Halloween, cmentarze i cała reszta

Wszelkie tematy nie pasujące do innych działów.
Awatar użytkownika
Luna
Posty: 124
Rejestracja: 23 mar 2016, 23:58
wyznanie: Agnostyk
Lokalizacja: Mazowieckie
Gender: Female
Kontaktowanie:

Halloween, cmentarze i cała reszta

Postautor: Luna » 08 paź 2016, 11:25

Może trochę za wcześnie na ten temat (chociaż pewnie producenci kostiumów i gadżetów halloweenowych się ze mną nie zgodzą ;-) ), ale jestem ciekawa Waszych opinii.
No właśnie. Zaraz zacznie się sezon na "grobing" (jak to ktoś kiedyś fajnie nazwał) i wybebeszone dynie. Jaki macie do tego stosunek? Halloween - wiadomo, pogański zwyczaj zza oceanu. A może jednak okazja do zabawy? A Wszystkich Świętych i Zaduszki? W ogóle to jak wygląda wspominanie zmarłych itp. u protestantów? Chodzicie na cmentarze?


To all those people doing lines, don't do it, don't do it
Inject your soul with liberty, it's free, it's free
To all the kids with heroin eyes, don't do it, don't do it.
Because it's not, not what it seems
No, no it's not, not what it seems
Salvation, salvation, salvation is free
Salvation, salvation, salvation is free
Velure
Posty: 524
Rejestracja: 21 lut 2015, 11:38
wyznanie: Protestant
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Halloween, cmentarze i cała reszta

Postautor: Velure » 08 paź 2016, 13:37

Pogańskiego święta komentować nie będę :witch2: gdyż to oczywistość i szkoda strzępić język po stokroć :zla:
A potocznie zwane - Święto Zmarłych nastręcza swoiste trudności, analogiczne do uczestnictwa w rodzinnych obchodach Bożonarodzeniowych. Dylemat wynika tylko i wyłącznie z ogólnorodzinnej histerii babć, matek, ojców i dziadów pt. "Jak to na grób własnego dziadka nie przyjdziesz?" W obliczu z nagła zbliżającej się apopleksji i przygnębienia zarazem przyjadę w okolicach owego święta ze zniczem na bateryjkę, który gra i tańczy ;) - i przy okazji nawiedzę żywą babuszkę, strażniczkę dziadkowego grobu. A ona syta owego czasu może zasnąć spokojnie. Nie biorę jednak udziału w cmentarnych modłach do katolickich świetych itp.


Hierokles
Posty: 63
Rejestracja: 27 kwie 2016, 15:07
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Halloween, cmentarze i cała reszta

Postautor: Hierokles » 08 paź 2016, 14:50

Nie obchodzę Halloween ani Święta Zmarłych. Z przykrością stwierdzam że za rzadko odwiedzam rodzinne groby (raz na dwa lata) bo należy pamiętać o naszych przodkach tj. chciałbym by moje dzieci (w przyszłości) znały rodzinne historie o dziadkach, pradziadkach, itd.


Noemi
Posty: 1774
Rejestracja: 23 sty 2011, 18:00
wyznanie: Kościół Zielonoświątkowy
Lokalizacja: lublin
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Halloween, cmentarze i cała reszta

Postautor: Noemi » 08 paź 2016, 16:51

na cmentarz chodze czasami posprzatac ,lubie wspominac bliskich ale w domu ,uwazam ze to najlepsze miejsce do opowiadania o tych ktorych juz nie ma z nami


Awatar użytkownika
arturos
Posty: 15
Rejestracja: 25 wrz 2016, 19:05
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Halloween, cmentarze i cała reszta

Postautor: arturos » 09 paź 2016, 11:06

Efendi pisze:
Hierokles pisze:tj. chciałbym by moje dzieci (w przyszłości) znały rodzinne historie o dziadkach, pradziadkach, itd.


O przodkach można pamietać bez grobów, bo tam i tak ich nie ma ;) Ja np. chcialbym zeby moje prochy rozsypac, i mam nadzeje ze do tego czasu bedzie to w Polsce legalne ;)

Chciałbym uświadomić niewtajemniczonym, że rozsypanie prochów to nie przestępstwo a WYKROCZENIE! Zwykłe wytoczenie, jakie każdy z was popełnia poruszając się po drogach publicznych (np. przekraczając prędkość). Z tą różnicą, że wykroczenia w ruchu drogowym się ściga, a rozsypywania prochochow NIE. A jeżeli nawet, to sady umażają, lub odstepują od wymierzenia grzywny. A jeżeli nawet ktoś zostałby ukarany (nie skazany! bo to proces o wykroczenie a nie o przestępstwo!) to w papierach będzie czysto (jak po zwykłym mandacie drogowym)!

