Patyczek do buzi czyli rejestracja w bazie dawcow szpiku

Na tym forum mozna zmieszaczac inne wartosciowe WWW jednak nie moga one podwazac wiary w Chrystusa ani negowac protestantyzmu.
Awatar użytkownika
vanity
Posty: 576
Rejestracja: 10 sty 2013, 17:41
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Patyczek do buzi czyli rejestracja w bazie dawcow szpiku

Postautor: vanity » 26 wrz 2015, 15:13

Wzięcie do buzi patyczka, aby pobrać wymaz wydaje Ci się banalnie proste?
Takie właśnie jest! Tak niewiele wystarczy, aby zarejestrować się w bazie dawców szpiku i pomóc chorym na nowotwory krwi. A dla wielu z nich znalezienie genetycznego bliźniaka jest jedyną szansą na życie. Dlatego przemyśl to i...

http://patyczekdobuzi.pl/

W Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę. Bez względu na wiek, płeć, czy stan zdrowia - każdy może zachorować. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od niespokrewnionego Dawcy. Na szczęście także Ty możesz pomóc!

Rejestracja jest prosta i zajmuje tylko kilka minut. Rejestrując się w bazie wyrażasz gotowość pomocy drugiej osobie. Po dopasowaniu bliźniaków genetycznych, od dawcy zostają pobrane komórki macierzyste.

Proces
Są 2 metody pobrania komórek macierzystych:

Pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej. Przed pobraniem przez 5 dni dawca przyjmuje tzw. czynnik wzrostu, aby zwiększyć ilość komórek macierzystych w krwi obwodowej. Komórki pobiera się metodą zwaną aferezą . W dniu pobrania krew dawcy wyprowadzana jest z jednej ręki, następnie przechodzi przez maszynę separującą komórki macierzyste i wraca do organizmu druga ręką. Metoda ta nie wymaga hospitalizacji i jest stosowana w 80% przypadków.

Pobranie szpiku z talerza kości biodrowej. Od znajdującego się w narkozie Dawcy pobiera się z talerza kości biodrowej (nie jest to rdzeń kręgowy) około 1 litra mieszaniny szpiku kostnego i krwi w której znajdują się komórki macierzyste. Zabieg odbywa się w narkozie. Dawca przyjmowany jest na oddział dzień przed pobraniem szpiku, w szpitalu pozostaje 2-3 dni. Ubytek szpiku pobranego w trakcie procedury regeneruje się w ciągu 2 tygodni.



Istnieje walka klas. Ale to moja klasa, klasa bogatych, prowadzi tę wojnę. I to my wygrywamy. - Warren Buffett ( http://www.businessinsider.com/what-war ... 13-12?IR=T )

"Kapitalizm polega m.in. na tym, że ludzie umierają na uleczalne choroby. Wyleczenie trądu kosztuje 30 zł, a wciąż są leprozoria, gdzie ludzie powoli umierają pod czułym okiem księży." - Piotr Ikonowicz


"Kiedy daję biednym chleb, nazywają mnie świętym. Kiedy pytam, dlaczego biedni nie mają chleba, nazywają mnie komunistą". - Helder Pessoa Camara
kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Patyczek do buzi czyli rejestracja w bazie dawcow szpiku

Postautor: kontousunięte1 » 28 wrz 2015, 15:11

Pewnie to zabrzmi okropnie, ale czytałam ,że to wcale nie jest takie hop-siup. Może w pierwszej fazie ten patyczek jest i łatwy,prosty i przyjemny,ale schody zaczynają się kiedy rzeczywiście znajdzie się biorca twojego szpiku. Nie chcę się tu za szeroko rozpisywać,ale ciut czytałam z czym to się tak rzeczywiście wiąże potem.
Podobnie jest z przeszczepem narządów,tak "modnym"ostatnio i promowanym w mediach.
To też nie jest taki pikuś.


Velure
Posty: 524
Rejestracja: 21 lut 2015, 11:38
wyznanie: Protestant
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Patyczek do buzi czyli rejestracja w bazie dawcow szpiku

Postautor: Velure » 28 wrz 2015, 23:11

kontousunięte1 - nie zniechęcajmy :) Jak leżałam w szpitalu to koleżanka z łóżka obok na dzień dobry powiedziała lekarzom, że jest chętna oddać szpik. Mieli jej pobrać "przy okazji" ;) Niestety nie spełniała wymogów. I nie straszne jej były narkozy, unieruchomienie, bóle ...


kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Patyczek do buzi czyli rejestracja w bazie dawcow szpiku

Postautor: kontousunięte1 » 29 wrz 2015, 09:49

Jasne,nie chodzi mi tu w ogóle o zniechęcanie,ale raczej o świadome podjęcie takiej decyzji. Ładnie się czyta reklamy, ale uważam,że trzeba mieć pełny obraz.
Tylko o to mi chodziło.


Kamil12
Posty: 2
Rejestracja: 31 mar 2016, 13:49
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Patyczek do buzi czyli rejestracja w bazie dawcow szpiku

Postautor: Kamil12 » 31 mar 2016, 14:07

dokładnie tak jak napisał kontousunięte1... Wielu ludzi decyduje się na zostanie dawcą ponieważ jest to teraz modne, żeby móc się pochwalić przed znajomymi że są zarejestrowani jako dawcy szpiku, a tak na prawdę mają nadzieje że nigdy nikt od nich nie będzie potrzebował pomocy. Sam jestem dawcą szpiku, oraz wolontariuszem http://www.podarujzycie.org/ i sam nie wiem jak zareaguje gdy w końcu będzie komuś potrzebna moja pomoc.



Wróć do „Inne wartosciowe WWW”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości