Konto na yotube klamstwaprotestantow

Wszelkie tematy nie pasujące do innych działów.
Puritan
Posty: 4628
Rejestracja: 19 maja 2008, 16:04
wyznanie: Kościół Ewangelicznych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Puritan » 02 lut 2012, 13:00

Alkhilion pisze:
Puritan pisze:Przypominam, że w Topeka działał Parham (od 1901 r.)


Czytasz, czy nie czytasz?

połączył się z nurtem z Topeka

Jak Parham mógł się połączyć z nurtem Topeka, skoro on sam go zainicjował?
Przebudzenie w Topeka

W październiku 1900 roku, kiedy Parham otworzył Bethel Bible School [w Topeka], jego "ewangelia drugiego deszczu" została już sformułowana: "Misyjne języki" były koniecznym świadectwem chrztu w Duchu Świętym, "znakiem" wylania "ostatnich dni", dającym językowe zdolności.
Jesienią 1990 roku, po przeprowadzeniu swoich uczniów przez serię wykładów na temat pokuty, usprawiedliwienia z wiary, uświęcenia i uzdrowienia Parham zaczął nauczać o chrzcie w Duchu. Pod koniec grudnia byli przygotowani, aby doświadczyć 2 rozdziału Dziejów Apostolskich w nowy sposób. Ogłosił, że gdy rozpoczęło się przebudzenie w noworoczny dzień, studenci mówili wieloma językami. On sam otrzymał zdolność głoszenia po niemiecku i szwedzku. Agnes Ozman po "chińsku", a inni w całej gamie języków, w tym po japońsku, węgiersku, syryjsku, hindi i hiszpańsku. Parham odnotował pojawienie się "języków ognia, które się rozdzieliły" nad głowami mówiących. Zdarzały się tłumaczenia, takie jak: "Bóg jest miłością", "Jezus może zbawić" i "jest gotowy, by usłyszeć".
Paradoksalnie żadni misjonarze nie wyruszyli z Topeka za granicę.

http://www.magazyn.ekumenizm.pl/content ... 327213.htm
Alkhilion pisze:No tak, przykre. Krytykuj wszystko, co nie jest twoje dalej.

NICZEGO nie skrytykowałem, a jedynie próbuję wytłumaczyć ci, że ruch zielonoświątkowy został zapoczątkowany w Topeka, a założyciel tego ruchu nie był trynitarianinem.


Serdecznie zapraszam na nowe wpisy https://purytanin.wordpress.com/
ojkot
Posty: 560
Rejestracja: 17 kwie 2010, 17:13
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: ojkot » 02 lut 2012, 14:22

Chrzcił w imię Jezusa
Parham
nie był więc klasycznym trynitarianinem


Eunika
Posty: 196
Rejestracja: 31 paź 2011, 15:45
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Eunika » 02 lut 2012, 15:20

ojkot, tylko w tym wszystkim nie chodzi o to czy Parham był czy nie był trynitarianinem, bo co do tego dyskusja jest zbędna (oczywiste że nim nie był). Ale chodzi tu o to czy z nim i jego otoczeniem należy utożsamiać CAŁĄ GENEZĘ ruchu zielonoświątkowego, a na to odpowiedź jest równie oczywista -> nie. Odsyłam do wcześniejszych postów, bo ja dyskusje już skończyłam.


Awatar użytkownika
Hardi
Posty: 7821
Rejestracja: 23 sty 2010, 12:17
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Norwegia
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Hardi » 02 lut 2012, 15:25

Puritan pisze:Otóż nie był i nie mówił.

a skąd wiesz, że D.L. Moody nie mówił językami :?: napisał on gdzieś, że dary ustały :?: to, że był przeciwnikiem głośnego mówienia na nabo to o niczym nie świadczy, w końcu ja też jestem, jak język niezrozumiały (bez tłumaczenia) to milczeć, w końcu o tym Paweł napisał, a nie że w ogóle nie mówić 8-)

Puritan pisze:Ruch zielonoświątkowy został rozpoczęty przez nietrynitarian i próżne są wysiłki by znaleźć zielonoświątkowców przed XX w. Początki zielonoświątkowców są więc nieprotestanckie.

eeeee wręcz przeciwnie, w końcu pięć zasad protestantyzmu mówi:
Sola scriptura ("Tylko Pismo")
Sola fide ("Tylko wiarą")
Sola gratia ("Tylko łaska")
Solus Christus ("Tylko Chrystus")
Soli Deo gloria ("Tylko Bogu chwała")

nie ma "tylko Trójca" jest "tylko Chrystus" ;)

ps. aby nie było: jestem trynitarianinem...


Małgorzata
Posty: 14953
Rejestracja: 11 lip 2009, 10:19
wyznanie: Inne Charyzmatyczne
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: Małgorzata » 02 lut 2012, 15:43

Sola Christus oznacza, ze Chrystus jest jedynym pośrednikiem.


Bóg Ojciec, Syn Boży, Duch Święty to trzy suwerenne osoby jednego suwerennego Boga.
Awatar użytkownika
Hardi
Posty: 7821
Rejestracja: 23 sty 2010, 12:17
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Norwegia
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Hardi » 02 lut 2012, 15:46

Puritan pisze:
Alkhilion pisze:1. Ortodoksyjne i pro-baptystyczne Topeka powstało 5 lat wcześniej (1901) od Azusa (1906).

Przypominam, że w Topeka działał Parham (od 1901 r.)

"Przed swoim chrztem w Duchu Parham był tradycyjnym protestantem wierzącym w Trójcę. [...] Wkrótce po założeniu swojej szkoły Parham uświadomił sobie, że trynitarna forma chrztu nie była biblijna. Dlatego zaczął chrzcić innych tylko w imię Jezusa Chrystusa."
http://www.scribd.com/doc/78337094/Charles-Fox-Parham

Czyli pentakostalizm z początku nie był trynitarny.
Niestety zielonoświątkowcy nie chcą się z tym pogodzić i wolą stosować odzywki, jakie stosują. Przykre.

ja tam tylko czytam o zmianie formuły chrztu, a nie o tym, że przestał wierzyć w Boga w trzech osobach, więc coś mieszasz... Dawid Wilkerson też się ochrzcił w imię Jezusa, a był jak najbardziej trynitarianinem, a wiem, że zrobił tak bo jak czytał biblię to czytał o tym, że ludzie chrzcili się w imię Jezusa, fakt jest taki, że tak pisze w biblii:

"ochrzczeni w imię Pana Jezusa"
Dz. 8.16
"I rozkazał ich ochrzcić w imię Jezusa Chrystusa." Dz. 10.48

więc niech mi nikt nie opowiada bzdur, że chrzest w imię Jezusa jest niebiblijny i czyni z człowieka anty-trynitarianina

Małgorzata pisze:Sola Christus oznacza, ze Chrystus jest jedynym pośrednikiem.

Sola - tylko/jedynie
Christus - Chrystus

;)

ale wiesz o co mi chodziło Małgosiu :?: to była głupia odpowiedź na głupi zarzut :lol: Puritan chyba zapomina o tym, że Luter, Kalwin itd. wywodzą się z kościoła rzymsko katolickiego... więc czepianie się kogoś, że wywodzi się z czegoś tam (i to rzekomo), jest totalnym idiotyzmem i szukaniem dziury w całym...


Puritan
Posty: 4628
Rejestracja: 19 maja 2008, 16:04
wyznanie: Kościół Ewangelicznych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Puritan » 02 lut 2012, 16:02

Hardi pisze:nie ma "tylko Trójca" jest "tylko Chrystus" ;)

To jest twoja opinia. Idąc tym tropem Pentakostalizm Jedności Bóstwa również należałoby uznać za część protestantyzmu. Jednakże nawet administratorzy tego forum do protestantów ich nie zaliczają. Jest wiele odmian zielonoświątkowców i każdy uczciwy obserwator przyzna, że wśród wielu z nich dzieje się wiele dziwacznych zjawisk. Ba! Nawet sam Parham (pierwszy lider pentakostalizmu) to zauważył mówiąc o "przebudzeniu" przy Azusa Street:


"Mężczyźni i kobiety, biali i czarni, uklękli razem lub upadali jedni na drugich. Często biała kobieta, być może bogata i kulturalna, rzucała się w ramiona wielkiego "czarnucha-robotnika" i trzymała się go mocno drżąc i trzęsąc się w dziwacznym imitowaniu Pięćdziesiątnicy. Straszny, okropny wstyd!"


Wśród pierwotnych protestantów (lutrzy, kalwini czy anabaptyści) takie rzeczy raczej się nie działy. Dlatego osobiście zielonoświątkowców do protestantów nie zaliczam (co nie znaczy, że nie uznaję ich za chrześcijan, bo uznaję).

Ruch zielonoświątkowy istnieje w ugrupowaniach ewangelickich (np. luteranie), ewangelicznych (np. baptyści), katolickich (Odnowa w Duchu Świętym), dlatego osobiście nie uważam ich za ruch protestancki, bo z tego co wiem, to nie mają nawet obszernych wyznań wiary (w odróżnieniu od wszystkich największych ugrupowań protestanckich).


Serdecznie zapraszam na nowe wpisy https://purytanin.wordpress.com/
Awatar użytkownika
Hardi
Posty: 7821
Rejestracja: 23 sty 2010, 12:17
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Norwegia
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Hardi » 02 lut 2012, 16:23

Puritan pisze:Dlatego osobiście zielonoświątkowców do protestantów nie zaliczam

aaaa czyli to, że ponad 100 lat temu ktoś tam RZEKOMO (bo jak na razie dowodu nie podałeś) nie był trynitarianinem oznacza, że wszyscy późniejsi (w tym dzisiejsi) zielonoświątkowcy nie są protestantami :-?

całe szczęście twoje osobiste zaliczanie ma w... dokładnie tam gdzie osobiste zaliczanie wielu Norweskich Luteran, którzy twierdzą, że tylko Kościół Luterański można zaliczyć do protestanckiego, a inne tylko pochodzą od nich (protestantów), ale nim nie są ;)

jako protestant protestuje przeciwko takie głupocie ;)

Puritan pisze:nie mają nawet obszernych wyznań wiary (w odróżnieniu od wszystkich największych ugrupowań protestanckich).

tak jakby to był jakiś wymógł, bo ja z tego co wiem, protestant to ten, który stosuje się do zasad sola, w tym sola scriptura, a skoro jedynie/tylko pismo to i jakieś dodatkowe wyznania wiary nie są potrzebne, ale niech ci będzie: http://kz.pl/kosciol/


Puritan
Posty: 4628
Rejestracja: 19 maja 2008, 16:04
wyznanie: Kościół Ewangelicznych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Puritan » 02 lut 2012, 16:57

Hardi pisze:ktoś tam RZEKOMO (bo jak na razie dowodu nie podałeś) nie był trynitarianinem

Z moich poszukiwań okazało się, że Pranham nie negował doktryny Trójcy, a negował chrzest w trynitarnej formule, czyli "w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego" (Mat. 28,19), a to sprawiło, że powstawały ugrupowania jawnie odrzucające doktrynę Trójcy.

Ruch zielonoświątkowy nie miał jasno wyznaczonego wyznania wiary, co doprowadziło do powstania takich odłamów jak m.in. Zjednoczony Kościół Zielonoświątkowy (3 000 000 członków) i innych zielonoświątkowych wyznań odrzucających tradycyjną doktrynę Trójcy.


Serdecznie zapraszam na nowe wpisy https://purytanin.wordpress.com/
Awatar użytkownika
Hardi
Posty: 7821
Rejestracja: 23 sty 2010, 12:17
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Norwegia
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Hardi » 02 lut 2012, 18:23

To, że czegoś nie zapisali po raz setny po innych nie oznacza, że się przyczynili, a tym bardziej nie oznacza, że nie są protestantami.

To czy ty jesteś protestantem stoi pod znakiem zapytanie, bo negujesz sola scriptura która mówi, że Pismo Święte jest samowystarczalnym źródłem wiary chrześcijańskiej :!:


Puritan
Posty: 4628
Rejestracja: 19 maja 2008, 16:04
wyznanie: Kościół Ewangelicznych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Puritan » 02 lut 2012, 18:36

Hardi pisze:To, że czegoś nie zapisali po raz setny po innych nie oznacza, że się przyczynili, a tym bardziej nie oznacza, że nie są protestantami.

To czy ty jesteś protestantem stoi pod znakiem zapytanie, bo negujesz sola scriptura która mówi, że Pismo Święte jest samowystarczalnym źródłem wiary chrześcijańskiej :!:

No i tutaj się różnimy. Ja nie neguję Sola Scriptura, lecz popieram wyznania wiary (credo), a ty ich nie popierasz, czyli postępujesz na sposób zielonoświątkowy, czyli tego nie popierasz.


Serdecznie zapraszam na nowe wpisy https://purytanin.wordpress.com/
Awatar użytkownika
Hardi
Posty: 7821
Rejestracja: 23 sty 2010, 12:17
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Norwegia
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Hardi » 02 lut 2012, 19:02

sola scriptura - Pismo Święte jest samowystarczalnym źródłem wiary chrześcijańskiej

jeśli potrzebujesz jeszcze jakieś wyznanie wiary to oznacza, że pismo nie jest dla ciebie samowystarczalnym źródłem wiary, negujesz sola scriptura

Puritan pisze:ty ich nie popierasz, czyli postępujesz na sposób zielonoświątkowy, czyli tego nie popierasz.

kłamiesz http://kz.pl/kosciol/


Puritan
Posty: 4628
Rejestracja: 19 maja 2008, 16:04
wyznanie: Kościół Ewangelicznych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Puritan » 02 lut 2012, 20:28

Hardi pisze:
Puritan pisze:ty ich nie popierasz, czyli postępujesz na sposób zielonoświątkowy, czyli tego nie popierasz.

kłamiesz http://kz.pl/kosciol/

Kłamię?
"protestanci nie są protestantami"


Serdecznie zapraszam na nowe wpisy https://purytanin.wordpress.com/
Awatar użytkownika
Hardi
Posty: 7821
Rejestracja: 23 sty 2010, 12:17
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Norwegia
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Hardi » 02 lut 2012, 21:13

a co moja opinia o protestantyzmie ma do tego, że niby zieloni nie mają i nie popierają wyznania wiary :?: :eek:


Puritan
Posty: 4628
Rejestracja: 19 maja 2008, 16:04
wyznanie: Kościół Ewangelicznych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Puritan » 02 lut 2012, 21:43

Dobra, Hardi, nie rozmawiajmy lepiej, bo szkoda prądu.


Serdecznie zapraszam na nowe wpisy https://purytanin.wordpress.com/

Wróć do „Hyde Park”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości