Strona 1 z 1

Interpretacja Biblii

: 29 lip 2017, 18:01
autor: Marcin.R
Śledzę wasze, protestanckie, forum od niedługiego czasu. O protestantyzmie zasięgnąłem także informacji z innych źródeł. Do rzeczy: nasunęło mi się kilka pytań, jedno z nich dotyczy interpretacji Słowa Bożego. Z informacji, z którymi udało mi się zapoznać, każdy może interpretować Biblię. Każdy. I każda interpretacja jest równorzędna. Co więc, gdy interpretacje są skrajnie różne?

Dziękuję za odpowiedź

Re: Interpretacja Biblii

: 30 lip 2017, 11:19
autor: KAAN
Marcin.R pisze:... każdy może interpretować Biblię. Każdy. I każda interpretacja jest równorzędna. Co więc, gdy interpretacje są skrajnie różne?
Gdzie taką zasadę, albo praktykę znalazłeś? Co dla ciebie znaczy "równorzędna" i jak rozumiesz "interpretację"?

Re: Interpretacja Biblii

: 30 lip 2017, 12:20
autor: Marcin.R
Wielokrotnie w internecie, i nie tylko, można natknąć się na informacje że każdy protestant może czytać i interpretować Pismo Święte. W końcu każdy w wspólnocie jest równy. Interpretować czuli żyć po chrześcijańsku w taki sposób w jaki zrozumie znaczenie Słów Boga.
Napisałem na tym forum po to aby zostało mi to wyjaśnione. I o to proszę. Jeśli źle zrozumiałem, przepraszam.

Re: Interpretacja Biblii

: 30 lip 2017, 15:20
autor: diedmaroz

Re: Interpretacja Biblii

: 02 sie 2017, 08:38
autor: KAAN
Marcin.R pisze:Wielokrotnie w internecie, i nie tylko, można natknąć się na informacje że każdy protestant może czytać i interpretować Pismo Święte. W końcu każdy w wspólnocie jest równy. Interpretować czuli żyć po chrześcijańsku w taki sposób w jaki zrozumie znaczenie Słów Boga.
Napisałem na tym forum po to aby zostało mi to wyjaśnione. I o to proszę. Jeśli źle zrozumiałem, przepraszam.
Każdy może i powinien czytać Biblię i rozumieć co czyta, a to co z Biblii wynika zastosować w swoim życiu. Żaden wierzący nie żyje dla siebie i nie żyje w próżni duchowej, dlatego swoje rozumienie Słowa konfrontuje z tym czego nauczają w zborach. Po takiej konfrontacji decyduje jaka społeczność najbardziej odpowiada jego zrozumieniu Słowa i przy okazji może swoje rozumienie skorygować. Na tym polega indywidualna odpowiedzialność człowieka przed Bogiem, aby poważnie podejść do wiary i doktryny, poznać prawdę i pójść we właściwym kierunku. W tym wszystkim Bóg pomaga wierzącym których powołuje przez swojego Ducha Świętego; to on wykonuje pracę we wnętrzu człowieka i pozwala zrozumieć to co czyta w Słowie lub słucha w czasie głoszenia Słowa.

pytania pomoc randka