Pozdrawiam.


ace
Posty: 80
Rejestracja: 21 kwie 2015, 09:22
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Halloween, cmentarze i cała reszta

Postautor: ace » 30 paź 2016, 08:49

Drodzy,
jak w ogóle wygląda temat pogrzebu i chowania zmarłych?
Czy w zborze odbywa się "pogrzebowe" nabożeństwo?
Na jakich cmentarzach chowa się zmarłych?
W Warszawie jest chyba tylko jeden cmentarz (Żytnia / Młynarska)?


Awatar użytkownika
niebieska777
Posty: 833
Rejestracja: 01 mar 2014, 19:04
wyznanie: Inne protestanckie
Lokalizacja: słowacja
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Halloween, cmentarze i cała reszta

Postautor: niebieska777 » 30 paź 2016, 18:17

zgadzam się z tym co jest napisane tu :
http://www.radiopielgrzym.pl/swieto-zma ... iblia.html


3. I usłyszałem donośny głos mówiący od tronu: Oto przybytek Boga z ludźmi: i zamieszka wraz z nimi, i będą oni Jego ludem, a On będzie Bogiem z nimi.
4. I otrze z ich oczu wszelką łzę, a śmierci już nie będzie. Ani żałoby, ni krzyku, ni trudu już nie będzie, bo pierwsze rzeczy przeminęły.
Obj 21:3-4
Awatar użytkownika
Samolub
Posty: 4751
Rejestracja: 12 wrz 2015, 22:28
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Loch Ness
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Halloween, cmentarze i cała reszta

Postautor: Samolub » 30 paź 2016, 18:38

Jest mnostwo cmentarzy ewangelickich w Polsce


Obrazek HAPPYSAD- Jałowiec
Od połowy stycznia'17 nie udzielam się na forum bojkotując działania części moderacjii (Efendi oraz Kaan'a) jeśli obie te osoby ustąpią ze swoich funkcjii na forum rozważę powrót. Spotkasz mnie na moim >blogu< zapraszam
Awatar użytkownika
niebieska777
Posty: 833
Rejestracja: 01 mar 2014, 19:04
wyznanie: Inne protestanckie
Lokalizacja: słowacja
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Halloween, cmentarze i cała reszta

Postautor: niebieska777 » 30 paź 2016, 18:52

a jak w danej miejscowości nie ma komunalnego ale tylko katolickie? to co, urna z prochami w domu?
W ogóle jaki protestanci mają stosunek do kremacji


3. I usłyszałem donośny głos mówiący od tronu: Oto przybytek Boga z ludźmi: i zamieszka wraz z nimi, i będą oni Jego ludem, a On będzie Bogiem z nimi.

4. I otrze z ich oczu wszelką łzę, a śmierci już nie będzie. Ani żałoby, ni krzyku, ni trudu już nie będzie, bo pierwsze rzeczy przeminęły.

Obj 21:3-4
Awatar użytkownika
Samolub
Posty: 4751
Rejestracja: 12 wrz 2015, 22:28
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Loch Ness
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Halloween, cmentarze i cała reszta

Postautor: Samolub » 30 paź 2016, 19:44

Ja już bylem na cmentarzu w środę i zostałem ranny. Dziadek mnie poprosił żebym mu pomógł zanieść kwiaty i się ze zniczami na grobie jakimś ukrytym wywalił, wiec postanowiłem złożyć tego który się potukł i nawet nie odczułem że sobie rękę przeciąłem, ale spokojnie to bylo niegroźne.

Jeśli chodzi o same groby to ja je traktuje jako takie obrazki bliskich które się wiesza w domu, wiec nie obchodze żadnych tego typu świat. Uważam że to taki pomnik w pamięci zmarłego.

Niestety te grobowce to ogromny biznes oraz wyścig szczurów, kto ma większy lepszy i ładniejszy marmur. Wydatki z tym związane też są ogromne!

Według mnie lepsze byłyby cmentarze skromne z mała tabliczką płaską na ziemi i ładną trawką. Kremacja jak najbardziej


Obrazek HAPPYSAD- Jałowiec
Od połowy stycznia'17 nie udzielam się na forum bojkotując działania części moderacjii (Efendi oraz Kaan'a) jeśli obie te osoby ustąpią ze swoich funkcjii na forum rozważę powrót. Spotkasz mnie na moim >blogu< zapraszam
Awatar użytkownika
n.ellie
Posty: 380
Rejestracja: 09 maja 2016, 10:17
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Halloween, cmentarze i cała reszta

Postautor: n.ellie » 30 paź 2016, 20:15

niebieska777 pisze:zgadzam się z tym co jest napisane tu :
http://www.radiopielgrzym.pl/swieto-zma ... iblia.html


Też się z tym zgadzam, choć nie ma czegoś takiego w Polsce jak Święto Zmarłych ;-). Są Wszystkich Świętych i Zaduszki. I choć nie mam problemu z tym drugim, tak zastanawiam się nad tym pierwszym. Nie podzielam katolickiej praktyki, ale chodzi mi o sam sens tego święta. Jeśli miałoby ono polegać tylko na wspominaniu chrześcijańskich męczenników, modlitwie za prześladowanych chrześcijan i w ogóle za Kościół (przecież to my żywi jesteśmy społecznością świętych), to czemu nie?

Święto Zmarłych jest chyba w Meksyku i tam to dopiero jest świętowanie ;-)
https://www.google.pl/search?q=dia+de+los+muertos&client=safari&hl=pl-pl&prmd=ivsn&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwj4176CnYPQAhUDlCwKHSkOCUAQ_AUIBygB&biw=375&bih=559


I choćbym miał dar prorokowania, i znał wszystkie tajemnice, i posiadał całą wiedzę, i choćbym miał pełnię wiary, tak żebym góry przenosił, a miłości bym nie miał, byłbym niczym. (1 Kor 13:2)
Obrazek
https://www.instagram.com/kobieta_z_biblia/
http://kobietazbiblia.blogspot.com/
Awatar użytkownika
niebieska777
Posty: 833
Rejestracja: 01 mar 2014, 19:04
wyznanie: Inne protestanckie
Lokalizacja: słowacja
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Halloween, cmentarze i cała reszta

Postautor: niebieska777 » 30 paź 2016, 20:46

n.ellie pisze:
niebieska777 pisze:zgadzam się z tym co jest napisane tu :
http://www.radiopielgrzym.pl/swieto-zma ... iblia.html


Też się z tym zgadzam, choć nie ma czegoś takiego w Polsce jak Święto Zmarłych ;-). Są Wszystkich Świętych i Zaduszki.

moze inaczej sie nazywa tzn Dzień Zaduszny, ale chodzi ogólnie o zmarłych... pozostałości po słowiańskich Dziadach
np. moja mama kultywuje starą rodzinną tradycję zostawiania na stole specjałów na noc z 1/2 listopada "bo wtedy dusze bliskich zmarłych o północy przychodzą odwiedzać rodziny"... ponoć tak robiła jej mama, babcia, prababcia itd.


3. I usłyszałem donośny głos mówiący od tronu: Oto przybytek Boga z ludźmi: i zamieszka wraz z nimi, i będą oni Jego ludem, a On będzie Bogiem z nimi.

4. I otrze z ich oczu wszelką łzę, a śmierci już nie będzie. Ani żałoby, ni krzyku, ni trudu już nie będzie, bo pierwsze rzeczy przeminęły.

Obj 21:3-4
Awatar użytkownika
n.ellie
Posty: 380
Rejestracja: 09 maja 2016, 10:17
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Halloween, cmentarze i cała reszta

Postautor: n.ellie » 30 paź 2016, 20:55

niebieska777 pisze:...


No tak, chodzi o to samo, ale w kwestiach nazewnictwa wolę być rzetelna :-D .

O jejku, nie sądziłam, że jeszcze kultywowane są takie rzeczy, choć dostrzegam "tęsknoty" za słowiańskimi wierzeniami i w tym roku gdzieniegdzie poruszany jest temat obchodzenia Dziadów, w opozycji do Halloween.


I choćbym miał dar prorokowania, i znał wszystkie tajemnice, i posiadał całą wiedzę, i choćbym miał pełnię wiary, tak żebym góry przenosił, a miłości bym nie miał, byłbym niczym. (1 Kor 13:2)
Obrazek
https://www.instagram.com/kobieta_z_biblia/
http://kobietazbiblia.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Samolub
Posty: 4751
Rejestracja: 12 wrz 2015, 22:28
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Loch Ness
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Halloween, cmentarze i cała reszta

Postautor: Samolub » 30 paź 2016, 21:01

Halloween to takie zachodnie dziady tylko że bardziej uprzemysłowione, biznes związany z dyniami które są świetnym materiałem na zupę kremówą i jednym z ostatnich cennych ważyw prosto z gleby. Niestety ogromne ilości tych cennych ważyw są marnowane


Obrazek HAPPYSAD- Jałowiec
Od połowy stycznia'17 nie udzielam się na forum bojkotując działania części moderacjii (Efendi oraz Kaan'a) jeśli obie te osoby ustąpią ze swoich funkcjii na forum rozważę powrót. Spotkasz mnie na moim >blogu< zapraszam
Awatar użytkownika
n.ellie
Posty: 380
Rejestracja: 09 maja 2016, 10:17
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Halloween, cmentarze i cała reszta

Postautor: n.ellie » 30 paź 2016, 22:00

W Polsce jak widać Halloween się przyjmuje bez problemu . Zabawa najważniejsza.


I choćbym miał dar prorokowania, i znał wszystkie tajemnice, i posiadał całą wiedzę, i choćbym miał pełnię wiary, tak żebym góry przenosił, a miłości bym nie miał, byłbym niczym. (1 Kor 13:2)
Obrazek
https://www.instagram.com/kobieta_z_biblia/
http://kobietazbiblia.blogspot.com/

Wróć do „Hyde Park”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości