
Ja, światłość, przyszedłem na świat, aby każdy, kto wierzy we mnie, nie pozostał w ciemności. Ew. Jana 12:46
Jezus jest Panem, życiem moim i zmartwychwstaniem
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Teologia Reformowana- Kalwinizm krytycznym okiem patrząc

Postautor: KAAN » 02 wrz 2016, 14:42

Imperator pisze:
Zbyszekg4 pisze:Ostatnim cytatem w podanym tu artykule jest to:
"Przypominam wam bracia, że zbawieni zostaliście przez ewangelię którą wam zwiastowałem i którą przyjęliście, w której trwacie tylko wtedy, jeżeli ją zachowujecie tak, jak (ja) wam ją zwiastowałem, chyba że nadaremnie uwierzyliście." (1Kor 15:1-2)
Czy forumowi kalwiniści mają jakieś argumenty w kontekście tego zdania, aby twierdzić, że gdyby Paweł żył w czasach Kalwina, to by był kalwinistą?... [albo, gdyby dziś ożył, to by wnet do zboru kalwińskiego przystąpił].
Kalwinizmu nie wymyslil Kalwin. To czego uczy tak zwany kalwinizm jest zapisane od ksiegi Rodzaju po ksiege Objawienia. A zatem tak, apostol Pawel byl kalwinista, tak jak pozostali apostolowie, bo w koncu pan Jezus nauczal kalwinizmu na przyklad w rozdziale 6 w Ewangelii Jana.
Riddick napisał ze odważne stwierdzenie, ja bym napisał że to stwierdzenie za odważne, podobne do kamikadze. Ale z częścią się zgodzę, kalwinizm nie wymyślił Kalwin ale jego spadkobiercy. Według mojego rozeznania to Kalwin w protestantyzmie był tym czym Luter w katolicyzmie. I tak jak Luter zatrzymał się w swoich reformach, tak Kalwin okopał się w swoim grajdołku, a szkoda że ani jeden ani drugi nie poszli dalej. Zrobił wielki krok w przybliżaniu myśli protestanckiej do biblijnego wzorca, tak jak Luter zrobił wielki krok przecinając pępowinę katolicyzmu który go zrodził i ukształtował. Obaj byli wielkimi ludźmi swoich czasów, ale się zatrzymali w swojej drodze reformatorskiej. I nie mam do nich pretensji z tego powodu, bo wielkość brzemienia jakie musieli z siebie zrzucić i praca jaką wykonali była na miarę ich sił i możliwości, mam większe pretensje do ich następców. Czasami nazywam siebie protestantem przyznając się do wielu punktów wiary kalwińskiej, pomimo tego że tak na prawdę protestantem pod względem duchowym nie jestem i wyznaję punkty protestantyzmu we właściwej biblijnej perspektywie.
Niektórzy mają problem z kalwińską predystynacją, która tak na prawdę jest scholastyką kalwińską a nie wprost nauczaniem Biblii; predystynacja istnieje ale w nieco innym wymiarze niż (ultra) kalwiniści myślą.
Całkowicie zgadzam się z kalwińską ideą wiecznego bezpieczeństwa, i chyba ten punkt jest najbardziej denerwujący dla tych co myślą ze zbawienie można utracić, dlatego kalwinizm jest tak ostro atakowany.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
jj
Posty: 8277
Rejestracja: 11 sty 2008, 10:17
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Lokalizacja: zagranica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Teologia Reformowana- Kalwinizm krytycznym okiem patrząc

Postautor: jj » 02 wrz 2016, 14:52

Zbyszekg4 pisze:Ostatnim cytatem w podanym tu artykule jest to:
"Przypominam wam bracia, że zbawieni zostaliście przez ewangelię którą wam zwiastowałem i którą przyjęliście, w której trwacie tylko wtedy, jeżeli ją zachowujecie tak, jak (ja) wam ją zwiastowałem, chyba że nadaremnie uwierzyliście." (1Kor 15:1-2)
Czy forumowi kalwiniści mają jakieś argumenty w kontekście tego zdania, aby twierdzić, że gdyby Paweł żył w czasach Kalwina, to by był kalwinistą?... [albo, gdyby dziś ożył, to by wnet do zboru kalwińskiego przystąpił].


Nie ma warunkowego zbawienia. To juz powinienes wiedziec po tylu latach uczestnictwa na forum. Zbawienie jest wieczne i nie potrzeba go konserwowac uczynkami, aby sie nie zastalo.
Problem lezy jak zwykle w tlumaczeniu.

Zapoznaję was zaś, bracia, z ewangelią, którą wam głosiłem, którą też przejęliście, (na gruncie) której stanęliście,
i przez którą dostępujecie zbawienia, skoro trzymacie się jej w takim Słowie, w jakim wam ją ogłosiłem, chyba że bez powodu uwierzyliście. (Przeklad doslowny)

http://biblia.oblubienica.eu/interlinea ... /2/param/1

Pawel stwierdza, ze sa zbawieni SKORO trzymaja sie...

Sprawdz sobie w oryginale.

Reszta, to retoryka. podobnie jest tutaj:

(21) Nie odrzucam łaski Bożej; bo jeśli przez zakon jest sprawiedliwość, tedy Chrystus daremnie umarł.
(List do Galatów 2:21, Biblia Warszawska)


Czy Chrystus zmarl nadaremnie?



Wróć do „Hyde Park”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości