Teologia Reformowana- Kalwinizm krytycznym okiem patrząc

Wszelkie tematy nie pasujące do innych działów.
Awatar użytkownika
Samolub
Posty: 4751
Rejestracja: 12 wrz 2015, 22:28
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Loch Ness
Gender: Male
Kontaktowanie:

Teologia Reformowana- Kalwinizm krytycznym okiem patrząc

Postautor: Samolub » 01 wrz 2016, 07:04

http://chlebznieba.pl/index.php?id=685

Miłego czytania, zapraszam do dyskusjii


Obrazek HAPPYSAD- Jałowiec
Od połowy stycznia'17 nie udzielam się na forum bojkotując działania części moderacjii (Efendi oraz Kaan'a) jeśli obie te osoby ustąpią ze swoich funkcjii na forum rozważę powrót. Spotkasz mnie na moim >blogu< zapraszam
jj
Posty: 8277
Rejestracja: 11 sty 2008, 10:17
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Lokalizacja: zagranica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Teologia Reformowana- Kalwinizm krytycznym okiem patrząc

Postautor: jj » 01 wrz 2016, 07:47

Jeszcze jedna dyskusja na temat kalwinizmu? Komu bedzie sie chcialo polemizowac z wnioskami dzialaczy z "Ulicaprosta"? Wszystkie te wnikoski i postulaty byly juz obalane wielokrotnie na forum. Ci ludzie nie potrafia zrozumiec, ze zbawienia nie mozna utracic. Gdyby to bylo mozliwe, bylibysmy je wszyscy utracili, zanim Dobry Pasterz bezskutecznie nastawialby by zycia w obronie owiec.

(27) Owce moje głosu mojego słuchają i Ja znam je, a one idą za mną. (28) I Ja daję im żywot wieczny, i nie giną na wieki, i nikt nie wydrze ich z ręki mojej. (29) Ojciec mój, który mi je dał, jest większy nad wszystkich i nikt nie może wydrzeć ich z ręki Ojca.
(Ew. Jana 10:27-29, Biblia Warszawska)


(11) Ja jestem dobry pasterz. Dobry pasterz życie swoje kładzie za owce. (12) Najemnik, który nie jest pasterzem, do którego owce nie należą, widząc wilka nadchodzącego, porzuca owce i ucieka, a wilk porywa je i rozprasza, (13) ponieważ jest najemnikiem i nie zależy mu na owcach. (14) Ja jestem dobry pasterz i znam swoje owce, i moje mnie znają. (15) Jak Ojciec mnie zna i Ja znam Ojca, i życie swoje kładę za owce.
(Ew. Jana 10:11-14, Biblia Warszawska)


Wilk chce wystraszyc, rozproszyc stado i pozrec.


Awatar użytkownika
Samolub
Posty: 4751
Rejestracja: 12 wrz 2015, 22:28
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Loch Ness
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Teologia Reformowana- Kalwinizm krytycznym okiem patrząc

Postautor: Samolub » 01 wrz 2016, 08:32

Chodzi o samo powstanie Kalwinizmu oraz jego naturę motywowana politycznie, ekonomicznie i społecznie. Widać odejście od Ewangelii i to trwa po dzień dzisiejszy...


Obrazek HAPPYSAD- Jałowiec
Od połowy stycznia'17 nie udzielam się na forum bojkotując działania części moderacjii (Efendi oraz Kaan'a) jeśli obie te osoby ustąpią ze swoich funkcjii na forum rozważę powrót. Spotkasz mnie na moim >blogu< zapraszam
jj
Posty: 8277
Rejestracja: 11 sty 2008, 10:17
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Lokalizacja: zagranica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Teologia Reformowana- Kalwinizm krytycznym okiem patrząc

Postautor: jj » 01 wrz 2016, 09:00

Chodzi o to, zeby wykazac, ze kalwinizm jest zly, bo w kosciele anglikanskim jest zepsucie. A ja wam mowie, ze mucha traci sluch po odcieciu nog i skrzydel. :-D
... a juz twierdzenie, ze kalwinisci nie odwoluja sie do nauk biblijnych jest wziete z bujnej fantazji autora. Nie spotkalem w moim dlugim zyciu ludzi tak konsekwentnie broniacych nauk biblijnych, jak wlasnie kalwinisci. Poza tym, teologia reformowana jest wspolna dla wielu wielu wyznan, denominacji i kosciolow. Jeszcze wiecej jest 4, 4,5 punktowych kalwinistow w kazdej denominacji.


Awatar użytkownika
Samolub
Posty: 4751
Rejestracja: 12 wrz 2015, 22:28
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Loch Ness
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Teologia Reformowana- Kalwinizm krytycznym okiem patrząc

Postautor: Samolub » 01 wrz 2016, 09:32

Wiesz, jeśli zaczyna się od prześladowania i mordowania anabaptystów a głównym teologiem i twórca jest osoba powiedzmy sobie lekko despotyczna. Jeśli kalwińska teologia służy jako dźwignią nacjonalizmu to należy się zastanowić jakiego ducha są to nauki. Bo jeśli ktos łamie podstawy nauki Chrześcijańskiej i wydaje złe owoce to jak może dobrze rozsądzić sprawy ważniejsze takie jak NN, pewność zbawienia itd

Noi czy jest mozliwe że Ewangelicy (KEA, KER, KEM) odejdą od chrztu niemowląt? To byłby przełom i świadectwo dla innych. Wyobraźmy sobie że tak...


Obrazek HAPPYSAD- Jałowiec
Od połowy stycznia'17 nie udzielam się na forum bojkotując działania części moderacjii (Efendi oraz Kaan'a) jeśli obie te osoby ustąpią ze swoich funkcjii na forum rozważę powrót. Spotkasz mnie na moim >blogu< zapraszam
Awatar użytkownika
Imperator
Posty: 6337
Rejestracja: 22 kwie 2010, 17:05
wyznanie: Prezbiterianizm
Lokalizacja: Merry ol' England
O mnie: PhD
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Teologia Reformowana- Kalwinizm krytycznym okiem patrząc

Postautor: Imperator » 01 wrz 2016, 10:08

Samolub pisze:Jeśli kalwińska teologia służy jako dźwignią nacjonalizmu


Przypomnij nam co jest zlego w nacjonalizmie?

Samolub pisze:czy jest mozliwe że Ewangelicy (KEA, KER, KEM) odejdą od chrztu niemowląt? To byłby przełom i świadectwo dla innych. Wyobraźmy sobie że tak...


Dlaczego mieliby odchodzic od chrztu niemowlat? To jest calkowicie biblijna propozycja.


Teologia na poważnie i z humorem: http://mlodykalwin.blox.pl
Awatar użytkownika
Samolub
Posty: 4751
Rejestracja: 12 wrz 2015, 22:28
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Loch Ness
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Teologia Reformowana- Kalwinizm krytycznym okiem patrząc

Postautor: Samolub » 01 wrz 2016, 10:16

W nacjonalizmie nic, ale w nacjonalizmie podpartym religją jest mnostwo zła.

Ty nie odejdziesz, wiec np. Cb nic nie przekona. Ale inni mogą zmienić swój pogląd i uważam że byłby to dobry kierunek i wspaniałe świadectwo.


Obrazek HAPPYSAD- Jałowiec
Od połowy stycznia'17 nie udzielam się na forum bojkotując działania części moderacjii (Efendi oraz Kaan'a) jeśli obie te osoby ustąpią ze swoich funkcjii na forum rozważę powrót. Spotkasz mnie na moim >blogu< zapraszam
jj
Posty: 8277
Rejestracja: 11 sty 2008, 10:17
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Lokalizacja: zagranica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Teologia Reformowana- Kalwinizm krytycznym okiem patrząc

Postautor: jj » 01 wrz 2016, 11:22

Samolub pisze:Wiesz, jeśli zaczyna się od prześladowania i mordowania anabaptystów a głównym teologiem i twórca jest osoba powiedzmy sobie lekko despotyczna.

A wiesz, ze to sa plotki i pomowienia? Jesli sie wczytasz na powaznie w historie kalwinizmu, to zauwazysz,, komu na tym zalezy.


Awatar użytkownika
Samolub
Posty: 4751
Rejestracja: 12 wrz 2015, 22:28
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Loch Ness
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Teologia Reformowana- Kalwinizm krytycznym okiem patrząc

Postautor: Samolub » 01 wrz 2016, 11:38

Niestety nie wiem czy są to plotki, wiec prosiłbym o link wyjaśniający dlaczego ktos takie historię rozprzestrzenia i jaki ma w tym interes.


Obrazek HAPPYSAD- Jałowiec
Od połowy stycznia'17 nie udzielam się na forum bojkotując działania części moderacjii (Efendi oraz Kaan'a) jeśli obie te osoby ustąpią ze swoich funkcjii na forum rozważę powrót. Spotkasz mnie na moim >blogu< zapraszam
jj
Posty: 8277
Rejestracja: 11 sty 2008, 10:17
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Lokalizacja: zagranica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Teologia Reformowana- Kalwinizm krytycznym okiem patrząc

Postautor: jj » 01 wrz 2016, 11:55

Chodzilo o to, zebys sam poszukal, ale dobrze, jak bede mial czas to poszukam. Zaczne od starych tematow na forum. Tu juz wszystko o tym bylo.


Awatar użytkownika
Filip
Posty: 1566
Rejestracja: 14 lut 2013, 13:34
wyznanie: Prezbiterianizm
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Teologia Reformowana- Kalwinizm krytycznym okiem patrząc

Postautor: Filip » 01 wrz 2016, 12:11

Wzmiankowany artykuł pisze:Powszechnie wiadomo, że polemizowanie z kalwinistami jest bardzo kłopotliwe ze względu na brak jednoznaczności, mnogość samo zaprzeczeń i mglistość Teologii Reformowanej. Sprawę komplikuje też fakt, że kalwiniści prawie nigdy nie odwołują się do nauk Słowa Bożego, ale prawie zawsze do innych teologii, traktując Biblię wybiórczo i przytaczając tylko pewną cześć prawdy, z pominięciem wielu istotnych aspektów biblijnych.


Dobry żart :D Gdyby autor tego artykułu zapoznał się z reprezentatywnymi tekstami teologii reformowanej (z naciskiem na teologię – nie popularne internetowe opracowania wątpliwej jakości i ortodoksji) takimi jak dogmatyka Bavincka, teologia systematyczna Hodge'a lub Berkhofa, "Nauki Religii Chrześcijańskiej" Kalwina czy nawet chociażby naszymi tekstami konfesyjnymi (Konfesja Westminsterska, Kanony z Dort), to nie pisałby takich głupot.


"The Road goes ever on and on
Down from the door where it began.
Now far ahead the Road has gone,
And I must follow, if I can, " J.R.R. Tolkien
Awatar użytkownika
Samolub
Posty: 4751
Rejestracja: 12 wrz 2015, 22:28
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Loch Ness
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Teologia Reformowana- Kalwinizm krytycznym okiem patrząc

Postautor: Samolub » 01 wrz 2016, 12:37

Okey, poczekam na materiały... Jak dla mnie Kalwinizm jest trochę podejrzany i nie spójny ogólnie rzecz biorąc duchowo i historycznie te oskarżenia. Wiec czekam na jakiś dobry materiał może mnie przekona.


Obrazek HAPPYSAD- Jałowiec
Od połowy stycznia'17 nie udzielam się na forum bojkotując działania części moderacjii (Efendi oraz Kaan'a) jeśli obie te osoby ustąpią ze swoich funkcjii na forum rozważę powrót. Spotkasz mnie na moim >blogu< zapraszam
Awatar użytkownika
Dragonar
Posty: 4906
Rejestracja: 10 wrz 2011, 20:04
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Christendom
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Teologia Reformowana- Kalwinizm krytycznym okiem patrząc

Postautor: Dragonar » 01 wrz 2016, 12:58

Samolub pisze:Chodzi o samo powstanie Kalwinizmu oraz jego naturę motywowana politycznie, ekonomicznie i społecznie. Widać odejście od Ewangelii i to trwa po dzień dzisiejszy...

Predestynacja i generalnie doktryny łaski (w skrócie tzw. pięć punktów kalwinizmu) były zawsze częścią Reformacji. To arminianizm powstał później, a jedynymi z pierwszych zarzutów wobec arminian było to, że starają się wrócić w pewnej części pod skrzydła Rzymu. Kalwinizm w kwestii soteriologii jest rodowitym poglądem protestanckim.

Samolub pisze:Okey, poczekam na materiały... Jak dla mnie Kalwinizm jest trochę podejrzany i nie spójny ogólnie rzecz biorąc duchowo i historycznie te oskarżenia. Wiec czekam na jakiś dobry materiał może mnie przekona.

A chcesz może obejrzeć świetnie zrobiony film dokumentalny na ten temat? Amazing Grace: The History and Theology of Calvinism - jest po angielsku niestety: LINK. Ma trzy części. :)

Samolub pisze:Okey, poczekam na materiały... Jak dla mnie Kalwinizm jest trochę podejrzany i nie spójny ogólnie rzecz biorąc duchowo i historycznie te oskarżenia. Wiec czekam na jakiś dobry materiał może mnie przekona.

Kalwinizm jest niesamowicie spójny logicznie. Jak napisał Filip, to głównie reformowani protestanci tworzyli podręczniki do teologii systematycznej. To właśnie reformowanym zawdzięczamy protestancką scholastykę.


Scriptura locuta, Roma finita.

Zapraszam na mojego bloga: Herold Pański.
Awatar użytkownika
Imperator
Posty: 6337
Rejestracja: 22 kwie 2010, 17:05
wyznanie: Prezbiterianizm
Lokalizacja: Merry ol' England
O mnie: PhD
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Teologia Reformowana- Kalwinizm krytycznym okiem patrząc

Postautor: Imperator » 01 wrz 2016, 13:07

Samolub pisze:Okey, poczekam na materiały... Jak dla mnie Kalwinizm jest trochę podejrzany i nie spójny ogólnie rzecz biorąc duchowo i historycznie te oskarżenia. Wiec czekam na jakiś dobry materiał może mnie przekona.


Poczytaj sam z Pismem Swietym w rece:

Belgijskie Wyznanie Wiary, 1561
Katechizm Heidelberski, 1563
Westminsterskie Wyznanie Wiary, 1647
Mały Katechizm Westminsterski, 1648
Katechizm dla małych dzieci

http://prezbiterianizm.pl/katechizm/


Teologia na poważnie i z humorem: http://mlodykalwin.blox.pl
Awatar użytkownika
Samolub
Posty: 4751
Rejestracja: 12 wrz 2015, 22:28
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Loch Ness
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Teologia Reformowana- Kalwinizm krytycznym okiem patrząc

Postautor: Samolub » 01 wrz 2016, 14:14

Film po angielsku może być, te Katechizmy i wyznania wiary troche już zdążyłem poznać.

Choć tak naprawdę nadal nie rozumiem na czym opiera się to wyznanie. Jego wkład historyczny w Reformacje jest na pewno spory jak choćby Luteran.

Sama zaś duchowość reformowanych i prezbiterian jak i charakter tych wspólnot jest dla mnie niezrozumiały.
Zastrzeżenia historyczne jakie niedawno mialem okazję przeczytać tylko ugruntowaly dziwne wrażenie na temat tej denominacjii


Obrazek HAPPYSAD- Jałowiec
Od połowy stycznia'17 nie udzielam się na forum bojkotując działania części moderacjii (Efendi oraz Kaan'a) jeśli obie te osoby ustąpią ze swoich funkcjii na forum rozważę powrót. Spotkasz mnie na moim >blogu< zapraszam

Wróć do „Hyde Park”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości