Co to jest ZAKON duchowy?

Wszelkie tematy nie pasujące do innych działów.
Awatar użytkownika
Pan Piernik
Posty: 2502
Rejestracja: 09 lut 2010, 12:25
wyznanie: Protestant
Gender: Male
Kontaktowanie:

Co to jest ZAKON duchowy?

Postautor: Pan Piernik » 07 wrz 2012, 08:34

Co to znaczy? Że ZAKON jest duchowy.
Pytam o to, bo w wielu wątkach pojawia się sformułowanie "życia pod zakonem".
A ja za bardzo tego nie rozumiem.
Tym bardziej nie rozumiem sformułowania o "DUCHOWYM zakonie" i życiu pod nim, w nim....
Do czego ów "duchowy zakon" jest potrzebny chrześcijaninowi?
Czy można żyć w "duchowym zakonie", realizować go w praktyce...?


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Co to jest ZAKON duchowy?

Postautor: KAAN » 07 wrz 2012, 08:50

piernik pisze:Co to znaczy? Że ZAKON jest duchowy.
Pytam o to, bo w wielu wątkach pojawia się sformułowanie "życia pod zakonem".
A ja za bardzo tego nie rozumiem.
Tym bardziej nie rozumiem sformułowania o "DUCHOWYM zakonie" i życiu pod nim, w nim....
Do czego ów "duchowy zakon" jest potrzebny chrześcijaninowi?
Czy można żyć w "duchowym zakonie", realizować go w praktyce...?
Zakon jest duchowy ponieważ wskazuje na duchowe sprawy, ma podstawy w duchowych znaczeniach. Cały zakon jest przewodnikiem do Pana Jezusa, nie jest jedynie zbiorem przepisów które należy wykonać w cielesny sposób, ale trzeba działania robione w ciele przyłożyć do duchowej miary.

List do Galacjan 3:24 Tak więc zakon był naszym przewodnikiem do Chrystusa, abyśmy z wiary zostali usprawiedliwieni.

Perspektywą istnienia zakonu jest Pan Jezus, który przyniósł coś nowego, co zastąpiło zakon, dlatego napisano:

List do Rzymian 10:4 Albowiem końcem zakonu jest Chrystus, aby był usprawiedliwiony każdy, kto wierzy.

Dlatego wierzący człowiek nie żyje w zakonie ale w wierze, jeśli ktoś szuka usprawiedliwienia w zakonie ściąga na siebie przekleństwo:

List do Galacjan 3:10 Bo wszyscy, którzy polegają na uczynkach zakonu są pod przekleństwem; napisano bowiem: Przeklęty każdy, kto nie wytrwa w pełnieniu wszystkiego, co jest napisane w księdze zakonu.

W historii zbawienia wszystko miało swoje miejsce i znaczenie oraz czas, był czas zakonu i się skończył, teraz jest czas łaski i powinniśmy żyć w wierze, a nie w zakonie :

List do Rzymian 3:20 Dlatego z uczynków zakonu nie będzie usprawiedliwiony przed nim żaden człowiek, gdyż przez zakon jest poznanie grzechu.

List do Efezjan 2:8 Albowiem łaską zbawieni jesteście przez wiarę, i to nie z was: Boży to dar;
9 Nie z uczynków, aby się kto nie chlubił.
10 Jego bowiem dziełem jesteśmy, stworzeni w Chrystusie Jezusie do dobrych uczynków, do których przeznaczył nas Bóg, abyśmy w nich chodzili.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 07 wrz 2012, 09:23

Zgoda z tym co napisa Kaan.
Istnieje jednak pewna grupa ludzi którzy utrzymuja że szkoro pada fraza Zakon jest duchowy to musi to oznaczać ze wypełanijąc zakon słuchasz Ducha Św.


Chodzi o ten tekst:
(12) Prawo samo jest bezsprzecznie święte; święte, sprawiedliwe i dobre jest też przykazanie. (13) A więc to, co dobre, stało się dla mnie przyczyną śmierci? żadną miarą! Ale to właśnie grzech, by okazać się grzechem, przez to, co dobre, sprowadził na mnie śmierć, aby przez związek z przykazaniem grzech ujawnił nadmierną swą grzeszność. (14) Wiemy przecież, że Prawo jest duchowe. A ja jestem cielesny, zaprzedany w niewolę grzechu. (15) Nie rozumiem bowiem tego, co czynię, bo nie czynię tego, co chcę, ale to, czego nienawidzę - to właśnie czynię.


Paweł mówi, że Prawo jest dobre i święte i sprawiedliwe i duchowe. Jedna ze względu na to że próba Jego wypełanania jest dla nasz przekleństwem to musielismy w Chrstusie dla niego umrzeć aby żyć dla Chrystusa.

Niestety część ludzi utrzymuje ze Paweł mówi tu ze Prawo jest Duchowe czyli z kroczneim wg Ducha Św.... On sam zas jest cieleśnym niewolnikiem grzechu jako apostoł! :S


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)
i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)
Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy

"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 07 wrz 2012, 15:35

Lash pisze:wypełanijąc zakon słuchasz Ducha Św

To znaczy masz na myśli Dekalog czy całość Prawa?


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 07 wrz 2012, 16:19

fantomik pisze:
Lash pisze:wypełanijąc zakon słuchasz Ducha Św

To znaczy masz na myśli Dekalog czy całość Prawa?
Mam na myli całe Prawo ono jest niepodzielne.

Niektórzy zwolennicy "duchowości Prawa" dokonuja zamachu na Prawo:
Z jednej strony zawzięcie cytuja Słowa Jezusa o najmniejszym Prawie nieprzemijającym i o tym że muszą nauczać wszsykiego w królestwie Boga a z drugiej mówia tak naprawdę to chodzi tylko o Dekalog! Bowiem cześć przykazań dodali sobie ludzie 2 tysiace lat temu! Nawet jeśli to oko za oko i ząb za ząb..

Albo więc: całe prawo jest duchowe i wtedy wszystkie 613 przyzkazań i powinni wypełnić, albo duchowy jest w taki spsób jak podał Kaan!


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Chcę wierzyć
Posty: 3833
Rejestracja: 28 paź 2010, 22:47
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Chcę wierzyć » 07 wrz 2012, 22:59

Jakub 3:17 - Ale mądrość, która jest z góry, jest przede wszystkim czysta, następnie miłująca pokój, łagodna, ustępliwa, pełna miłosierdzia i dobrych owoców, nie stronnicza, nie obłudna.
3:18 - A owoc sprawiedliwości bywa zasiewany w pokoju przez tych, którzy pokój czynią.


Kto karci szydercę, ten ściąga na się hańbę; a kto gani bezbożnika, ten się plami.
http://chcewierzyc.blogspot.com/
Awatar użytkownika
markulus
Posty: 4247
Rejestracja: 13 lis 2008, 09:18
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Wawa
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: markulus » 09 wrz 2012, 09:46

piernik pisze:Co to znaczy? Że ZAKON jest duchowy.

w starym przymierzu w oparciu o prawo to człowiek musiał coś czynić lub czegoś sie wystrzegać w nowym przymierzu jedyna wartość przed Bogiem ma wiara człowieka w Jezusa Chrystusa który uczynił wszystko by sprostać bożemu wymaganiu.


"Prawo jest dla tych, którzy sami siebie uważają za sprawiedliwych, aby upokorzyć ich pychę. Ewangelia jest dla zgubionych by podnieść ich z rozpaczy"
- C.H.Spurgeon -
http://noweprzymierze.org
Awatar użytkownika
Pan Piernik
Posty: 2502
Rejestracja: 09 lut 2010, 12:25
wyznanie: Protestant
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Pan Piernik » 09 wrz 2012, 16:52

A co to oznacza w praktyce?
O jakim zakonie w ogóle pisze apostoł Paweł?
Jak przestrzegać ten zakon "duchowy"?


Chcę wierzyć
Posty: 3833
Rejestracja: 28 paź 2010, 22:47
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Chcę wierzyć » 09 wrz 2012, 20:35

piernik pisze:A co to oznacza w praktyce?
O jakim zakonie w ogóle pisze apostoł Paweł?
Jak przestrzegać ten zakon "duchowy"?


Gal 5:22 - Owocem zaś Ducha są: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność,
5:23 - łagodność, wstrzemięźliwość. Przeciwko takim nie ma zakonu.
5:24 - A ci, którzy należą do Chrystusa Jezusa, ukrzyżowali ciało swoje wraz z namiętnościami i żądzami.
5:25 - Jeśli według Ducha żyjemy, według Ducha też postępujmy.

;)


Kto karci szydercę, ten ściąga na się hańbę; a kto gani bezbożnika, ten się plami.

http://chcewierzyc.blogspot.com/
Awatar użytkownika
markulus
Posty: 4247
Rejestracja: 13 lis 2008, 09:18
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Wawa
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: markulus » 09 wrz 2012, 20:57

Chcę wierzyć pisze:Gal 5:22 - Owocem zaś Ducha są: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność,
5:23 - łagodność, wstrzemięźliwość. Przeciwko takim nie ma zakonu.
5:24 - A ci, którzy należą do Chrystusa Jezusa, ukrzyżowali ciało swoje wraz z namiętnościami i żądzami.
5:25 - Jeśli według Ducha żyjemy, według Ducha też postępujmy.

zapomniałeś o końcówce
Gal 5:26 Nie bądźmy chciwi próżnej chwały, jedni drugich drażniąc, jedni drugim zazdroszcząc.
;)


"Prawo jest dla tych, którzy sami siebie uważają za sprawiedliwych, aby upokorzyć ich pychę. Ewangelia jest dla zgubionych by podnieść ich z rozpaczy"

- C.H.Spurgeon -

http://noweprzymierze.org
Awatar użytkownika
markulus
Posty: 4247
Rejestracja: 13 lis 2008, 09:18
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Wawa
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: markulus » 09 wrz 2012, 21:05

piernik pisze:Jak przestrzegać ten zakon "duchowy"?

myślę ze to wystarczy
Jk 2:23 bw "I wypełniło się Pismo, które mówi: I uwierzył Abraham Bogu i poczytane mu to zostało ku usprawiedliwieniu, i nazwany został przyjacielem Boga."
1J 5:10 bw "Kto wierzy w Syna Bożego, ma świadectwo w sobie. Kto nie wierzy w Boga, uczynił go kłamcą, gdyż nie uwierzył świadectwu, które Bóg złożył o Synu swoim."


"Prawo jest dla tych, którzy sami siebie uważają za sprawiedliwych, aby upokorzyć ich pychę. Ewangelia jest dla zgubionych by podnieść ich z rozpaczy"

- C.H.Spurgeon -

http://noweprzymierze.org
Chcę wierzyć
Posty: 3833
Rejestracja: 28 paź 2010, 22:47
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Chcę wierzyć » 09 wrz 2012, 22:59

Jan 6:63 - Duch ożywia. Ciało nic nie pomaga. Słowa, które powiedziałem do was, są duchem i żywotem,

Jan 12:47 - A jeśliby kto słuchał słów moich, a nie przestrzegał ich, Ja go nie sądzę; nie przyszedłem bowiem sądzić świata, ale świat zbawić.

I co? Zakon Ducha to przykazania Pana Jezusa.


Kto karci szydercę, ten ściąga na się hańbę; a kto gani bezbożnika, ten się plami.

http://chcewierzyc.blogspot.com/
Awatar użytkownika
markulus
Posty: 4247
Rejestracja: 13 lis 2008, 09:18
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Wawa
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: markulus » 10 wrz 2012, 06:39

Chcę wierzyć, uważasz ze słowami z 12 rozdziału Jezus potwierdza to co powiedział w 6 rozdziale ?


"Prawo jest dla tych, którzy sami siebie uważają za sprawiedliwych, aby upokorzyć ich pychę. Ewangelia jest dla zgubionych by podnieść ich z rozpaczy"

- C.H.Spurgeon -

http://noweprzymierze.org
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 10 wrz 2012, 13:21

Duchowy zakon z Rzymian 7 i Zakon Ducha to dwie różne rzeczy.

Paweł w Rzymian 8 podaje jak wypełaniać zakon Ducha
(1) Teraz jednak dla tych, którzy są w Chrystusie Jezusie, nie ma już potępienia.

(2) Albowiem prawo Ducha, który daje życie w Chrystusie Jezusie, wyzwoliło cię spod prawa grzechu i śmierci. (3) Co bowiem było niemożliwe dla Prawa, ponieważ ciało czyniło je bezsilnym, [tego dokonał Bóg]. On to zesłał Syna swego w ciele podobnym do ciała grzesznego i dla [usunięcia] grzechu wydał w tym ciele wyrok potępiający grzech, (4) aby to, co nakazuje Prawo, wypełniło się w nas, o ile postępujemy nie według ciała, ale według Ducha. (5) Ci bowiem, którzy żyją według ciała, dążą do tego, czego chce ciało; ci zaś, którzy żyją według Ducha - do tego, czego chce Duch. (6) Dążność bowiem ciała prowadzi do śmierci, dążność zaś Ducha - do życia i pokoju. (7) A to dlatego, że dążność ciała wroga jest Bogu, nie podporządkowuje się bowiem Prawu Bożemu, ani nawet nie jest do tego zdolna. (8) A ci, którzy żyją według ciała, Bogu podobać się nie mogą. (9) Wy jednak nie żyjecie według ciała, lecz według Ducha, jeśli tylko Duch Boży w was mieszka. Jeżeli zaś kto nie ma Ducha Chrystusowego, ten do Niego nie należy. (10) Jeżeli natomiast Chrystus w was mieszka, ciało wprawdzie podlega śmierci ze względu na [skutki] grzechu duch jednak posiada życie na skutek usprawiedliwienia. (11) A jeżeli mieszka w was Duch Tego, który Jezusa wskrzesił z martwych, to Ten, co wskrzesił Chrystusa <Jezusa> z martwych, przywróci do życia wasze śmiertelne ciała mocą mieszkającego w was swego Ducha. (12) Jesteśmy więc, bracia, dłużnikami, ale nie ciała, byśmy żyć mieli według ciała. (13) Bo jeżeli będziecie żyli według ciała, czeka was śmierć. Jeżeli zaś przy pomocy Ducha uśmiercać będziecie popędy ciała - będziecie żyli. (14) Albowiem wszyscy ci, których prowadzi Duch Boży, są synami Bożymi. (15) Nie otrzymaliście przecież ducha niewoli, by się znowu pogrążyć w bojaźni, ale otrzymaliście ducha przybrania za synów, w którym możemy wołać: Abba, Ojcze! (16) Sam Duch wspiera swym świadectwem naszego ducha, że jesteśmy dziećmi Bożymi.

Paweł ukazuje tu pewien obraz który niestety nie jest w pełni rozwinięty w 8 rozdziale - uśmiercanie popędów ciała za pomoca Ducha ... ( fraza sugeruje że chrzesijanin Duchem św zabija grzechy :O :] )


Tu chodzi zaś to do Duch robi w nas! - On uśmierca w nas popedy ciała. ( pozycyjne traktowanie ludzi. jesli bedzięcie żyli ... w sposób a albo na sposób B. )


podobnie Paweł napisał w Lisćie do glacjan.


(16) Oto, czego uczę: postępujcie według ducha, a nie spełnicie pożądania ciała. (17) Ciało bowiem do czego innego dąży niż duch, a duch do czego innego niż ciało, i stąd nie ma między nimi zgody, tak że nie czynicie tego, co chcecie. (18) Jeśli jednak pozwolicie się prowadzić duchowi, nie znajdziecie się w niewoli Prawa. Gal 5

Paweł mówi o tym, że Chrześcijanin ma ulegać Duchowi Św (to samo słowo co w Rzym 8:14 ) jeśli jesteśmy prowadzeni DUCHEM

Jak to wygląda?
Duch Św prowadzi nas do:
- Chrystusa
- Pisma
- Modlitwy
- Świętego charakteru
- Świętych uczynków.

Idac do Chrystusa jesteśmy zrodzeni - otrzymujemy Ducha Św.

Czytając potem Słowo jesteśmy pouczeni o tym Kim Jest Chrystus i co dla nas zrobił ( szczególnie 1 cześci listów teologiczne ) - to rodzi wiarę większą.
Modląc sie komunikujemy się z Ojcem - to rodzi wiarę większą i pozwala rozumieć więcej i komunikować sie z Ojcem.
Rozważając Słowo przemieniamy też umysł - co rodzi coraz większa wiarę bowiem wykorzenione sa złe myśli.
To przemiania nas i Duch Św rodzi owoc - nowy charakter - miłości - z którego wynika posłuszeństwo Ojcu - posłusześńtwo rodzi wiekszą wiarę.
Czytając Pismo (szczególnie nie toleogiczne części listów ) widzimy jak Paweł i inni Prowadzeni Duchem rozumieli zycie w Duchu Św. sa one do zastosowania. A to rodzi znowu większą wiarę. ...


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Sage67
Posty: 26
Rejestracja: 02 sty 2012, 23:11
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Sage67 » 10 wrz 2012, 20:45

„Niechże więc będzie wam wiadome, mężowie bracia, że przez tego zwiastowane wam bywa odpuszczenie grzechów i że w nim każdy, kto wierzy, bywa usprawiedliwiony w tym wszystkim, w czym nie mogliście być usprawiedliwieni przez zakon Mojżesza.” Dz. Ap. 13:38-39

„Wiemy zaś, że zakon jest dobry, jeżeli ktoś robi z niego właściwy użytek, wiedząc o tym, że zakon nie jest ustanowiony dla sprawiedliwego, lecz dla nieprawych i nieposłusznych, dla bezbożnych i grzeszników, dla bezecnych i nieczystych, dla ojcobójców i matkobójców, dla mężobójców, rozpustników, mężołożników, dla handlarzy ludźmi, dla kłamców, krzywoprzysięzców i dla wszystkiego, co się sprzeciwia zdrowej nauce, zgodnej z ewangelią chwały błogosławionego Boga, która została mi powierzona.” I Tym. 1:8-11

Ludzie, którzy chcą żyć według zakonu, są z góry skazani na przegraną, ponieważ zakon jest za słaby z powodu ciała, tzn. zakon może wkroczyć – by mnie ukarać – dopiero wtedy, kiedy już prawo złamałem. „Cóż więc powiemy? Że zakon to grzech? Przenigdy! Przecież nie poznałbym grzechu, gdyby nie zakon; wszak i o pożądliwości nie wiedziałbym, gdyby zakon nie mówił: Nie pożądaj!” Rzym. 7:7.

Dopóki chodziło o złamanie prawa widoczne dla wszystkich, „na zewnątrz ciała” - to zakon spełniał znakomicie swoją rolę – nakładał kary na przestępców, tak że inni się bali. Natomiast, to, co działo się „wewnątrz ciała” (pożądliwość, nienawiść, złe myśli itp.), było dla zakonu nieosiągalne. Dopóki król Dawid przechadzał się po swoim dachu i pożądał Batszeby, żony Uriasza, to złamał zakon, ale zakon nie mógł nic z tym zrobić, dopóki nie popełnił z Batszebą cudzołóstwa – dopiero wówczas przyszedł do niego prorok Natan i obwieścił mu, że zostanie ukarany… Na tym właśnie polega słabość zakonu z powodu ciała. I każdy, kto chce polegać na uczynkach zakonu, jest pod przekleństwem, „napisano bowiem: Przeklęty każdy, kto nie wytrwa w pełnieniu wszystkiego, co jest napisane w księdze zakonu” (Gal. 3:10). Z jednej strony zakon nakładał piętno klątwy na każdego, kto, np., pożądał, a z drugiej strony – nie mógł pomóc nikomu w tym, by wytrwać w tym przykazaniu…

To się zmieniło wraz z ofiarą Pana Jezusa! „Przeto teraz nie ma żadnego potępienia dla tych, którzy są w Chrystusie Jezusie. Bo zakon Ducha, który daje życie w Chrystusie Jezusie, uwolnił cię od zakonu grzechu i śmierci. Albowiem czego zakon nie mógł dokonać, w czym był słaby z powodu ciała, tego dokonał Bóg: przez zesłanie Syna swego w postaci grzesznego ciała, ofiarując je za grzech, potępił grzech w ciele, aby słuszne żądania zakonu wykonały się na nas, którzy nie według ciała postępujemy, lecz według Ducha”. Rzym. 8:1-4. Alleluja!

Jeśli jesteśmy posłuszni Duchowi – postępujemy według Ducha – to mamy możliwość – w Nowym Przymierzu – Duchem umartwiać sprawy ciała, czyli zwyciężyć również pożądliwość, złe myśli, nienawiść itd. Jeśli, natomiast, tego nie czynimy, to choćbyśmy nie wiem jak często mówili: „Panie! Panie!”, to prędzej czy później zacznie działać zakon grzechu i śmierci, tj. pożądliwość doprowadzi do cudzołóstwa, złe myśli do obmowy, nienawiść do zabójstwa (oczywiście, są to tylko przykłady), ponieważ „każdy bywa kuszony przez własne pożądliwości, które go pociągają i nęcą; potem, gdy pożądliwość pocznie, rodzi grzech, a gdy grzech dojrzeje, rodzi śmierć”. Jak. 1:14-15.

Mamy więc w Nowym Przymierzu „ufność, iż przez krew Jezusa mamy wstęp do świątyni drogą nową i żywą, którą otworzył dla nas poprzez zasłonę, to jest przez ciało swoje, oraz kapłana wielkiego nad domem Bożym, wejdźmy na nią ze szczerym sercem, w pełni wiary, oczyszczeni w sercach od złego sumienia i obmyci na ciele wodą czystą; trzymajmy się niewzruszenie nadziei, którą wyznajemy, bo wierny jest Ten, który dał obietnicę; i baczmy jedni na drugich w celu pobudzenia się do miłości i dobrych uczynków, nie opuszczając wspólnych zebrań naszych, jak to jest u niektórych w zwyczaju, lecz dodając sobie otuchy, a to tym bardziej, im lepiej widzicie, że się ten dzień przybliża. Bo jeśli otrzymawszy poznanie prawdy, rozmyślnie grzeszymy, nie ma już dla nas ofiary za grzechy, lecz tylko straszliwe oczekiwanie sądu i żar ognia, który strawi przeciwników”. Hebr. 10:19-27.



Wróć do „Hyde Park”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości