Joe Łosiak - ekumeniczny kaznodzieja w polskich zborach

Wszelkie tematy nie pasujące do innych działów.
Puritan
Posty: 4628
Rejestracja: 19 maja 2008, 16:04
wyznanie: Kościół Ewangelicznych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Joe Łosiak - ekumeniczny kaznodzieja w polskich zborach

Postautor: Puritan » 01 lis 2018, 08:12

Co sądzicie o posłudze współpracownika Karola Wojtyły - Joe Łosiaka oraz o postawie pastorów, którzy zapraszają go do swoich zborów?
Ja swoją opinię wyraziłem na swoim blogu: https://purytanin.wordpress.com/2018/09 ... -kosciele/
Zapraszam do dyskusji.


Serdecznie zapraszam na nowe wpisy https://purytanin.wordpress.com/
Torcik
Posty: 464
Rejestracja: 20 sty 2016, 14:43
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Joe Łosiak - ekumeniczny kaznodzieja w polskich zborach

Postautor: Torcik » 01 lis 2018, 11:13

Pozwoliłam sobie na blogu skomentować, ale tu ponawiam prośbę. Prośbę o podanie do wiadomości zborów i pastorów, którzy umoczyli się w tą sprawę. Niełatwo jest odszukać na podanej przez ciebie stronie http://www.missionpoland.pl/ listy, o której wspominasz. Jest ona tu: http://www.missionpoland.pl/PoPolsku/ta ... fault.aspx
Cóż, zdziwiłam się, bo również są zbory w których bywałam lub czasami byłam. Myślę, że ludzie wcale nie wiedzą z kim mają do czynienia, ale dobrze, że jesteś czujny.
Dodam, że mam takie poczucie, że powinniśmy bardzo uważać na wszelkie nauczanie, które zostaje do nas przemycane z USA i w ogóle z tzw.Zachodu.
Obserwując życie dobrze widzimy jak sprawy stoją w Kościołach na Zachodzie i nie rozumiem, dlaczego z takim zapałem nasi pastorzy chcą nas w takie samo zwiedzenie ... zaprowadzic?
Czy Polacy nie potrafią sami mysleć, sami tworzyć, podążać wąłsnymi drogami, tylko jak pelikany łykać wszystko, co nam "zgniły Zachód" wciska? Przecież oni są w tragicznej sytuacji społeczno-politycznej i duchowej. Po co brać przykład z nich i się zachłystywać wszystkim co mówią. Nigdy tego nie rozumiałam.


Ateistka - dla tutejszych fundamentalistów.
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Joe Łosiak - ekumeniczny kaznodzieja w polskich zborach

Postautor: KAAN » 01 lis 2018, 17:54

Nie oceniałbym tej sprawy pochopnie, przeczytajcie to:
http://www.missionpoland.pl/PoPolsku/Ko ... fault.aspx
Ja osobiście walczę z ekumenią w naszej wspólnocie, ale po przeczytaniu powyższego tekstu nie potępiałbym działań Joe Łosiaka. Mam wrażenie, że ma dostęp z ewangelią do katolików. Są bracia którzy mają specyficzną służbę; Pan Bóg dał im miejsce pracy tam gdzie my nie mamy dostepu. Znam innych misjonarzy z poza Polski w tym i z USA, moja obserwacja jest taka; jako ludzie niezaangażowani w polskie wojenki pomiedzy chrześcijanami mają dostęp do wielu środowisk i robią wspaniałą pracę pojednawczą, są mediatorami i odnowicielami fundamentalnej wiary chrześcijańskiej.
Uważajmy z ocenianiem kogokolwiek. To że był w KK to nic nie znaczy, ja też byłem, był blisko związany z jakimiś hierarchami - ja też i co z tego? Uważam że liczy się jego praca teraz i jego stan ducha teraz, a nie w przeszłości.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Torcik
Posty: 464
Rejestracja: 20 sty 2016, 14:43
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Joe Łosiak - ekumeniczny kaznodzieja w polskich zborach

Postautor: Torcik » 01 lis 2018, 18:29

Wiesz, Kaan, mozesz miec racje, ale tyle tego falszu z Zackodu do nas trafia, ze ludzie dmuchaja na zimne. Fakt, ze mozna przy okazji skrzywdzic kogos.


Ateistka - dla tutejszych fundamentalistów.
Puritan
Posty: 4628
Rejestracja: 19 maja 2008, 16:04
wyznanie: Kościół Ewangelicznych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Joe Łosiak - ekumeniczny kaznodzieja w polskich zborach

Postautor: Puritan » 01 lis 2018, 20:02

KAAN pisze:Nie oceniałbym tej sprawy pochopnie, przeczytajcie to:
Uważajmy z ocenianiem kogokolwiek. To że był w KK to nic nie znaczy, ja też byłem, był blisko związany z jakimiś hierarchami - ja też i co z tego? Uważam że liczy się jego praca teraz i jego stan ducha teraz, a nie w przeszłości.

Ja podałem tekst z jego obecnej strony internetowej, na której promuje księdza katolickiego i jego fałszywe nauki. Napisałem na blogu:

Łosiak na swojej stronie umieścił wykład księdza Franciszka Blachnickiego, w którym ksiądz ten wyjaśnia:

„Protestanci zarzucają katolikom, że oni głoszą niezgodnie z Pismem świętym zbawienie przez uczynki człowieka”.

Przesłanie jest proste: niedouczeni protestanci nie rozumieją nauki katolickiej, która jest nieskazitelna i biblijna. Blachnicki wyjaśnia:

„Kościół w swoich dziejach zawsze bronił tej biblijnej nauki o darmowości zbawienia przez wiarę”.

Jest to kłamstwo. Sobór Trydencki mówi wyraźnie:

„Jeśli ktoś twierdzi, że wiara usprawiedliwiająca jest niczym innym jak ufnością w Boże miłosierdzie przebaczające grzech przez Chrystusa, albo że ta ufność jest jedyną rzeczą, przez którą jesteśmy usprawiedliwieni — niech będzie przeklęty”.

Czy KAAN nie widzisz nic złego z umieszczaniem katolickich wykładów na temat zbawienia na rzekomo protestanckiej stronie znanego kaznodziei?
Nie wyobrażam sobie jak można nie widzieć tutaj ekumenizmu. To przecież jest jawne zwodzenie.


Serdecznie zapraszam na nowe wpisy https://purytanin.wordpress.com/
Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Joe Łosiak - ekumeniczny kaznodzieja w polskich zborach

Postautor: magda » 01 lis 2018, 21:48

KAAN pisze:Nie oceniałbym tej sprawy pochopnie,


przeczytałam wszystko i powiem dwa słowa :

JEST CWANY!!!!!!!
nawet bardzoo cwany sam jak anioł światłości a propaguje tych co aniołami nie są . Sprawa jest prosta już protestanci zapominają o tym co W Biblii jak wół napisane :

Dz 20:29 bw "Ja wiem, że po odejściu moim wejdą między was wilki drapieżne, nie oszczędzając trzody,"

To wilk w owcej skórze. kiedyś wylezie szydło z worka , pożyjemy zobaczymy :-D


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Joe Łosiak - ekumeniczny kaznodzieja w polskich zborach

Postautor: KAAN » 01 lis 2018, 23:26

Puritan pisze:Ja podałem tekst z jego obecnej strony internetowej, na której promuje księdza katolickiego i jego fałszywe nauki. Napisałem na blogu:

Łosiak na swojej stronie umieścił wykład księdza Franciszka Blachnickiego, w którym ksiądz ten wyjaśnia:

„Protestanci zarzucają katolikom, że oni głoszą niezgodnie z Pismem świętym zbawienie przez uczynki człowieka”.

Przesłanie jest proste: niedouczeni protestanci nie rozumieją nauki katolickiej, która jest nieskazitelna i biblijna..
Istotnie, jest to poważny błąd, nie umiem ocenić jego nauki bo go nie słuchałem, osobiście nigdy bym go nie zaprosił do zboru, ale z drugiej strony inne poglądy Łosiaka wyglądają na poprawne względem Biblii, nie wiem też jaka motywacja kierowała nim że umieścił katolickie kazania na swoim blogu.
Czy KAAN nie widzisz nic złego z umieszczaniem katolickich wykładów na temat zbawienia na rzekomo protestanckiej stronie znanego kaznodziei?
Nie wyobrażam sobie jak można nie widzieć tutaj ekumenizmu. To przecież jest jawne zwodzenie.
Widzę, że to jest nieczyste moralnie i dotyka ekumenii, ale myślę że istnieją większe problemy w zborach niż ten kaznodzieja. Powinno się porozmawiać z tymi co go zapraszają, albo z samym Łosiakiem żeby wyjaśnił swoje motywy. Napisz do niego jeśli ten temat cię interesuje i możesz nam złożyć relację ze swojego śledztwa, wyroki bez wyjaśnień "podejrzanego" uważam za pochopne i sprzeczne z zasadami upominania i naprawiania błędów. Niektóre rzeczy ludzie robią z głupoty, niewiedzy, albo braku właściwej oceny sytuacji z perspektywy zewnętrznego obserwatora bo nigdy nikt nie zwrócił im na to uwagi.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Puritan
Posty: 4628
Rejestracja: 19 maja 2008, 16:04
wyznanie: Kościół Ewangelicznych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Joe Łosiak - ekumeniczny kaznodzieja w polskich zborach

Postautor: Puritan » 02 lis 2018, 16:44

Ja uważam, że nie wyciągam wniosków pochopnie. Wysłuchałem wykładów Łosiaka, w których był dumny ze swojej współpracy z Karolem Wojtyłą. Powiedział, że kardynał Wojtyła zrozumiał ewangelię i być może stał się zbawionym chrześcijaninem. Wow. Łosiak być może nawrócił papieża. Jest się czym poszczycić - naprawdę. Skoro współpracował z księżmi katolickimi, to logiczne, że uznał ich za swoich braci.

Publikuję kazanie księdza katolickiego Franciszka Blachnickiego, które Joe Łosiak umieścił na swojej stronie internetowej.

Ks. Franciszek Blachnicki #1

"KAŻDY Z NAS NOSI W SOBIE PYTANIE"

Każdy z nas, ja i ty, i my wszyscy nosimy w sobie pytanie: jak dostąpić zbawienia? Najważniejsze, a może jedyne pytanie naszego życia. Tym się różnimy od wszystkich istot żyjących, że ciągle czegoś szukamy, ciągle o coś pytamy. Jesteśmy istotami szukającymi, pytającymi i dlaczego tak jest? Dlatego, że nosimy w sobie pragnienie życia i szczęścia. Chcemy żyć pełnią życia, a tymczasem to życie i szczęście ciągle jest zagrożone, ciągle nam czegoś brak. W różnych, codziennych sytuacjach możemy sami siebie wybawić od jakiegoś braku przy pomocy naszych zdolności, własnego wysiłku. Ale wcześniej, czy później stajemy w obliczu pytania nie o zbawienie cząstkowe, ale o zbawienie jakieś pełne, ostateczne. Chodzi w końcu zawsze o to, żeby być wybawionym od poczucia bezsensu naszego życia. Życie zaś pozbawione jest wtedy sensu, jeżeli kończy się śmiercią. Śmierć czyni nasze życie bezsensownym.

Zbawić człowieka oznacza ostatecznie wybawić go od śmierci. Zbawienie, więc znaczy tyle, co życie wieczne, życie pełne, niezagrożone śmiercią. Wszystko, co prowadzi do takiego życia, nadaje naszemu życiu sens. Z takiego pojęcia zbawienia w znaczeniu pełnym, ostatecznym wynika, że zbawić człowieka może tylko Bóg, bo tylko Bóg jest pełnią życia. Człowiek zawdzięcza swoje życie Bogu, człowiek żyje dzięki Bogu. Dlatego tylko Bóg może wybawić człowieka od śmierci i dać mu życie po śmierci, dać mu życie wieczne, czyli zbawienie. Nieszczęściem człowieka natomiast jest to, co go oddziela od Boga, od źródła życia.

To, co oddziela człowieka od Boga, zrywa z Nim łączność, nazywa się grzechem. Grzech powoduje śmierć, bo odrywa człowieka od Boga, od źródła życia. Dlatego zbawienie polega ostatecznie na wybawieniu człowieka od grzechu i śmierci. Tylko Bóg jest więc zbawicielem w prawdziwym i ostatecznym znaczeniu tego słowa, bo tylko On może wybawić człowieka od grzechu i śmierci. Dlatego tylko On może człowiekowi dać poczucie sensu wszystkich wydarzeń oraz życie pełne radości i szczęścia. On tylko może dać człowiekowi wypełnienie tych wszystkich dobrych starań i dążeń, które w języku wszystkich religii nazywa się niebem.

Bóg rzeczywiście zbawia człowieka. Świadczy o tym Biblia, księga zawierająca historię zbawienia, Boży plan zbawienia i jego realizacje w kolejnych etapach. Biblia szczególnie mówi o ostatecznej realizacji Bożego planu zbawienia, świadczącego o miłości Boga względem człowieka.

Dokonało się to przez zesłanie drugiej osoby, jednorodzonego Syna Bożego, Słowa przedwiecznego dla zbawienia człowieka, jak mówi św. Paweł w liście do Galatów: "Gdy jednak nadeszła pełnia czasów, zesłał Bóg Syna swego, zrodzonego z niewiasty, zrodzonego pod prawem, aby wykupił tych, którzy podlegali prawu" (Gal 4;4). "Albowiem tak Bóg umiłował świat, że Syna swego jednorodzonego dał, aby każdy kto w Niego wierzy nie zginął, ale miał życie wieczne" (Jan 3;16). Ten Syn Boży stawszy się człowiekiem dla nas ludzi i dla naszego zbawienia przyjął imię, Jezus, to znaczy Bóg zbawia. Tak mówi do Józefa... "porodzi syna, któremu nadasz imię Jezus, On bowiem zbawi swój lud od jego grzechów" (M 1;23). Nazywa się On także Emanuel, to znaczy Bóg z nami.

On przeszedł po to, aby owce miały życie i miały je obficie. On przyniósł ludziom odpuszczenie i żywot wieczny, on przyszedł rozwiązać wszystkie problemy dręczące człowieka i On woła: "Przyjdźcie do mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a ja was pokrzepię" (Mt 11;28), albo też w innym miejscu: "Jeżeli, ktoś jest spragniony, a wierzy we mnie, niech przyjdzie do mnie i pije, Jam jest chleb życia, kto do mnie przychodzi nie będzie łaknął".

Jezus jedyny zbawiciel świata, odtąd musimy powtarzać za świętym Piotrem: "Panie do kogóż pójdziemy, Ty masz słowa życia wiecznego" (J 6;68). "Odtąd nie ma w żadnym innym zbawienia. Bo nie dano ludziom pod niebem żadnego innego imienia, w którym moglibyśmy być zbawieni" (Dz 4;12). Skoro nie ma w żadnym innym zbawienia, powstaje dla nas nowe pytanie, jedyne i najważniejsze: w jaki sposób możemy przyjąć to zbawienie i stać się jego uczestnikami? Święty Jan mówi "Kto ma Syna, ten ma życie wieczne (I J 5;13).

Co to jednak znaczy mieć Syna? Jest rzeczą oczywistą, że tylko On sam Jezus może określić sposób w jaki możemy Go mieć. On jest bowiem Bogiem, on nie może być przez nas wzięty w posiadanie na sposób rzeczy, przedmiotu, poprzez tylko odpowiednie działanie podjęte z naszej strony. On może dać siebie w sposób wolny, dlatego że On sam chce. On tylko może określić w jaki sposób możemy to Jego ofiarowanie się nam przyjąć.

Otóż Pismo święte w sposób jednoznaczny, nie pozostawiający żadnych wątpliwości wielokrotnie określa w jaki sposób możemy mieć Jezusa, aby mieć zbawienie i życie wieczne. Wielokrotnie sformułowane jest prawo: kto wierzy, będzie zbawiony. Żydzi w Kafarnaum pytają Jezusa "Cóż mamy czynić, abyśmy wykonywali dzieła Boże" (J 6;28). Jezus odpowiada; "Na tym polega dzieło zamierzone przez Boga, abyście uwierzyli w tego, którego On posłał" (J 5;24). Wiele razy Chrystus zapewnia uroczyście: "zaprawdę, zaprawdę powiadam wam, kto we Mnie wierzy, ma życie wieczne". Do Marty, siostry Łazarza, która się skarży: "Panie gdybyś tu był, nie umarł by mój brat", Jezus mówi "Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem, kto żyje i wierzy we Mnie nie umrze na wieki, wierzysz w to?" (J 11;25). Tym, którzy wierzą Chrystus przynosi uzdrowienie, odpuszczenie grzechów i życie wieczne. Na podstawie tych wszystkich wypowiedzi Jezusa święty Paweł może zdecydowanie nauczać w liście do Rzymian: "ale teraz jawna stała się sprawiedliwość Boża, niezależna od prawa, poświadczona przez prawo i proroków. Jest to sprawiedliwość Boża przez wiarę w Jezusa Chrystusa za wszystkich, którzy wierzą, bo nie ma tu różnicy, wszyscy bowiem zgrzeszyli i pozbawieni są chwały Bożej, a dostępują usprawiedliwienia za darmo, z Jego łaski przez odkupienie, które jest w Chrystusie Jezusie. Jego to ustanowił Bóg narzędziem przebłagania przez wiarę mocą Jego krwi" (Rz 3;19-24).

Człowiek osiąga usprawiedliwienie przez wiarę, niezależnie od pełnienia nakazów prawa. Jasno dowiadujemy się, że aby dostąpić zbawienia, trzeba uwierzyć w Jezusa, jedynego zbawiciela. Ale jeszcze musimy dokładniej powiedzieć, w co mamy uwierzyć o Jezusie?


Jezus jest Synem Bożym, który przyszedł na Ziemię, aby nas zbawić, aby umrzeć za nasze grzechy na krzyżu, w celu zadośćuczynienia za nasze grzechy. Jezus zapłacił karę, którą my powinniśmy płacić za nasze grzechy. On dał nam odpuszczenie grzechów i życie wieczne jako dar nie zasłużony przez nas, wypływający jedynie z miłosierdzia Bożego, dar będący dla nas absolutną łaską, czymś darmowym, co musimy tylko przyjąć przez wiarę.

Właściwym przedmiotem wiary chrześcijańskiej według Ewangelii jest zbawienie jako dokonane dzieło przez Boga w Jezusie Chrystusie, ofiarowanie nam jako łaska, którą przyjmujemy z wiarą.

Ks. Franciszek Blachnicki #2

" Kazdy z nas nosi w sobie pytanie "

Jest to niesłychanie ważna sprawa, aby to zrozumieć, bo niestety istnieje bardzo rozpowszechnione mniemanie, że zbawienie jest tylko pewną szansą daną nam przez Boga, którą możemy wykorzystać. Zbawienie może stać się naszym udziałem, jeżeli spełnimy odpowiednie warunki i zasłużymy sobie na nie. Ale zbawienie nie zależy od nas, od naszych uczynków.

Stajemy tutaj w obliczu trudnego problemu, będącego przedmiotem odwiecznych sporów. Jest to problem - wiara, a uczynki; zbawienie, usprawiedliwienie przez wiarę czy przez uczynki. Spór ten szczególnie określa stosunek katolików do protestantów. Przyjmuje się ogólnie, że protestanci głoszą zdecydowanie zbawienie przez wiarę niezależnie od uczynków, natomiast katolicy głoszą konieczność nie tylko wiary, ale i uczynków do zbawienia. Często upraszcza się to zagadnienie. Katolicy przypisują protestantom tezę: możesz grzeszyć, ile tylko chcesz, bylebyś wierzył i będziesz zbawiony. Natomiast protestanci zarzucają katolikom, że oni głoszą niezgodnie z Pismem świętym zbawienie przez uczynki człowieka.

Co mamy czynić, aby się zbawić? Uwierzyć Jezusowi Chrystusowi i przyjąć zbawienie jako dar, czy też zabrać się gorliwie do czynienia dobrych uczynków, aby zapewnić sobie zbawienie? Jest to prawdziwy dylemat i z obu rozwiązaniami łączy się pewien lęk. Katolicy boją się, że jeżeli zaakceptujemy to pierwsze rozwiązanie - zbawienie przez wiarę, to wtedy może to doprowadzić do lekceważenia grzechów i zaniechania gorliwości w spełnianiu dobrych uczynków. Protestanci boją się, że przyjęcie drugiego rozwiązania - dobre uczynki zapewniają zbawienie, podważa biblijną prawdę o darmowości zbawienia, o tym że zbawienie jest wyłącznie dziełem Boga, które staje się naszym udziałem przez wiarę.

Katolicy błędnie rozumieją naukę protestantów i odwrotnie. Ten dylemat wynika z powierzchownego czytania Pisma świętego. W gruncie rzeczy ani protestanci nie uczą, że dobre uczynki są niepotrzebne i można grzeszyć, byleby się miało wiarę, ani z drugiej strony katolicy nie uczą, że uczynki człowieka same z siebie mają moc zbawczą i mogą usprawiedliwić człowieka przed Bogiem.

W jaki więc sposób właściwie należy pojmować stosunek wiary do uczynków płynących z wiary? Aby znaleźć właściwe rozwiązanie problemu, sięgnijmy jeszcze raz do Ewangelii. Kluczowy tekst to przypowieść o faryzeuszu i celniku modlących się w świątyni, Ewangelia Łukasza rozdział 12. "Dwóch ludzi przyszło do świątyni, żeby się modlić, jeden faryzeusz, a drugi celnik. Faryzeusz stanął i tak w duszy się modlił: Boże dziękuję ci, że nie jestem jak inni ludzie, zdziercy, oszuści, cudzołożnicy, albo jak ten celnik. Zachowuje post dwa razy w tygodniu, daje dziesięcinę, ze wszystkiego co nabywam. Natomiast celnik stał z daleka i nieśmiał nawet podnieść oczu ku niebu, lecz bił się w piesi i mówił: Boże miej litość dla mnie grzesznika. Powiadam wam, ten odszedł do domu usprawiedliwiony, nie tamten. Każdy bowiem, kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się uniża będzie wywyższony". Przypowieść ta charakteryzuje postawę religijną faryzeuszy. Byli to ludzie prześcigający się w gorliwości i w wypełnianiu przepisów prawa, spełnianiu dobrych uczynków. Wierzyli przy tym, że te uczynki zapewnią im zbawienie lub nagrodę. Była to postawa samousprawiedliwienia się przed Bogiem.

Podstawę samowybawienia Chrystus stanowczo odrzuca. Jest ona ostatecznie wyrazem ludzkiej pychy przed Bogiem, pychy z kolei rodzącej zakłamanie i obłudę. Gdy człowiek stanie przed Bogiem w całej prawdzie i pokorze, jak ów celnik, musi uznać swoją grzeszność, niegodność i nieudolność do autentycznego dobra i bezinteresownej miłości. Ta postawa prawdy, wewnętrznej pokory, czyni dopiero człowieka zdolnym do zawierzenia Bogu i zdania się na Jego miłosierdzie. Takiej postawy oczekuje Chrystus i ona uzdalnia człowieka do przyjęcia zbawienia.

Święty Paweł, dawny Szaweł, gorliwy faryzeusz najlepiej zrozumiał błędność postawy chlubienia się przed Bogiem z uczynków zakonu i stał się gorliwym głosicielem Ewangelii o zbawieniu przez wiarę w Chrystusa, która usprawiedliwia człowieka przed Bogiem. Kościół w swoich dziejach zawsze bronił tej biblijnej nauki o darmowości zbawienia przez wiarę.


Ks. Franciszek Blachnicki #3

Kazdy z nas nosi w sobie pytanie

W średniowiecznych dyskusjach na temat stosunku łaski do wolnej woli została odrzucona koncepcja tak zwanego synergizmu głoszącego, że czyn zbawczy jest wynikiem sumowania się dwóch energii: łaski i woli człowieka. Ilustruje to następujący przykład: środkiem rzeki jest holowana łódź przeciw prądowi. Do tej łodzi przyczepione są dwie liny, za jedną ciągnie ktoś na lewym brzegu, za drugv ktoś na prawym brzegu. W wyniku sumowania się tych dwóch energii łódź posuwa się do przodu. Na tym polega synergizm. Dwie energie, człowiek i Bóg, obaj ciągną i w wyniku sumowania się wysiłku człowieka i łaski Boga powstaje czyn zbawczy, zbawienie. Ta nauka z punktu widzenia katolickiego jest błędna.

Pismo święte jasno zaświadcza, że zbawienie jest dziełem wyłącznie Bożym. "Beze Mnie nic nie możecie" (J 15;5) - mówi Chrystus, dlatego nie możemy sobie wyobrażać jako wyniku współdziałania Boga i człowieka, z których każdy coś wnosi do zbawienia. Bóg działa przez człowieka, ale Łaska Boża przenika od wewnątrz człowieka, porusza jego wolę. Człowiek współdziała w sposób wolny, ale musi mieć tę świadomość, że to jego współdziałanie jest dziełem łaski i ta jego wolność jest również dziełem łaski Ducha Świętego. Człowiek nie może się chlubić przed Bogiem, nie może sobie przypisywać zbawienia, ale wszystko, całą chwałę oddaje Bogu, bo tylko dzięki Jego łasce człowiek może być zbawiony. Otóż jeżeli protestanci tak mocno bronią nauki o darmowości zbawienia przez wiarę, to oczywiście jest to nauka słuszna. My katolicy nie możemy głosić innej nauki. Natomiast protestanci nie negują potrzeby dobrych uczynków, nie odrzucają tekstu listu świętego Jakuba apostoła, który mówi w ten sposób: "Jakiż z tego pożytek bracia moi, skoro ktoś będzie utrzymywał, że wierzy, a nie będzie spełniał uczynków? Czy sama wiara zdoła go zbawić? Jeśli na przykład brat lub siostra nie mają odzienia lub brak im codziennego chleba, a ktoś z was powie im: Idźcie w pokoju, ogrzejcie się i najedzcie do syta!" - a nie dacie im tego, czego koniecznie potrzebują dla ciała - to na co się to przyda? Tak też i wiara, jeśli nie byłoby połączenia z uczynkami, martwa jest sama w sobie. Ale może ktoś powiedzieć: Ty masz wiarę, a ja spełniam uczynki. Pokaż mi wiarę swoją, to ja ci pokażę wiarę ze swoich uczynków. Wierzysz, że jest jeden Bóg? Słusznie czynisz - lecz także i złe duchy wierzą i drżą" (Jk 2,14-19). Otóż słowa powyższe nie są sprzeczne ze słowami świętego Pawła z listu do Rzymian.

Tylko wiara w Jezusa Chrystusa ma moc zbawczą. Wiara natomiast przynosi owoce dobrych uczynków, z których człowiek nie może się chlubić, bo one są dziełem Ducha Świętego w nas. Problem wiara a uczynki jest problemem bardzo dyskusyjnym. Napisano na ten temat całe tomy. Jest to jednak problem bardziej teoretyczny. Właściwie nie jest to problem dla osobnego człowieka, który w modlitwie ze swoją wiarą staje w obliczu Chrystusa i wie, że zawdzięcza wszystko Jemu i równocześnie wyraża gotowość do spełnienia Jego woli.

Nie chcemy zasmucać Jezusa, bo Go miłujemy i dlatego spełniamy dobre uczynki. Jeśli nam się nie uda, gdy upadniemy ze słabości, nie rozpaczamy, bo wiemy, że Jezus jest nam gotowy wybaczyć. Możemy wrócić do Niego i zacząć od nowa, opierając się na Jego miłosierdziu i na Jego łasce.

Na zakończenie tego rozważania chcemy stanąć z naszymi problemami przed Chrystusem żywym, naszym Panem i Zbawicielem. Wiemy, że tylko w Nim jest zbawienie i dlatego zapraszamy Go w sposób bezpośredni, osobisty, żeby wszedł w nasze życie i stał się naszym Panem i Zbawicielem.

Modlimy się więc razem do Niego: Panie Jezu wierzę w Ciebie, wierzę, że mnie widzisz i słyszysz, bo mnie miłujesz. Staję przed Tobą ze wszystkimi swoimi problemami, z moimi grzechami, z moją słabością, z chorobą duszy, z cierpieniami ciała. Wszystko Tobie oddaję, czynię z ufnością, bo powiedziałeś: "nie zdrowi potrzebują lekarza, ale chorzy i źle się mający. Nie przyszedłem powoływać sprawiedliwych, ale grzeszników". Przyjmij mnie i zbaw mnie od grzechu i od śmierci. Ty tylko masz moc zbawienia mnie, chcę abyś był moim Panem, chcę Ci służyć z radością. Wiem, że jestem słaby i znów mogę upaść, stać się niewiernym, ale wtedy chcę wrócić do Ciebie, bo wiem, że mi przebaczysz i pozwolisz mi zacząć od nowa. O Jezu dziękuję Ci za to żeś mnie zbawił, że jesteś moim Zbawicielem, bądź również moim Panem. Nie pozwól mi nigdy odłączyć się od Ciebie.

Artykuł został opracowany przez Annę Łosiak na podstawie zapisu video, będącego dokumentem przemówienia nieżyjącego księdza profesora Franciszka Blachnickiego. Wykłady ks. Blachnickiego znajdują się do nabycie w RNZ - http://www.rnz.org.pl


Serdecznie zapraszam na nowe wpisy https://purytanin.wordpress.com/
DariaK
Posty: 2
Rejestracja: 30 lis 2018, 17:58
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Joe Łosiak - ekumeniczny kaznodzieja w polskich zborach

Postautor: DariaK » 08 gru 2018, 10:31

Puritan pisze:Ja uważam, że nie wyciągam wniosków pochopnie...
...
Artykuł został opracowany przez Annę Łosiak na podstawie zapisu video, będącego dokumentem przemówienia nieżyjącego księdza profesora Franciszka Blachnickiego. Wykłady ks. Blachnickiego znajdują się do nabycie w RNZ - http://www.rnz.org.pl


Puritan, czy zauważasz w tym kazaniu jakiś niepokojący przekaz? Uważnie przeczytałam całość dwa razy, żeby mieć pewność, że nie pominęłam czegoś istotnego i osobiście uważam, że nie kryją się tutaj żadne niebiblijne nauki. Sama dokładnie tak pojmuję kwestię zbawienia... Ale jestem otwarta na twoją opinię, bo mnie zaciekawiłeś :zhm:

Wyedytowałem post bo cytat był zbyt obszerny, proszę cytować "oszczędniej" :) . KAAN


Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Joe Łosiak - ekumeniczny kaznodzieja w polskich zborach

Postautor: magda » 08 gru 2018, 14:25

Niepokojące jest to że ksiądz katolicki pisze wbrew naukom swojego kościoła , dlaczego???co chce ugrać tym ze uczy jak protestant???? Dlaczego modlitwa jest taka a nie jak zwykle u katolików z Marią na czele . dlaczego tak ??? To jak zdrada swojego kościoła , dlaczego tak się modli a nie klepie litanii do Marii czy mantruje na rózańcu jak to robią w jego kosciele , mnie tpo prostu dziwi po prostu. Takie nauki u katolików są obliczone na pozuskanie protestantów , na zniejszenie przepaści dzielacej oba kościoły dlatego i to podpada bo wiem że antychryst sie nie nawraca więc to nie jest szczere szczere u nich jest Totus Tuus cały dla Marii a dla Jezusa juz nic nie zostaje. Nie wierze że katoliccy duchowni sie nawracaja będąc dalej katolikami . Ten co szczerze się nawraca to zawsze opuszcza ten kosciół.


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."
Dziesięć panien
Posty: 76
Rejestracja: 10 gru 2018, 20:41
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Joe Łosiak - ekumeniczny kaznodzieja w polskich zborach

Postautor: Dziesięć panien » 03 sty 2019, 08:19

Puritan pisze:Co sądzicie o posłudze współpracownika Karola Wojtyły - Joe Łosiaka oraz o postawie pastorów, którzy zapraszają go do swoich zborów?
Ja swoją opinię wyraziłem na swoim blogu: https://purytanin.wordpress.com/2018/09 ... -kosciele/
Zapraszam do dyskusji.


Wcale mnie nie dziwią nazwiska nie których pastorów bo ich znam itp. Ten proces degradacji trwa od wielu lat, troszkę zapoźno z ostrzeganiem. Dlaczego nie protestujesz z powodu karmienia grzechem i światem ludzi w zborach to jest konsekwencją wprowadzenia ekumeni w zbory. To już tak daleko zaszło... Gdy by dziś był zbór taki jak w dziejach apostolskich padli by trupem jak Ananiasz i Safira bo tylko kłamali. Kazalnica powinna być strzeżona jak święte miejsce. Modlitwa i post i prośba do Boga aby posłał kaznodzieje męża Bożego. Nie intelektualne kazania z inspiracji internetu i telewizji lecz natchnienia Ducha Świętego.

Poza tym nie powinni być zapraszani ludzie którzy głoszą inna naukę niż biblijna. Tu chodzi o dusze ludzkie które myślą że są zbawione a idą na zatracenie.


marioosh666
Posty: 400
Rejestracja: 02 gru 2018, 11:22
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Joe Łosiak - ekumeniczny kaznodzieja w polskich zborach

Postautor: marioosh666 » 03 sty 2019, 12:16

magda pisze:Niepokojące jest to że ksiądz katolicki pisze wbrew naukom swojego kościoła , dlaczego???

Ksiądz Franciszek Blachnicki był nowonarodzonym chrześcijaninem do czego się przyznał. Dobrze realizował nakaz ewangelizacji i zapłacił za to najwyższą cenę. W tym, że wybrał partyzantkę nie ma nic niezwykłego i nie był jedyny.
magda pisze:Takie nauki u katolików są obliczone na pozuskanie protestantów , na zniejszenie przepaści dzielacej oba kościoły dlatego i to podpada bo wiem że antychryst sie nie nawraca więc to nie jest szczere szczere u nich jest Totus Tuus cały dla Marii a dla Jezusa juz nic nie zostaje.

To wszystko nie jest czarnobiałe tzn. protestant dobry, a katolik zły. Owoce działalności ks. Blachnickiego są piękne. Wielu chrześcijan i zborów to z tamtych czasów dzięki Ruchowi Światło-Życie.
magda pisze:Nie wierze że katoliccy duchowni sie nawracaja będąc dalej katolikami . Ten co szczerze się nawraca to zawsze opuszcza ten kosciół.

Pamiętaj, że to były nieco inne realia, inna rola i pozycja KK w Polsce, wielu porządnych księży szczególnie na dole.

Jeżeli interesuje Cię postać ks. Blachnickiego to polecam YT i nagrania na kanale Idź Pod Prąd - wykłady pastora Pawła Chojeckiego.


Są ludzie i moderatorzy...
marioosh666
Posty: 400
Rejestracja: 02 gru 2018, 11:22
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Joe Łosiak - ekumeniczny kaznodzieja w polskich zborach

Postautor: marioosh666 » 03 sty 2019, 13:23

Torcik pisze:Dodam, że mam takie poczucie, że powinniśmy bardzo uważać na wszelkie nauczanie, które zostaje do nas przemycane z USA i w ogóle z tzw.Zachodu.

Hmhm... A na to przemycane z Rosji czy ogólnie byłego ZSSR to nie trzeba uważać? Każde nauczanie powinniśmy weryfikować.
Torcik pisze:Obserwując życie dobrze widzimy jak sprawy stoją w Kościołach na Zachodzie i nie rozumiem, dlaczego z takim zapałem nasi pastorzy chcą nas w takie samo zwiedzenie ... zaprowadzic?

W USA biblijne chrześcijaństwo rozkwitło na niespotykaną skalę, mają o wiele większe osiągnięcia w ewangelizacji, namacalne owoce, filmy, publikacje, naukowców kreacjonistycznych itp., a zwiedzenie jest wszędzie.
Torcik pisze:Czy Polacy nie potrafią sami mysleć, sami tworzyć, podążać wąłsnymi drogami, tylko jak pelikany łykać wszystko, co nam "zgniły Zachód" wciska?

Polacy mają bardzo złe doświadczenia historyczne. Od kilkudziesięciu lat są poddawani bardzo silnej indoktrynacji. Dobre wzorce wymagają cofnięcia się 300 - 400 lat, a oni to mają tu i teraz - są wolni od tego całego komuszego syfu - oczywiście, pełno patologii, ale przez to, że jest też zdrowa tkanka to lepiej ją widać.


Są ludzie i moderatorzy...
Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Joe Łosiak - ekumeniczny kaznodzieja w polskich zborach

Postautor: magda » 03 sty 2019, 14:18

po co odpisujesz Torcikowi jej już nie ma. teraz jest czas kiedy kosciół rzymski wielka nieżądnica zgromadza swoje wszeteczne córki i tworzy wielki Babilon religoę światową dlatego będą katoliccy księża głośiś jak protestanci, będą upadać koscioły i pójdą na szeroka katolicką droge na zatracenie i nie ma co sie dziwić , jeśli jakos ksiądz widzi fałsz i zło swojego koscioła i wie że kościół antychrysta nie bedzie nawrócony to musi wyjść z niego , natomiast jeśli nie wychodzi to znaczy że żyje w grzechu i uznaje fałsz a to grzech, daje też zły przykład trwania w kosciole upadłym a do tego jest tchurzem że nie ma odwagi pójść za Jezusem a nie za papieżem. I ja go słuchać nie będę bo nie jest dla nie przykładem.


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."
Dziesięć panien
Posty: 76
Rejestracja: 10 gru 2018, 20:41
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Joe Łosiak - ekumeniczny kaznodzieja w polskich zborach

Postautor: Dziesięć panien » 03 sty 2019, 14:41

magda pisze:po co odpisujesz Torcikowi jej już nie ma. teraz jest czas kiedy kosciół rzymski wielka nieżądnica zgromadza swoje wszeteczne córki i tworzy wielki Babilon religoę światową dlatego będą katoliccy księża głośiś jak protestanci, będą upadać koscioły i pójdą na szeroka katolicką droge na zatracenie i nie ma co sie dziwić , jeśli jakos ksiądz widzi fałsz i zło swojego koscioła i wie że kościół antychrysta nie bedzie nawrócony to musi wyjść z niego , natomiast jeśli nie wychodzi to znaczy że żyje w grzechu i uznaje fałsz a to grzech, daje też zły przykład trfania w kosciole upadłym a do tego jest tchurzem że nie ma odwagi pójść za Jezusem a nie za papieżem. I ja go słuchać nie będę bo nie jest dla nie przykładem.


Dobrze to napisałaś. Brakuje tylko papieża charyzmatyka mówiącego w darze języków z cudami i rzekomym znakami
aby zjednoczyć i objawić antychrysta ale to w swoim czasie. Chociaż u nich już tak się manifestacje uaktywniają. Tak jak w pogańskim babilonie języki kończyły, że zostałeś lekki jak dziś letni. Wiele podobieństwa do dziś.


Jezus Chrystus. Izajasz 9,6 "...
Cudowny, Doradca, Bóg Mocny,
Ojciec Wieczności, Książę Pokoju;

Wróć do „Hyde Park”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości