Pytanie dotyczące śmierci przed grzechem

Wszelkie tematy nie pasujące do innych działów.
Awatar użytkownika
Psrus
Posty: 4052
Rejestracja: 11 paź 2008, 17:34
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Gender: Male
Kontaktowanie:

Pytanie dotyczące śmierci przed grzechem

Postautor: Psrus » 27 maja 2010, 20:17

3 założenia chrześcijan:
1) przed grzechem człowiek i zwierzęta nie umierały;
2) przed grzechem nie było chorób;
3) przed grzechem rośliny mogły umierać;

Sytuacja pierwsza:
Co by było gdyby na Adama spadł konar wielkiego martwego drzewa, i doprowadziłoby to do jego śmierci?

Sytuacja druga:
Co by było gdyby Adam przechadzając się po ogrodzie w Eden potknął się o korzeń i upadł doprowadzając np. do urazu głowy? Czy przed potopem były w takim razie takie urazy i ból?


Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Pytanie dotyczące śmierci przed grzechem

Postautor: Lash » 28 maja 2010, 10:29

Cosmo pisze:3 założenia chrześcijan:
1) przed grzechem człowiek i zwierzęta nie umierały;
2) przed grzechem nie było chorób;
3) przed grzechem rośliny mogły umierać;

Sytuacja pierwsza:
Co by było gdyby na Adama spadł konar wielkiego martwego drzewa, i doprowadziłoby to do jego śmierci?

Sytuacja druga:
Co by było gdyby Adam przechadzając się po ogrodzie w Eden potknął się o korzeń i upadł doprowadzając np. do urazu głowy? Czy przed potopem były w takim razie takie urazy i ból?
Spekulacje.
Nie wiemy i tyle


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)
i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)
Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy

"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
okidoki
Posty: 2068
Rejestracja: 17 lip 2008, 13:55
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Pytanie dotyczące śmierci przed grzechem

Postautor: okidoki » 28 maja 2010, 16:53

Cosmo pisze:3 założenia chrześcijan:

Po pierwsze podajesz założenia kreacjonizmu biblijnego, nie każdy chrześcijanin takowe przyjmuje.

A rzecz druga to pytania są niezbyt poważne, ponieważ w Raju istniała Opatrzność Boża wobec każdego zakamarka rzeczywistości, więc opisana przez Ciebie sytuacje są niemożliwe w realizacji.

Zło biorące się z wypadków i nieszczęśliwych zbiegów okoliczności występuje na świecie właśnie dlatego, że świat jest autonomiczny, ma swój własny porządek naturalny.
A dlaczego Bóg dopuszcza zło? Najprostsza odpowiedź jest taka, że Bóg pozostawił świat samemu sobie, gdyż ludzie wzgardzili swoim Stwórcą.


Awatar użytkownika
Dawid
Posty: 1837
Rejestracja: 04 lut 2010, 15:41
wyznanie: Prezbiterianizm
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Dawid » 28 maja 2010, 17:43

Cosmo pisze:Co by było gdyby na Adama spadł konar wielkiego martwego drzewa, i doprowadziłoby to do jego śmierci?

Cosmo myślę, że Bóg nie dopuściłby do takiej sytuacji.
Poza tym zapewne będziesz mógł sam się przekonać, gdy będziesz już w Niebie. Jest wiele pytań na które chcielibyśmy znać odpowiedź już teraz... Jednak jednoznacznej odpowiedzi nigdy nie uzyskamy.


Awatar użytkownika
Psrus
Posty: 4052
Rejestracja: 11 paź 2008, 17:34
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Pytanie dotyczące śmierci przed grzechem

Postautor: Psrus » 28 maja 2010, 21:57

okidoki pisze:A rzecz druga to pytania są niezbyt poważne, ponieważ w Raju istniała Opatrzność Boża wobec każdego zakamarka rzeczywistości, więc opisana przez Ciebie sytuacje są niemożliwe w realizacji.

Skoro istniała Opatrzność Boża wobec każdego zakamarka rzeczywistości, to jakim cudem szatan mógł wleźć w węża i zwieść Ewę? No ale też się pewnie dowiem, że nie wiecie i że się dowiem po śmierci.. :roll:


Awatar użytkownika
Psrus
Posty: 4052
Rejestracja: 11 paź 2008, 17:34
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Psrus » 09 cze 2010, 19:06

Kolejne mam pytanie, że też je ignorowałem kiedy ciągle nachodziło mi do głowy, nie wiem czemu. Ale teraz je zadam. Gdyby Adam nie popełnił grzechu to zwierzęta rozmnażałyby się aż zaczęło by im brakować miejsca na Ziemi. A potem co, musiałyby zacząć umierać? To samo z ludźmi. Hę?


Awatar użytkownika
Dawid
Posty: 1837
Rejestracja: 04 lut 2010, 15:41
wyznanie: Prezbiterianizm
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Dawid » 09 cze 2010, 20:25

Ale popełnił grzech i niema co się zastanawiać co by było gdyby... :-D


heillos - ex
Posty: 121
Rejestracja: 03 cze 2010, 18:40
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: heillos - ex » 09 cze 2010, 21:37

Cosmo pisze:Kolejne mam pytanie, że też je ignorowałem kiedy ciągle nachodziło mi do głowy, nie wiem czemu. Ale teraz je zadam. Gdyby Adam nie popełnił grzechu to zwierzęta rozmnażałyby się aż zaczęło by im brakować miejsca na Ziemi. A potem co, musiałyby zacząć umierać? To samo z ludźmi. Hę?


A skąd pomysł, że się rozmnażały? Albo że ludzie się rozmnażali? W końcu żyli sobie Adam z Ewą szczęśliwie i dopiero bóle porodowe Ewa dostała w prezencie za akcję z Jabłkiem. Więc gdyby Ewa nie uległą wężowi, to by sobie dalej szczęśliwie mieszkali w raju.


Awatar użytkownika
Hardi
Posty: 7821
Rejestracja: 23 sty 2010, 12:17
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Norwegia
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Hardi » 09 cze 2010, 21:57

Cosmo pisze:Kolejne mam pytanie, że też je ignorowałem kiedy ciągle nachodziło mi do głowy, nie wiem czemu. Ale teraz je zadam. Gdyby Adam nie popełnił grzechu to zwierzęta rozmnażałyby się aż zaczęło by im brakować miejsca na Ziemi. A potem co, musiałyby zacząć umierać? To samo z ludźmi. Hę?

może byłby jakiś limit, albo ziemia by rosła :-D albo po prostu Bóg w swojej wielkości i mądrości i tak wiedział jak to się zakończy...
Ostatnio zmieniony 09 cze 2010, 22:04 przez Hardi, łącznie zmieniany 1 raz.


Awatar użytkownika
Dawid
Posty: 1837
Rejestracja: 04 lut 2010, 15:41
wyznanie: Prezbiterianizm
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Dawid » 09 cze 2010, 22:03

Hardi pisze:może byłby jakiś limit, albo ziemia by rosła :-D

A to dobre :D

Mówi Bóg do Adama
-Adam przystopuj bo nie nadążam :-D


Awatar użytkownika
Hardi
Posty: 7821
Rejestracja: 23 sty 2010, 12:17
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Norwegia
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Hardi » 09 cze 2010, 22:05

Albo Ewa do Adam, przystopuj bo już nie mogę :mrgreen:


Awatar użytkownika
Dawid
Posty: 1837
Rejestracja: 04 lut 2010, 15:41
wyznanie: Prezbiterianizm
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Dawid » 09 cze 2010, 22:08

A Adam na to
- Dobra, przerwa techniczna :-D


Awatar użytkownika
Imperator
Posty: 6337
Rejestracja: 22 kwie 2010, 17:05
wyznanie: Prezbiterianizm
Lokalizacja: Merry ol' England
O mnie: PhD
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Imperator » 09 cze 2010, 23:38

Odpowiadając na te ciekawe i pomysłowe pytania należy się zastanowić co Bóg miał na myśli mówiąc o rozmnażaniu się i czynieniu sobie ziemi poddanej.
Zatem warto rozważyć w jaki sposób Adam czynił sobie ziemię poddaną.

Jednakże wszystko to będą nasze czcze gdybania ponieważ brakuje nam materiału dowodowego by wykazać ile frajdy miał Adam w Edenie.


Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 10 cze 2010, 09:49

zeby domieszać
widzimy ze w życiu wiecznym nie bedzie meżów i zon :S
więc

Hmmm nie wiem jak to było i będzie.
to gdybanie.


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
Imperator
Posty: 6337
Rejestracja: 22 kwie 2010, 17:05
wyznanie: Prezbiterianizm
Lokalizacja: Merry ol' England
O mnie: PhD
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Imperator » 10 cze 2010, 11:53

Lash pisze:widzimy ze w życiu wiecznym nie bedzie meżów i zon


Oh! To lepiej zeby sie postarac o jakas teraz, bo w wiecznosci juz nie bedzie to mozliwe. :oops:

Panowie niezonaci! Oto nowe swiatlo. Starac sie o zone i zaczac zabiegac o swoje siostry w Chrystusie w celach matrymonialnych. Przypuszczalnie zostalo wam na to jakies 60 lat, a nawet mniej.

Do roboty! :) :) :)



Wróć do „Hyde Park”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości