Artykuł o protestantyzmie w GW

Wszelkie tematy nie pasujące do innych działów.
Awatar użytkownika
Michał
Posty: 1112
Rejestracja: 11 sty 2008, 19:47
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Warszawa
Gender: Male
Kontaktowanie:

Artykuł o protestantyzmie w GW

Postautor: Michał » 05 lis 2016, 23:32

W dzisiejszej Wyborczej artykuł o protestantyzmie.
Autorzy: Tomasz Piątek i Eliza Michalik, ewangelicy reformowani (Piątek exbaptysta), liberalni.
Artykuł znakomity. Polecam. Dobrze, że się ukazał w wysokonakładowej gazecie.

http://wyborcza.pl/magazyn/7,124059,209 ... macji.html


Ochrzczony na wyznanie wiary 27 XI 2016
Awatar użytkownika
n.ellie
Posty: 380
Rejestracja: 09 maja 2016, 10:17
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Artykuł o protestantyzmie w GW

Postautor: n.ellie » 06 lis 2016, 00:05

Czytałam, też polecam.

Na fejsie przeczytałam jednak dobre pytanie: dlaczego w takim razie Zachód tak mocno poszedł w stronę ateizmu i demoralizacji?


I choćbym miał dar prorokowania, i znał wszystkie tajemnice, i posiadał całą wiedzę, i choćbym miał pełnię wiary, tak żebym góry przenosił, a miłości bym nie miał, byłbym niczym. (1 Kor 13:2)
Obrazek
https://www.instagram.com/kobieta_z_biblia/
http://kobietazbiblia.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Michał
Posty: 1112
Rejestracja: 11 sty 2008, 19:47
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Warszawa
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Artykuł o protestantyzmie w GW

Postautor: Michał » 06 lis 2016, 00:12

Ale to nie jest jakaś wyłączna dziedzina krajów protestanckich.


Ochrzczony na wyznanie wiary 27 XI 2016
Awatar użytkownika
Samolub
Posty: 4751
Rejestracja: 12 wrz 2015, 22:28
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Loch Ness
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Artykuł o protestantyzmie w GW

Postautor: Samolub » 06 lis 2016, 00:13

Artykuł jest słaby aż się wstyd za tych co to pisali =D lepsze artykuły piszą nastolatkowie na blogach

nie mówiąc, że jest troche polityczny, nie rzeczowy i nie mądry, przeciętny czytelnik GW nie zrozumie nic, a jak coś zrozumie to nie tak jak trzeba


Obrazek HAPPYSAD- Jałowiec
Od połowy stycznia'17 nie udzielam się na forum bojkotując działania części moderacjii (Efendi oraz Kaan'a) jeśli obie te osoby ustąpią ze swoich funkcjii na forum rozważę powrót. Spotkasz mnie na moim >blogu< zapraszam
Awatar użytkownika
Michał
Posty: 1112
Rejestracja: 11 sty 2008, 19:47
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Warszawa
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Artykuł o protestantyzmie w GW

Postautor: Michał » 06 lis 2016, 00:22

Napisz lepszy.


Ochrzczony na wyznanie wiary 27 XI 2016
Awatar użytkownika
Samolub
Posty: 4751
Rejestracja: 12 wrz 2015, 22:28
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Loch Ness
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Artykuł o protestantyzmie w GW

Postautor: Samolub » 06 lis 2016, 01:02

Uznajesz coś takiego jak wolność słowa w tym ocenę artykułu w jakimś pęku papieru?


Obrazek HAPPYSAD- Jałowiec
Od połowy stycznia'17 nie udzielam się na forum bojkotując działania części moderacjii (Efendi oraz Kaan'a) jeśli obie te osoby ustąpią ze swoich funkcjii na forum rozważę powrót. Spotkasz mnie na moim >blogu< zapraszam
Awatar użytkownika
Filip
Posty: 1566
Rejestracja: 14 lut 2013, 13:34
wyznanie: Prezbiterianizm
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Artykuł o protestantyzmie w GW

Postautor: Filip » 06 lis 2016, 01:50

Uznajesz coś takiego jak wolność słowa w tym ocenę artykułu w jakimś pęku papieru?


Skorzystał ze swojej wolności słowa wyrażając opinię na temat Twojej opinii, którą wyraziłeś korzystając z wolności słowa :-P Co ja z kolei stwierdzam korzystając tym samym z tejże wolności słowa.

Artykuł ciekawy, miejscami trochę naiwny – np. powoływanie się na skompromitowane tezy Webera, aczkolwiek trzeba przyznać, że autorzy trochę się do nich dystansują. Nie wiem tylko czy się cieszyć, że promują protestantyzm, czy martwić ogólną postawą części ewangelików, którzy prezentują protestantyzm jako liberalną i antyklerykalną alternatywę dla katolicyzmu.


"The Road goes ever on and on
Down from the door where it began.
Now far ahead the Road has gone,
And I must follow, if I can, " J.R.R. Tolkien
ace
Posty: 80
Rejestracja: 21 kwie 2015, 09:22
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Artykuł o protestantyzmie w GW

Postautor: ace » 06 lis 2016, 10:50

W moim odczuciu artykuł idealnie napisany pod katolików. Faktycznie lekko naiwny jednak jest przecież skierowany do ludzi, których wiara zatrzymała się na poziomie 6 letniego dziecka i klepania rymowanych modlitw do aniołków i obrazków (90% polskich katolików). :)

Chciałbym widzieć więcej publikacji protestanckich w polskich mediach :)


2tm31617
Posty: 425
Rejestracja: 08 lip 2016, 22:05
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Artykuł o protestantyzmie w GW

Postautor: 2tm31617 » 06 lis 2016, 11:05

n.ellie pisze:Czytałam, też polecam.

Na fejsie przeczytałam jednak dobre pytanie: dlaczego w takim razie Zachód tak mocno poszedł w stronę ateizmu i demoralizacji?


Pewnie dlatego, że protestantyzm niósł wolność. Na tyle mocną, że oddzielone dość znacznie wiarę od państwa, wychowania i mediów. Teraz zbierają żniwo. Ateizm zaczyna dominować nie w sposób wolnościowy, ale ideologiczny, opanował urzędy i szkoły. Katolickie państwa mają struktury hierachiczne, lewo czy prawo dość mocno połączone z państwem, idą zwykle razem. Katolicyzm jako taki lepiej utrzymuje wiarę bo umie lizać tylki tym u władzy. Zachód ma wylizany ateizm w tej chwili.


Awatar użytkownika
Michał
Posty: 1112
Rejestracja: 11 sty 2008, 19:47
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Warszawa
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Artykuł o protestantyzmie w GW

Postautor: Michał » 06 lis 2016, 13:44

Filip pisze:
Uznajesz coś takiego jak wolność słowa w tym ocenę artykułu w jakimś pęku papieru?


Skorzystał ze swojej wolności słowa wyrażając opinię na temat Twojej opinii, którą wyraziłeś korzystając z wolności słowa :-P Co ja z kolei stwierdzam korzystając tym samym z tejże wolności słowa.


Ja wyznaję dobrą anglosaską zasadę, że jak ktoś kogoś za coś krytykuje, to niech się wykaże i zrobi to lepiej.

Artykuł napisany jak dla dzieci? Bardzo dobrze! Moje pierwsze informacje o protestantyzmie to reformacja na historii w podstawówce i kompletnie wykoślawiona wizja predestynacji Kalwina. Większość Polaków na tym etapie się zatrzymała. Trzeba ich edukować jak małe dzieci.

W ostatnim Do Rzeczy był wywiad z Natalią Niemen, w którym mówi o wierze, o tym że jest baptystką itd. Niestety nie wiem czy jest w necie, a gazety nie mam.


Ochrzczony na wyznanie wiary 27 XI 2016
Awatar użytkownika
Samolub
Posty: 4751
Rejestracja: 12 wrz 2015, 22:28
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Loch Ness
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Artykuł o protestantyzmie w GW

Postautor: Samolub » 06 lis 2016, 16:54

Nie ma problemu

jeśli chodzi o sam artykuł to nie ma tam wogole dystansu, pytań, luzu, żartu, życiowych spraw też nie poruszyli, poszło grubo odrazu po polityce, sytuacjii przemysłu w danym kraju i makro zmianach... Masakra =D Takie coś jest dobre do dyskusjii- wiara a przemysł ciężki, a nie na sztandarowy artykuł 499 lat Reformacjii, nie no sory

druga rzecz wypada zawsze choć jak 5 latek napisać- hey to co czytasz to artykuł osób... x, y, z jesteśmy Protestanckimi Kalwinami i chcielibyśmy...

Artykuł jest rzeczowy i opisuje realia w jakimś ułamku rzeczywistości ale podejście do tematu jest troche jak nasze kłótnie tu na forum z Katolikami na zakładce 35-tej ... A to jest artykuł który można przemyśleć w kilka osób, jest sporo czasu na jego napisanie i mnostwo dobrej energi

btw. Natalia Niemen ładnie śpiewa =D


Obrazek HAPPYSAD- Jałowiec
Od połowy stycznia'17 nie udzielam się na forum bojkotując działania części moderacjii (Efendi oraz Kaan'a) jeśli obie te osoby ustąpią ze swoich funkcjii na forum rozważę powrót. Spotkasz mnie na moim >blogu< zapraszam
Awatar użytkownika
Samolub
Posty: 4751
Rejestracja: 12 wrz 2015, 22:28
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Loch Ness
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Artykuł o protestantyzmie w GW

Postautor: Samolub » 07 lis 2016, 05:23

Btw. Troche zbyt ostro oceniłem artykuł bo porusza kilka ciekawych kwestii, jednak jest wysoko tendencyjny to znaczy krótki i wybiórczy pod Kalwinizm... nie tłumaczy dobrze reformacjii tylko przekuwa Lutra na Kalwina =D

druga sprawa jest taka, że odrazu buduje kompleks Polaka na wschód od Łaby, żeby zaspokoić kompleksy czytelników GW należy przesunąć Łabę. Taka podpowiedz =P

Brakuje też czegoś życiowego, temat kręci się wokół powiedzmy- Pkb narodu, co może interesuje przemysłowców i emerytów, ale nie koniecznie przekłada się na poziom życia i nie tłumaczy Reformacjii

jak już mówiłem to dobry artykuł tu na forum do tematu Reformacją a Przemysł Ciężki =D

to też ważne... Bo uczciwość, pracowitość to podstawa rozwoju. Jednak chyba ludzie szukają pobożności, no ale nie zdziwmy się jak do KERu zawitają przemysłowcy =D


Obrazek HAPPYSAD- Jałowiec
Od połowy stycznia'17 nie udzielam się na forum bojkotując działania części moderacjii (Efendi oraz Kaan'a) jeśli obie te osoby ustąpią ze swoich funkcjii na forum rozważę powrót. Spotkasz mnie na moim >blogu< zapraszam
michno
Posty: 24
Rejestracja: 06 kwie 2015, 17:11
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Artykuł o protestantyzmie w GW

Postautor: michno » 18 lis 2016, 16:16

W najnowszej Polityce jest artykuł "Katolik protestantem". Wydźwięk jest taki, że ludzie niby coraz bardziej interesują się protestantyzmem. Są i oczywiście klisze (nie twierdzę, że fałszywe) o złych księżach katolickich, pośrednikach między Bogiem i człowiekiem, co to rozumy pozjadali i wypowiadają się ex cathedra. Za to u nas - protestantów - pastor bardziej po partnersku traktuje wiernych.

Dla protestantów w sumie nic ciekawego, ale katolicy i wszyscy inni może czegoś się dowiedzą.

Jest też tam napisane, że drugim największym po KE-A kościołem protestanckim w Polsce jest KE-R. Może ktoś potwierdzić lub zaprzeczyć? Wikipedia twierdzi, że chociażby baptystów jest więcej niż wiernych KE-R.


Po mrokach światło.
Awatar użytkownika
Samolub
Posty: 4751
Rejestracja: 12 wrz 2015, 22:28
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Loch Ness
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Artykuł o protestantyzmie w GW

Postautor: Samolub » 18 lis 2016, 17:11

Zaprzeczam...

KEA okolo 70 tys
KZ powyżej 30 tys
KChB powyżej 10 tys
KEA maksymalnie 5 tys

także Zielonoświątkowcow i Baptystów jest znacznie wiecej... oficjalnie! Jeszcze są Protestanci bezednominacyjni różnie bywający tu i tam czy nie deklarujący przynależności do konkretnego kościoła, cięzko określić ile to może być szacuję 50-100 tys

wszystkich Protestantów należących do konkretnego kościoła i deklarujących takową oficjalnie jest tylko 150 tys, jest to współczynnik jeden z najniższych na świecie często procentowo mniejszy niż w krajach arabskich, azjatyckich =D

rzeczywiście Polscy Katolicy w sporej liczbie nawet nie wiedzieli że takie wyznanie istnieje! U mnie w mieście spora cześć ludzi np myślała że Ksiądz w Ameryce Katolicki może mieć żonę i to są Pastorzy. Taka lekka dezinformacja. Np pewna dziewczyna uznała, że Luteranie to jakaś sekta a Ewangelicy są spoko bo jej koleżanka jest. A to jest to samo prawie.


Obrazek HAPPYSAD- Jałowiec
Od połowy stycznia'17 nie udzielam się na forum bojkotując działania części moderacjii (Efendi oraz Kaan'a) jeśli obie te osoby ustąpią ze swoich funkcjii na forum rozważę powrót. Spotkasz mnie na moim >blogu< zapraszam
Awatar użytkownika
Dezerter
Posty: 511
Rejestracja: 02 cze 2014, 15:19
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Lokalizacja: Inowrocław
O mnie: na co dzień żyję zchrystusem.pl
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Artykuł o protestantyzmie w GW

Postautor: Dezerter » 18 lis 2016, 19:56

czyli wszystkich protestantów (w tym niezrzeszonych) jest ok 200 000 - czyli takie Kielce - kiepściutko i malutko.
Jeśli wsiąść pod uwagę tylko zrzeszonych to jest was wszystkich razem tyle co Świadków Jehowy - trochę szokuje mnie to, bo oni byli nielegalni i prześladowani przez komunę przez 45 lat
kiepsko coś z tym waszym głoszeniem i nawracaniem :-(
nie żebym się czepiał czy wytykał - ot taka socjologiczna obserwacja


Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie

Wróć do „Hyde Park”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości