Luteranie - Pl. Małachowskiego - Warszawa

Wszelkie tematy nie pasujące do innych działów.
Awatar użytkownika
Filip
Posty: 1566
Rejestracja: 14 lut 2013, 13:34
wyznanie: Prezbiterianizm
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Luteranie - Pl. Małachowskiego - Warszawa

Postautor: Filip » 18 gru 2017, 17:45

Nie wiem, o czym mówisz. Chrześcijaństwo dzieli się na dwa odłamy: fundamentalizm, do którego ja należę, oraz liberalizm, w którym zawierają się takie odłamy jak katolicy, starokatolicy, mariawici, katolicy narodowi, prawosławni, luteranie, kalwini, adwentyści i wielu innych.


Widzę, że się nie patyczkujesz i nie zawracasz sobie zbytnio głowy tym, co słowa "fundamentalizm" i "liberalizm" oznaczają, tylko nadajesz im własne znaczenia.

Najlepszym argumentem, że stanowisko, które reprezentujesz, jest błędne, jest to, że jako liberałowie rozwaliliście się na dziesiątki tysięcy odłamów, stosownie do tego, co kto wymyślił na temat Biblii i tradycji. Nie potraficie się dogadać w najprostszych kwestiach, np. w kwestii dogmatu o nieomylności papieża, niepokalanego poczęcia Maryi czy jej wniebowzięcia, a także kapłaństwa kobiet, czy w ogóle istnienia sakramentu kapłaństwa (!). Jak możesz twierdzić, że nurt, do którego przynależysz, jest prawdziwy, skoro jest tak chaotyczny doktrynalnie?


To w gruncie rzeczy bardzo wygodny sposób na odsunięcie problemu podziałów w chrześcijaństwie. Zdefiniować wszystkich myślących inaczej od Ciebie jako "liberałów" i oskarżyć ich o dzielenie się na wiele nurtów. Tylko chrześcijaństwo braterskie, względnie wolni chrześcijanie też są jednym z tych nurtów, który powstał w XIX wieku w wyniku oddzielenia się od anglikanów ze względu na – jakżeby inaczej - odmienne rozumienie Biblii (mówiąc Twoim językiem: "stosownie do tego co wymyśliliscie na temat Biblii").


"The Road goes ever on and on
Down from the door where it began.
Now far ahead the Road has gone,
And I must follow, if I can, " J.R.R. Tolkien
polk
Posty: 826
Rejestracja: 24 mar 2013, 13:19
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Luteranie - Pl. Małachowskiego - Warszawa

Postautor: polk » 18 gru 2017, 18:18

Biblijny, niezły brak pokory. Sam definiujesz takie pojecia jak fundamentalizm i liberalizm po swojemu bez żadnego obiektywnego spojrzenia. No ale jesli twój stan wiedzy na temat podstawowych pojęć jest taki sam jak na temat biblii to nie ma sie co dziwić. Chłopaku ucz się! Wiedza nie boli. Nie przyjmuj tego personalnie, po prostu: do nauki, bo braki, oj braki.
Powiedzmy to wprost należysz do Kościoła założonego przez Darbyego.


"Z łaski jesteście zbawieni, przez wiarę. Nie jest to waszym osiągnięciem, ale darem Boga" - List do Efezjan 2,8
Awatar użytkownika
biblijny
Posty: 255
Rejestracja: 19 wrz 2016, 21:05
wyznanie: Inne ewangeliczne
Lokalizacja: Zawiercie/Sosnowiec
O mnie: W tej chwili nie jestem dostępny na forum. Kontakt ze mną tylko przez j1213.org
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Luteranie - Pl. Małachowskiego - Warszawa

Postautor: biblijny » 18 gru 2017, 20:17

Filip pisze:
Nie wiem, o czym mówisz. Chrześcijaństwo dzieli się na dwa odłamy: fundamentalizm, do którego ja należę, oraz liberalizm, w którym zawierają się takie odłamy jak katolicy, starokatolicy, mariawici, katolicy narodowi, prawosławni, luteranie, kalwini, adwentyści i wielu innych.


Widzę, że się nie patyczkujesz i nie zawracasz sobie zbytnio głowy tym, co słowa "fundamentalizm" i "liberalizm" oznaczają, tylko nadajesz im własne znaczenia.



Powyższe zdanie to ironia. Zwolennicy papieża rzymskiego uszyli jeden worek, wrzucając do niego wszystkich, którzy do nich nie należą. Następnie wskazują na nich palcem i mówią: patrzcie, nie jesteście prawdziwa religią, ponieważ jesteście podzieleni.

Dlaczego wiec ja nie mam prawa swojego wyznania nazwać prawdziwym, a dla wszystkich innych wymyślić jakiejś zbiorczej nazwy, aby potem z przekąsem twierdzić: o jacy oni podzieleni.

Użycie nazw "fundamentalizm" i "liberalizm" jest przypadkowe. Równie dobrze można by wymyślić "centryzm" i "peryferyzm" albo "iksizm" i "ygrekizm". Chodziło mi tylko o obnażenie manipulacji.


Szkoła Biblijna "Hosanna": www.j1213.org
Biblijny podcast: www.j1213.org/podcast
Awatar użytkownika
Filip
Posty: 1566
Rejestracja: 14 lut 2013, 13:34
wyznanie: Prezbiterianizm
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Luteranie - Pl. Małachowskiego - Warszawa

Postautor: Filip » 18 gru 2017, 20:28

Wybacz, nie zrozumiałem ironii. :)


"The Road goes ever on and on

Down from the door where it began.

Now far ahead the Road has gone,

And I must follow, if I can, " J.R.R. Tolkien
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Luteranie - Pl. Małachowskiego - Warszawa

Postautor: KAAN » 20 gru 2017, 10:03

polk pisze:...Powiedzmy to wprost należysz do Kościoła założonego przez Darbyego.
Oj nie znasz historii :)


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
polk
Posty: 826
Rejestracja: 24 mar 2013, 13:19
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Luteranie - Pl. Małachowskiego - Warszawa

Postautor: polk » 20 gru 2017, 14:40

A więc: "Darbyści należą do Ruchu Wolnych Chrześcijan. Kościół Darbystów, założony przez Johna Darby. Sami darbyści użwają różnych nazw w tym Kościół Wolnych Chrześcijan, Kościół Braterski. Kościół Darbystów powstał w Wielkiej Brytanii w pierwszej połowie XIX w. Jako początek ruchu "braci" przyjmuje się rok 1830, kiedy to w Dublinie rozpoczęto zgromadzać się na regularne nabożeństwa. Od roku 1832 "bracia" zgromadzali się także w mieście Plymouth i od nazwy tego miasta "braci" nazywa się także "braćmi plymuckimi". Czołowi "bracia" pierwszego okresu to między innymi : John Darby (założyciel), John Bellett, William James Stokes, i Georg Müller"

Nie ma w tym nic złego, że należycie do Kościoła Darbyego. Nie ładnie jednak, że próbujecie zafałszować historię.


"Z łaski jesteście zbawieni, przez wiarę. Nie jest to waszym osiągnięciem, ale darem Boga" - List do Efezjan 2,8
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Luteranie - Pl. Małachowskiego - Warszawa

Postautor: KAAN » 21 gru 2017, 14:45

polk pisze:A więc: "Darbyści należą do Ruchu Wolnych Chrześcijan. Kościół Darbystów, założony przez Johna Darby. Sami darbyści użwają różnych nazw w tym Kościół Wolnych Chrześcijan, Kościół Braterski. Kościół Darbystów powstał w Wielkiej Brytanii w pierwszej połowie XIX w. Jako początek ruchu "braci" przyjmuje się rok 1830, kiedy to w Dublinie rozpoczęto zgromadzać się na regularne nabożeństwa. Od roku 1832 "bracia" zgromadzali się także w mieście Plymouth i od nazwy tego miasta "braci" nazywa się także "braćmi plymuckimi". Czołowi "bracia" pierwszego okresu to między innymi : John Darby (założyciel), John Bellett, William James Stokes, i Georg Müller"

Nie ma w tym nic złego, że należycie do Kościoła Darbyego. Nie ładnie jednak, że próbujecie zafałszować historię.
Masz złe informacje, ktoś niedouczony to napisał a ty powtarzasz. Darby oddzielił się od braci Plymuckich i był prekursorem oddzielnego nurtu braterskiego zwanego "braćmi zamkniętymi" w odróżnieniu do "braci otwartych" których reprezentantem w Polsce jest KWCh.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.

Wróć do „Hyde Park”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości